Jak velký arzenál a co v něm

Střelné zbraně - pistole, pušky, ale i kuše, luky, perkusní, atd. Diskuze pouze pro starší 18-ti let!
Odpovědět
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od herman »

Upřímně řečeno, bavíme se o ničem. Tak nějak předpokládám, že každý z nás má uloženo munice pro sebe+další generace. Mám pravdu?
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Butch
Příspěvky: 782
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Butch »

Hermane, 50 haleřů je poplatné množství munice kterou vystřílíš, takže pokud dáš krabičku měsícně, tak je to opravdu jedno. Navíc z mých příspěvků jsi jistě pochopil, že náboje nekupuji, ale přebíjím a dostupnost komponent na devítku je výrazně lepší, takže ekonomika střelby je opět na scéně :o
Nehledě na to, že chodím i střílet na soutěže, kde se občas přeměřuje faktor náboje, což u 7,65 by nebylo tak úplně lehké. Navíc moc zbraní se v současné produkci na tento náboj nedělá.
TomSmith
Příspěvky: 1275
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od TomSmith »

herman píše:Já osobně mám v plánu do svého arzenálu uložit jednu křesadlovku. Holt černý prach jsem schopen vyrobit, kouli odlít a ten kosuek pazourku snad najít.
Mám to stejně, navíc pokud je křesadlovka pěkná může "zatím" jako bonus legálně viset na stěně.
V této souvislosti je možná na místě uvažovat i o nějaké ráži která je krmitelná/přebíjitelná i černým prachem.
U mne .45 Colt a výhledově 45/70, s tím že jak už bylo zmíněno velkobalení LR zápalek nezabírá moc místa
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Baca »

Ta kresadlovka ma v pripade rozpadu naozaj vela plusov. U prebijanych nabojov je vzdy a stale sa natiskajuca sa otazka = AKO VYROBIT ci repasovat zapalku ??? Ono ciernym prachom sa da prebit kazdy kaliber a naboj. Jeho vlastnopsti sa samozrejme oproti povodnej laboracii zmenia, ale pouzitelne to bude na lov ci obranu vzdy. Strely a nabojnice sa daju vyrobit odliat a nasyslit bez rizika (dnes) cierny prach si vyrobis (viac menej uspesne), ale zapalku ........ Traskave zloze su slusny zatah aj na skuseneho chemika zo slusnym vybavenim. :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Nightmare »

Třaskavé slože? OMG - technologie pořád stejné krystalizace, pořád stejné granulace, pořád stejného nalisování a ve finále to stejně nebude makat pořádně, protože nikdy nebudeš mít stejné výchozí suroviny. Do toho bych se pustil maximálně po kníku z důvodu totální nutnosti.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od herman »

Jak to říci: jsem chemik, ale do výroby zápalek bych si asi nepustil. Přece jen mám rád své prsty. A právě proto do trezoru přibude křesadlovka.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Baca »

Mozno by stalo za to, skusit poziadat odbornika o nejake prepocty, ci by bolo realne zkonstruovat kresadlovku aj na moderny strelny prach. (stale hovorim o pripade velkeho kniku) Aby sa dalo pouzit cokolvek od vlastnorucne vyrobeneho cierneho prachu az po delaborovane najdene strelivo. :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4375
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od bivoj »

2 Baca - Teoreticky, za použití moderních ocelí, je možné zkonstruovat vše. Ale v praxi to nikdy nikdo neudělá, alespoň ne oficiálně. U moderních bezdýmných prachů totiž obrovsky záleží na laboraci - tj. množství prachu vzhledem k váze střely, výtahové síle a dalším parametrům. Pokud se u černého prachu trochu usypeš, případně nabiješ místo koule hrst hřebíků, tak to ještě nemusí končit katastrofou. V případě moderního bezdýmného prachu však překročení navážky byť jen o procenta může dramaticky změnit tlaky při výstřelu a to i do situace, kdy dojde k explozi zbraně. V případě, že bys ani neznal parametry takového prachu by pak střelba byla taková ruská ruleta - bylo by zde velmi reálné nebezpečí, že výstřelem nejen že nezneškodníš protivníka, ale naopak mu usnadníš situaci až bude ohledávat tvoji kouřící mrtvolu.

Navíc u černého prachu se předpokládá jeho určitá komprese - tj stlačení. Bezdýmné prachy toto vůbec nemají rády, naopak většinou musí být ve spalovacím prostoru s určitou danou mírou "volnosti", aby byl zaručen správný vývin tlaků při výstřelu (a také nemají rády zase moc volnosti, kdy může naopak opět dojít k nekontrolovatelnému zvýšení tlaků a havárii zbraně - viz např roztržené Peacemakery, kdy při velmi slabé navážce moderního prachu v relativně velké nábojnici .45LC došlo k totální destrukci zbraně).

