Fabulous - EDC

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Fabulous - EDC

Příspěvek od Fabulous »

Toto je moje taštička pro každodenní použití. Snažím se netahat zbytečnosti a operativně doplňuji dle aktuální potřeby. Dále ssebou nosím ještě pár věcí na obranu a v autě další větší EDC, ale tohle je prostě základ.

Seznam odshora zleva:
Škrtidlo - SOF TT
Brufen - naprosto nezbytný zázračný lék :-)
Slzný sprej - Sabre, to je síla
Nášivka
Zápisník denní
Peněženka
Taktická lékárna - doplněná, základ stál za nic
Svítilna - Fenix E21 na běžné AA baterie
Blok + propiska
QuikClot - zastavovač krvácení
Nářaďový nůž - Leatherman Wingman
Mini nůž - Boker, na běžné řezání
Spona na Molle vazbu - pro rychlé uchycení čehokoliv
Velký obranný nůž - Applegate, pro skutečně nouzové situace

V tašce je ještě zadní pouzdro na pistoli. Tu zde občas nosím. Ale nepříliš často, taška ja pak poněkud těžká. V tašce už zbývá poměrně málo místa, tak na klíče a pár drobností, ale je to zatím nejlepší taška, kterou jsem zkoušel.
20120427_182743.jpg
20120427_183133.jpg
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Fabulous - EDC

Příspěvek od MRAK »

pistoli v tom nenosíš?
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Fabulous - EDC

Příspěvek od Artifex »

To by byla docela hovadina hledat v takovémhle báglíku pistoli v případě napadení, to je jako by žena nosila pistoli v kabelce, než by ji našla, dávno by si násilník sundával prezervativ a pádil v dál.
Pistole zásadně externě při sobě. Navíc nosit ji v tašce je riziko ukradení, taška jde vytrhnout, přeříznout poutko atd, pod tričko zloděj běžně nehmatá.
Nasgol
Příspěvky: 82
Registrován: 29.01.2012 11:37

Re: Fabulous - EDC

Příspěvek od Nasgol »

Možná by nebylo na škodu, uělat edit a vypsat seznam všeho, co tam nosíš :)) .. ne že bych nepoznal, ale je to přehlednější
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Fabulous - EDC

Příspěvek od Fabulous »

To: Mrak
Někdy nosím, ale je to pak dost těžké a je problém si tašku někde odložit.

To: Artifex
Taška má svojí speciální zadní kapsu na zbraň, takže vytažení je podobně rychlé, jako šátrání pod šaty. Ale pokud člověk nemá dost času na pohodlné vytažení zbraně, tak jí prostě nemá vytahovat. Samozřejmě až na výjimky. Tebou zmiňovaná modelová situace - žena v křoví - každý rozumný člověk v noci do parku neleze a pokud ano a disponuje zbraní, tak jí má v pohotovosti, ať se jedná o opasek nebo kabelku. Nejlepší je zásada rozumného předcházení kritickým situacím, ale to je už OT.

Edit: Jen chci dodat, že stále nejsem ideálně spokojen. Stále hledám a testuji různé variace, které by mi umožnily jak důstojný pohyb mezi lidmi, tak i poměrně rychlé přesuny v terénu.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Fabulous - EDC

Příspěvek od Fabulous »

Tak jsem provedl revizi svého EDC za účelem snadné přenositelnosti mezi taškami, které nyní střídám a zkouším. Něco jsem přidal a něco ubral. Zde je seznam, červeně označené věci přibyly:

Škrtidlo - SOF TT
Brufen - naprosto nezbytný zázračný lék :-)
Slzný sprej - Sabre, to je síla
Nášivka
Zápisník denní
Peněženka
Taktická lékárna - doplněná, základ stál za nic
xxx Svítilna - Fenix E21 na běžné AA baterie - padla za oběť kompaktnosti EDC
Svítilna - Superkompaktní Zebralight SC80 na AA nebo CR123 baterie
Záložní baterie - 1x AA a 1x CR123
Blok + propiska
QuikClot - zastavovač krvácení
Nářaďový nůž - Leatherman Wingman
Mini nůž - Boker, na nouzové řezání
Spona na Molle vazbu - pro rychlé uchycení čehokoliv
Velký obranný nůž - Applegate, pro skutečně nouzové situace
Tampon - nikam si ho sice strkat nebudu, ale má 1000 a 1 využití
Betadine - dezinfekce
Osobní léky
Lžíce Spork - Titanová lžíce/vidlička život sice nezachrání, ale mnohokrát mi chyběly
Píšťalka - příkladu použití netřeba
Zápalky - větruodolné s prodlouženou hořlavou částí
Plastová krabička - QuickLock, neuvěřitelně šikovná záležitost
Obušek ESP 16" - velmi vážně uvažuji ho do tašky přidat. Sic ho mám v autě, ale občas je dobré ho mít u sebe :-)
obrázek-2.JPG
Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Fabulous - EDC

