EDC obecně

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Odpovědět
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: EDC obecně

Příspěvek od K4cer »

Mno to závisí co vod tý baterky vočekáváš, a kde ji chceš nosit.

Malá a silná vydrží krátce (T7).
Malá a s dlouhou výdrží svítí slabě (u mě LEDková fajfka (i když ta není zrovna malá)).
Silná a s dlouhou výdrží je vobrofský tele (P17).

V kapse se to bije se zbytkem věcí v ní.
Na opasku může zavazet a s kombinací všeho ostatního na opasku sem vověšenej jak jólka.
Kabelka bude hrozit zapomenutím/odcizením, nebo necháváním doma, ale to vockoušeno nemám, jen se domnívám.

Mě se výšeuvedená kombinace docela osvědčila. Ale to kapesní "pero" si musím nějaký sehnat, přecejenom někdy chci vypadat civilněji a tak velkou baterku nemám kam dát; tahle byla právě téměř ideální řešení.
Ještě sem zapoměl připsat drobnej zlepšovák: na většině kalhot mám na vopasku/poutku navlečenej kroužek, do kterýho jde v případě potřeby vložit P14 z auta, nebo velká P17; přitom kroužek sám nezavazí a není na překážku ničemu. Takže 100% EDC je jen ta maličká, a v případě potřeby na sebe voperativně pověsím velkou baterku z domu nebo auta.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: EDC obecně

Příspěvek od Bill Masen »

Tak ta K2, nebo K1 na klíče, to by šlo, jen se bojím, že bych ji stejně nepoužíval a dál používal jako EDC baterku telefon. Takhle už mi na klíčích visí píšťalka, kterou jsem tam dal jen proto, že ji mám.
Giuseppe
Příspěvky: 11
Registrován: 01.07.2016 18:16
Pohlaví: muž

Re: EDC obecně

Příspěvek od Giuseppe »

Napadlo mě že u zdravých jedinců, kteří nemají co vepsat do karty života, postačí štítek z trvanlivého materiálu.
A na něm krevní skupina, max. ještě datum tetanovky. Na pendl mezi domovem a prací EDC běžně nenosím, ale obojí uvedené mám vylepené na kartě pojištěnce a tu v peněžence.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: EDC obecně

Příspěvek od Bill Masen »

No, EDC se dá přeložit jako FFK, tedy Fuft F Kapse, takže u tebe je EDC třeba peněženka a klíče. A datum tetanovky a krevní skupina je nejspíš zbytečná. Záchranáři s sebou nevozej kufr plnej krve, nějakej fízák a tetanovku ti taky dávat nebudou. No a v nemocnici ti na krev udělaj testy a na nějakou cedulku koukat nebudou. Takže slovy klasika, "ale já to tak dělám celej život a věřte, že se mi to mockrát osvědčilo..., ano, úplně zbytečně."
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: EDC obecně

Příspěvek od K4cer »

Já co pamatuju tak první (ve smyslu head of the fleet) RZPčka co jezdila k nehodám, krev vozila, ale univerzální 0ku. Ale to vím jen od jejího řidiče, já mu tam inventuru nedělal. Jak je to teď nevím, určitě se to optimalizovalo a vozej jen lopatu a černej pytel.
Každopádně na jakýkoli kartičky, psí známky, tetování, se vůbec nehledí, to byla ofiko instrukce. Ta psí známka nemusí být tvoje, nebo na ni máš napsanou blbost, a nikdo si neveme na triko že se spoleh na to, že má pacient někde napsaný něco.

Jak si dopad s tou baterkou? K2 na klíče má hlavní výhodu f tom, že ji nezapomeneš, protože bez klíčů vot automobilu neodjedeš. Ale jaksem si to zpětně četl teď, tak mě napadlo esli by ti to pero nevyhovovalo taky - nebije se s věcma v kalhotách, protože se nosí v náprsní kapse, a pokud tamtéž nosíš pero psací, tak tam můžeš mít i pero nepsací svítící, a je tam velmi poruce.
Teď sem koukal na P4BM (http://www.ledlenser-store.co.uk/torche ... torch-p919)... 18lumenů je sice dost málo, ale jako nouzovka by to mohlo stačit. Já bych něco takovýho rád, měl sem takovou se žárofčičkou, a když každou chvíli přijel za mnou někdo "hele moch by ses mi na to tady kouknout" tak jsem měl tuhle fajn v kapse košile poruce, a nemusel jsem se vracet pro velkou lampu do dílny nebo mého auta.
No uvidím, jsem napůl nalomenej si ji koupit... kdyby měla těch lumenů tak 40 tak neváhám ani sekundu.

