Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od M M »

Pruziny (zasobnik, do spuste), zapalnik, vytahovace + pruziny k nim. To su veci co sa snazim mat doma ku vsetkemu co bezne pouzivam.

Mimo toho mam k pumpe zhodou okolnosti aj tiahlo (pod nove predpazbie som potreboval ine), ctg. interceptor, ctg. interruptor, atd. ... ale ja som v tomto magor :D.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od Stenny »

Zápalník+vytahovač+pružiny jsem taky předpokládal jako dobrý základ. Táhla mě nenapadla a přitom měla. Díky.

hrd: Na počet nábojů určitě ano, ale málokdo z lidí, co znám (vyjma závodníků), sype z brokovnice puškové objemy.
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od gannicus »

Ahoj,

vybírám brokovnici, téma mám pročtené, ale čím se v tom babrám, tím nerozhodnější jsem.

Chci taktickou brokovnici pro HD a blbnutí na střelnici, klasika. Nechci čínu ani turka, rozpočet cca 20k, limit 25k. Buď 14" nebo 18". 20" už mi přijde na taktiku hodně a 11" zase málo. Současně také chci pistolovou rukojeť/pažbu a originál držák na náboje vedle závěru.

Varianty které zvažuju:

1, mossberg 590a1
Cena 22, s pistolovou pažbou cca 26, ověřená klasika se kterou asi nelze udělat chybu. Robusní, ale oproti fabarmu trochu krumpáčiodní

2, fabarm ultrashort 14
Cena 18, s pistolovou pažbou cca 22. Opět vcelku ověřená klasika, asi nebude tak do nepohody jako moss z důvodu titěrných dílů, jak zde psal tuším Fab. Zase se mi ale líbí dlouhé předpažbí, to asi bude fajn na ovládání.

3, alternativa k ultrashortu by mohla být Martial Cantilever 14"
Cena 21 vč pistolovky je fajn, trochu mě překvapuje, že zde o ní nic není. Nějaký názor?

4, STF12 - ten bych opravdu chtěl, ale cena je naprosto mimo

Nějaký nápad jak to rozseknout? Podotýkám, že jsem s žádné z výše uvedených brokovnic nestřílel, ani je neměl v ruce. Ono se s ohledem na současnou situaci ani nelze moc divit. Je mi jasné, že první rada bude "vyzkoušej si je". No.. jasně no :D
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od Zapadlo »

některým turkům bych dal před fabarmem přednost.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od Nicotinick »

1. Je to jedno, víkendovým sranda střílením na střelnici nezlikviduješ ani jednu z výběru.

2. Až se ta každodenní covidová smrtparáda uvolní, absolvuj kurz s půjčenou pumpou u HT nebo Aegis. Na základě zkušeností si pak vyber, na 99,9% opustíš myšlenku jenom kolmé pistolovky.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od gannicus »

Díky za reakci. Kurz od HT mám v plánu. Ohledně pažby jsem se vyjádřil asi špatně - nechci jen čistě pistolovou pažbičku (styl ultrashort), ale dlouhou pažbu s pistolovou rukojetí.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od Nicotinick »

Benelli Supernova je odpovědí na tvoji otázku. ;)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od Germanik1 »

Jj, ta je komfortní. A přívětivá na zpětný ráz
Udělám co musím
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od gannicus »

Mno je fakt, že tu jsem nezmínil. Je to nejspíš jasná volba rozumem, má však jeden drobný problém. Vážně hodně se mi nelíbí :lol: :lol:

Akorát nevím jestli lze sehnat držák na náboje, zatím jsem nic nenašel..
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od Nicotinick »

Mesa Tactical
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
M M
Příspěvky: 264
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od M M »

S tou Benellkou rozumiem, u mna to tiez proste oko/srdce nedalo. Inak Mossbergov 500-590(A1) je X variant, dokonca maju aktualne v CZ aj 14". Otazka je ci fakt potrebujes tu tazku hlaven, ja som ju chcel, lenze ja mam 2m a skoro 100kg :twisted:. Co sa tyka drziaka nabojov na Benellku tak tusim ze aj Mesa Tactical aj Startac robia - v najhorsom od germanov by sa to malo dat dotiahnut. Resp. skusit cez Bestpatron, ti maju Benellky.

Ale inak sa mozem len pridat k ostatnym doporuceniam - zober do ruky, porovnaj, zastrielaj si, ten kurz je na vyber idealny :yes , mozes zistit X veci co ti na puske co sa ti paci vadia.
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od gannicus »

Chlapi, díky za nakopnutí. Myslím, že ve finále se utká supernova (protože je to opravdu nejlepší rozumová volba) a nějaký ten 590 moss.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od Germanik1 »

Nechtěl jsem Super Novu, hledal jsem mezi Fabarmy, ale nouze v dodávkách a tlačil čas. Tak jsem šel do mírně dražší Benelli, a nakonec si neumím představit jinou.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od gannicus »

Pro zajímavost - jakou?
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od Germanik1 »

Fabarm sdass tactical, sdass pro forcess, jednu z nich
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od Ulfhednar »

