Čištění a konzervace zbraní

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
snackmc
Příspěvky: 25
Registrován: 03.04.2019 17:00

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od snackmc »

Bronz i mosaz jsou měkší, než ocel (materiál hlavně, takže v pohodě), jsou šetrné k vývrtu. Prakticky je to asi jedno.

Používám mosazné kartáže, měním po pár letech. Vzhledem k ceně (pár stovek) to neřeším
*********
No waves in caves
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Matěj »

V čištění na brokovnici mám mosazný i měděný, používám to, co přijde zrovna pod ruku, popravdě rozdíl nevidím.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Diky. Od jake firmy kupujete. Ja bral do ted z ciny, ale uz me nejak prestala bavit kratka zivotnost. Proto kdyby jste meli tip na kvalitni kartace, skladaci vyteraky (mam takovy sikovny kufrik na cisteni, tak bych byl rad kdyby se tam vse vlezlo) a snury, byl bych vdecny. Musim uz upgradovat.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Matěj »

Kartáčky do pořádného čištění mám z různých prodejen. Nevím přesně jaká značka, posledně jsem objednával z Alfatacticalu, protože jsem bral ještě něco jiného. Čistící šňůry mám z Číny, tam jsem výrazný rozdíl oproti značkovým neshledal, to stejně na pořádné čištění zbraně není dělané.
Žulda
Příspěvky: 50
Registrován: 15.07.2013 8:29
Pohlaví: muž

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Žulda »

Já naposledy kupoval kartáče i pro kámoše, tak jsem je bral od výrobce http://www.cistenizbrani.cz/
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od TomSmith »

Trace píše:Používáte nějaé rukavice?
Ano používám, na delší operace latexové na kratší tekuté rukavice.
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Trace »

Namátkou jsem otevřel 2 odkazyna silikonové rukavice, obě obsahovaly silikon. Nejsem přesvědčen, že zrovna silikon je dobrá věc při práci s hlavní (především s jejím vnitřkem)
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Hohepa »

Co je divného na tom, že silikonové rukavice obsahovaly silikon? :chuckle
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Trace »

Spatne jsem se vyjadril, mel jsem na mysli silikonove tekute rukavice, tzn silikonovy krem na ruce
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Zarozak »

Používám dlouhá léta WD 40 na vydrhnutí laufů a posléze konkor na promazání zbraní.Celkem to funguje,neříkám,že je to pohodlné,ale jde to. Nyní jsem se ale zamyslel nad AR 15,jestli to co používám,je dobré i na toto?? Přece jen je tam spousta hliníku a pohyblivých kontaktů ocel/hliník,stačí na to ten konkor,nebo to tím pomalu pohřbívám?
Je tam lepší použít něco hustšího na bázi nějakého vzlínavého oleje,který pak rychle vytuhne v tuk?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Fabulous »

V návodu na .308 DPMS radí hojně mazat hustým olejem. Značku, kvalitu ani typ neuvádí.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Haluziak »

Já vám nevím, já jsem všechny styčný plochy namazal Interflonem pak utřel. Kde to chtělo kapku oleje (kroužky v BCG jsem kapnul trochu Balistolu a funguju. Na buffer jsem dal Gun Tech Sav vazelína na paintbalky.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
zdoch
Příspěvky: 237
Registrován: 06.01.2016 13:39
Pohlaví: muž

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od zdoch »

Bohužel, ja celý roky WD 40 nepoužil. Do tý doby, co sem se po cestě z kurzu obranný střelby stavil u rodičů. Posekl trávník a nakonec tam přespal. Neměl jsem u sebe čištění na pistoli, tak sem svoji kompaktní čizu jen prostříkl wdčkem a šel spát, druhej den co sem zbraň doma čistil, jsem zjistil, že krom toho, že pistole krásně voněla, WD40 rozpustil bordel kolem náběhu náboje do hlavně a zoubek vytahovače.
Ta zapečená černota nešla dlouho sundat ani bronzovejma kartáčema. Mohl sem to pucovat 10 minut a nic. Už dlouho před tím jsem přemýšlel, že ten bordel odstraním manuálně něčím tvrdším šroubovák/nůž. Druhej den po nastříkání tímhle navoněným parafínem to šlo krásně dolů, sotva sem se toho dotknul hadříkem.
Na čištění ani konzervaci ho nepoužívám a ani nehodlám, ale jednou do roka moc rád tímhle olejem zbraně prostříknu.