Ještě edit: P4ku sem dal jen jako příklad, určitě sou i lepší, i levnější. Já mám (téměř) všechny vostatní od L/L, takže u té značky zůstanu, ale tím netvrdím že sou nejlepší, spíš si myslím že nejsou.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: EDC obecně

Příspěvek od Bill Masen »

Ještě stále váhám, pokud, tak fakt na ty klíče, protože po kapsách už toho mám dost. V jedný kubotan a telefon, v druhý peněženku a nůž, na karabině klíče s dalšíma cajkama a vzhledem ke změnám v okolí ještě dodám pepřák, ale ani ten už nevím, kam dát. Do pouzdra na opasek se mi moc nechce.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: EDC obecně

Příspěvek od Lyster »

Na klíče mohu doporučit Fenix E05 XP-E2 (1xAAA) a nebo Fenix E15 XP-G2 (jednorázová CR123 nebo nabijecí RCR123A).
Mám v plánu také do budoucna Nitecore MT06 (2x AAA) vypadá to jak propiska. Takže se to v kapse ztratí) V nouzi se to dá použít i jako kubotan.

PS Fenix E05 XP-E2 nosím na krku i s neck knifem CRKT Folts Minimalist Bowie a celý den ani nevím, že to na krku mám. :)
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: EDC obecně

Příspěvek od RedneckBear »

Ad baterka - Mne mobil jako baterka nesedi. Jednak nemusi mit dost stavy (nosim Fenix E12 a v KPZ nahradni AA) a taky jeho zapnuti neni zdaleka tak pohodlne.
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: EDC obecně

Příspěvek od Serža »

záleží jakej mobil - mám odolný tlačítkový EVOLVEO, na jedno nabití dá (po dvou letech používání) cca 4-5 týdnů a na svítilnu má extra tlačítko z boku = není třeba nic hledat
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: EDC obecně

Příspěvek od RedneckBear »

Tak to je samozrejme jina. :) Na tyhle Evolvea jsem koukal (konkretne Accu), bohuzel volam a sms jedu dost malo a tak bych to neuzil. Kdyby byl nejaky s velkou baterkou a zaroven s Wifi a LTE, abych ho mohl pouzivat zaroven jako access point, to by bylo fajn ...
PS: Ale i tak, vodotesna narazuvzdorna svitilna je vodotesna narazuvzdorna svitilna ... :D
The Emperor protects ...
tprcek
Příspěvky: 9
Registrován: 29.08.2016 8:43
Pohlaví: muž

Re: EDC obecně

Příspěvek od tprcek »

Otázka na rozpadlíky sportovce:
Jak řešíte EDC zavazadlo při delších bězích do přírody, tak na jednu až dvě hodiny. Co vše nosíte s sebou a v čem? Mám malý běžecký batoh z Lidlu, ale není to ideální, lékarna už se mi do něj k větrovce a vodě nevejde. Nějaké tipy co s sebou a v čem?
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: EDC obecně

Příspěvek od Hdm »

Netahám nic, páč je to tu samý město a vesnice, takže není třeba. Hodinové běhy dávám i v létě bez pití (pořádně zavodním před) nebo malá lahev do ruky. Do lékárničky, kdyby jsem nosil bych dal odolné náplasti, čtvereček mastného tilu a obvaz, víc nic. Pro běžce to IMHO stačí, stejně máš určitě mobil kdyby bylo něco vážnýho tak voláš kamarády nebo rychlou.
Obvykle běžíš z nějakého bodu (dům, auto) a tam máš vše potřebné.
Pokud batoh tak určitě s bederákem a hrudní sponou jinak tě umlátí a budeš mít chuť ho zahodit. Typ ti neporadím, každému sedí něco jiného. Já nosím pouze běžeckou ledvinku (nějakou z Ali) na klíče a případně doklady k autu.
Když by jsi přemýšlel o tom co všechno se ti může stát tak by to nebyl běh, ale přesun s plnou polní :-D
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: EDC obecně

Příspěvek od Serža »

tprcek píše:Otázka na rozpadlíky sportovce:
Jak řešíte EDC zavazadlo při delších bězích do přírody, tak na jednu až dvě hodiny. Co vše nosíte s sebou a v čem? Mám malý běžecký batoh z Lidlu, ale není to ideální, lékarna už se mi do něj k větrovce a vodě nevejde. Nějaké tipy co s sebou a v čem?
na takhle krátký jen hajzlpapír a 2-3 kousky polštářkový náplasti....pokud je velký vedro, tak pití (na 2h stačí cca 0,5l)
na ultra je to jiný - Deuter SpeedLite 20, do něj hajzlpapír+náplasti, cash, mobil, čelovku + náhradní baterie, někdy i výkonnější ruční svítilnu, nějakou větrovku (ideálně goretex, aby to fungovalo i jako pláštěnka), pružný obinadlo, rezervní brejle, malej švýcarák, indulona (nebo jiný mazadlo), rezervní fusekle, vodu a nějaký jídlo (podle možností, které mají být po trase na doplnění)
ostatně - pro orientaci a zdroj nápadů stačí projít si povinnou výbavu na ultra závodech
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: EDC obecně

