Náboje - zkušenosti a názory

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od proforma »

Bill Masen píše:Neděláte někdo školní náboje? Klasika zalepená střela, provrtaná nábojnice, guma místo zápalky. Ty hliníkový se mi moc kupovat nechce, myslím, že budou za chvíli dost vorvaný.
Bille, mam doma asi 10 ks delaborovanych 9L, misto prachu cukr :-) Kdysi mi je tu kdosi udelal, uz nevim. Vahove odpovidaji normalnim nabojum, cvicilo se s nimi dobre. Chces? Tedy jestli je najdu, ale snad jo.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Bak-ly
Příspěvky: 160
Registrován: 05.12.2015 0:27
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Bak-ly »

Ono ty testy do fošen apod. jsou ve vztahu k nošení celkem o ničem. Moc ti toho neřeknou o odrazivosti a už vůbec ne o chování při průletu měkkým. Předpokládám, že ty SP budou při případném průstřelu tkáně vypadat také celkem netknutě.
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od floky »

Na druhej fotke, porovnanie SP a black mamby je zjavné, že strela black mamby nebola vystrelená a ani nič netrafila...

Black mamba má tú vlastnosť, že v cieli stráca stabilitu....strelba, deformácia v tvrdých cieloch nie je smerodajná...
Uživatelský avatar
zdoch
Příspěvky: 237
Registrován: 06.01.2016 13:39
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od zdoch »

Floky, díky na postřeh, proto sem psal, že bych rád testy v gelu, fotky jsou z netu, bohužel neručím za pravost, psali, že se mamba nezdeformovala. Jasný, že testy do fošen jsou o ničem, ale pokud celoplášť proletí třema a nic mu není a poloplášť jo, navíc se sekne v půlce, tak je určitě na nošení lepší.
Buď opatrný v tom, co trénuješ, můžeš se stát opravdu dobrým, ve špatné věci!
Tony Blauer
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od floky »

https://www.youtube.com/watch?v=CXTNynOFpLk

Video black mamby v želatine je tu...

SP určite má svoje výhody... aj z hladiska rozpadlického (mám pocit, že v ČR nemožete vlastnit JHP strelivo ani na šport...pričom strela SP a JHP sa líši len v detaile ;) ) .... aj z hladiska nosenia...(zjavná menšia ochota penetrovať tvrdé ciele / možno nižší odraz? ... )
Uživatelský avatar
Rampa
Příspěvky: 81
Registrován: 10.12.2018 19:03

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Rampa »

Máte jasno v tom, že poloplášť SP je košér z hlediska zákona nosit na sebeobranu? Podle mě je to 50/50 na jakého soudce a právníky narazíte, jeden řekne: OK, koupíš to běžně v krámě, je to povolené střelivo, můžeš nosit na sebeobranu. druhý řekne: To, že to normálně koupíš nic neznamená, střelivo SP se dá kategoorizovat oproti FMJ jako "střelivo se zvýšeným ranivým účinkem" a dotyčný je v sedínce, pak už je úplně jedno, jestli dotyčný použije SP, HP nebo RIP munici...

Na mé dotazy mi nebyli schopni odpovědět policisté (ne jedni, včetně oddělení zbraní a střeliva a ani zkušebna, která se z toho vykroutila stylem, není to zakázaný střelivo, ovšem z právního a legislativního hlediska se obratte na příslušný orgán, nejsme sto dávat takové prohlášení.).

