Nadměrné pití není zdravé

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Nadměrné pití není zdravé

Příspěvek od hanpari »

V tomto článku je popření něčeho, co mi přišlo už delší dobu naprosto pochybné. Totiž tolik módní pití přes žízeň, nota bene pití balených vod.
Novinky sice nejsou právě důvěryhodný zdroj, ale v tomto případě mám dojem, že na tom něco pravdy bude.

http://www.novinky.cz/zena/zdravi/23893 ... mytem.html
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Nadměrné pití není zdravé

Příspěvek od Fjord »

Já nevím, kolik je to "zdravé" pití, ale určitě je to víc než litr :mrgreen: Je nesmyls pít těsně před spaním - logicky to ledviny musí zpracovat, takže to člověka budí a musí na záchod. Nejoptimálnější doba na pití většího možství tekutin je mezi 16-19h, kdy pracují ledviny a tím se vyloučí nejvíc škodlivin.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Nadměrné pití není zdravé

Příspěvek od Josef »

Já si myslím, že naše tělo a jeho přirozené pocity a instinkty jsou podstatně "chytřejší" než jakékoli napsané poučky kde se uvádí kolik, kdy a co má kdo pít. A myslím, že je vhodné ho poslechnout. Samozřejmě to má prvotní podnímku, mít co pít (myslím samozřejmě jen pít na žízeň ne chlastat - aby si to zase někteří alkoholici nevykládali posvém) a když si tělo řekne, prostě sáhnout po sklenici a napít se. Třeba častěji a menší množství. Podle mě je nejhorší, když člověk třeba v létě z nějakého důvodu sebou žádnou vodu nemá. Prostě se mu ta láhev nechtěla tahat, je lenošný a říká si, vždyť o nic nejde, já to půl dne klidně vydržím. Nemyslím tím jen nějaké výlety, je to běžná každodenní praxe lidí ve městě. Prostě to záměrně odkládá. A pak, až je doma, snaží deficit dohnat. Má černé svědomí a začne spekulovat, kolik že je zdravé toho do sebe nalít. Samozřejmě velký objem jednorázově je pro organismus docela náročné zpracovat. A navíc - kde bere tu jistotu, že zrovna jeho tělo nemá potřeby jiné a že se přesně vejde do statistických tabulek? Takže podle mě - ať jdu, kam jdu - vždy nějaké to pití sebou (a nemusí to být zrovna dvoulitrová čutora, svou službu během dne odvede i malá plastová PET-lahev 0,3 nebo 0,5 ltr).
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Nadměrné pití není zdravé

Příspěvek od GloryToSunTsu »

No, asi takhle.
ANO i NE.

Nadměrné pití, při těžké fyzické práci, údajně snižuje účinnost svalů, dále s plným břichem vody se hůř a nebezpečněji pracuje i cvičí (pít ano - 2 decky ok 5 min před, 0,5 tak 30min před cvičením - tj. když vypijete větší množství vody než lok - musíte si dát krátkou přestávku).
Nadměrné pití, když je horko, chrání před přehřátím.
Nadměrné pití, chrání proti močovým i ledvinovým kamenům.
Nadměrné pití může způsobovat vyplavování přebytku minerálů z těla.

Tedy: Nepijte AŽ PŘÍLIŠ když tvrdě pracujete, pijte CO NEJVÍC když je horko, když čůráte žlutý jindy než ráno, pili jste málo a zaděláváte si organismus hnojem nebo jste nemocní.

Muži - Módní úchylové - jsou až příliš na chlapce.
Takový módní úchylo pak vesměs chce, aby se jeho modelka podobala chlapci, tj. žádný kozy a měla chlapeckou postavu.
Pro takovou rachitickou zrůdičku může být nadměrné pití skutečně nebezpečné!
Pokud to není zjevné z názvu rubriky, je to pro tenhle typ lidí určeno!

Chlap s panděrem se opravdu nemusí obávat, že by mu trochu větší pití ublížilo.
Většina lidí u nás pije málo, čůraj žlutý i v 11 dopoledne a pak z nich musej dolovat kameny, což jim tu bolest přeju, když si to zavinili sami.

Doplním, že flašková voda vůbec není nic zdravého.
To je do kebule se Vám pokoušeli nasrat nejrůznější reklamu, jak musíte pít balenou vodu.

Do plastů se přidávají měkčidla, aby nebyl moc křehký, obecně není složený z ničeho zdravého a ono se to prostě v malé míře do té vody louhuje. Dále, když kurevník obchodník, nechá stát lahve s balenou vodou u výlohy, kdy na ní praží sluníčko, přemnoží se uvnitř bakterie, takže pijete přibližně to, co byste pili ze záchodové mísy (tj. vodu z vodovodu + fekální bakterie).

To, že se v těch balených vodách čas od času přemnoží nějaké bakterie, co to znamená? Umíte číst mezi řádky?
Bakterie NEMŮŽE ŽÍT Z H2O!!! Život na zemi je tvořený z uhlíku! Nic živého se nemůže rozmnožit v absolutně čisté vodě a to ani minerální. Bakterie potřebují uhlík - z kontaminantu!

Tedy, pijte víc než málo, tak, abyste přes den neměli žlutou moč, ale jen nažloutlou.
Doplním, že permanentní žízeň je průvodní jev u nemoci, třeba u diabetes.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Nadměrné pití není zdravé

Příspěvek od Fjord »

Josef píše:Já si myslím, že naše tělo a jeho přirozené pocity a instinkty jsou podstatně "chytřejší" než jakékoli napsané poučky kde se uvádí kolik, kdy a co má kdo pít. A myslím, že je vhodné ho poslechnout.
Souhlasím, spíš je jen věc, že hodně lidí to tělo vůbec neposlouchá, nebo prostě neví, nemá žádný návyk, aby si to uvědomili. Indikace že se pije málo je právě ta žlutá moč - na tom se dá rozpoznat velice dobře, jak na tom jsem. Pokud je bezbarvá, tak je to ok. Ono to má ale i back efekt samozřejmě, když piju málo, začínají mě bolet klouby, i když přes den po čase piju víc - takže je celkově dobrý sledovat (ne že se ze mě stane samozřejmě hypochondr :lol: ) i signály, co mi to tělo občas vyhodí.
GloryToSunTsu píše: Tedy, pijte víc než málo, tak, abyste přes den neměli žlutou moč, ale jen nažloutlou.
Nene, právěže indikace trochu žluté moči je špatně i přes den, měla by být bezbarvá.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Nadměrné pití není zdravé

Příspěvek od Fjord »

Pro milovníky coca-coly, aneb : Čo sa deje v našom tele po požití Coca-Coly

http://news.branyvnimani.cz/index.php?article_id=11793

Ako po heroíne
Podľa zverejnených vedeckých štúdií sa po prvých desiatich minútach do ľudského organizmu dostane desať čajových lyžičiek cukru. Jedinou príčinou, prečo človek po takomto sladkom ataku nevracia, je fakt, že ďalšia zložka nápoja - kyselina fosforečná - sladkosť potláča. Po dvadsiatich minútach však hladina krvného cukru prudko stúpne a pečeň začne obrovské množstvo cukru premieňať na tuk. Po uplynutí štyridsiatich minút sa proces absorpcie kofeínu skončí, očné zreničky sa rozšíria, krvný tlak stúpne a pečeň uvoľňuje čoraz viac cukru do krvného obehu. O pár minút neskôr zvýši organizmus produkciu dopamínu stimulujúceho nervové receptory v mozgu. Mimochodom, tento fyziologický proces je identický s reakciou ľudského tela po dávke heroínu.

Tri decilitre Coca-Coly obsahujú desať čajových lyžičiek cukru, 30 až 50 miligramov kofeínu, vysoké zastúpenie umelých farbív, sulfátov a fruktózového sirupu, vyrobeného prevažne z geneticky modifikovanej kukurice.