Příspěvek od tygrsdrakem »

Na krátké až střední vzádlenosti v zásadě nic krom papírových kapesníků a případně čelovky (podle ročního období a času). Středníma vzdálenostma se myslí tak do 15 km. Ale tvůj dotaz mě přivádí na podobnou otázku, nad kterou už dlouho špekuluju. Jaké EDC zavazadlo byste doporučili člověku, který:
1) dvakrát týdně vláčí na trénink kravmagáckou výstroj, čili potřebuje velkej baťoh
2) jinak nenosí skoro nic, krom EDC
3) občas jede z práce na kole, čili potřebuje batoh dost velkej na uložení civilu, ale dost malej na kolo
4) eště k tomu by s sebou chtěl tahat kvér
?
Aktuálně mám EDC z části na opasku, z části v obyč batohu, ze kterého to podle potřeby přehazuju do většího.
Viz tu: http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=13&t=4560
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: EDC obecně

Příspěvek od Serža »

já jsem teda pro sport zbraně po zkušenostech vyloučil
mít je dosažitelný je neergonomický a vadí to pohybu...
mít je někde v batohu, to je jen mrtvá váha navíc :roll:
takže na cestu na biku do práce:
na biku: bidon (nebo dva) s pitím, pod sedlem lepení+duše+montpáky+multiklíč
batůžek Deuter SpeedLite 20 a v něm: pumpička, hajzlpapír, flastry, peníze, mobil, nějaká energetická tyčinka, foťák, Leatherman, klíče od domu, podle počasí něco na doplnění oblečení (návleky, větrovka) a sada oblečení do práce v igelitce
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: EDC obecně

Příspěvek od Stenny »

tygrsdrakem: Jsem v podobné situaci, nosím Source Patrol. Když v něm mám jen notebook a dokumenty, tak z něj dvěma tahy za kompresní popruhy udělám placku, ale když potřebuju prostor na rukavice+převlečení+suspenzor/jídlo na druhý den/ cokoliv, tak se to tam vejde.
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Příspěvky: 167
Registrován: 25.09.2012 11:32
Pohlaví: muž
Bydliště: Landkreis Aussig
Kontaktovat uživatele:

Re: EDC obecně

Příspěvek od Rudolf Steiner »

Tak jsem nějak zapřemýšlel o své EDC výbavě. V současné době a situaci do zaměstnání jezdím autem, tak lékárničku, vodu, náhradní oblečení apd. mám tam. U sebe mám doklady s penězma, krochnu s krmením, nůž, mobil se světlem, pero, papírové kapesníčky a jako kuřák i zapalovač. Dále jako takovou "městskou Kpz" mám papírovou stokorunu s papírkem s nejdůležitějšími tel. čísly, provázek, kus drátku, šití ( jehla, niť, 3 knoflíky různé velikosti, dva zavírací špendlíky). Léky: Endiaron 2ks, Acylpyrin 2ks, Nimesil 1ks.
Víc jsem zatím v průběhu let nepotřeboval.
„Ceterum autem censeo Unionem Europaicam esse delendam.“
Impfung macht frei!
Uživatelský avatar
dragon
Příspěvky: 47
Registrován: 26.06.2017 17:54
Pohlaví: muž

Re: EDC obecně

Příspěvek od dragon »

Podle toho co jsem tu četl je EDC to, co mám v autě, v nějaké tašce a u sebe.
Myslím, že je potřeba tyto věci striktně rozlišovat. Auto si sebou všude vzít nemůžu. Batoh, odkládám při jízdě (mohu o něj přijít při autonehodě), mohu ho nechat v šatně kina, na lavici v hospodě atd. atd. existuje tisíc možností, jak o příruční zavazadlo přijít, byť ho sebou tahám pořád.
Podle mne je EDC to, co mám po kapsách a na opasku a co nikdy nesundavám. To by mělo být to, bez čeho se v případě prů..ru absolutně neobejdu. Každé další rozšíření je prima, ale zároveň je nutno počítat s tím, že o to můžu přijít. Takže prášky, které musím brát každý den musím mít někde na těle a ne v autě, apod.
Draco dormiens nunquam titillandus.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: EDC obecně

Příspěvek od Serža »

však můžeš přijít i o kalhoty...to je hned :P
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: EDC obecně

Příspěvek od Bill Masen »

Třeba v tý hospodě, když se párty vyvede. :rock
Odpovědět