Příspěvek od Roman »

Jeden nůž bych odstranil, je tam duplicita. Píšťalka mi přijde zbytečná.. Mně osobně EDC stačí pokrýt cca 70-80% případných problémů, zbývajících 20% věcí zatěžuje kapsu o 80% navíc. Dokonce je na to i Paretovo pravidlo.
Škrtidlo? Nestačilo by roztržení košile a zatažení rány? Pokud jde člověk na expedici nebo do lesů, tak ano, ale na EDC mi to přijde jako jalová zátěž.
Naopak, silně doporučuji teleskopický obuch. Mám rád pořádnou ocel v ruce.
Kombinace bateriií AA+CR123 je nevýhodná (9Wh), větší elektrickou práci (10,2Wh) zastane 2xCR123 v pouzdře. Platí pro Zebru.
http://ledshop.cz/foto/stredni/6203.jpg
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Fabulous - EDC

Příspěvek od Kapo »

Ta nášivka je načo?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Fabulous - EDC

Příspěvek od Fabulous »

To Kapo - na práci :-)

To Roman - malý nožík je na takovéto domácí řezání. Je v krabičce a místo nežere. Píšťalka je mimořádný nástroj, když máš psa a děti. Kvalitní škrtidlo chci mít u sebe. Než bych sehnal někoho s rukávem u košile, tak by zraněný byl nebožtík :-) Na kombinaci baterií nemám přesný názor, ale pokud mám k dispozici i AA, tak mohu využít i do jiných zařízení.

Každopádně ještě nejsem u konce s "laděním" mé EDC. ;)
Hugo
Příspěvky: 55
Registrován: 03.03.2012 19:48

Re: Fabulous - EDC

Příspěvek od Hugo »

zkus přidat dobré rukavice na jedno použití, sám je nosím s sebou...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Fabulous - EDC

Příspěvek od Fabulous »

No přemýšlel jsem o nich, ale mám je v autě i ve všech ostatních záložních lékárnách. Lékárna v EDC je o rychlosti použití (nebude čas nandat), případně o řešení drobných zranění rodiny (tam infekce celkem nehrozí), takže jsem je vyhodnotil jako nedůležité.
Hugo
Příspěvky: 55
Registrován: 03.03.2012 19:48

Re: Fabulous - EDC

Příspěvek od Hugo »

ještě k těm rukavicím, pokud poskytuješ jakoukoli první pomoc, rukavice, nejlépe nitrilové jsou tvojí první a poslední ochranou před možnými žloutenkami a podobnými moribundusy, radši ztratím 5 vteřin nasazováním rukavic než budu mít celoživotní problémy se zdravím
Shivalnen
Příspěvky: 16
Registrován: 15.05.2012 19:23

Re: Fabulous - EDC

Příspěvek od Shivalnen »

K těm rukavicím. Každý kdo se zabývá 1. pomocí nebo něčím podobným ti řekne, že rukavice jsou důležitý. Nejen aby jsi nechytl něco ty ( v případě rodiny zanedbatelné ) ale aby si něčím nenakazil zachraňovaného ( nevíš kde ses čeho dotýkal a nakazit si dítě nějakým sajrajtem to bych se nesnášel do konce života) a hlavně aby jsi případně nezanesl nějakou infekci do rány. Jasně se dá argumentovat tím, že to přece vymeju a vydezinfikuju, ale. . . nikdy to není 100%.

A dokonce i když přijedou záchranáři k jakémukoliv zásahu nikdy neběží, ale jdou rychlejší chůzý a prohlížejí co se kolem děje. => 5 vteřin na to abych si nasadil rukavice není rozdíl mezi životem a srmtí.

