Prochy - Evakuacni zavazadlo

...aneb co mít připraveno "vždy po ruce", KPZ = krabička poslední záchrany.
prochazka85
Příspěvky: 102
Registrován: 27.02.2012 14:07

Prochy - Evakuacni zavazadlo

Příspěvek od prochazka85 »

Zdravim rozpadlici,

zde vam predstavuji sve evakuacni zavazadlo a prosim o primererou kritiku co chybi a co naopak prebyva.
Celkova vaha je 20kg, coz mi prijde az dost a chtel bych tak o 5kg tu vahu snizit ale stale se nemohu rozhodnout jak,
vse mi pripada dulezite, ostatne proto jsem to tam dal.
Jeste upozorneni, jedna se o rodinny evakuacni batoh, tzn. pro 2 dospele a jedno dite.
Tak se na to mrknete a napsiste vase nazory:
P3160314.JPG
Jidlo
4xMRE
2xBP5 - kompaktni nouzova strava
2xplechovka INNOVA
celkem 5.9kg
cca 18 dennich porci

priprava jidla
varic 0.109 kg
pevny lih 0.209kg
jednodilny esus 0.353kg
vidlicka+lzice 0.070kg
celkem 0.741kg

Voda
1,5l matoni
3x0,5l emergency water
lahev sfiltrem mozno pit vodu z jakehokoliv zdroje
1xtablety micropur
celkem 3l vody
celkem vaha 3.331kg


Lekarna
P3160326.JPG
standartni autolekarna doplnena
o ibuprofen, paralen, carbocit, sterilni rukavice, ajatin, jodid draselny
celkova vaha 0,92 Kg

Survival
1xnouzovy stan 0.431kg
3xnouzovy spaci pytel 0.333kg
1xtricetisestihodinova svicka 0.229kg
4xvodeodolne sirky 0.041kg
1xzapalovac 0.018kg
lano 15m 0.283kg
survival pistalka 0.126kg
3xlighsticky 0.054kg
solarni+dynamo baterie 0.173kg
ceklem 1.67kg

hygiena
1xantibakterialni mydlo 0.067kg
1xvlhcene ubrousky 0.087kg
5xpapirove kapesnicky 0.115kg
2x toaletni papir 0.114kg
celkem 0.383kg

obleceni
nahradni kalhoty vz 85
2xnahradni tricka
2xmikina
1xdeka
3xspodni pradlo+ponozky
celkem vaha 1.511kg

ostatni
pakove nuzky 1,430kg
penize 2000kc v bankovkach a mincich 100,200,20,10 ve vodotoesnem pouzdre 0.145kg
3xodpadni pytle 60l 0.015kg
1xvodeodolny notes+obyc tuzka 0.056kg
1xlihova fixa 0.016kg
1xkrida 0.002kg
1xrezik 0.018kg
1xsici sada 0.041kg
3xdychaci maska 3M 0.051kg
1xsvetlice ROS 0.327kg
3xpouta plastova 0.021kg
batoh samotny 2kg - armadni batoh, mozno nest v ruce nebo na zadech
rukavice pracovni 0.105kg
lepici paska 15m 0.108kg
solarni nabijecka 0.173
4x nahradni baterie 0.126kg
scanner icom R6 0.01-1300MHZ
zatavena kopie RL + prirucka prvni pomoci 0.197kg
celkem 4.831kg


Obrana
teleskopicky obusek 26 palcu kaleny
P22
1xOC spray
1xOC JET
1xnuz walther
P3160332.JPG
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: prochy - Evakuacni zavazadlo

Příspěvek od Karlos »

pakove nuzky 1,430kg
O co presne jde (o pakove nuzky na plech, pakove nuzky na strihani retezu)? Jake je jejich určení? Nedaly by se nahradit listem pilky na železo (váhově by to vycházelo podstatně lépe, ušetřilo by se více než 1 kg)?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: prochy - Evakuacni zavazadlo

Příspěvek od dracekvo »

Naco pákovky?

Tím platsová pouta myslíš stahovačky?

1 zapalovač je málo, stejně tak jako jeden nůž. Chce to zavírák + další s pevnou čepelí.

U obrany ti chybí náboje a váha, taky je s tím třeba počítat.

Tak mě ještě napadá, když je to pro víc lidí, tak by třeba druhej člověk mohl nést taky určitou zátěž. Jeden bude s 20kg báhlem neohrabanej. Dvá s 12kg a 7kg na tom budou lépe.
prochazka85
Příspěvky: 102
Registrován: 27.02.2012 14:07

Re: prochy - Evakuacni zavazadlo

Příspěvek od prochazka85 »

admin píše:
pakove nuzky 1,430kg
O co presne jde (o pakove nuzky na plech, pakove nuzky na strihani retezu)? Jake je jejich určení? Nedaly by se nahradit listem pilky na železo (váhově by to vycházelo podstatně lépe, ušetřilo by se více než 1 kg)?
jo ten napad byl na strihani zamku.

Jinak souhlas, ten list taky odvede svoji praci.
Nuzky dam do auta, do batohu dam list.
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: prochy - Evakuacni zavazadlo

Příspěvek od Leon Chamel »

Pěkný set :yes
Možná bych zahrnul ještě „taktickou“ svítilnu použitelnou i k oslepení protivníka při držení společně se zbraní či slzáčkem a naopak vyřadil tu světlici.
Taky mě zarazily ty těžké pákové nůžky – univerzálnější je dobrý multitool, který zároveň vhodně doplní ten druhý nůž.
Malorážkovou pistoli přenechat partnerce, sobě přibalit něco plnotučného. Nezapomenout ani na přiměřené množství munice!
Jinak 20 kg je ještě velice rozumná zátěž, tím spíše, je-li vás na to víc. Jak bylo řečeno, nemusíš přece všechno nést sám (a ani bys neměl). Je ale pravda, že neznáme věk dítěte, zda ho po chvíli nebude muset poponášet právě tvá partnerka.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: prochy - Evakuacni zavazadlo

Příspěvek od Karlos »

prochazka85 píše:jo ten napad byl na strihani zamku.
Myslel jsem si to, pakovky jsou samozrejme na strihani zamku super (cvak a cesta je volna) ale ta vaha je neunosna, ten pilovy list udela tu samou praci, sice to bude dele trvat ale par minut navic bude vyvazeno zanedbatelnou vahou.

Vím jsou situace kdy rozhodují vteřiny ale to by jsme s sebou mohli vláčet rovnou i páčidlo 2kg, velkou sekeru 3kg nebo hydraulicky hever 5kg...

Navíc ta pilka se dá použít i na jiné činnosti...
1xsvetlice ROS 0.327kg
Pro dalsi redukci vahy bych popremyslel nad vyhozenim svetlice, tak nejak si dost dobre nedovedu predstavit moc realnych situaci kdy by byla co k cemu. To bych radeji vzal ve stejne vaze vice munice do pistole...
prochazka85
Příspěvky: 102
Registrován: 27.02.2012 14:07

Re: prochy - Evakuacni zavazadlo

Příspěvek od prochazka85 »

dracekvo píše:Naco pákovky?
strihani zamku, napr. zamek u nepouzivaneho krytu CO zabezpeceneho visacim zamkem.
dracekvo píše:Tím platsová pouta myslíš stahovačky?
jj. stahovacky
dracekvo píše:1 zapalovač je málo, stejně tak jako jeden nůž. Chce to zavírák + další s pevnou čepelí.
zapalovac OK,
jaky doporucujes nuz s pevnou cepeli?
dracekvo píše:U obrany ti chybí náboje a váha, taky je s tím třeba počítat.
vahu jsem tam nedaval, protoze to neni uplne tak soucast batohu
munice tam opravdu chybí, planuju jeden extra zasobnik + krabicku
tzn celkem 70 naboju
dracekvo píše:Tak mě ještě napadá, když je to pro víc lidí, tak by třeba druhej člověk mohl nést taky určitou zátěž. Jeden bude s 20kg báhlem neohrabanej. Dvá s 12kg a 7kg na tom budou lépe.
tohle je rozhodne dobra myslenka, taky jsem nad tim uvazoval.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: prochy - Evakuacni zavazadlo

Příspěvek od dracekvo »

Jo s těma pákovkama sem to myslel tak, jak už kologové napsali. Plátek postačí.

Nějakej kvalitní. Já mám teď takovej obyč, ale vzhlédl jsem se v Ontario Rat-7, jen ta cena :roll: Nožům moc nerozumím, určitě tu někdo jiný poradí lépe.

Ještě koukám, že máš zavírák, ale bez nástrojů. Takovej otvírák na konzervy a vývrtka je super věc.

Nevidím pláštěnky. U sebe tahám takovou na jedno použití koupil sem jí v tescu u autopotřeb za 30 Kč. Je tam i termofolie.
Naposledy upravil(a) dracekvo dne 16.03.2012 12:12, celkem upraveno 1 x.
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: prochy - Evakuacni zavazadlo

Příspěvek od peteres »

Evakuační zavazadlo nemůže být jedno společné pro celou rodinu. Je nutné to rozdělit tak, aby každý měl ty nejnutnější věci ve svém batohu na svých zádech, včetně dětí - přinejmenším si každý ponese petku s vodou, něco jídla, něco na rozdělání ohně, aspoň nějaký nožík a komunikační prostředek. Dětem na batoh a na bundu dát visačku se jménem a telefonem na rodiče, telefonní číslo bych jim při evakuaci napsal i propiskou na zápěstí. V seznamu mi chybí mobil, předpokládám že ho má každý na opasku nebo v kapse v bundě, i děti co jsou schopné ho ovládat. A přidal bych mapu, aspoň okolí bydliště a pracoviště - míst kde se často zdržuješ. Pro dítě přidej nějakou malou hračku.

Pákovky byl nechal v autě. Pěší se přes uzamčené brány, ploty a závory dostane i bez otvírání. Pokud je třeba pilovat zámek, tak na každém slušném multitoolu bude nějaká pilka na kov, případně vzít pilový plátek jak tu už radili přede mnou.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: prochy - Evakuacni zavazadlo

Příspěvek od Reccol »

K ty lekarne - ja chapu, ze se to nabizi, ale spolihat na ty kramy z autolekarny jako na primarni osetreni sebe a svoji rodiny... :roll:
Lepsi rukavice, lepsi nuzky, lepsi skrtidlo, lepsi obvazy, pridat naky hemostatikum a urcite neco jako Water Jell.
Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: prochy - Evakuacni zavazadlo

Příspěvek od Roman »

= Zrušit MRE, BP5 a INNOVA = 5,9kg humusu
= nahradit je 1kg rýže, 1,5kg těstovin, 2x 0,25kg konzervovaného masa (i tuňák), 0,75kg bochník chleba, 2x suš. polévky = 4kg jídla. Může to jíst i dítě.
= zrušit 5-ti letou emergency water. Čerstvou si natočit do druhé PETky. Chybí mi zde chemické čištění vody ! Pouhá filtrace nestačí.
- zrušit survival stan a 3xnouzové pytle. Nahradit jednou teplou starší dekou + pláštěnka nebo igelit. Hliníkové fólie se trhají, šustí, nedá se v tom přespat na židli apod.
= zrušit 3x voděodolné sirky, 3x lightsticky a solární dynamo. Místo nich vzít dvě náhradní lithiové baterie AA.
= zrušit světlici a solární nabíječka. Stejně v tak malém provedení je zbytečná. Raději ve stejné váze baterie.
= scanner je zbytečný. Žere zdroje energie. Raději malé rádio s co nejmenším odběrem.

DŮLEŽITÉ JE VODA NA PITÍ, JEDNODUCHÉ JÍDLO, TEPLÉ OBLEČENÍ A DEKA.
PAK TEPRVE SVÍČKU, SVÍTILNU, NŮŽ, SIRKY, ZAPALOVAČ, EŠUS, LŽÍCE, DOKLADY, PENÍZE, TOALEŤÁK, NÁPLAST, DESINFEKCI, LÉKY (ibuprofen, paralen, carbocit).
8-10kg stačí na přežití. 14kg na rodinu. Ostatní je luxus a reklama na survival.
prochazka85
Příspěvky: 102
Registrován: 27.02.2012 14:07

Re: prochy - Evakuacni zavazadlo

Příspěvek od prochazka85 »

Roman píše:= Zrušit MRE, BP5 a INNOVA = 5,9kg humusu
= nahradit je 1kg rýže, 1,5kg těstovin, 2x 0,25kg konzervovaného masa (i tuňák), 0,75kg bochník chleba, 2x suš. polévky = 4kg jídla. Může to jíst i dítě.
= zrušit 5-ti letou emergency water. Čerstvou si natočit do druhé PETky. Chybí mi zde chemické čištění vody ! Pouhá filtrace nestačí.
- zrušit survival stan a 3xnouzové pytle. Nahradit jednou teplou starší dekou + pláštěnka nebo igelit. Hliníkové fólie se trhají, šustí, nedá se v tom přespat na židli apod.
= zrušit 3x voděodolné sirky, 3x lightsticky a solární dynamo. Místo nich vzít dvě náhradní lithiové baterie AA.
= zrušit světlici a solární nabíječka. Stejně v tak malém provedení je zbytečná. Raději ve stejné váze baterie.
= scanner je zbytečný. Žere zdroje energie. Raději malé rádio s co nejmenším odběrem.

DŮLEŽITÉ JE VODA NA PITÍ, JEDNODUCHÉ JÍDLO, TEPLÉ OBLEČENÍ A DEKA.
PAK TEPRVE SVÍČKU, SVÍTILNU, NŮŽ, SIRKY, ZAPALOVAČ, EŠUS, LŽÍCE, DOKLADY, PENÍZE, TOALEŤÁK, NÁPLAST, DESINFEKCI, LÉKY (ibuprofen, paralen, carbocit).
8-10kg stačí na přežití. 14kg na rodinu. Ostatní je luxus a reklama na survival.
diky za nazor.
Co se tyce toho "humusu" tady je muj pohled proc je to takto postaveno.
Myslenka meho evakuacniho zavazdla v mojem pojeti spociva v tom, ze ted jsem ho dal do kupy a doufam a chci verit tomu, ze nadosmrti na nej nesahnu. Proto mam jidlo a vodu s 15letou zarukou misto potravin ktere bych musel recyklovat. Ja proste ten batoh chci strcit do skrine a uz ho nikdy v zivote nevidet.
Proto tak nemam zadne veci co vyzaduji udrzbu baterii atd. Solarni svitilna, solarni akku atd.
Ale v pripade pruseru vim, ze vse v tom batohu bude fungovat a pomuze mi zachranit rodinu.

chem. cisteni vody jsi prehlid, je tam micropur.

scanner bych nezatracoval, vdy je dulezite vedet co se kolem tebe deje, popripade tam kam se chystas zavest svoji rodinu.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: prochy - Evakuacni zavazadlo

Příspěvek od BOGOVIK »

Ja bych mel dotaz, tady pise 20kg a ze by to chtel zmensit. Ale kdyz vezmu, ze je to evakuacni zavazadlo, takze stim nebude chodit cele rok, ale jenom presun max 100-200km? To bych videl vahu 30kg a do ni nacpat maximum. Ale batoh volit "rozebiratelny" a v mensi casti mit veci pro max 1-2denni "vypad".

A v pripade prochazka85, tam mit jedno zavazadlo jak nekdo psal vyse je blbost. V pripade rozdeleni skupiny(jakykoliv duvod) musi mit alespon zaklad kazdy svuj (vodu, jidlo pro jeden den-myslim nejake tycinky, nemuse je jist, ale aby je melo-a, spacak, karimatku), pokud neni diteti 3 roky apod., 10-ti lete by to melo pri dobre volbe(i vahove vs uzitkova) zvladnout unest.

Dalsi bod, na co to zavazadlo je, tj. jaky scenar pocitas. Jine spacak bude, kdyz by byl predpoklad prezimovani a jine kdyz to bude jenom jaro-podzim. Jidlo taky, pokud se pocita neco na 2-3 dny pak je dobra konzerva a vodu na cele 3 dny rovnou, kdyz to bude na delsi dobu, spise ryze, cukr, apod. a vodu max 1,5 dne na osobu.

Za me, kdyz nevim, na jaky scenar toto mas tak je pro me nemozne komentovat jestli je to spatne ci dobre vybaveno.
prochazka85
Příspěvky: 102
Registrován: 27.02.2012 14:07

Re: prochy - Evakuacni zavazadlo

Příspěvek od prochazka85 »

jinak na zaklade vasich poznamek, za ktere vam dekuji, jsem provedl revizi
a rozdelil to na dva batohy, jeden 13.5kg a druhy 6,5kg
dale jsem vyradil pakovky a pridal multitool, pilovy list, hracku
oba batohy obsahuji zakladni veci jako, vodu, jidlo, ohen, svetlo, obleceni, nuz.
dale jsem pridal PMR do kazdeho batohu.

Potom jsem vytvoril jeste treti tasku "heavy duty tools" ktera obsahuje, pakovky, pajzr, sekerku,svetlice
tu pouzuji pouze v pripade evakuace vozem, tak ji tam proste hodim.Jinak ji sebou neberu
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: prochy - Evakuacni zavazadlo

Příspěvek od goral »

micropurer je chemicky cisteni ktery funguje vyborne. FIltrovani staci bohate to se pletes...

S tou ryzi je to hezky napad, ale musel by pridat varic. Ryzi na lihu neudelas (nez zacnes argumentovat ohnem - popremyslej, co by se stalo kdyby to pouzil pri prirodni katastrofe a byl s vice lidma ve sbernem tabore, nebo by nemohl z mesta).


puvodne jsem chtel taky navrhnout zrusit MRE ale doslo mi ze je to vylozene bagl na ktery se nebude shat, takze lepsi to tam mit. Navrhl bych ti ale FSR (odlehceny MRE). Hur se shani, je celkem drahy, ale uspora na vaze je dost velka
osobne bych mikiny nahradil vlnou (svetr). Je trosku objemnejsi, ale vsechny jeji ostatni vlastnosti to vyvazi.

Za doboru vlnenou deku bych se primluvil Lepsi a mnohem vydrznejsi nez vsechny nouzovy prikryvky.

Osobne bych to vic koncipoval jako soupravu na dlouhodobe preziti. Do ceho treba das vodu, az ti dojdou ty jendorazovky?
prochazka85
Příspěvky: 102
Registrován: 27.02.2012 14:07

Re: prochy - Evakuacni zavazadlo

Příspěvek od prochazka85 »

@bogovik

to jednoznacne dava smysl co pises. Osobne mam vypracovane nasledujici scenare.

1/pomalu se eskalujici udalost v radu jednoho tydne.
na chalupu kterou jsem si zvolil jako evakuacni zonu odvezu vse co mi pripada dulezite.
Ta chalupa je daleko od civilzace, je z roku 1805 zdi 1.30m kamene v okoli lesy, pole, zkratka idealni misto na preziti.
takze doma odmotuju solarni panely, poberu veskery zasoby jidla, obleceni a vubec vse co se muze hodit.
Vse nalozim na vozejk a klidne se nekolikrat otocim abych vse odvezl.

2/udalost eskalujici v radu dne
nalozim veskere trvanlive zasoby potravin + technicky balicek + zdravotni balicek + evakuacni batoh
potraviny i technicky balicek mam v krabicich ktere se rozmerove presne vejdou do auta a nalozeni trva 20 minut
Potraviny obsahuji jidlo pro nasi rodinu na 45dni
nouzouva zasoba vody jakbysmet,
technicky balicek obsahuje, plyn masky, neprustrelnou vestu, obleceni, obuv, dozimetr, atd.
zdravotni balicek obsahuje spoustu leku, antibiotika, lokalni anestezie, chirurgicke vybaveni pro zakladni vykony, atd.

3/bleskova udalost - typu povoden
beru pouze evakuacni batoh popsany vyse ktery by mel zajisti alespon 3 dny preziti kdekoliv v prirode pro moji rodinu
za predpokladu ze nejpozdeji do 3-4 dnu se najde reseni situace. At formou nejakeho evakuacniho centra anebo podobne.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: prochy - Evakuacni zavazadlo

Příspěvek od Maximus »

K lékárničce mám největší výhrady - autolékarničku prober - šmejdy na jednu stranu a v pouzdru nech opravdu použitelné věci (moc ti tam toho nezbyde)
- Ajatin také vyhoď (hrozně slabá a jednoúčelová dezinfekce) a nahraď ji Betadinou, kterou mimo jiné můžeš také použít k úpravě vody
- jak tu psali kolegové přede mnou - přidej tam IFAK tlakové obvazy, použitelné škrtidlo (také se to tu řešilo), několik použitelných rychloobvazů, dostatečnou zásobu sterilního krytí a obvazů (jedna z mála věcí jakž takž použitelných z autolékárničky), použitelné nůžky, použitelnou náplast, Ophtalmo - Framykoin (jde použít jak na infekci oka, tak i jako klasický Framykoin), "živočišného uhlí" to chce rozhodně víc než 1 platíčko, přidal bych malou plastovou nádobku s trochou hypermangánu, ....

V hygienických položkách by měla přítelkyně dodat zásobu jejích dámských hygienických potřeb a přidal bych i nějaké kondomy (oboje lze také použít na mnoho jiných účelů, než je ten primární ;)).

Také hřebínek - všiváček mi tu chybí (nejen na úpravu vzhledu, ale také na omezení výskytu případných parazitů)

Vhodný pevný nůž se řešil tady - http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=14&t=44.
Rozhodně každý z vás by měl mít v kapse navíc zavírák s více želízky Victorinox či Wenger (optimálně i náhradní v batohu pro případ ztráty či jako cenný barter) a parnerka by měla mít u sebe také pevný nůž - alespoň něco ala Bahco za 140 - 170 kč.

Jedna zbraň, navíc pistole 22LR je hrozně málo. Tu bych pokud možno přenechal partnerce a sobě pořídil něco "krapet" výkonnějšího. 22 LR na obranu je hrozně slabá - spoléhat se na nějaký veleúspěšný headshot je přinejmenším nerozvážné. Na co je fakt, že útočníka smrtelně zasáhnu, když pak dokáže ještě mě či někoho z rodiny zranit či zabít?
Navíc v případě spoléhání se jen na jednu zbraň hrozí, že při jedné neodstranitelné závadě se dostanete s rodinou na úroveň ostatních neozbrojených "zombíků".

Souhlasím s tím, že nouzové přikrývky bych nahradil něčím teplejším + měl bych v záloze ještě termoizolační folii (kvalitní pokovená mylarová folie se rozhodně jen tak neroztrhne).

Zapalovačů není nikdy dost :) a mimimálně bych to doplnil o jedno křesadlo (použitelné na eBay kolem cca 50 kč).