Co se SP na nošení týče, tak jsou 2 tábory lidí (něco jako téma počtu zbraní a počtu trezorů na uskladnění namísto trezorovky apúod.).
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Stenny »

Jediné dostupné polopláště, kterým bych (možná) věřil deformaci ve tkáni, jsou lehké Magtechy s drážkami. SB polopláště (lehký i těžší) jsem střelil do mokrých novin a deformace byla prakticky nulová. Mamba se ve stejném materiálu stočila mírně na bok, ale že by se přetáčela nějak výrazně, to taky ne (stejný výsledek mělo střelení do balistického mýdla, které proběhlo v rámci nějaké diplomky, IIRC - Mamba prostě proletěla rovně skrz).
Ale mokré noviny a želatina jsou pořád různé materiály... stejně jako homogenní želatina a lidské tělo.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Bill Masen »

proforma píše:...mam doma asi 10 ks delaborovanych 9L...
Proformo díky za nabídku. Lugery mám, používám je na střelnici zamíchaný mezi ostrý na odhalování střeleckých chyb.Taky jsem je dostal od někoho tady na fóru. Sháněl jsem makarovy a nakonec koupil ty hliníkový od strobla za nehorázných 50 za kus.
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 767
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od des »

Rampa píše:Máte jasno v tom, že poloplášť SP je košér z hlediska zákona nosit na sebeobranu? Podle mě je to 50/50 na jakého soudce a právníky narazíte, jeden řekne: OK, koupíš to běžně v krámě, je to povolené střelivo, můžeš nosit na sebeobranu. druhý řekne: To, že to normálně koupíš nic neznamená, střelivo SP se dá kategoorizovat oproti FMJ jako "střelivo se zvýšeným ranivým účinkem" a dotyčný je v sedínce, pak už je úplně jedno, jestli dotyčný použije SP, HP nebo RIP munici...

Na mé dotazy mi nebyli schopni odpovědět policisté (ne jedni, včetně oddělení zbraní a střeliva a ani zkušebna, která se z toho vykroutila stylem, není to zakázaný střelivo, ovšem z právního a legislativního hlediska se obratte na příslušný orgán, nejsme sto dávat takové prohlášení.).

Co se SP na nošení týče, tak jsou 2 tábory lidí (něco jako téma počtu zbraní a počtu trezorů na uskladnění namísto trezorovky apúod.).
Tak ked ti zkušebna napíše že sp neni zakázaný tak čo ešte potrebuješ riešit? Súkromný názor nejakého právnika, policajta alebo internetového diskutéra je proti tomu imho bezvýznamný.
nemóže íst karta furt...
Uživatelský avatar
Rampa
Příspěvky: 81
Registrován: 10.12.2018 19:03

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Rampa »

Hollow Point taky není zakázané prodávat a na střelnici jich člověk může vysypat tisíce, nebo si je dát do vitrínky, ale nosit na sebeobranu je nemůže...
Uživatelský avatar
des
Příspěvky: 767
Registrován: 14.11.2012 20:29
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od des »

V krátkej ne, v dlhej ano. Aspoň čo tak zbežne poznám váš zákon.
Možno nabudúce nejaký právnik povie že 9mm má vyšší ranivý účinok jak 7,65 a nejaký policajt ho doplní že 7,65 je furt hrozný kanón proti 6,35ke...
Jak stoho ven? :(
nemóže íst karta furt...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Bill Masen »

Tak to se chlapče pleteš. Není rozdíl v tom, co můžeš nosit a co můžeš používat na střelnici. Rozdíl je v tom do čeho to nabiješ. Pro krátkou zakázané, do dlouhý povolené.
DES mě předběhl :hi
Uživatelský avatar
Rampa
Příspěvky: 81
Registrován: 10.12.2018 19:03

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Rampa »

No samozřejmě...

A odpověď tedy zní?
Je SP v krátké na sebeobranu košér nebo ne? Nikdo asi nepředpokládá, že někdo nosí VARku v Lugeru na sebeobranu :mrgreen: .
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Bill Masen »

Podle zkušebny povolené, otázka je jak se na to bude dívat soudce. Je toto zvýšený ranivý účinek?
S&B Poloplast 6.5g 9Para.jpg
(fotka ukradena z jiného fóra)
Uživatelský avatar
Rampa
Příspěvky: 81
Registrován: 10.12.2018 19:03

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Rampa »

No právě...

