Sa58 a jeho klony

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
JenDAG
Příspěvky: 582
Registrován: 05.02.2015 23:24
Bydliště: Galactic Sector ZZ9 Plural Z Alpha

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od JenDAG »

Ono zalezi s jakym strelivem.
10cm na 100m mi s exvojenskym strelivem prijde dobre a dostatecne.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Fabulous »

Požadovaná přesnost u vojenských zbraní tohoto typu je 4 MOA, tj. cca 12 cm na 100 metrech. Hodně dobrá kosa umí 2 MOA, ale obvyklejší je 2,5-3 MOA.
marik
Příspěvky: 15
Registrován: 18.01.2016 12:31

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od marik »

Fabulous píše:Požadovaná přesnost u vojenských zbraní tohoto typu je 4 MOA, tj. cca 12 cm na 100 metrech. Hodně dobrá kosa umí 2 MOA, ale obvyklejší je 2,5-3 MOA.
Děkuji za luxusní lapidárnost! :clap
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1040
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od vratnikp »

jaké náhradní díly pro SA má dle Vás smysl pořídit do šuplíku?
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od štaflík »

Máš tady na to vlákno...
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od štaflík »

To Fabik: 2 MOA Kosa? Nezpochybňuji, ale byly by fotky či videa? Dá se jí k tomu nějak pomoci? Sám jsem neviděl žádnou takovou (což nic neznamená) a podle toho co vídám na strelnicích je pro většinu lidí problém přiblížit se těm 4 MOA. Dá se Kosa zpřesnit jinak, než novou hlavní?
JenDAG
Příspěvky: 582
Registrován: 05.02.2015 23:24
Bydliště: Galactic Sector ZZ9 Plural Z Alpha

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od JenDAG »

Ja jsem na cca 15cm na 100m.
Vic nez Kose bych to pricetl tomu, ze pres "tlustou" musku nejsem schopen drzet dostatecne kozistentne zamerny bod na stejnem miste terce.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Fabulous »

Štaflík: Abys měl dvouminutovou kosu, tak musíš splnit několik podmínek.

1. Musíš mít úterní kus v excelentním stavu a s povedenou hlavní
2. Musíš mít střelivo jedné šarže od dobrého výrobce
3. Musíš zajistit stálost podmínek při výstřelu.

Zejména bod 3. je těžko splnitelný. Jelikož se předpažbí opírá o hlaveň, tak jakákoliv, i nepatrná, změna úchopu nebo opření o bag znamená posunutí zásahu. V okamžiku výstřelu záleží doslova na každém gramu o který se změní tlak na hlaveň a posune její kmit do jiného časového okna. Jednoduchým řešením je hlavně (a podpažbí) se vůbec nedotýkat ;) Složitější a dokonalejší řešení je v demontáži předpažbí a nahrazení nezávisle uchyceným. Třeba od D-Force, voila!


Edit: Já jsem takovou kosu v životě už měl :) A i ty, co mám dnes nestřílí úplně špatně.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od štaflík »

JenDAG - to jsi ještě dobrej. Já to honil (když jsem měl Kosu) kolem 20cm. Pak jsem tam dal 6x POSP a dostal se na těch +/- 15 cm. Ale jsem fakt slepejš. Teď s .223 a 6x to mám s Barnaulem tak do 7cm a s Meskem, když se daří, pod 5.
marik
Příspěvky: 15
Registrován: 18.01.2016 12:31

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od marik »

[quote="Fabulous"]Štaflík: Abys měl dvouminutovou kosu, tak musíš splnit několik podmínek.

Zejména bod 3. je těžko splnitelný. Jelikož se předpažbí opírá o hlaveň, tak jakákoliv, i nepatrná, změna úchopu nebo opření o bag znamená posunutí zásahu.

Prosím tě, jak je TS uchycen. Nikde jsem to neviděl. Btw, podpazbi je spojeno s nadpazbim a to je chyceno za hlaveň...si myslím. Takže úplně plovoucí není, nebo?
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od štaflík »