Já bych se přimlouval za Mosse 590. Měl jsem mariňáka a patří mezi tři zbraně, jejichž prodeje lituji nejvíc. Mám zkušenost i s policejnimi Fabarmy a Moss je lepší. Takovej kver do PA světa...
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od hrd »

Donedávna jsem měl 590A1, na střelnici máme STF 12, SDM aj. Pár kurzů a treninků jsem s pumpou dal.
Pokud jde o životnost, je STF o třídu výš než cokoliv jiného (Benelli neznám - nehodnotím), včetně Mossbergu a Remingtonu. Pokud se z toho střílí málo, je OK všechno (Mossberg, Remington, Maverick, SDM, jiné Fabarmy), pokud hodně, nakonec nevydrží nic a něco se pokazí. Výhodu Mossbergu a Remingtonu bych viděl v tom, že se na ně cokoliv dá sehnat, tedy jak náhradní díly, tak tuning a doplňky (třeba Brownells.cz má prakticky všechno na 590). U Fabarmu to nejspíš bude dost horší s obojím. SDM by měla brát i díly pro Remington 870.
Nemusí se mnou každý souhlasit, ale podle mě je nutné si rozhodnout, jestli má být pumpa univerzál anebo HD/taktická. Pokud univerzál, tak 20". Pokud HD, tak co nejkratší (ale samo s pažbou). Ten moment u dlouhých hlavní (zejména třeba taková 20" 590A1) je fakt pruda, nebo se s tím točit někde do dveří apod. Ale opačně zase účinnost té krátké na delší vzdálenost je prakticky nulová. Pistolovka je lepší na "taktické" nabíjení v high-ready, klasická pažba zase pokud se při nabíjení puška otáčí vzhůru nohama.
Z pohledu ovládání, Fabarm má super to delší předpažbí, ale zase je blbé, že zakryje v zadní poloze spodní okénko (lepší když je dostupné pro případ nějakého problému/závady) - dá se to ale řešit vyříznutím předpažbí. Kdo má krátké ruce, delší předpažbí ocení. U Mossbergu/Mavericku je super, že špatně zasunutý náboj do trubky jednoduše vypadne ven, u Remingtona nebo Fabarmu to je pak dost práce ho dostat ven, bez nějakého nástroje to možná ani nejde. U 590 se mi ale zase stávalo, že se vzpříčí kratší (70) náboj hozený do okénka v high-ready pozici - je potřeba si dávat pozor, jak se tam v této pozici strká.
PS: měl jsem 3 různé boční držáky na náboje a nakonec jsem ho sundal. Jediný doplněk, co jsem fakt ocenil, bylo předpažbí Magpul, je ergonomičtější než originál (pažba Magpul mi vůbec nesedla, musel jsem přehmatávat při nabíjení/střelbě, tak jsem nechal původní). Pistolovka, pažba (ať už sklopná nebo výsuvná) a předpažbí u STF 12 je OK.
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od gannicus »

Hrde, díky moc za přínosný příspěvek. SHT12 se mi sice líbí po všech stránkách, ale cena je přepálená. Určitě plánuji kratší než 20", nejspíš 18" nebo 14". Zatím směřuji k benelli. Ale zítra ráno, až se probudím, může být všechno jinak :D
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od viktor »

no osobne bych to videl asi takle
- pevnou pazbu, sklopky jsou proste nepohodlne a nekam to "pasovat" nebudu, proste je na "doma" a nebo na strelnici, tady ma podle me pavna pazba vice vyhod nez zaporu
- zadnou pistolovou rukojet, me se stim proste blbe strili a to zvlaste od boku, s pumpou to jde dost dobre
- zadny reil a zadnou optoelektroniku, v podstate to jen prekazi a zdrzuje, tvz, pohled pres hlaven vetsinou bohate staci a kdyz ne tak tam posles dalsi
- zivotnost, to neni zas tak velky problem, pokud je privatni a ne pujcovaci na strelnici tak vetsina jich vydrzi vic ne uzivatel, navic kazdy z toho vetsino ustrili slabe a lacine spotrovni naboje, nez plnotucne
takze moje volba by byla asi takova
např winchester defender SXP no a k tomu bych si poridil tohle https://cs.strobl.cz/lee-18-cavity-buck ... -ball-360/
:D
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Brokovnice - pumpy a samonabíječky

Příspěvek od PaF »

Já jsem už léta zamilovaný do koncepce výměnných hlavní slug/brok u Remouše 870.
https://www.armed.cz/brokova-pumpa-remi ... cm-hlaven/

Připadá mi jako ideální zbraň pro stacionární strategii v PA. Navíc jako opakovací zbraň má potenciál vydržet "v legalitě" relativně nejdéle. Střelivo není extra drahé, je dostupné v obrovském výběru provedení. A dvě hlavně pokryjí lov všeho, k čemu se mohu nachomýtnout a mají i dobrý potenciál proti dvounohé škodné. A vzhledem k tomu, co poskytuje, je cenovka na úrovni pistole střední třídy v pohodě.

Z hlediska dostupnosti dílů "do zásoby" by možná byl lepší Mossberg, ale Rem se mi zdá mnohem "hezčí", přívětivější, čistěji zpracovaný... Racionální to není, ale... ;) Blbé taky je, že kvůli zádům už musím s brokovnicí sakra opatrně.
Odpovědět