Nechci, aby se tu rozjel nějaký flame, střelci se co se tohoto případu týče dělí na 2 tábory a řešilo se to už na několika forech.

Nicméně můj pohled je takový, že na to neexistuje odpověď a je to ve finále na náhodě, jak se k tomu ti kteří soudci a právníci postaví. Z logiky věci to už od pohledu zvýšený ranivý účinek má. Historicky vznik poloplášťového střeliva vznikl právě za poptávkou zvýšeného ranivého účinku při lovu, proto také většina loveckého střeliva je poloplášťová, HP apod. Druhá věc je, že ty polopláště od SB se defotmují a "otevírají" asi stejně, jako FMJ komolý kužel, nicméně nevím, jestli to stojí za to riziko zjišťovat pak nedej bože v praxi, jestli to u exekutivy projde nebo nikoliv... :roll:. Stačí pak v praxi jeden "soudní znalec" a ten Vám to vysvětlí... :-D.

Z mého pohledu to za to nestojí, proto je nosím jenom občas do lesa skrz divočáky, když zrovna nemám BM. Jinak jedině Subsonic, BM, FMJ.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Matěj »

Jestli tímto chceš zastavit divočáka, tak hodně štěstí přeji. :mrgreen:
Oproti obyčejným FMJ to nebude mít na ně žádnou přidanou hodnotu (v 9L).
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Bill Masen »

Taky si stačí odpovědět na jednoduchou otázku, kterou ti může soudce nebo obhájce grázla položit. Proč jste měl ve zbrani zrovna toto střelivo?
Uživatelský avatar
Din
Příspěvky: 26
Registrován: 15.09.2016 21:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Kousek od Kolína

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od Din »

Rampa - od více lidí jsem byl (i na diskuzi) varován, že ani můj čtyřpalcový SW 586-3 v .357 Magnum na nas*raného divočáka nestačí a je lepší skočit bleskově k prvnímu stromu a fofrem si úspěšně zahrát na veverku..., takže jaká je v této ráži nejúčinnější střela na střídavě měkotvrdý cíl, mi z vlastní zkušenosti nikdo neporadil... Ale i tak by mě to zajímalo...
Din
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od devlop »

Bill Masen - znáš to pořekadlo, že nejhorší smrt je z vyděšení? :)

Toto střelivo prošlo státní zkušebnou s výsledkem, že nejde o střelivo se výšeným ranivým účinkem a tedy dle aktuálně platného zákona o zbraních toto střelivo můžeš používat v krátké střelné zbrani.

Když se tě soudce zeptá proč jsi použil zrovna toto a né mírumilovnou střelu FMJ (i když k takové otázce nemá žádný pádný důvod) tak prostě řekni, že jde o "schválené" střelivo státní zkušebnou bez zvýšeného ranivého účinku a že nechápeš důvod jeho otázky.

Kdyby nějaký soudce měl potřebu tento náboj démonizovat tak by se jednalo vlastně o precedenc, kdy stanovisko státní zušební zbraní a střeliva postrádá jakýkoliv smysl a o kategorizaci střeliva a zbraní rozhoduje soudce od stolu.... tzn. naprostý nesmysl
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Náboje - zkušenosti a názory

Příspěvek od devlop »

jinak co se týče těch SB SP 100grs tak přesně tyto právě nosím. Nosit ve zbrani obyčejné FMJ mám strach. Proč? Protože šance, že týpka co si to zaslouží prostřelím a zabiju ještě někoho, kdo si to nezaslouží, je v případě FMJ výrazně větší, než při použití lehké střely typu SP.

edit, jinak ten náboj SB SP 100grs je dle srovnání na jejich stránkách nejrychlejší a nejvýkonější náboj v ráži 9mmL (v rámi SB)
https://www.sellier-bellot.cz/produkty/ ... ve-naboje/

prostě za mě the best off S&B v 9mm luger, tak proč nosit něco jiného?
Naposledy upravil(a) devlop dne 18.02.2019 16:07, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět