Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Uživatelský avatar
Patrixon
Příspěvky: 84
Registrován: 05.11.2013 10:39
Pohlaví: muž

Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Patrixon »

Upozornění: Vše zde napsané, je pouze návrh, vycházející z mých nápadů a zkušeností. Nemusí být vhodný pro každého a nikomu nic nenutím. Věřím, že pro spoustu z Vás to budou všechno známé věci, ale třeba se někdo inspiruje nebo mi naopak dobře poradí. Budu moc rád za jakékoliv připomínky.

Je to kombinace evakuačního zavazadla, BOB a GHB. Ale jejich standardní koncepce mi úplně nevyhovuje, tak jsem dal dohromady vlastní model a přizpůsobil ho místním podmínkám a prostředí, ve kterém se pohybuji.

Batoh je primárně určen pro přežití po dobu 3 dní, ale v extrémních případech Vás musí udržet naživu i déle. Obsah má sloužit hlavně pro Vás, nouzově můžete pomoci i osobě blízké. Je zaměřen univerzálně, tedy pro situace jak v přírodě, tak i ve městě. Myslím, že u nás je pravděpodobnější, že Vás situace zastihne ve městě, ale cestou se budete muset často pohybovat přírodou. V naší republice není moc míst, kde byste mohli celý den bloudit a nenarazili přitom na civilizaci. To může být naopak problém, pokud se lidem potřebujete vyhnout.

Jsou jen dvě možnosti, kde Vás krizová situace může zastihnout. Doma nebo mimo domov. Píšu sice "doma" ale tento termín může znamenat například i chatu, chalupu, dům rodičů nebo přátel. Zkrátka místo, ve kterém hodláte přežívat, a které máte pro krizovou situaci připravené a zásobené. UKZ můžete využít také při přesunu mezi těmito místy nebo když z nějakého důvodu musíte takové místo dočasně opustit. Například doplnění zásob, nalezení chybějícího člena rodiny, získání nových informací o situaci a podobně. První varianta je samozřejmě "ideální", doma můžete mít v pohodě dostatek prostředků na dlouhodobé přežití. Druhá varianta je horší, a pokud se tak stane, bude Vaší absolutní prioritou dostat se k Vašim zdrojům dlouhodobého přežití, tedy domů.

Batoh musí být co nejmenší a obsah co nejlehčí, je tedy potřeba velmi důkladně promyslet, co do něj dáte, jestli to můžete opravdu potřebovat a zda je to nahraditelné. Výbava ale musí být univerzální pro co nejvíce krizových situací, protože až taková nastane, nebudete mít čas něco přendávat nebo měnit. Musíte batoh jen vzít a běžet. Budete tak mít možnost přemýšlet o důležitějších věcech než někde narychlo shánět vybavení. Teď máte příležitost ho dobře vybavit, pak už nebude čas! Většina výbav, které jsem viděl, je zbytečně velká a těžká a obsahuje dost zbytečností. Nejdete kempovat, potřebujete být co nejvíc mobilní. Musíme předpokládat, že bude třeba nutné utíkat, pohybovat se ve stísněných prostorách, hustém porostu nebo v davu zmatených lidí. To s těžkou krosnou na zádech těžko zvládnete.

Základní věcí je tedy batoh. Ten by měl mít asi 20-25l a být o něco menší než Vaše silueta, aby nepřečníval ani do stran ani do výšky, ale ani moc dozadu. Tak budete mít podvědomou představu o rozměru a nikde zbytečně nezavadíte ani při otáčení. Vzpomeňte si na neohrabané batůžkáře v MHD. Měl by mít více oddělených ukládacích prostor, abyste se nepřehrabovali v jedné velké kapse, když budete něco hledat. Je dobré i tyto oddíly ještě rozdělit, aby byl obsah co nejpřehlednější a nemuseli jste půlku věcí vyndat, abyste se k něčemu dostali. Batoh musí být nepromokavý, jinak se Vám může část obsahu při dešti znehodnotit. Dá se to vyřešit i nepromokavým povlakem.

UKZ by Vám měl být schopen pomoci v co možná nejvíce krizových situacích. Od těch zdánlivě banálních, jako je třeba ztráta klíčů, rozsáhlejší výpadek elektřiny až po živelné pohromy nebo jiné větší katastrofy. Pokud Vám to finance dovolí, pořiďte si dva, jeden můžete stále vozit v autě a druhý mít připravený doma nebo v zaměstnání. Musí být stále na dosah.

Každá spolucestující osoba by měla mít stejný obsah batohu, jsou tam většinou věci nezbytné a určené jednotlivci. Zastoupení některých věcí ve dvojím provedení, tak nemusí být na škodu.

Zde je deset nejdůležitějších věcí, které Vám mohou v krizové situaci život zachránit nebo výrazně usnadnit.

1. Mobilní telefon - náhradní mobil s předplacenou SIM kartou Vám velmi dobře poslouží při ztrátě nebo zničení Vašeho standardního telefonu. Může to být třeba Váš starý mobil, hlavně aby byl malý, lehký a měl spolehlivou baterii. Někdy se z krizové situace dostanete jednoduše tak, že si prostě zavoláte o pomoc.

Ztráta mobilního telefonu je zrovna pěkný příklad pro někoho možná banální, ale určitě krizovou situaci. Obzvlášť, když se Vám to stane někde mimo civilizaci. Můžete si tak přivolat pomoc nebo zorganizovat Vaše blízké na místo setkání a další postup. Velmi užitečný může být také integrovaný fotoaparát, kterým můžete zachytit důležité situace nebo předměty, například jako důkaz pro pozdější použití. Nezapomeňte si do telefonu uložit všechny důležité kontakty! Spousta lidí si nepamatuje ani svoje číslo, natož ta ostatní a bez nich se nikam nedovoláte. Telefon je třeba jednou za 2 měsíce dobít.

2. Peníze - rezervní finanční hotovost Vám může být užitečná v mnoha případech. Doporučuji minimálně 2.000,- Kč a 100,- EURO pro případ, že jste v zahraničí nebo narazíte na cizince. Vše v menších bankovkách.
Spousta „survivalistů“ doporučuje nosit například stříbrné nebo zlaté mince, pro případ globální katastrofy. Já si ale myslím, že zlato a stříbro budou mít v takové situaci stejnou hodnotu jako klasické peníze, tedy téměř žádnou. Navíc těžko někdo určí jejich hodnotu nebo spolehlivě ověří pravost. Jediné, co bude mít hodnotu, bude pitná voda a jídlo. Zlato může být dobrou investicí pro případ ekonomického kolapsu a s tím spojenou extrémní inflací.

3. Náhradní doklady - pro případ ztráty dokladů mám vytištěné a zalaminované jejich kopie. Není to stoprocentní náhrada, ale když Vás třeba zastaví policie, tak si Vás dokážou online prověřit i za pomoci kopie, když jim to řádně vysvětlíte. Bez dokladů dostanete pokutu určitě a můžou si Vás s sebou i odvézt. Na flashku si nahrajte také elektronické kopie osobních dokladů, důležitých vlastnických smluv například k nemovitostem, kopie smluv o nájmu, pojištění a podobně. Doporučuji zkomprimovat a dobře zaheslovat.

4. Náhradní klíče - od domu, od auta nebo třeba od kanceláře. Ztráta klíčů může nastat kdykoliv a může být velmi nepříjemná. V krizové situaci se do auta pro batoh nějak dostanete, ale bez klíčů s ním neodjedete. Mimochodem pokud vlastníte dům, doporučuji někde na pozemku důkladně ukrýt náhradní klíč. Ne však pod rohožku nebo někde blízko dveří. Spousta lidí má sice náhradní klíč, ale uvnitř domu, kde Vám asi moc nepomůže.

5. Lékárnička - velmi důležitá, standardní výbava v auto lékárničkách je pro reálné použití nedostatečná a to nejen složením, ale většinou i kvalitou. Tato je zaměřena hlavně pro vlastní potřebu, nikoli na pomoc druhým, k tomu dá také samozřejmě použít, není to však její primární určení. Lékárnička by měla být nejlépe ve vodotěsné plastové krabičce. Obsah lékárničky záleží na schopnostech a zkušenostech každého jednotlivce. Zkušený zdravotník tam bude mít určitě komplexnější výbavu, ale pokud jste v tomto oboru laik jako já, tak Vám tyto věci stejně nebudou k ničemu, pokud je neumíte správně použít. Konkrétní obsah lékárničky viz níže.

6. Zbraň / obrana - Nejlepší je samozřejmě krátká střelná zbraň. Raději poloautomatickou než revolver, ta pojme mnohem víc nábojů a případné přebíjení je snazší a rychlejší. Pokud žádnou nemáte nebo k nim máte odpor, pořiďte si kvalitní pepřový sprej. Kupte si ten nejlepší a nešetřete, pokud bude málo účinný nebo nebude vůbec fungovat, budete bezbranní a útočníka tím jen více naštvete. Sprejem je potřeba se trefit do obličeje, i když útočník stihne zavřít oči, nebude už schopný je otevřít a po slepu Vám už těžko nějak ublíží a Vám to umožní útěk. Kupte si dva spreje a jeden si vyzkoušejte, ať máte představu, na jakou vzdálenost funguje a jak se s ním zachází. Elektrický paralyzér není vhodný, vyžaduje pro použití přímý kontakt s útočníkem a to může být nebezpečné. Stejně tak není na obranu dobrý ani nůž. Vyžaduje opět přímý kontakt a věřte, že většina lidí není schopna ani v krizové situaci do útočníka skutečně bodnout. Podobný psychický blok může mít samozřejmě i člověk se střelnou zbraní, ale ta má alespoň výrazně větší zastrašovací schopnost, takový výstřel do vzduchu udělá hodně. Plynová pistole je hračka, množství paralizující náplně v nábojnici je tak malé, že nemůže mít téměř žádný účinek. Musíte útočníkovi vystřílet půlku zásobníku do obličeje, aby to mělo nějaký efekt. Když se s ní budete pokoušet někoho zastrašit, může Vás dotyčný zcela legálně zastřelit opravdovou zbraní. Ideální je kombinace pistole a pepřového spreje, máte tak možnost použít i nesmrtící prostředek, když nejde vyloženě o život.

Nějaký nůž potřebovat budete. Ale nic velkého! Ideální je nůž s pevnou čepelí o celkové délce asi 20cm. Pilka na noži je úplně zbytečná, většinou s ní toho stejně moc neuříznete, lepší je větev přesekat. Nůž nemusí být značkový, ručně kovaný a tím pádem i předražený, ale zase aby se Vám hned při prvním použití nerozpadl. Každý nůž si důkladně vyzkoušejte na různé použití, ať dopředu víte, co dokáže a co si můžete dovolit. Pokud se nůž osvědčí, kupte si klidně ještě jeden, který budete mít stále zabalený v batohu a ten první Vám zůstane na tréning a běžné používání.

Každopádně jakoukoli zbraň, kterou u sebe budete mít, noste tak, aby byla okamžitě k dispozici. Tedy například v kapse nebo za opaskem. Když půjde do tuhého, tak Vám v batohu bude k ničemu.

7. Světlo - skoro polovinu dne je tma a bez světla toho moc nezmůžete. Byli jste někdy v lese za bezměsíčné noci ? Nebo ve městě, když nejde elektřina ? Zkuste si to, do deseti minut se ztratíte. Doporučuji kvalitní čelovku s LED žárovkou a výkonem alespoň 3W. Je lehká a má velkou výdrž. Čelovku můžete držet v ruce jako klasickou baterku, ale opačně by to byl asi problém. Volné ruce se hodí jak při práci, tak při pochodu. Nedoporučuji dynamo baterky - dávají málo světla a ty levné většinou přestanou fungovat, když se to nejméně hodí. Raději si vezměte náhradní baterii. Běžná LED svítilna vydrží v kuse svítit i 20-40 hodin a to by mělo být na naše použití více než dostatečné. Je dobré mít minimálně dva zroje světla, pro případ ztráty nebo poškození. Oba na jeden druh baterií.

8. Jídlo a voda - opakuji, nejdeme kempovat. Potřebujeme tedy trvanlivé vysoko kalorické jídlo, které lze ihned konzumovat bez nutnosti vaření nebo jiné přípravy. Určitě nebudete mít čas na to, si někde vyvářet a navíc k tomu potřebujete další objemnou a těžkou výbavu. Minimální denní dávka pro dospělého člověka je asi 2000 kcal, ale s fyzickou námahou, tato spotřeba roste a v nouzových situacích určitě nebudete celý den jen ležet, naopak. Aby tedy jídlo vystačilo minimálně na 3 dny, potřebujete zásobu alespoň 6000 kcal. Velmi vhodné je například nouzové jídlo NRG-5, které váží 500g a obsahuje 9 částí, které mají energetickou hodnotu 2300 kcal. Tento balíček má trvanlivost 10 let, takže ho můžete mít stále v batohu a nemyslet na něj. To je vhodné doplnit například sušeným hovězím (Beef Jerky) nebo tatrankami, ty mají na svou hmotnost velmi vysoký obsah kalorií. Na nich ale tři dny nevydržíte, přibalte si tedy alespoň dvě kvalitní masové konzervy, které je možné sníst i za studena. Hlavně si zabalte to, co znáte a chutná Vám to. Vím, že když má člověk hlad, tak sní všechno, ale nechutné jídlo Vám na psychice moc nepřidá. Celý příbor je zbytečný, ale lžící se najíte pohodlně. Já používám tzv. „Spork“ což je kombinace lžíce na jedné straně a vidličky na druhé. Ideálně v titanové verzi, která je nezničitelná a lehká.

Voda minimálně 2 litry na den, to ale neunesete. Jako nouzovou zásobu doporučuji 3x0,5l vody, dobrý doplněk může být i nějaký energetický nápoj. Další vodu si budete muset obstarat jinak, například za použití kapesního filtračního zařízení. Naše republika není poušť, takže by to nemělo být tak těžké. Já mám vyzkoušený filtr Aquamira Frontier PRO, který je malý, lehký a má univerzální použití. Lze ho například snadno našroubovat na libovolnou PET láhev a rovnou pít. Filtr dokáže odstranit 99% nebezpečných bakterií, které se ve vodě běžně vyskytují. Pokud budete mít podezření, že by voda mohla být kontaminovaná nějakými choroboplodnými zárodky nebo viry, je nutné použít chemické tablety na čištění vody, které máte v lékárničce nebo vodu převařit. Převáření vody je však velmi náročné jak na čas, tak i na prostředky.

Praktický doplněk je také alkohol a cigarety. Nechci Vás nabádat k pití a ke kouření už vůbec ne, ale malé množství alkoholu Vás "zahřeje" a zlepší Vám náladu při stresu. Případně ho můžete použít jako palivo, dezinfekci nebo pro navázání přátelského kontaktu, stejně tak jako cigarety. Neříkám, že bez toho nepřežijete, ale může Vám to výrazně usnadnit některé situace. Nevíte, na koho narazíte, a spousta lidí by v krizové situaci dala za cigaretu cokoliv! Doporučuji alespoň 2 x 0,5dl 40% alkoholu a 1 krabičku cigaret, to určitě unesete.

9. Nouzové přenocování - spánek je velmi důležitá část dne a bez kvalitního odpočinku nebudete moci ani pokračovat v cestě, natož řešit krizové situace. Na nouzové přenocování by byl ideální klasický stan, spacák a nafukovací karimatka. Tento luxus je ale bohužel tak objemný, že by se zdvojnásobil objem nesených věcí a znatelně by stoupla i hmotnost zátěže. Protože se jedná o skutečně "nouzové" přenocování, je třeba zvolit něco lehkého a skladného, co Vám poskytne alespoň základní ochranu a přitom Vás to nezatěžuje.

Nejdůležitější je tedy přístřešek, který Vás bude chránit před deštěm a větrem a nějaká podložka, na které budete ležet a izoluje Vás před chladem od země. I při letním počasí můžete přes noc pěkně prochladnout a nemusí ani pršet, aby Vás rosa do rána důkladně promáčela. Ideálním materiálem na obě ochrany je termofólie, která je lehká, relativně pevná a jako bonus odráží zpět část vyzařovaného tepla. Dvouvrstvá podložka z termofólie a tenké pěny se dá pořídit velmi levně, je úžasně lehká a po složení nezabere ani moc místa. Můžete jí použít i na běžné sezení, když je mokro nebo se do ní můžete i zabalit pokud je Vám zima nebo fouká vítr. Jako přístřeší doporučuji opět termofólii, ze které se dá vyrobit jednoduchý stan. Slepit dvě klasické fólie k sobě delší stranou a získáte tak jakýsi tubus, kterým se nahoře provlékne provázek po celé délce a dole se boční strany zatíží. Vznikne Vám takové "áčko" bez bočních stěn. To by Vás mělo před tím nejhorším ochránit. Doporučuji tuto úpravu provést ještě doma a do batohu si tak přibalit již hotový „stan“. Venku nemusíte mít čas ani možnost něco slepovat, navíc na nerovném povrchu nebo ve větru se Vám to nejspíš ani nepodaří.

Za chladného počasí bude k přenocování patřit i příprava ohně. Malý ohýnek připravený jen z nasbíraných větví Vás na moc dlouho nezahřeje. Pokud nechcete každých 5 minut přikládat nalámané klacíky, budete potřebovat silnější kusy dřeva a tak se bez sekery neobejdete. Není to sice úplně nejlehčí část výbavy, ale ze zkušenosti vím, že stojí za to. Je to lepší než pilka a velký nůž, které budou nakonec vážit skoro stejně a sekera udělá lepší práci s menší námahou. Nějakou malou skládací pilkou toho stejně moc nenařežete a i velký nůž si na silnějším dřevu zničíte. Sekeru můžete využít v nouzi jako zbraň, zatlučení kolíku nebo třeba k překonání dveří. Úplně bude stačit nějaká malá, do 40cm a 0,5Kg.

K rozdělání ohně je dobré mít připraveno několik prostředků. Nejjednodušší je určitě plynový zapalovač. Klasické zápalky nebo Firesteel si beru pouze jako zálohu, kdyby se zapalovač rozbil nebo došel plyn.

10. Orientace a navigace – obvyklé hlavní a známé cesty nemusí být vždycky použitelné a budete muset najít nějakou alternativu. Já mám v telefonu GPS a nahrané velmi podrobné offline mapy celé České Republiky. Baterka však nevydrží věčně a zařízení se Vám může také poškodit. Doporučuji tedy pořídit alespoň základní papírovou mapu ČR 1:100000 a nějaký přesný kompas pro lepší orientaci.

Co nejspíš potřebovat nebudete, ale spousta lidí s sebou tahá:
Věci určené k rybolovu – na chytání ryb nebudete mít ani čas ani místo, nehledě na to, že chytit rybu není vůbec jednoduché ani s profesionálním náčiním, natož na kousek smotaného vlasce a bez pořádné návnady.

Plynový vařič – nejdete na piknik, na vaření nejspíš nebude čas ani prostor, a pokud ano, nějaké dřevo na ohýnek najdete prakticky kdekoliv. Vařič a palivo zabírá moc místa a hmotnosti. Další místo by zabrala kovová nádoba na vaření, bez které se taky neobejdete.

Příručku pro přežití – v krizové situaci nebudete mít čas někde listovat a hledat, co máte dělat. Snažte se věci z takové knihy zapamatovat a hlavně si je dopředu vyzkoušet, jestli opravdu fungují. V příručkách jsou dost často nesmysly nebo věci, které neplatí pro naší zeměpisnou polohu. Můžete mít někde napsané různé pomůcky jako je morseovka, rádiové frekvence nebo jiné věci, které je složité si zapamatovat.

Aktuální obsah mého batohu:

Světelná tyčinka – když selžou ostatní zdroje světla nebo pro označení místa za tmy
Klubko tenkého vázacího drátu – k připevnění čehokoliv, nastražení pasti
Olej WD40 ve spreji 100ml – pomůže rozhýbat zarezlé věci, zámky a podobně
Náhradní spodní prádlo a ponožky
Trubicový stan z termofólie – nouzový přístřešek
Hliníková termo podložka 180x60cm – podložka pro nouzové přespání nebo jen sezení
Lanko nylonové 3mm / 20m – budování přístřešku, ochranné zóny nebo jen něco přivázat
Sekera Husqvarna Camping 37cm 0,5Kg – na přípravu paliva nebo překonání dveří
Nůž SOG Seal Pup Elite – pevná čepel 24cm z nerez oceli
Šátek Shemag cca 120x120cm – nejen jako pokrývka hlavy, obličeje nebo krku, ale má 100 dalších použití
Pracovní pogumované rukavice – velmi užitečné jako ochrana při těžké práci a před nečistotou
Igelitová kapesní pláštěnka – základní ochrana před deštěm za pochodu
Vojenský obvaz – na střelné nebo jiné vážné zranění, obsahuje hemostatikum
Čelová svítilna včetně 2xAA baterií – umožní Vám mít při práci obě ruce volné nebo při pochodu
Papírové ubrousky 20ks - například jako toaletní papír nebo na smrkání
Vlhčené antibakteriální ubrousky 10ks - osobní hygiena, dezinfekce rukou
Skládací plastová láhev 0,5l – možno naplnit když narazíte na zdroj vody
Filtr na vodu Aquamira Frontier PRO – ideální pokud musíte získat vodu z neznámého zdroje
Plastové stahovací pásky 12ks – spojovací materiál nebo rychlá pouta
Plastový pytel černý 120l – provizorní spacák, zakrytí okna nebo na mokré věci
Multitool – univerzální nářadí obsahující kleště, šroubováky, nůž a podobně
List pilky na železo (oboustranný) – zámek, mříž a jiné kovové překážky
Šroubovák se zkoušečkou proudu – zjištění zda je něco pod napětím Vám může zachránit život
Plastová polní láhev s ešusem (zvenku na batohu) – další voda, pití za chůze, uvaření vody a jídla
Kopie důležitých dokumentů – občanský průkaz, řidičský průkaz, zbrojní průkaz (průkaz zbraně)
Kompas – samozřejmě k určení směru a orientaci mapy
Mapa ČR 1:100000 – pro orientaci a navigaci
Přímo k popruhu batohu mám ještě připevněný malý kompas a mini LED svítilnu, aby byly po ruce.
Pistole Glock 19 s vnitřním kalhotovým pouzdrem + druhý plný zásobník, celkem 30 nábojů 9mm Luger

Potraviny:
6x energetická tyčinka
2x masová konzerva 300g
1x nutriční energetická strava NRG 2300kCal 500g
1x Beef Jerky 50g
3x voda 0,5l pet
2x energetický nápoj 0,25l plech
1x SPORK - vidličko-lžíce
2x Jack Daniels 0,5dl

Vodotěsné pouzdro 1 - potřeby na rozdělání ohně (plus další věci co se nesmí namočit)
Mobilní telefon + předplacená karta
2x Zapalovač na plyn
Krabička fosforových zápalek
Firesteel
4x vatový tampón
2x baterie AA
Lepenka (pevná, stříbrná)
Psací potřeby:
20ks post-it na psaní poznámek nebo zanechání vzkazu
Tužka obyčejná (verzatilka)
Tužka propisovací
Fix lihový červený

Vodotěsné pouzdro 2 - lékárnička
1x obvaz č. 3 s polštářkem - pro vážnější poranění
1x kompresní (stahovací) obvaz - pro více krvácivé rány
1x gumové škrtidlo - zastavení tepenného krvácení
1x kovová pinzeta – odstranění klíštěte nebo třísky atd.
1x trojcípý šátek - pro podporu zraněné ruky, pokrývka hlavy nebo jako rouška přes obličej
10x náplast s polštářkem - různé velikosti, pro drobná zranění nebo puchýře
4x vatový tampon – na vyčištění rány
1x dezinfekce tekutá ve spreji (Jodisol) - dezinfekce ran
4x dezinfekční vlhčený ubrousek (antibakteriální) - na umytí rukou nebo očištění okolí rány
1x teploměr – měření teploty, zjištění horečky
1x kondom – jako ochrana nejen při ...
1x špunty do uší – klidný spánek, špunty dobře tlumí případný okolní hluk
1x sada na šití (2x jehla, 2x knoflík, několik metrů nitě, zavírací špendlík) – spíš na opravu oděvu než těla
1x zrcátko – umožní například vidět zranění na těle, kam si normálně nevidíte
1x pinzeta nerezová - vytažení třísky nebo klíštěte
1x štípačky na nehty - pomůže s nepříjemnými zraněními jako je zatržený nehet nebo kůže

6x Paralen extra – snížení teploty nebo proti bolesti
6x Ibalgin Rapid – proti bolesti
6x Jedlá soda – při zažívacích potížích způsobených překyselením
10x živočišné uhlí – proti průjmu
6x Endiaron – další zažívací potíže
2x Coldrex horký nápoj – rychlá úleva při nachlazení
10x Tableta na dezinfekci vody
4x žvýkačka – se svěžím dechem se budete cítit lépe a Vaše okolí také

Balíček pro pohyb v kontaminovaném prostředí:
1x ochranné brýle s čirými skly
1x respirační rouška s ochranou třídou FFP3 (zachytí i viry)
3x pár nitrilových rukavic

Obsah batohu není ještě kompletní ani finální, stále ho doplňuji a optimalizuji. Určitě už je ale použitelný a mám ho připravený na dobře dostupném místě.
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Reiser »

Má to hlavu a patu a je to velmi blízko konceptu ke kterému se teď blížím i já. I v tom že u mě to nemá být čistě jen EDC ale taková minimalistická podoba Get Home Bagu.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od kregan »

Máš to napsaný jako hurá SAS příručku z Levnejch knih :D

S pár věcma rozhodně nesouhlasim. Nevim, jestli si už někdy stavěl přístřešek z termofolíí, ale z vlastní zkušenosti vim, že to nemá cenu. Osobně vidim spacák z dutýho vlákna jako naprostej základ. Když už se mi nevejde, tak mít alespoň něco takovýho http://www.e-outdoor.cz/zdarak-salewa-storm-i/ co se dá sbalit do minimálních rozměrů (úplně ideálně nakombinovat se spacákem).
Na rozdělání ohně v mokru mi nejjednoduší přijdou sirky. Se sirku se dá snáze dostat, přesně k místu, který je třeba zapálit, zatim co u zapalovače hrozí riziko, že déletrvající plamen roztaví plastový držáčky škrtadla. Doporučuju sirky s prodlouženejma hlavičkama i se škrtadlem tady v tom http://www.army-shop.cz/produkty/ostatn ... y/169.html a přibalit malej svitek březový kůry, hrudku smůly nebo kousek pevnýho lihu.
Rybolov bych taky nezavrhoval. Vlasec s háčkem neváží skoro nic, nic nezaberou a ryby jdou skoro ze všech českejch živočichů chytat nejsnáz (mimo měkkýše, některé obojživelníky a členovce).
Když už olej, volil bych silikonovej, kterym jdou nouzově impregnovat boty.
Náhradní spodní prádlo a pracovní rukavice je zbytečnej luxus.
Kapesní pláštěnku natolik silnej déšť, aby se jí vyplatilo použít stejně zničí. Kdyby nebylo zbytí, prostřih bych místo na hlavu do termofólie.
"Plastový pytel černý 120l – provizorní spacák" Tenhle provizorní spacák jsem zkoušel a doporučuju takovej zážitek každýmu ;)
"Šroubovák se zkoušečkou proudu" to je asi to poslední, co by mě napadlo (tedy hned po svý oblíbený rytířský zbroji)
Ty energiťáky budou zbytečně těžký a snadno se ve vypjatejch situacích prorazí obal. Já beru většinou tohle http://www.exceednutrition.cz/_data/sec ... rition.jpg a dobrý reference sem slyšel na kofeinový tabletky.
V lékárničce postrádám sterilní krytí, "motýlky" na tržný rány a něco na hodně silnej průjem např. Ercefuryl.
Když už brýle, tak s UV filtrem, v zimnim období klidně i tmavá skla.
+ vždycky přibaluju tuhle šálu http://www.army-shop.cz/produkty/satky- ... 5/222.html dá se použít i na zabalení nohou ve spacáku a nebo jako minišaty pro přítelkyni :P

Jinak mi to přijde dobrý.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Hohepa »

Měl bych dvě skromné, čistě subjektivní připomínky vycházející z vlastních zkušeností z dob mémo trempingu a vodáctví.

A) sekera vs mačeta or pila
Je to opravdu čistě subjektivní pohled jedince, každému vyhovuje něco jiného.
Osobně jsem sekeru nosil dost dlouho. Až s postupujícím věkem jsem dozrál k rozhodnutí,
že to je zbytečná zátěž a nosil jsem ji jen proto, že to tak nějak k trempu patří ( stejně jako USárna ).
Teď je tam, kam podle mě patří, na chatě u špalku.
Při odvětvení a sekání menšího průměru kulatin ji plně nahradí mačeta (já mám ×2 kukri machete od cold steelu), která mi také tak nějak připadá vhodnější i jako improvizovaná zbraň a dokáže si narozdíl od sekery i výborně poradil s křovím např ostružiním, které je jinak prostě neprůchodné. Na kulatiny středního průměru rozhodně pilu ať tu malou zahradní skládací (nebo ruskou řetězovou, ale s ní nemám osobní zkušenost) . Ušetří to spustu času , energie a v lese je to mnohem méně slyšet, než bobrování polena sekerou. Váhově odhaduji, že proti sekeře také ušetřím.

B) vařič
Plynový vařič – nejdete na piknik, na vaření nejspíš nebude čas ani prostor, a pokud ano, nějaké dřevo na ohýnek najdete prakticky kdekoliv. Vařič a palivo zabírá moc místa a hmotnosti. Další místo by zabrala kovová nádoba na vaření, bez které se taky neobejdete.
Osobní zkušenost mě poučila , že pokud to bude víc než jednodenní procházka, beru vždy minimálně lihový vařič.
Po celodenním dešti, když jsou teploty kolem 12°C je rozdělání ohýnku z toho, co člověk najde, úkol tak pro Bear Gryllse.
Oproti tomu horké kafe/čaj na plameni, který nesmrdí a nečoudí tak, že je vidět na kilometr (a hajný ho najde po čuchu), dokáže zahřát a úžasně zvednout náladu :roll: , když je ráno vše vlhké a studené. Jako nádoba stačí pro jedince nerezový hrnek 0,3-0,5 litru. Pár gramů a dá se použít jako transportní obal třeba na ten vařič. Navic rozdělat oheň pomocí fukčního vařiče je velmi velmi snadné :D .
P.S.: a to nemluvím o urban survival - tedy variantě, kdy člověk při krizi uvázne někde v městě, budově atd. (nemám osobní zkušenost)

Tyto své připomínky nikomu nevnucuji, vycházím jen z vlastních prožitků .
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od alive »

No, lekarnu bych trochu doplnil..:-)
Varic rozhodne, aspon lihac. Ohen samozrejme rozdelat jde, ale nemusi na to byt prostor ci cas...
Ale jinak je videt, ze nad tim premejslis:-)
Uživatelský avatar
Tommy
Příspěvky: 161
Registrován: 16.11.2012 19:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Krkonoše

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Tommy »

Vyhodil bych hlavně sekeru, WDčko a zkoušečku.

Přidal bych teleskop, skládací pilku a minimálně termoprádlo, teplé ponožky a podle místa další teplé oblečení. Co kdyby se ta situace stala uprostřed zimy.

S lihovým vařičem souhlasím ;)

BTW: Jak a včem to máš zabalené? Foto by bylo?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od dracekvo »

Já zase nesouhlasím s tím, že náhradní spodní prádlo a pracovní rukavice je zbytečnej luxus. Nic to neváží a může se hodit. Pokud se nadměrně spotíte, tak není žádný luxus mít navlhlé spodní prádlo.
Rukavice se taky můžou hodit, nikdy nevíte co budete muset brát do ruky a mít od něčeho rozdrápané ruce taky není nic fajn.

Vařiče mám jak lihový tak VAR2. Malá 230g kartuš nic neváží a vydrží docela dlouho. Dostupná je i 500g. Lze použít redukci na 2kg PB bombu, kterou není problém koupit. Pokud koupit nepůjde, stačí 5 min strachu + plátek z pilky na železo a vedět kde jí hledat. U nás je několik stavení, kde je prodávají + benzínka.
Medař
Příspěvky: 71
Registrován: 02.01.2013 22:19

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Medař »

Tak dobrý spacák,spodní prádlo a dobrá celta je základ.Když se dobře nevyspíš,tak ti je šroubovák se zkoušečkou na nic.Ve smradlavých trenkách bych taky nechtěl chodit.Místo různých pytlů a podobně si pořiď německé pogumované pončo a máš vystaráno.Sklápěcí lihový vařič je super věc a je to základ když nemůžeš mít oheň.Sekyra je dobrá do auta,ale jinak k ničemu.Dřevo na oheň nalámeš nohou a tyčky na přístřešek nařežeš pilkou na švýcaru.Jediná dobrá věc na sekeře je,že se s ní cítím dobře :twisted: .Doklady nekopíruj.Obávám se,že by ti byly k ničemu a naopak by jsi vzbudil podezření.Vodotěsná složka se smlouvami a pojistkami má své místo v zavazadle.Dobrý energeťák je hroznový cukr,ušetříš váhu.

Co mi tam úplně chybí(snad jsem to nepřehlédl)je totální základ a to osobní hygiena.To v těchto zavazadlech chybí často.Když se umyješ,vyčistíš zuby a vypereš mýdlem trencle a fusky,tak se cítíš dobře nejen fyzicky,ale i psychicky.

Jinak se mi to líbí.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od herman »

Nechci být Kazimír, ale při představě, že toto mám nosit neustále u sebe, tak nevím.
Uživatelský avatar
Tommy
Příspěvky: 161
Registrován: 16.11.2012 19:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Krkonoše

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Tommy »

To jsi špatně pochopil, to není na každodenní nošení.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od herman »

No, vzhledem k tomu že je tam uveden i glock + munice, tak asi je to něco, co nedám z ruky. Tedy aspoň já nenechám povalovat kvér v báglu v kufru auta, či ve skříňce v práci
Uživatelský avatar
Tommy
Příspěvky: 161
Registrován: 16.11.2012 19:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Krkonoše

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Tommy »

Tak předpokládám, že ho nemá nonstop zabaleného v batohu ;)
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Venet »

Tak už nejaký ten čas chodím do lesa, sem tam aj pracovne, býval som na výške na intráku, kde som potreboval rôzne veci v malom priestore, a celý ten čas minimalizujem. Tu sú moje postrehy:
Keď wdčko, tak v malej plastovej lahvinke - 2cL, úplne stačí. (taká malá plastová, z lekárne na očnú instiláciu) Keď nemáš veľkú fľašu WDčka, tak vysomruj od automechanikov, alebo si prestriekaj zo spreja do lahvinky.
Rukavice sú priam nutnosťou.
Tak isto sa prikláňam k názoru, že sekeru nechaj v aute, a pribaľ tam nejaký sekací špeciál ( kukri, BlackMačeta, BlackParang). zastane aj rolu lopatky...
Minimálne malý liehový varič, vysoko vhodný. (aj tak tam máš na fľaši plechové pítko)
Na spanie aspoň žďárak, proti dažďu pončo - pogumovaný šušťák - dá sa z neho spraviť aj prístrešok.
Zubná kefka, mydlo nutnosťou. Pastu môžeš vynechať, daj tam miesto nej sódu bikarbónu. Použiteľná na zuby ale aj na iné veci...
skúšačku hm, na zváženie, stačí kus drôtu - bude iskriť o zemnenie ;)
Ale aj tak by ma zaujímalo, koľko teraz Tvoja výbava váži... :twisted:
Uživatelský avatar
Patrixon
Příspěvky: 84
Registrován: 05.11.2013 10:39
Pohlaví: muž

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Patrixon »

Tak jsem se k odpovědím dostal až nyní, vezmu to tedy od konce. Glocka samozřejmě nemám stále v batohu, ale většinou u sebe. Jen jsem chtěl, aby bylo vidět, že patří do výbavy.

Není to každodenní nošení, je to pohotovostní zavazadlo připravené na dostupném místě. Když jedu někam dál, mám ho v autě.

Osobní hygiena bude asi luxus, když nebude zdroj vody. Budou muset stačit vlhčené ubrousky. Místo čištění zubů si dám žvejku ;-)

Pracovní rukavice jsou dle mého názoru k nezaplacení. Ochrání před špínou i před zraněním. Já je nosím při práci stále.

Nevím, ale mě přijde vařič jako příliš velký luxus. Nehodlám nic vařit a tři dny bez toho snad přežiju.

Uznávám, že WDčko není úplně nezbytnost, ale dá se použít i jako podpalovač. Zkoušečka nic neváží a v městském prostředí může mít své využití.

Sekera. Zvážil jsem si skládací pilu a mačetu a dohromady mají stejně jako ta malá sekerka cca 600g. Upižlat něco skládací pilkou je děsná dřina, strunovou je to téměř nemožné. Sekera si s tím poradí hravě a s vynaložením menší energie. Mačetou toho také moc nezatluču a při stavbě provizorního přístřešku to bude potřeba. Prosekávat se někde řoštím také nevidím jako účelné, to ho radši obejdu. Zkrátka u mě výhody sekery převládají. Nechci to nikomu vnucovat, každý je zvyklý na něco jiného, jen obhajuji svojí verzi.

Oblečení v batohu nemám. Počítám s tím, že pokud se něco stane v zimě, budu mít zimní oblečení nejspíš na sobě.

Lékárna je opravdu hodně amatérská. Doufám tedy, že na blízkém kurzu první pomoci v Tišnově načerpám nějaké rady a zkušenosti :-)

Ten nocleh musím ještě přepracovat. Klasický spacák a stan s sebou ale nosit nebudu, je to příliš velké a těžké. Ale nějaký ultralehký nepromokavý spacák nebo jen povlak by mohl být řešením. Letos hodlám něco takového prakticky vyzkoušet.

Ta kapesní pláštěnka opět nic neváží a nezabírá. Nebude vhodná do silného deště, ale jít několik hodin i ve slabém mrholení, tak budu dost promočený.

Velký plastový pytel má spoustu jiných využití, nocovat bych v něm také nechtěl, ale je to nouzová výbava, není to na kempování a vyspinkání do růžova.

Energiťáky mi těžké nepřijdou, plechovka je možná lehčí než PET láhev, ale to proražení je určitě dobrá připomínka.

a nakonec: "Máš to napsaný jako hurá SAS příručku z Levnejch knih." - to mě dost pobavilo, protože to je pravda :-D
Spoustu podobných příruček jsem přečetl a můj sloh je tak bohužel dost negativně ovlivněn. Ale jak jinak to napsat, než jako příručku ? Musel jsem to nějak poskládat, aby to bylo mělo trošku hlavu a patu.