Pístalku bych když tak dal každému členu týmu na krk (osobně nejsem nějaký fanda píšťalek, ale u dítěte by to asi v případě zatoulání význam mohlo mít).

Základem je však podle mne mít i nejen nějaké survival zavazadlo, ale i vestu s nejdůležitější výbavou (třeba i částečně duplicitní - zapalovač, lékárnička, zavírák, ... . Nemyslím tím ale nějakou "army" taktickou, ale úplně obyčejnou od Vietnamců za 200 kč či podobnou. Mě se tyto vesty na cestách po Rusku, Rumunsku, ... velmi osvědčily. Poměrně nenápadné a vejde se do nich i přes 2 kg výbavy a jídla. Tu má člověk u sebe téměř vždy - při konání potřeby, při běžné činnosti v táboře, když si odskočí nabrat vodu, etc. . V případě nutnosti zdrnout s rodinou batoh - nebatoh, tak člověku zůstane alespoň to nejdůležitější nebo např. v případě pádu někam do řeky při jejím překonávání přes poškozený most či prámu.

Doplnil bych i výbavu o skládací kanystr na vodu (5 l je naprosté minimum, 10 l je určitě praktičtější)
Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: prochy - Evakuacni zavazadlo

Příspěvek od Roman »

goral píše:micropurer je chemicky cisteni ktery funguje vyborne. FIltrovani staci bohate to se pletes...
Mechanické filtrování má své omezení na velikost virů do 0,2um. Většina virů je svázána s nečistotami, které filtry vyčistí. Keramické jádro se musí po týdnu převařit na 5min, aby se v něm bakterie nemnožili.

MICROPUR zase využívá technologii aktivního chlóru a stříbrných iontů. V důsledku vysokého dezinfekčního účinku zbaví vodu do 30 minut bakterií a virů. Za 120 minut dokáže eliminovat velmi odolné prvoky jako např. Lamblie (Giardia Intestinalis).

Problém je právě v téhle velice odolné mršce, která odolává dost dlouho. 99% lidí se napije již po 60min Micropuru, aniž by o ní něco tušili, nehledě, že je čeká bolestivé bolení břicha a nebezpečné průjmy se změnou podoby.
Chlorová desinfekce je o hodinu rychlejší, včetně Giardii.

Zkušenosti jednoho z cestovatelů:
Naprosto kristalovy potok vyverajici z podzemi uprostred skal na Madagaskaru. Deset kilometru na vsechny strany nebyli zadni lide, zadne kravy, nic...O sest hodin pozdeji jsem mel pupek nafoukly jak balon. Energie dosla, hlava bolela, do civilizace daleko. Svalil jsem se do stinu pod strom a dalsich 24 hodin nevedel o svete. Teda - vedel pokazde, kdyz se mi nekontrolovane protrhnul zacatek nebo konec traviciho traktu. Po 24 hodinach jsem byl schopny aspon dolezt do civilizace pro vodu a colu. Ted je 14 dni po incidentu a stale jsem schopnej jist maximalne rohliky...Posledni informace z kliniky tropickych infekci rika - Giardia . ...
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: prochy - Evakuacni zavazadlo

Příspěvek od Steril »

Pokud jde o desinfekci vody, mám africkou zkušenost s přípravkem Aquasteril - potkal jsem se tam s chlápkem, který se podílel na jeho vývoji, a byl ochotný se napít aquasterilem upravené vody ze Zambezi :)
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: prochy - Evakuacni zavazadlo

Příspěvek od dracekvo »

Tak sem kouknul co tu mám připraveno k případnému zabalení a nevidím u tebe.
Kartáčky na zuby, pastu, teploměr, hřeben, šampón (asi není potřeba, ale jsem citlivka na mastné vlasy), holení, tyčinky do uší, žínku nebo houbu, nůžky na nehty. Klidně bych ještě přihodil navíc obyč mýdlo.
Odpovědět