Kuše

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Kuše

Příspěvek od Karlos »

Proc je to ocelove luciste zalito do plastu, ma to nejaky funkcni duvod (napada me pouze ochrana pred korozi) nebo jde pouze o estetiku?
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Kuše

Příspěvek od Maximus »

To admin:
Josef to vystihl docela dobře - důležitá je ochrana lučiště před poškozením a korozí
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Kuše

Příspěvek od Josef »

Nevím, jak je to přesně u kuše, ale u pružin má svůj význam i tlumení nežádoucích kmitů a současně to, je-li k rámu uchycena měkce (ne nějakými hranami, způsobujícími místní otlaky). Když se napružené pero uvolní a kuše vystřelí, pružina ještě několikrát dokmitává. To ji samozřejmě zbytečně namáha několika cykly navíc (i tahově tětivu). Oběcně - pokud se něčím dokmitávání pera ihned ukončí (typicky tlumič pérování u auta) nebo alespoň co nejvíce omezí amplituda několika prvních dokmitů (třeba tlumícím materiálem na povrchu), či zabrání alespoň překmitu do mínusu za nulovou klidovou polohu (měkkým dorazem), je to vždy ku prospěchu životnosti. Proto i to může být částečný důvod, proč může být na povrchu lučiště užitečný plast. Samozřejmě pokud plast záměrně neskrývá mizerně provedené pero. Nevím totiž, má-li výrobce zájem na prodloužení životnosti lučiště (byl by sám proti sobě) nebo zda chce jen plastovým obalem pera zachytit odlomenou část, aby nemusel střelci platit trvalé následky úrazu při destrukci.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Kuše

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Sázím spíš na ten ochranný + estetický prvek, kdy by musel povrch stejně nějak antikorozně upravovat.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kuše

Příspěvek od alibaba »

Plasticke obaleni slouzi jako ochrana a kdyz ocel praskne tak to nikoho neveme po hlave a chrani to aby spolecnost neztratila kalhoty ,kdyz ji nekdo bude soudit a jasne slouzi to jako ochrana luciste ,ocelove luku jsou zname treba s Indii asi 300 let, ale tem casto praskal jak dochazelo k unave kovu ,pak se snazilo Svedsko vyrabet luky z ocele a skoncilo to stejnym neuspechem roku 1920 +10 let ,luk se nahle zlamal at to treba bolo za 10 let a nekdo dostal po hlave kusem ocele .... jasne z luku se vystrelilo daleko vice ran, nez z kuse....
Jedno co neni kus vhodna tak do nejakeho valecneho konfliktu jak to nam ukazuje propaganda ruznych armad ,takova .45 patrona co ma vahu kulky 300 -350 grains /tezka jako sip do kladkoveho luku/ strilena s tlumicem s pusky a ma efektivni dostrel 250-300 m /ze trefi clovicka/ je daleko efektivnejsi, nez sipka z kuse ....Jo abych nezapomnel kulka ma pocatecni rychlost pod rychlosti zvyku a tak neni vystrel vubec slyset ......Nakonec mate ve vychodni Evrope porad valku z Ceceny a tak kouknete jak jsou vyzbrojeni maji na puskach dalekohledy co prodlouzi efektivnost naboje 7,62 x 54 R asi na 1km a jasne maji Lapua.338 co prodluzi efektivnost naboje na 1500 m a jasne valku nevyhravaji rucni zbrane ,ale tezke zbrane jako jsou raketomety s dostrelem 90 km .....
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Kuše

Příspěvek od Karlos »

Stava se to casto ze luciste kuse se zlomi, setkal jste se s tim nekdo?
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Kuše

Příspěvek od Maximus »

U levných kuší (tj. za pár tisíc) se to stává, u značkových je to zcela výjmečné a většinou pro to je "důvod" ze strany majitele - poškození lučiště při manipulaci, vypouštění na prázdno,... .

U dřevěných luků je to samozřejmě častější a proto se dělají různé omotávky z nití či kůže, které do určité míry zabrání dřevěným štěpinám zranit lukostřelce.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kuše

Příspěvek od alibaba »

Dreveny luk vydrzi az 100 000 ohybu ,ale muze se zlomit drive a ja jsem jich nadelal mraky a nektere vydrzely 10 let loveckeho strileni ,drevolaminatovy luk vytrzi milion ohybu, luk slepeny z nekolik drev vydrzi i 200 000 ohybu ,luk ze zeleza vydrzi tez velmi dlouho a jen tak rychle se nezlame a znackove luciste z laminatu ,kdyz se zlame to je vyjimka ......150 liberni zelezne luciste stoji zde max,100 $US nove/ cela kus /,ale treba Excaliber stoji az 1000 $ US ,kuse se vyrabi nejmene 20 let a vice..... zatimco drevolaminatove luky od roku 1953 a mnoho jich kolem stale poletuje vetsinou jsou znicene nespravnym skladovanim ,epoxyd na luky je garantovany 20 let .....
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Kuše

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Už jsem to psal, že s tím kluci experimentovali, vyráběli si celé zbraně a tedy i lučiště.
Pro úplnost, nebyl jsem u toho, mám to přeneseně.
Ano, jedno takové samo-domo ocelové lučiště se zlomilo, resp. prý se ulomil ten konec, kde byla tětiva šroubem připojená k lučišti. Podle všeho měli kluci velké štěstí, protože se to stalo při natahování kuše.
Jak to prasklo, lučiště se narovnalo. Z tětivy se stala pila na prsty.
Prořízla se skrz silné pracovní rukavice a zařízla se do masa.
Bez těch rukavic by se nejspíš prořízla až na kost.
Kluci ty svoje hračky upravili a začali je natahovat opaskovým hákem, později přidali hever.

Lučiště musí být určitě dobře opleteno, jednak to myslím trochu tlumí rázy a jednak nedostanete kusem lučiště po palici, když praskne, až se budete snažit mířit. Natahování jinak než prsty pro změnu chrání ruce, hlavně u ,,PA výtvorů".
Obrázek
Obrázek
http://curiavitkov.cz/valka35.html
Naposledy upravil(a) GloryToSunTsu dne 09.12.2011 20:38, celkem upraveno 1 x.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kuše

Příspěvek od alibaba »

S tim lamanim lucist historii to neni tak otresne ,totiz ocel luciste byla vyrabena jako vrstvena ocel neco jako dasmenska ocel a lamani mecu patri jenom do Hollywoodskeho filmu ,nebot lidska ci konska sila mec nezlomila ........
Hakem upevnenym na opasku ,se kus vlastne natahovala nohami a tak bylo mozne natahnout asi 200- 250 liber co stacilo v dobe husitske a timto strelec mohl natahnout a vystrelit asi 10x za minutu ,tezke kuse napinane heverem na kliku clovek byl rad ze natahl kus 2x za minutu a ta mela tah asi 700-800 liber a jinak se socha proste zhroutila........ pouze velke kuse na lavici se natahovaly na asi 1500 liber ......
Jenze 150 liberni kus natahneme rukama a kus musi mit dvojnasobne tlustou tetivu je dvojnasobne silnejsi a tak s nejakym urezavanim prstu bych byl znacne skepticky ....
Slick7
Příspěvky: 401
Registrován: 10.11.2011 21:03
Bydliště: BRNO

Re: Kuše

Příspěvek od Slick7 »

Ahoj Alibabo, mám na tebe, jako na znalce, velkou prosbu. Chtěl bych si opatřit nějakou kuši, mohl by jsi mi z mého pohledu jako znalec, nějakou doporučit? Přímo konkrétně, cenová hladina 10 000,- plus-minus 2 000,- Díky.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kuše

Příspěvek od alibaba »

Takhle kup si kus ktera neni kladkova ,nebot kladky nepotrebujes uchyceni stejne drzeno mechnanicky a tak je jedno jakou ma silu ,predstavitelem techto kusi je Excaliber a treba Ultramax nekupuj si kus novou nechej nekoho jineho zaplati predrazenou cenu a muzes kusi koupit od nekoho na E-bay co ma pobocku v zemich jako je Nemecko a Rakousko ale i Cesko ale tam mozna nic nenajdes cechacci si jeste nezvykli prodavatat/ kupovat veci na e-bay a tam mohou koupit vse na svete a kdyz jedna e-bay nic nema prepneme na dalsi a nas bude zajimat take postovne a tak nebudeme nic kupovat ze zamori, postovne by bylo moc drahe.....a Cesko vyhlasilo obchodni valku USA--- kdo si myslite ze prohraje? Kladkova kus kdyz se rozleti jak se to casto stava, uz to nedate dohromady ,tah kuse muze mit tak od 150 liber do asi 360 liber a neni treba mit nejaky mocny tah obycejne polovicni tah kuse se rovna tahu luku a tak tah kuse 150 liber se rovna priblizne 70 libernimu luku a na zver k cemu kus bude slouzit kus co ma 225 liber tahu zabije slona .....drevolaminatovy luk vydrzi az milion ohybu a je jsem videl delat kuse i za silneho drevolaminatoveho luku proste se vyrobi socha a tam se privaze luk a natah se zafixuje na 28 palcu normalni kus ma natah asi 20 palcu , takova samo -domo je neohrabana zbran jako profi kus---- rozvodne nekupujte v domacich obchodech tam to maji vse predrazeno o 100 % a takovy Vidim vam proda novou kus za 50 000 ks tady v obchode ty nejdrazsi kuse stoji 1000$ a za polovicku od nekoho kdo vystrelil 40 ran moderni kus se muze zlamat, ale neni to pravidlem tak jako kladkovy luk ....nejhorsi u kuse je ze je to na posedu zbran pouze na jedno pouziti a na strome se neda prebit aby vas srnec nezpozoroval a tak jenom zlomek lidi lovi kusi ,je lepsi se naucit strilet kladkovym lukem co se naucime strilet za jedno odpoledne .....
Slick7
Příspěvky: 401
Registrován: 10.11.2011 21:03
Bydliště: BRNO

Re: Kuše

Příspěvek od Slick7 »

Díky za odpověď, takže mi vlastně chceš říct, že z vlastní zkušenosti by jsi do kuše nešel, ale spíš do kladkového luku?
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kuše

Příspěvek od alibaba »

No ja ted strilim drevolaminatovy luk ,nebot je mam temer zadarmo ja jsem nadelal stovky drevenych luku ale nemohl jsem je prodat, nebot to nikdo nekupoval jinak ja jsem strilel drevene luky leta vlastne od mala a tak nepotrebuji kladkovy luk a miridla a i to je pakarna ,pouze ma drevene luku musite mit mekci sipy jejich spine ,nebot vice musi jit kolem madla a nejakou kus za 1000$ si odmitam koupit a vubec kus si odmitam koupit ja toho lukem zastrelil dost a prakem abych nezapomnel.....tak jako jeden se mne ptal jestli pry uz nedelam noze a tak jsem mu odpovedel ,ze nebudu 6 hodin makat na nozi abych jej mohl prodat za 20 dolaru ....s timto at jde do Ciny =komunismu ....a ja si jdu lehnout na pec a nic nedelat .....
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Kuše

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Ahoj,

pokud to umíš a stejně to neprodáš, mohl bys Alibabo to svoje know-how jak se dělá dobrý dřevěný luk sepsat.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kuše

Příspěvek od alibaba »

Ale od toho je forum www lukostrelec .cz tam pisi pod nickem alwarez asi 2 roky a naklepal jsem toho tam hodne a ne kazdy mne tam ma rad a nekazdy mi veri a ja je tam mam jako zacatecniky a tak je to zajimave ......tam se dozvite vse co potrebujete, neminim se opakovat .....
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Kuše

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Zajímala by mě jedna věc, prý se do kuše používaly i celé keramické šipky, tedy šipky z pálené hlíny/keramiky (hrot i tělo).A to především tehdy, pokud byl nedostatek železa nebo pokud bylo cílem, aby se šipka nedala vyndat.
Šipky bylo možné vystřelit samozřejmě jen jednou a po proniknutí do těla nepřítele se zlomila.
Je to pravda?
Nebo by šipka ani nevydržela vystřelení?
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kuše

Příspěvek od alibaba »

Jeste jsem zapomnel ,ze luk se da udelat z mnoho odrud drev a kazdemu za humny vam rostou lesy a ti co bydli ve mestech tam jsou parky a tak az tam pude prurez se muzete zeptat jestli by vam dali drevo ja jsem jako malej casto delal luky z toho bambusu so davali okolo stromku proti zajicum ,dnes mame e-bay tak si vse muzeme nakoupit za babku a kdyz mame vice penez koupime si rozcesane slachy a treba hadi kuzi chrestice a udelame si temer nezlomitelny luk ,drevene luky dost lidi prodava a tez laminatove a nekupujte je nove vzdu od nekoho a luk musi byt od domaciho vyrobce nekupujte znacku Samick to je levny vyrobek Ciny co se zlomi za 6 mesicu ......Drevolaminatovych luku mam tolik, ze je prodavam na e-bay ......
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kuše

Příspěvek od alibaba »

Indiani dnes delaji spicky ze starych zachodovych mis a jsou to Cerokezove z z Mlznych hor a ty kusy mis se vyklepavaji jako pazourky a jasne kdyz se sip dostane do tela zvirete tak se vetsinou zlomi a to je podmineno tim ze nemame moc silny luk tak 50 liber tahu co dostreli tak 200 yardu a lov se provadi na 20 yardu , ale ze by se hrot do kuse delal z vypalene hliny jsem neslysel patri to do pohadek fatasy, ale lidi dnes lovi kamennymi hroty to ano ,ja vyklepavat kamene neumim ani se to ucit nebudu ja vyrabim trade points 19 stoleti jak se spicky razily na razim lisu a prodavali indianum za kuze .....penize jim byly k nicemu......kdyz indiani prepadli dostanik tak njej zapalili a co zbulo tak to zelezo pouzili na hroty stejne jako noze a panve stejne tak pouzili lahve .....
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Kuše

Příspěvek od alibaba »

Odpovědět