Foto dodám později, neměl jsem ještě čas to všechno vybalit a nafotit. Také to celé zvážím a pak se uvidí :-)

Všem děkuji za názory a návrhy.
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Reiser »

Patrixon píše:a nakonec: "Máš to napsaný jako hurá SAS příručku z Levnejch knih." - to mě dost pobavilo, protože to je pravda :-D
Spoustu podobných příruček jsem přečetl a můj sloh je tak bohužel dost negativně ovlivněn. Ale jak jinak to napsat, než jako příručku ? Musel jsem to nějak poskládat, aby to bylo mělo trošku hlavu a patu.
Právě že ten popis na tom je ta úplně nejlepší část. To že neumím pořádně číst a pochopil jsem to trochu jinak je už asi vedlejší. Obsah jsem nehodnodil přesto že o to tu asi právě jde. Mě se líbil ten koncept a to co bych chtěl dát dohromady já je kombinace EDC a GHB (ani ne tak BOB + GHB) minimalisticky sestavená ale funkční a z toho popisu na začátku jsem právě měl pocit že ten tvůj přístup je poměrně podobný. Jinak první dojem (než jsem pak došel k seznamu vybavení) byl ten že to zamýšlíš nosit každý den.
Uživatelský avatar
Patrixon
Příspěvky: 84
Registrován: 05.11.2013 10:39
Pohlaví: muž

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Patrixon »

To co nosím opravdu každý den jsem popsal zde: http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=13&t=3116
A je to hodně minimalistické, ale zase to můžu mít u sebe opravdu neustále.

Tohle je už mnohem komplexnější. I když jsem se to snažil co nejvíce minimalizovat, stejně to dá na batoh a ten s sebou stále nosit nemůžu.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Maximus »

K té kapesní pláštěnce - ta je tak dobrá pro postávání někde v závětří, aby na člověka moc nefoukalo a ochránilo před lehkým deštíčkem.

Při prvním průchodu houštím či při silnějším větru jsou za chvíli z toho absolutně nefunkční cáry. Když něco podobného vytáhli moji kamarádi, kteří se mnou chtěli mermomocí do Rumunska, na horském hřebenu při začínajícím "mordoru", tak jsem jenom nevěřícně "síral". Prý tak ušetřily váhu a nemuseli se tahat tak s pončem - jak to dopadlo jsem napsal na začátku odstavce :devil.

Navíc i když náhodou nedojde k okamžité destrukci takovéto pláštěnky, tak při rychlejší chůzi v mrholení bude člověk rychleji provlhlý v pláštěnce než bez ní.

Takže za mne "zahodit" a nahradit pončem, které má spoustu dalších využití.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od kregan »

Ještě krapet z vlastní zkušenosti.
Univerzální krizové zavazadlo nevlastnim, ale mám univerzální krizovou skříň a z ní bych do batohu naházel věci dle aktuální situace.
Alespoň jeden víkend měsíčně vyrážim ven + občas nějaká ta delší výprava.

Na zimní víkend jezdim s "holanďanem"
http://img13.rajce.idnes.cz/d1302/1/183 ... .JPG?ver=0
Uvnitř batohu mám: spacák, žďárák, malou lékárnu, jídlo+0,5l rumu v petce, sekeru Fiskars, náhradní ponožky, malou KPZ, sirky, někdy US pánev, opravdu vyjímečně malou samonafukovačku pod záda a na dobu pochodu si za přezky připnu bundu a US čutoru s litrem vody a pitítkem. Někdo zmiňoval, že spodní prádlo nic nezabere, ale já si nedovedu představit, že bych tam byť jedny trencle eště vecpal.
Na sobě funkční fusekle, trenky a triko, jégrovky, zimní ruský námořnický triko, kapsáče AČR obarvené na černo, vlněnej svetr po tátovi a kanady.
Po kapsách a na opasku kožený rukavice, mapa, loveckej nůž, papírový kapesníky, zápisník s tužkou, mobil, šátek, šála "rukáv", foťák, baterka občas pistole či revolver.
Dřív sem na víkendy tahal BW pončo, ale drobnej déšť vydží i naimpregnovaná blůza/bunda a u bouřek a průtrží se mi v Čechách snad nestalo, že bych se neměl kam schovat. Minimálně pod smrk.
Zatim jsem si vždycky vystačil jak v Brdech, tak na horách.

Na delší výpravy, většinou do hor s teplotami od cca -5 do 40 stupňů (nejdýl zatim na tři měsíce)
Z oblečení: 3 páry funkčních fuseklí, 3 funkční trika, 3 funkční trenýrky, plátěný kalhoty a kraťasy, vlněnej svetr, membránová bunda a kalhoty, šála "rukáv", šátek, pohory a tubu Triminu na průběžný přepírání (geniální věc) http://www.drogeriemarket.cz/produkt/50 ... -100g-tuba .
Dál mám spacák, podložka na spaní 120x50 (buď pěnová nebo samonafukovačka), lékárna, jídlo, 3l vody, různé dezinfekce, sandále, sluneční brejle, foťák, pepřák, zápisník, baterka, KPZ, švýcarák, 10 m parašňůry, malé mýdlo z hotelu.
Do skupiny bereme stan a benzínovej vařič.
Zatim sem si s tim všude vystačil.
S hygienou to na cestách nepřehánim. Po nejdelší výpravě sem si zacuchaný dlouhý vlasy odřezal nožem, parazity ze mě vyhnaly na Bulovce a zuby se mi nekazej. Takže pohoda 8-)
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1293
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Kapo »

No, ja nemám žiadne núdzové zavadzadlo. Si ani neviem predstaviť, nač by mi bolo. Tri dni v núdzi vydržím aj bez núdzového bágla. A ako to už v živote chodí, tak keď bude treba, tak nebude po ruke. A to ma bude srať viac, ako keď nebudem mať žiadne. :mrgreen:

Vedel by mi niekto hodiť dáke simultárne situácie, kde by sa dalo také zavadzadlo využiť v reálnom živote? Lebo mne stále vychádza jeho potreba len v zle zariadenom-spackanom živote, kde sa na nikoho nemôžete spolahnúť... :F
Uživatelský avatar
Tommy
Příspěvky: 161
Registrován: 16.11.2012 19:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Krkonoše

Re: Univerzální Krizové Zavazadlo - UKZ

Příspěvek od Tommy »

Tady by to bylo OT, řeší se to zde:

http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=13&t=1409
Odpovědět