Taky nerozumím tomu, jak u Kosy mít free floting předpažbí. Muselo by se uchytit pouze k rámu zbraně (jako u AR), což prakticky nejde. A nebo by muselo mít vůle s minimálním třením, aby hlavni umožňovalo volně kmitat. Pak by asi nedrželo nástřel. Jak to je - je nějaké předpažbí uchyceno bez kontaktu s plynovým násadcem? Mně spíš přijde, že naopak pevné předpažbí, fest chycené k rámu a násadci ovlivní hlaveň víc, než defaultní plechovo-bakelitové díly, které jsou tam relativně volně. A když se na ty raily hodí kolimátor, že to zase mění situaci.
Jestli přesnost není u Kosy spíš o kombinaci:
Ruce, ruce, nevylítaná zbraň z dobré várky (ale jak to poznat, když tvrdochrom furt vypadá "jako zrcadlo", i když už má naběháno a přesnost je minulostí), dobré střelivo, strocha toho štěstíčka a zase ruce...
On je trochu problém s tenkou hlavní Kosy, že prostě dost kmitá (což nemusí vadit), ale silnější hlavně na to trpí méně. Třeba u mé varmint 20" kliky nemá na přesnost (v mých rukou) dotyk/nedotyk hlavně s pažbou vliv vůbec. Hlaveň je krátká a velice, velice silná. U Dragunova má a různé nožky na předek předbažbí, nedejbože hlavně, jsou u něj známý a spolehlivý "znepřesňovač". A i u Dragunova platí, že SVDS s kratší a silnější hlavní bývá na kratší vzdálenosti přesnější, než klasické "dlouhé tenké" SVD
Jak to mám u .223 nevím, ale řekl bych, že tam ta hlaveň taky moc nekmitá
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Fabulous »

Nadpažbí TS je sice fixováno i na plynový násadec, tam ale jsou při výstřelu stále stejné podmínky a stejné zatížení. Podpažbí je fixováno v těsné blízkosti těla zbraně, takže z principu mnohem méně ovlivňuje kmity hlavně. Nic, co by ovlivňovalo střelbu méně asi na kosu vymyslet nelze.
marik
Příspěvky: 15
Registrován: 18.01.2016 12:31

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od marik »

Fabulous píše:Nadpažbí TS je sice fixováno i na plynový násadec, tam ale jsou při výstřelu stále stejné podmínky a stejné zatížení. Podpažbí je fixováno v těsné blízkosti těla zbraně, takže z principu mnohem méně ovlivňuje kmity hlavně. Nic, co by ovlivňovalo střelbu méně asi na kosu vymyslet nelze.

To je do brý argument proti váze...asi tě o něj požádám. Ještě váhám nad jednou záležitostí:
Jak je komplikované rozebírání kvůli čištění? nemáš obrázky, nebo lépe videjo???
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Fabulous »

Rozebírání je snadné - 1x M5 šroub :)
marik
Příspěvky: 15
Registrován: 18.01.2016 12:31

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od marik »

Fabulous píše:Rozebírání je snadné - 1x M5 šroub :)
To zní hezky, nicméně jsem se asi měl vyjádřit přesněji... ve smyslu složení po čištění. Někde jsem zaslechl že vzhledem ke třem dílům, ze kterých je to vyrobeno, je to trochu oříšek...??? Tak nevím, jestli je to hysterické hodnocení, či fakt...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Fabulous »

Je to píchovina :)

Pro čištění se sundává výhradně horní díl.
marik
Příspěvky: 15
Registrován: 18.01.2016 12:31

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od marik »

Fabulous píše:Je to píchovina :)

Pro čištění se sundává výhradně horní díl.
Super. PM
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od Fabulous »

Poznáte můj nový výrobek? :mrgreen:
image.jpeg
Uživatelský avatar
DerEchterDeutscher
Příspěvky: 18
Registrován: 25.01.2016 15:15
Pohlaví: muž

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od DerEchterDeutscher »

redukce na přímou pažbu SA58 :yes minulý týden jsem to řešil :)
marik
Příspěvky: 15
Registrován: 18.01.2016 12:31

Re: Sa58 a jeho klony

Příspěvek od marik »

FAB_AG58_RUKOJET.JPG
FAB_AG58_RUKOJET.JPG (77.72 KiB) Zobrazeno 16400 x
PAŽBIČKA

Nejrozšiřenější pažbička od pro SA-58 od Fabu se mi líbí a vypadá pěkně ergonomicky. Myslel jsem, že není o čem přemýšlet, dokud jsem ji nechytil. :rofl

Ruku mám střední, ale naprosto mi nesedí hodně tenký krk, díky čemuž mám pekelně "dlouhý" ukazováček.
Délka je dobrá.
Arsenal 558 je údajně větší ale nevím v kterém rozměru. Vypadá to na pohled, že by to mohla pořešit.
Máte s tím zkušenost?
Přílohy
_vyr_12Pistolova-rukojet-typ-558.jpg
_vyr_12Pistolova-rukojet-typ-558.jpg (37.6 KiB) Zobrazeno 16400 x
Odpovědět