Takže za mě - nebezpečný nápad který bych já osobně neměl odvahu ani vyzkoušet, přesto že se kolem všeho co jen trochu smrdí střelným prachem motám už přes čtvrt století.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Baca »

Tak by sme zostali len pri ciernom prachu :-) Nie je velmi tazke prilis nebezpecne ho vyrobit v slusnej kvalite. Mam jeden koncept na inline kresadlovku v hlave, ale po ruke ziadneho puskara, ktory by bol k dispozicii na konzultaciu :-) Slo by o "modernu" konstrukciu bez (aspon teraz) hladania vhodneho pazurika, ci achatu na kresaci kamen :-)
Prežiť !!!
SWED
Příspěvky: 144
Registrován: 06.10.2015 21:22
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od SWED »

Zdravím.Prosím o radu v současnosti mám celý arzenál postaven kolem 7,92 x 57 na čež jsem zvyklí,ale nastal jeden drobný problém.Paní konečně pod tíhou reálné hrozby v P.A. se konečně rozhodla se naučit se střílet.A v tom je problém Drobná 155 cm/54 kg žena a 7,92 mauser moc nejde do hromady.To za prvé a za druhé paní je operní pěvkyně.Takže potřebuje něco po čem po pár výstřelech nebude mít problémy se sluchem.A teď jsem v koncích.Bo moje požadavky na zbraň pro ni.
1. Samonabijecí kulovnice kterou bez potíží zvládne drobná žena
2.dostatečně účinný náboj proti živé cíle a s rozumnými pořizovacími náklady v řádech tisiců s možností přebíjení
3.relativně tichá střelba kvůli jejím uším které jsou fakt citlivé.
A tak co s tím bo já nevím. SWED
Uživatelský avatar
Lachtan
Příspěvky: 264
Registrován: 29.04.2013 23:15

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Lachtan »

řekl bych, že v první řadě kvalitní sluchátka 8-)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Fabulous »

Karabina 9mm Luger nebo .45 ACP. Není co řešit.
SWED
Příspěvky: 144
Registrován: 06.10.2015 21:22
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od SWED »

O karabině na pistolové náboje jsem přemýšlel,ale ze dvou stran domu mám volný perymetr v řádech stovek metrů a ze dvou ostatných mě kryje bratr a soused .Tam 9 mm i .45 nestačí a co s tím?
P.S. paní jsem koupil ele.peltorky a furt si stěžuje na rámus :roll: :roll: :roll:
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od krvfx »

Špunty pod sluchátka? Jinak z AR15 střílí kolegovo manželka i čtrnáctiletá dcera, takže bych asi hledal něco ve 223Rem.
Uživatelský avatar
Lupus
Příspěvky: 140
Registrován: 10.06.2015 9:35
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Lupus »

Pokud chceš po manželce, aby pokryla perimetr v řádech stovek metrů a nikdy předtím nestřílela, tak bych neměl přehnané naděje. Když jí hned na začátku upoutáš k něčemu kopavýmu, tak se strachu z velké rány nemusí nikdy zbavit. Zvlášť s citlivostí na akustické projevy. Takže jí můžeš buď "nalafetovat" něco těžkého (což kopat nebude) a chránit jí doporučovanými sluchadly, nebo jdi do něčeho jako ČZ 527 Varmint ve .223 a pokud by i to bylo moc, tak se .17 HMR se na 150 m dá ještě spolehlivě zasahovat, mikronáboj není hlučný a pořád je ještě levný. Když jí naučíš střílet z něčeho, čeho se nebude bát, tak potom můžeš zplnotučnit. Už jsem viděl pár ženských, který ti budou do očí tvrdit, že jim nedělá problém střílet s .308 win a přitom jediný problém jejich rozptylu v terči je ten, že začali na něčem moc silným a nikdy se nezbavili toho strachu z kopance. Nepospíchal bych na ní.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od štaflík »

.223 udrží moje 11 letá dcera. Pokud je manželka zvláště subtilní, kup jí plnotučný A-74. To kope asi jako vzduchovka.
Skalik
VIP
Příspěvky: 343
Registrován: 24.11.2012 16:29
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od Skalik »

Já používám el. sluchátka a pod ně špunty, mám taky citlivý uši a tohle jediný se mi osvědčilo. A jako ostatní můžu doporučit .223 rem, z SA.58/AK47 střílím sluchátka+špunty a z ar15 14" mi stačí sluchátka a jsem v pohodě.
SWED
Příspěvky: 144
Registrován: 06.10.2015 21:22
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od SWED »

Dík za rady zkusím to probrat se ženou a zkusím jí nechat vystřelit z doporučovaných "malorážek". Mě ještě napadla SA vz.24/26 s kompíkem by taky asi nemuselo být od věci.SWED
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od the.marek »

Když jsi psal, že je potřeba, aby pokryla perimetr v řádech stovek metrů, tak to ti bude asi SA 24/26 na 2 věci.
Podle mě asi již zmiňovaná 5,56ka, nebo 5,45ka, není moc co řešit ;-). A hlavně trénink, když to bude mít v ruce 2x do roka, tak toho taky moc nepokryje, kór na tebou uváděné vzdálenosti.
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak velký arzenál a co v něm

Příspěvek od cipis »

Navíc nám zlevňuje 5,45x39 ;-)
Odpovědět