Záložná zbraň

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od Chorche »

já si myslim že je to naopak pro vás "hrdiny" ten jedinej rozhodující argument. Poněvač keců o nulový výkonosti 7,65 vypustíte vagon, ale schytat byste to od něj nechtěli :twisted:
Stačí si zadat do gůglu heslo jako "zastřelen 7,65" a vypadne na vás hafo novodobejch případů, kdy někdo někoho smáznul toudle ráží. I náš nejslavnější vrah Kájínek střílel 7,65. A to nemluvim o zástupech lidí zabitech za celý 20. století kdy tudle ráži používal každej.
Já rači rychle vyndam pistolku z kapsy a vystřílim do padoucha 8 ran jednou rukou bez zpětnýho rázu než budu půl hodiny štrachat z podbundy a podmikiny , případně kabelky maxpedišn hustokrutopřísnej G21 abych se pak nedostal ani k 1. ráně protože už budu mrtvej...
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od krvfx »

floky: Kdyby se ochranka trefila tam, kam má, tak by to hajzl taky nerozdýchal. Oproti tomu, 7,65 do krku by oproti Lugeru rozdíl moc nebyl. Ale je vidět, že zastavovací účinek se obecně přeceňuje.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od Chorche »

no vono taky záleží jakou municí po něm střílel. Jestli jejcih ZVS tak mu půlka nevystřella a druhá se odrazila :lol:
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od bacil »

Tady máte pojednání o zastavovacím účinku:

http://www.valka.cz/clanek_10577.html
Požadavky kladené na obrannou munici jsou dva a navzájem si odporují. Na jedné straně tedy máme potřebu co nejvyššího účinku na lidský organismus, na straně druhé musí obranná munice co nejvíce šetřit okolí. Riziko poranění nebo usmrcení nezúčastněných osob po prostřelení cíle nebo po odrazu střely musí být sníženo na minimum. Z tohoto hlediska jsou nejvhodnější náboje velkých ráží s pomalými střelami, které zároveň mají dobrý účinek i podle Marshallova indexu. Jsou to např. .45 ACP, .44 Special nebo .45 Long Colt.

Z hlediska samotného ranivého účinku jsou ideální vysokorychlostní obranné náboje. Je však třeba si uvědomit, že jen dva náboje středního výkonu, a to .357 Magnum a 7, 62 mm Tokarev, spadají svojí rychlostí do střel 2. kategorie, které mohou mít jakýs takýs šokový účinek, jak o tom hovoříme výše. Také jsem ovšem výše uvedl, že na samotný šok se spolehnout nelze.

Na druhou stranu je třeba počítat s faktem, že čím má střela vyšší rychlost, roste také její průbojnost a to podstatně zvyšuje riziko prostřelení protivníka a ohrožení nezúčastněných osob.

Příklad 18: Jako odstrašující příklad lze uvést případ rakouské policistky, která byla napadena útočníkem ozbrojeným nožem. K obraně použila služební pistoli Glock 17 ráže 9 mm Luger a zasáhla jej celoplášťovou ogivální střelou do ramene. To útočníka v žádném případě nezastavilo, takže mu musela druhou ranou prostřelit hlavu. Bohužel byla první střelou, proniknuvší útočníkovým tělem, usmrcena žena, která se v tu chvíli pohybovala 50 m od místa incidentu.

Příklad 19: Nedávno také došlo k politováníhodné události u Českých Budějovic, kde jeden podnikatel v afektu vystřelil z pistole ráže 9 mm Luger na dva policisty stojící za sebou. Střílel šikmo zespodu, prvního zasáhl do hrudi a střela po proniknutí jeho tělem zasáhla do hlavy a usmrtila druhého. První policista zemřel v nemocnici.

Z tohoto pohledu je tedy žádoucí, aby střela zůstala v těle protivníka, popřípadě, aby v případě jeho prostřelení po jeho opuštění disponovala již jen minimem energie.

To opět odporuje požadavkům na ranivý účinek, neboť pro způsobení rychlého poklesu krevního tlaku je vhodné, aby krev z těla odcházela jak otvorem vstřelu, tak výstupním otvorem.

Proto je nutné hledat co nejlepší kompromis mezi oběma požadavky.

Za ideální projektil lze tedy uvést poloplášťovou střelu ve tvaru komolého kužele, neboť poloplášťové střely dosahují slušného ranivého účinku při zachování dostatečné hloubky vstřelu. Velmi dobré výsledky mají také celoplášťové střely téhož tvaru. Zde už ovšem výrazně roste zmíněné riziko prostřelení cíle (i když samozřejmě komolý kužel v těle „brzdí“ mnohem účinněji než ogivál téže ráže). Poloplášťové a bezplášťové střely také výrazně snižují riziko odrazu od překážky (např. pokud je za protivníkem stěna). Z hlediska ranivého účinku však bezplášťové střely nelze jednoznačně doporučit. Tyto střely se příliš rychle deformují na úkor průbojnosti a s deformací začínají např. už při nárazu do pevného oblečení. Stačí si porovnat Marshallovy údaje mezi olověnou .357 Mag. a celoplášťovým komolým kuželem .40 S&W a současně srovnat technické parametry uvedeného střeliva. Tyto dva náboje jsou také podle mne nejlepší pro svou třídu zbraní, tedy .357 Magnum pro revolvery a .40 S&W u pistolí, dále následují náboje .45 ACP, .45 Long Colt a .44 Special.

Na úplný závěr nezbývá než konstatovat, že nejdůležitější je samotné umístění zásahu, protože stoprocentně účinná střela prostě neexistuje.
Uživatelský avatar
curt_is
Příspěvky: 53
Registrován: 25.09.2012 23:38

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od curt_is »

Koukám že tu bude brzy topick "Která je lepší ? Nekonečná debata 7,65 vs 9mm vs 45.acp" :head

Musím zde zopakovat co jsem již psal někde jinde tady na foru:

Pořád totiž platí že je lepší se trefit 22 než minout 45.
1. Vyberete si zbraň se kterou dosahujete nejlepších výsledků
2. trénujte
3. trénujte
4. trénujte
5. trénujte

Když jsem řešil skryté nošení a tím i velikost zbraně, ráži apd. tak jsem vystřídal docela dost pistolí a vždy to bylo něco za něco a k ideálu jsme se nedopracoval. To co by měl každý preferovat je vybrat si zbraň se kterou bude fungovat a dokáže se sní ubránit. Já osobně jsem se po zkušenostech z kurzů a tréningů obrané střelby vrátil k fullsize.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od Chorche »

tenle článek sme všichni četli už 100x :D Je o ničem. Celý staletí se k zabíjení používal kord. Kterej způsobí "čistej průstřel". A kupodivu píchnutí kordem je stejně smrtelný jako zásah z megapřeceňovaný .45...
Jediný co hraje roli je psychika. Pakliže si padouch neuvědomuje že je trefenej, protože je sfetovanej nebo vožralej, tak opravdu může trvat dýl než vydechne naposled. Naopak člověk při smyslech když je trefenej prakticky kamkoliv je natolik rozhozenej psychicky, že odpadne i když zranění nejsou smrtelný. Moje naplánovaná metoda při obraně pidipistolkou v městským prostředí (konflikt probíhá na kontaktní vzdálenost) je první dvě tři rány dát kamkoliv, který padoucha rozhoděj a spomalej a další ránu už mířenou dát do hlavy a papá.
Narozdíl od asi většiny zdejších diskutujících sem se v situaci, kdy sem stál proti tasenýmu revolveru už ocitnul a reagoval sem tim, že sem taky vytáh a zamířil. Byla to hodně vypjatá situace, vyměnilo se hodně vostrejch slov a obě strany měly zvýšenej krevní tlak na maximum... Chybělo opravdu strašně málo k tomu aby jeden z nás vystřelil. Měl sem neskutečnou zprdele kliku, že protitasič to nakonec vzdal a se svou partičkou udělali čelem vzad. Byl sem tehdá ještě mladej a relativně horkokrevnej a chvíli uvažoval že je střelim do zad... byly to hajzli co mi ukradli auto, který sem si následně našel.
Dneska vim, že bych už na ně neřval, ale prostě je postřílel i kdybych to měl sám schytat. Protože ten kdo vystřelí první má věčí šanci to přežít. Nečekat na to až padouch vytáhne kvér nebo kudličku. Střelit ho když to nečeká, když ještě neni napumpovanej adrenalínem.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od herman »

