Lyster EDC

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
skafloc
Příspěvky: 127
Registrován: 19.08.2014 0:05
Pohlaví: muž

Re: Lyster EDC

Příspěvek od skafloc »

Ano, to s noži chápu, jsem na tom trochu podobně. Jako Nůž nosím tohle: https://www.knivesplus.com/columbiarive ... 1050k.html, jako "nářadí tohle: https://www.bushcraftshop.cz/fotky27905 ... trider.jpg Párkrát jsem už crkátéčko zapoměl v jiných kalhotách a nic-moc pocit. Vlhčené ubrousky - hm.., další věc, co duplikuješ - pokud máš desinfekční gel a vícero papírových kapesníčků, jsou ty vlhčené zbytečné, ne? Já bych místo nich dal raději nějaké "sušenky", třeba ty vietnamské, co jsem se na ně ptal v jiném vlákně, jeden balíček člověka docela zasytí. Mi se do stejného obalu na lékárničku vešlo celkem: ten menší izraelák, quikclot, několik kousků gázy, 2 obvazy bez polštářků, trochu více polštářkových náplastí, menší smotek textilní náplasti (v případě nouze a nedostatku nahradím ductape), jódové pero, 2x nitrilky, asi 8 alkoholových a desinfekčních ubrousků, nějaké "svoje" léky, trojcípý šátek a nůžky (ty tam byly i původně a kupodivu jsou docela kvalitní). To celé je pak v Maxpedition M1 a k tomu patří ještě swat-škrtidlo.
Sovy nejsou, čím se zdají být..
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Lyster EDC

Příspěvek od Lyster »

Já si na opak myslím, že klasické kapesníky a balíček vlhčených ubrousků se dobře doplňují.

Jinak z těch věcí co nosím po kapsách samozřejmě každou chvíli něco zapomenu doma. Jednou zapomenu neck, jednou zapomenu to Ganzo... Proto to mám tak, aby se to doplňovalo v případě nutnosti.

Jinak asi vyměním v Remoře Real Steel Observer za Blackjack Model 155. Je lehčí a skladnější.
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Lyster EDC

Příspěvek od golem »

Koukám že také nosíš klíček od pout... ;)
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Lyster EDC

Příspěvek od Bill Masen »

skafloc píše:...no nechtěl bych v případě, že nějaké zranění utrpěla "osoba blízká", teprve shánět u kolemjdoucích lékárničku...
O lékárničkách je toho spoustu napsáno v příslušném vlákně. Základ jsou tři věci, kdy ta další je bez tý předešlí k ničemu. 1. znalosti, 2. vlastní bezpečnost, 3. ošetření život ohrožujících stavů.
Už tě vidím Lystere, jak před tebou na ulici leží chlap s přetrženou stehení tepnou a ty v tom svém batohu lovíš rukavice. Než je nasadíš, chlap se vyleje, nebo se na lovení rukavic vykašleš a chytneš céčko.
Na druhou stranu můžu mít s sebou kufr, v něm turniket, krční límec, ambuvak, defibrilátor, nosítka atd. a pak vlítne vlak do autobusu a najednou máš málo turniketů, krčních límců, ambuvaků, defibrilátorů, nosítek a hlavně lidí, co s tím umí zacházet.
Takže do EDC lékárničky vědomosti, rukavice, izraelák, thermofolie. A brufen na kocovinu. Na delší výlet lékárničku pro pohodlí.
Jo a vodu skaflocu, máš pravdu, až pojedu výtahem, tak jedině s vodou. Flaška s vodou není EDC, to si prostě jenom vezmu vodu, abych se mohl napít.
S tou pistolí to chápu, co třeba obušek? Máš tam kubotan, hezký, ale ten má být v kapse, ne v tašce.
Mám skoro stejnou tašku, jen z ebay a stála mě desetinu toho, co ta remora. Až dostanu dárek k narozeninám, tak nafotím aktualizovaný EDC a můžeš to zase zkritizovat ty mě. Bereš?
skafloc
Příspěvky: 127
Registrován: 19.08.2014 0:05
Pohlaví: muž

Re: Lyster EDC

Příspěvek od skafloc »