A k tý mosazi vs bronz, brozn ani mosaz kovaným hlavním nemůže ublížit.
Brokovnici s chromovanou hlavní už roky čistím ocelovým kartáčem (ten prostření vytěrák):
https://www.google.com/search?q=%C4%8Di ... j5qZNETSiM
Buď opatrný v tom, co trénuješ, můžeš se stát opravdu dobrým, ve špatné věci!
Tony Blauer
pedro!
Příspěvky: 137
Registrován: 10.03.2018 11:37
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od pedro! »

Mně se velmi osvědčila škrabka na brambory :lol: . Myslím tím tu špičku na vydloubávání bubáků. Škrabka je relativně měkká, neublíží a ideální na oškrábání bordelu z pod vytahovače či kolem vstupu do komory.
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Trace »

MRAK píše:ještě bych se vrátil k té dlouhodobější konzervaci .....
(například nějaké "bezzbrojákové" zbraně)

Co takto?

# hliníkový kufr
# kovová bedýnka (která pojme zbraň a vejde se do Al kufru)
# smršťovací folie
# vyčištěná, vazelínou ošetřená zbraň v mastným hadru
# velká pixla expanzní PU pěny
# silnej igelitovej pytel


vyčištěnou a zabalenou braň zabalit ještě do igeliťáku
vrazit do kovové bedýnky
vystříkat PUpěnou
zavřít, zabalit do smršťovačky
vrazit do hliníkovýho kufru
vystříkat PUpěnou
zavřít, zabalit do smršťovačky
vrazit do silnýho igeliťáku
zakopat

například:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Proč místo hliníkového kufru nepoužít surplusové muniční schránky? Dle popisu prodejců jsou vodotěsné. Předpokládám tedy, že kolem víka je gumové těsnění.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Temp
Příspěvky: 17
Registrován: 02.06.2019 20:51
Pohlaví: muž

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Temp »

Pro neutralizaci starých rtuťových zápalek se dřív v armádě semtam proslulý zbraně mýdlovou vodou.
Kamarád co mu jeho SVT40 rezlo před očima i po čištění CLP, konkorem, Wd40 či balistolem. Vzal vlhčené ubrousky na dětské prdele (bez voňavky) a všechny ocelové části včetně hlavně tím nejdřív vytřel, po té vyčistil pomocí WD40 docistil/namazal a od té doby krásné šedostříbrná flinta.
Já to teď na kosu aplikuji taky a funguje mi to. Můžu to mít čtvrt roku pod postelí a ani známka koroze.

Na mazání kluzných ploch používám motorový olej v tenkém filmu. Kvalitní motorové oleje v motoru zabraňují tomu samému, co se děje ve pušce. Tření, tlaky, teplota a usazování karbonu.
Laboruji i s práškovým molykem na suché mazání a taky to funguje. Jen to nekonzervuje, takže vhodné jen když plánuji strávit den na prašné střelnici a válet se po zemi.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od devlop »

tak já jsem také po asi dvouletém zkoušení různých kouzelných olejíčků a CLP předražených mastiček ukončil své čistírenské a mazací dobrodružství na kombinaci - WD40/případně Brunox turbo na čištění a 5W40 motorového oleje pro mazání všeho. Všechny hitec vodičky prostě buď rychle odcházely (nemazaly) nebo zbytečně zasíraly zbraň. Skončilo to v koši jako nepotřebný krám vyhoněný reklamou a hezkým balením.

To máte jako s čištěním špinavých rukou - můžete vyzkoušet voňavé mýdlo s 1/4 hydratačního krému, který doporučuje 11 z 10 dermatologů a namazat si je po vyčištění krémíčkem z aloe vera sklizeného za úplňku s pomocí jarních víl a s vůní chanel N05, ale nakonec stejně zjistíte, že nejlépe funguje solvina a indulona :D
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Matěj »

Pamatuju člověka, který byl vždycky strašně chytrý, všemu rozumněl, od všeho měl klíče (...) a když si konečně koupil první zbraň, tak s velkou slávou dorazil rovnou na střelecký závod a zbraň nestřílela... Když jsme se na to pak podívali, tak jsme zjistili, že to celé důkladně namazal vazelínou. :lol: Ale nakonzervované to měl asi dobře...
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Zarozak »

Jak protahujete lauf mosaznými kartáčky?
Stylem od komory až po výjezd kartáčku a zase zpět?
Nebo od komory až po výjezd kartáčku,odšroubovat kartáček,vytáhnout tyčku,našroubovat kartáček a znova?

Nebo jen párkrát hadem a srát na to?

Zpozorovali jste někdo nějaké zhoršení přesnosti vlivem čištění ať už správných nebo nesprávných postupů-mimo malorážky?
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Čištění a konzervace zbraní

Příspěvek od Nicotinick »

U přesné kliky samozřejmě kvalitní vytěrák na ložiscích , dobrou chemii, mosazný trn na patche a od komory.

U samonabíječky s chromem nebo nitridem a pistole, párkrát hadem na pohled proti světlu a srát na to. Víc nemá význam ani vliv na funkci....
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Odpovědět