Kdysi nám jeden lektor říkal: při přepadení střílejte, je lepší dostat pár let podmínky, nebo natvrdo za nepřiměřenou obranu, než být zbytek života na vozíčku, či být tuhej.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od Chorche »

tak tak. A navíc to má přidanou hodnotu v tom, že zbavíte svět dalšího padoucha kerej už nikoho dalšího nepřepadne.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od MRAK »

dobrý, víme jak se chorche hodlá zachovat a v podstatě s ním souhlasím , ale tohle vlákno je maličko o něčem jiném ........ tak abychom se zase pomaloučku vrátili k té záložní zbrani, ano? díky ;)
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od herman »

No, já bych preferoval něco malýho, nejlépe v makarovu. (že by kevin,)
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od Chorche »

kevin ne, hrozně tvrdá spoušt, kope to jak kůň a těžký je to jak ledvinový kameny čaka noryse :)
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od Chorche »

ještě si tak řikam, že pakliže je opravdu řeč o záložní zbrani, tj. druhý nošený zbrani, měli byste taky řešit jak jí nosit. Pakliže teda nechcete akceptovat nošení kelteka na klipsu v kapse.
Kupříkladu já se před dávnou dobou pokoušel nosit PPK na kotníku. Větší kravina mě napadnout nemohla, po pár dnech sem od toho ustoupil :D Tendle druh nošení podle mě zažíval zlatou éru v 7O. letech, ale vot tý doby co se nenosej zvonáče je to pasé :D
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od TREW »

Já vlastním Kevina v Makarovu od roku 2007 a nosí se mi dobře. Spoušť i zpětný ráz není jako u sportovní pistole, ale zásobník 6+1 dokážu vysypat svižně a přesně kam potřebuji. Nosím v něm ruské Wolfy, lehce komolý kužel FMJ 7,06 g. ZVI Vsetín jej nechalo projít armádními zkouškami a váhu 400g akceptuji. Zatím nemám potřebu záložní pistoli měnit.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od Strelec45 »

A na co nosíte záložní zbraň? Mě stačí jedna... Pravda někdy beru větší, někdy menší, ale pořád to není záložní zbraň. :shock:
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od Chorche »

no když jedu někam mimo voblast kterou sem schopnej za den projít pěšky domu nebo do oblasti s ryzikem většího výskytu padouchů tak si beru sebou full size kvér, ale keltek je furt na svym místě v kapse. Takže u mě je to spíš vobráceně. Pro mě je záložka ta full size :D
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od MRAK »

TREW píše:Já vlastním Kevina v Makarovu ...... Zatím nemám potřebu záložní pistoli měnit.
OK, a jakou nosíš tu hlavní pistoli, když Kevin je záložní?
Tedy k čemu je ten Kevin tou záložní alternativou?
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od marish »

Myslím, že zde popisované pistole jsou v dnešní době zálohou k rychlým nohám...

V nějaké jiné, škaredější době to ale může být jinak.
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od TREW »

MRAK píše:
TREW píše:Já vlastním Kevina v Makarovu ...... Zatím nemám potřebu záložní pistoli měnit.
OK, a jakou nosíš tu hlavní pistoli, když Kevin je záložní?
Tedy k čemu je ten Kevin tou záložní alternativou?
Jako hlavní pistoli mám Walther PPQ, kterou si beru mimo civilizaci, na delší cestu autem a v jiných situacích, kdy usoudím, že chci mít u sebe i velkou pistoli a přizpůsobím tomu podmínky (pouzdro, oblečení). Kevina nosím mnohem častěji, protože mne neomezuje v nošení. Takže je pravda, že většinou v běžném provozu je to vlastně zbraň jediná a v době "míru" by se dalo říci, že plní funkci zbraně hlavní. Nicméně patří mezi záložní (kapesní) zbraně, které nebudou patrné při zběžném pohledu trénovaného oka.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od MRAK »

Jasný. Tak nějak jsem si myslel, že to bude....
Protože jsem si říkal, že nosit běžně 2 bouchačky je v našich končinách trošku moc .... ;)


////Jinak, na vysvětlenou, já (na rozdíl od některých místních kolegů) s Kevinem problém nemám a jednu dobu jsem o něm i uvažoval.
Kvůli rozměrům a váze.
Nicméně pak to u mě vyhrál S&W 637 airweight ////
PaF
Příspěvky: 1536
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Záložná zbraň

Příspěvek od PaF »

A u mne vyhral tenhle fesak. Uz je doma :clap
S&M model M&P340
Proste nejlepší zalozni pistole je revolver
http://www.smith-wesson.com/webapp/wcs/ ... rrorView_Y
Odpovědět