Proto píšu, Bille, že je zde vidět rozdílný přístup ke koncepci nošení (a vlastní skladbě) EDC. Každý to máme podle svého nastavení a já to v žádném případě nekritizuji, jen jsem vyjádřil své pochopení pro více objemnější EDC. Já osobně v něm mám věci, o kterých si myslím, že v případě nouze bude lépe je mít u sebe, než se je pokoušet zastoupit něčím, co je zrovna po ruce. Ano, místo turniketu můžu snad použít opasek (upadne mi sice pistole, ale tak co už, přeci nebudu tahat zbytečně turniket :)), místo quikclotu/celoxu to můžu zkusit ucpat prstem..., možná se to i povede, ale já to fakt raději zkusím tím, co běžně nosím. A znalosti - hm, nějaké znalosti snad předpokládám u každého, kdo vůbec nějakou lékárničku u sebe má, bez aspoň základních znalostí si myslím, že by nikdo k potřebě nosit nějakou "lékárničku" nedospěl. A Tebou popisovaná situace jak vlítne vlak do autobusu - no hele, já nemám potřebu suplovat záchranku, já ty věci nosím primárně proto, abych nemusel trpně čekat právě na záchranku, když by se něco stalo někomu blízkému. No a pokud někde těch zranění bude více, pořadí důležitosti je jasné - to nejlepší, co mám, jde pro "osobu blízkou", pokud se vůbec dostanu k něčemu dalšímu, budu muset improvizovat s tím, co bude po ruce (tedy případně i s tou sadou na odřeniny z auta) Jinak rukavice - ano, jasnně, pokud ne v kapse, tak na nejpřístupnějším místě, někde hned nahoře a vždycky tak, aby šly vytáhnout poslepu. Stejně tak kubotan do kapsy, nože také nosíme na klipu v kapse, ne schované v ponožce :)
Sovy nejsou, čím se zdají být..
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Lyster EDC

Příspěvek od Bill Masen »

To s tou kritikou bylo na Lystera, aby mi to mohl vrátit. :hi
Spousta lidí se ohání škrtidlem, jak je to cool a nutná věc, ale taky se sní dá dost ublížit. Blbě nasadíš turniket a pošleš sraženiny do oběhu. Škrtidlo použiješ při amputaci, otevřený zlomenině, nebo když protejká třetí vrstva tlakovýho obvazu a ztráta končetiny je to menší zlo před vykrvácením. Člověk vyteče za 60-90 sekund. Po ulici chodí spousta hrdinů s turniketem na taktickým batohu a když by viděli půl litru krve na chodníku, tak jdou k zemi. Celox? quikclot? kolik laických použití asi IZS ročně eviduje a proč asi? Jsou to věci do bojových podmínek dnešní Francie. Ale to si všechno musí Lyster rozmyslet sám, co umí použít.
Ale abychom se nebabraly jen v lékárničce kterou máme každej sestavenou podle svých schopností.
Lystere projdi si ty věci s tím, při jaký situaci je použiješ. Pokud si budeš moc vymýšlet, tak se toho zbav. Žlutý papírky? Na co? Abys mohl nechat vzkaz? A nebude na hrubým podkladu líp držet normální papír na žvejkačce? Já tam mám třeba kofejnový. Při úctě k pravidlu "dva jsou jeden, jeden je nic" je dobrý, aby věci měli víc funkcí. Třeba sekundový lepidlo používám nejčastěji na lepení řeznejch ran.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Lyster EDC

Příspěvek od bivoj »

Bill Masen píše:...Mám skoro stejnou tašku, jen z ebay a stála mě desetinu toho, co ta remora...
Tohle si myslel fakt vážně? Nebo od kdy se připravenost EDC měří jejich peněžní hodnotou???
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Lyster EDC

Příspěvek od Lyster »

Hlavně se tu všichni nepohádejte kvůli tomu, co nosím v tašce. :lol:
Dokonalé EDC neexistuje. Stále se to bude proměňovat časem, zkušenostmi.
To by to musel být klobouk kouzelníka Pokustona, nebo taška Sport Billiho
Přílohy
Bob a Bobek.jpg
Bob a Bobek.jpg (23.14 KiB) Zobrazeno 13829 x
Sport Billy.jpg
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Lyster EDC

Příspěvek od Lyster »

golem píše:Koukám že také nosíš klíček od pout... ;)

Jo jo, člověk nikdy neví... ;)
V klasickém batohu mám i klepeta. V Remoře jen takové ty páskové na jedno použití.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Lyster EDC

Příspěvek od Lyster »

bivoj píše:
Bill Masen píše:...Mám skoro stejnou tašku, jen z ebay a stála mě desetinu toho, co ta remora...
A jaká? Je na ní odkaz někde ve vlákně o EDC taškách? Třeba se bude někomu hodit.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Lyster EDC

Příspěvek od Bill Masen »

bivoj píše:...Tohle si myslel fakt vážně...
Naprosto, taška tohoto tipu za skoro 3 tisíce je pro mě naprosto nesmyslnej poměr cena výkon.
Je to něco jako tahle, klíčový slovo je Hamburg Chest. Nosím ji do hospody, na výlety s dětma a tak. Deštník a nalgenku do ní dám, mikinu už ne.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Lyster EDC

Příspěvek od Lyster »

Za tu cenu, proč ne. Vypadá dobře. A jestli s ní máš dobré zkušenosti, tak se dá asi směle doporučit.

Mě se podařilo pořídit Remoru v akci za cca 2000 Kč. Takže jsem neodolal a zakoupil.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Lyster EDC

Příspěvek od Lyster »

Musím se pochlubit novou koženou brašnou na opasek. Je to ruční práce od výrobce Brašnářství Tatiana. Za 1050 Kč + 100 Kč pošta je to super brašnička, kam se mi pohodlně vejde peněženka, mobil propisková LED svítilna, zapalovač a ještě plánuji nějakou ultra slim powerbanku ve velikosti kreditní karty. Na větší powerbanku už by tam nebylo místo.