Osobně nosím chirurgické rukavice v tom žlutém vajíčku z kindervajíčka ( v tý plastový malý žlutý věci) v kapse a další 4x mám hozený v lékárně.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Fabulous - EDC

Příspěvek od Terminated Account »

Dovolím si malinko oponovat, ale podotýkám, že jsme na stejné lodi. Ve všech moderních přístupech k první pomoci jsou chirurgické rukavice především pro ochranu zachránce - 90% a ochrana zachraňovaného je zcela okrajová - 10%.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Fabulous - EDC

Příspěvek od Reccol »

Rukavice jsou na ochranu zachrance, na nejaky zaneseni infekce do rany se kasle, to je vec nemocnice, ne prvni pomoci. Jinak ty rukavice urcite nitrilovy, ten latex z lekarny nic nevydrzi.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Fabulous - EDC

Příspěvek od Fabulous »

V lekarne ani nevedeli, co jsou nitrilove rukavice! :D
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Fabulous - EDC

Příspěvek od Reccol »

No... Podle mych zkusenosti toho v lekarne nevedej dost a z veci opravdu dobrych pro prvni pomoc/IFAK tam mivaj minimum.
Shivalnen
Příspěvky: 16
Registrován: 15.05.2012 19:23

Re: Fabulous - EDC

Příspěvek od Shivalnen »

Chápu že se tu řeší věc EDC ale to proč jsem psal o té infekci je spojené s návyky. Správné návyky v čemkoliv zachraňují život. Ať už je to návyk rozhlédnout se na přechodu, nebo návyk nasadit si před jakoukoliv pomocí rukavice.
Chápu že v dnešní době jsou rukavice z 90% pro ochranu zdravý toho co záchranu provádí ne pro zachraňovaného. Protože za 30 minu max dojede RZ ta odveze zraněného do nemocnice a tam už je to všechno pod kontrolou ( většinou) Ale až se to pos... a budeš potřebovat někomu nějak pomoct ( člověk z tvé skupiny ) nebudeš mít návyk na to si vzít rukavice a ve stresu na ně prostě zapomeneš. A protože to ať chceme nebo ne bude ohromná psychická zátěž ani si to neuvědomíš a pak může bejt jakákoliv pomoc kontraproduktivní.

Vím, že je to trochu paranoidní ale v rámci hesla " doufej v nejlepší, připravuj se na nejhorší" se radši naučím brát si rukavice za každé okolnosti aby se mi to zažilo a pak s tím nebudu mít takovej problém.

Snad jsem to napsal srozumitelně.
Shivalnen
Příspěvky: 16
Registrován: 15.05.2012 19:23

Re: Fabulous - EDC

Příspěvek od Shivalnen »

A eště jeden dovětek.

A pokud pojedu někde tramvají, vlakem nebo autobusem budu šahat na kliky, madla atp. A pak bez toho aniž bych měl možnost si někde umejt ruce budu nucen někomu zastavovat krvácení atp. . . nikdy si nemužeš bejt 100% jistej žes nešáhl někam kam předtebou někdo nehmátl rukou kterou si pochcal a nebo kterou se hrabal v puse někdo kdo bude nakaženej nějakým svinstvem. A žloutenka je svinstvo.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Fabulous - EDC

Příspěvek od Fabulous »

Tak po poslední revizi získalo moje EDC snadnou přenositelnost mezi taškami. Drobnosti jsou v nylonovém obalu Hama GPS Bag. Původní krabička byla příliš hranatá a do tašky to nebylo ono. Své místo v EDC získal natrvalo obušek ESP 16". Jinak se nic nezměnilo. Pro denní nošení ale nyní zkouším tašku Maxpedition Gearslinger Remora, což je o chlup kompaktnější záležitost, než-li Maxp. Versipack. Musel jsem ho ale vybavit bočními Molle pouzdry - na slzný sprej a druhé, větší je zatím neobsazené. Tam se vejde mobil nebo pouta, atd. V tašce zbylo ještě trocha místa na šnuptychl, apod.
obrázek 1-2.JPG
obrázek 2-3.JPG
obrázek 3-2.JPG
Odpovědět