Mám vyhlídnutou tuto: https://www.datart.cz/Externi-napajeci- ... 42805.html
Je to taková nouzovka, ale lepší než nic.

Když brašna dorazila, byl jsem trochu v rozpacích, že ten zavírací mechanizmus při pohybu na pásku velmi hlasitě cvaká, ale při naplnění brašny je to naprosto v pořádku. Takže mohu brašničku doporučit. Lze si vybrat z možností zapínání na kotvičku, nebo klasicky jako zapínání na opasku. Ale tohle je asi nejrychlejší a u minulé brašničky se zapínáním na kotvičku, se mi o ten mechanismus zachytávalo oblečení. A jednou při pádu na ledu mi kotvička praskla.
Ale každému, co komu více vyhovuje. Cena se nemění.
Je možné i více barevných variant, jak kůže, tak i nitě. Dodání (výroba) trvá cca týden.
Přílohy
Brašna 1.jpg
Brašna 2.jpg
Brašna 3.jpg
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Lyster EDC

Příspěvek od Lyster »

Jak tak koukám, tak jsem zde na vlákně zapomněl prezentovat nový EDC batůžek. Tentokrát je to pokus z Ebay za cca 450 Kč. Bohužel už nevím přesný typ, ale kdo bude hledat, určitě ho na ebay najde. Mám ho asi dva měsíce. Jak jsem již psal, Maxpedition Remora je super, ale mě ty jednopopruhové batohy nějak nesedí. při běhu se to divně na zádech mrská... prostě jsem hledal něco co má ramenní popruhy dva, bude to krapet větší (10l) a nedám za to majlant. Takže jsem zkusil toto. Ano, nemá to skoro žádné polstrování zad, ale popruhy to má celkem pohodlné, i když užší.

Jediné co mě na tom asi štve, jsou naprosto zbytečné dva postranní zipy na přední straně batohu, čekal jsem, buď nějaké kapsičky, nebo to, že po rozepnutí se ta přední kapsa třeba zvětší, ale ne, je to jen zbytečný designový prvek. (možná na zmatení nějakého zloděje) ale jinak je to tam úplně k ho**u.

Ale jinak za ty prachy je to fajn.
Nosím tam téměř vše co v Remoře, a vejde se mi tam i můj IFAK, případně třeba nějaká větrovka.
Přílohy
Batoh 1.jpg
Batoh 2.jpg
Batoh 3.jpg
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Lyster EDC

Příspěvek od Lyster »

Tak jak jsem psal výše, dorazila mi ta powerbanka 2000 mAh ve velikosti kreditní karty. (velikost OP. kapacita 2000 mAh.
https://www.datart.cz/Externi-napajeci- ... 42805.html

Za 107 Kč určitě super, z 22% 4000 mAh baterie v mobilu se mi nabilo na 42%. Je pravda, že jsem čekal aspoň 25-30%, ale za ty prachy nemohu říct ani popel. Jako záloha super. Do peněženky se vejde naprosto v pohodě.
Kdo má zařízení s micro USB-C, které chce dobíjet, najdou se na netu i redukce na micro USB-C za pár korun. Na ebay do 30 Kč.

Při nabíjení mobilu docela hřála v místě micro USB konektoru, ale nic hrozného, jinak zbytek powerbanky byl chladný.
Přílohy
Powerbanka.jpg
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Lyster EDC

Příspěvek od Serža »

mám tu samou (jen s firemním logem - dostal jsem ji na tembuildingu)
mobil mi nabije cca na 50% (starej Samsung S6)
mám trochu obavy o ten kabel, jak se musí "natahovat" aby se konektor zacvaknul do transportní pozice, bojím se, že se to urve...ale zadarmo je fajn :-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Lyster EDC

Příspěvek od Lyster »

Tak dnes, ač z toho nemám radost, přibyla do mé EDC výbavy reflexní páska Nevidomý na ruku. Jak jsem již psal v jiném vlákně, během týdne jsem rapidně přišel o velkou část zraku a když je například mlha či tma, tak už to venku dávám dost blbě.
Pevně doufám, že je to dočasná věc v mém EDC a po operaci jí nebudu už muset nikdy potřebovat.

Je těžký si to přiznat, že je na tom člověk fakt tak mizerně, ale přeci jen se mám rád, a bude dobře, když o tom řidiči i lidé kolem budou vědět. Člověk si pak v krámě atp. nebude připadat jak debil, že něco nemůže najít.
Přílohy
Páska.jpg
Uživatelský avatar
MFG
Příspěvky: 267
Registrován: 05.04.2015 1:41
Pohlaví: muž

Re: Lyster EDC

Příspěvek od MFG »

Držím palec!
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Lyster EDC

Příspěvek od Lyster »

Ach jo, já prostě neumím udělat lehké EDC do města. :cry:
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Lyster EDC

Příspěvek od Zapadlo »

Lyster - teď bez legrace, k rukávové pásce - poznají to z toho lidi ?
Já bych z tohohle bych spíš tipoval na přenašeče brokovnice. Alespoň že je to reflexní.
Odpovědět