Podľa prieskumov priemerný Američan vypije za rok viac ako dvesto litrov sladených nápojov. Pritom nadmerná konzumácia sladených nealkoholických nápojov je jedným z hlavných dôvodov stupňovania celosvetovej epidémie obezity. Nezávislá štúdia publikovaná v britskom denníku medicíny The Lacent demonštrovala väzbu medzi konzumáciou sladených nápojov a detskou obezitou. Dvojročný výskum tiež preukázal, že vypitie jedného sladeného nápoja denne zvyšuje riziko obezity o 60 percent, riziko cukrovky o 85 percent a konzumenti sú vystavení aj nebezpečenstvu v podobe rakoviny.

Ukázalo sa tiež, že Coca-Cola má tendenciu poškodzovať DNA. Za hlavnú príčinu sa považuje benzoan sodný, pridávaná konzervačná látka so schopnosťou deaktivovať vitálne úseky DNA, čo môže viesť až k cirhóze pečene alebo Parkinsonovej chorobe. Coca-Cola však obsahuje aj množstvo ďalších nebezpečných zložiek. Kyselina fosforečná dokázateľne obmedzuje schopnosť tela využívať vápnik, čo vedie najmä u detí a mládeže k osteoporóze a zmäkčovaniu zubov a kostí. Škodlivosť cukru je všeobecne známa, jestvujú dokonca zoznamy obsahujúce vyše sto nepriaznivých následkov spôsobených jeho nadmernou konzumáciou. Je dokázané, že cukor zvyšuje hladinu inzulínu, čo môže viesť k vysokému krvnému tlaku, zvýšenému cholesterolu, chorobám srdca, cukrovke, obezite a predčasnému starnutiu. Ani diétne nápoje bez prídavku cukru však nie sú výhrou - práve naopak. Umelé sladidlo aspartám spôsobuje pri dlhšom používaní nádory, pôrodné defekty, cukrovku, psychické poruchy či epileptické záchvaty. Prijímanie kofeínu, ktorý je návykovou látkou, zapríčiňuje nervozitu, nespavosť, vysoký krvný tlak, nepravidelný srdcový tep, zvýšenie cholesterolu, vyplavovanie minerálov a vitamínov.

V nedávnej minulosti sa na základe porovnávacieho testu ôsmich produktov vyrobených a kúpených vo viacerých európskych krajinách zistilo, že výrobky tej istej firmy mávajú v rôznych štátoch rôznu kvalitu. Napríklad na Slovensku sa na sladenie Coca-Coly používa namiesto pravého cukru o polovicu lacnejšia izoglukóza, pripravená z kukurice. Biochemici však predpokladajú jej škodlivé účinky, pretože na rozdiel od tradičného repného cukru nespúšťa v tele chemické reakcie, vyvolávajúce pocit nasýtenia. Naopak, podporuje chuť do jedla a tým aj riziko obezity. Izoglukóza sa tak stala dôležitou súčasťou marketingovej stratégie veľkých potravinárskych koncernov.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Nadměrné pití není zdravé

Příspěvek od sigmark »

nase kohoutkova voda je jedna z nejcistsich na svete. zvyk pit vodu balenou je americky import. Leta do sebe leju vodu primo z kohoutku a nikdy mi nic nebylo (akorat jednou jsem chytil sracku, ale to jsem byl oslaben ukrutnou opici).
Cistou vodu v mire o jakou si telo rekne, coz u me cini kolem dvou litru denne, obcas prolozeno cajem. ledviny OK :-)
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1004
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Nadměrné pití není zdravé

Příspěvek od Hdm »

není problém, aby jsem do sebe průběžně přes den nalil třeba i 8 litrů vody. Na střeše a při 30 ve stínu to jinak nejde. A nikdy žádnej problém (akorát to neustálý slejzání dolů když se mě chce :lol: ). Takže s 2 litry vody denně můžete být úplně v klidu.
Mám z toho pocit jako by chtěli nabulíkovat lidem, že nemají moc pít a zadělat si tak na nemoci.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Nadměrné pití není zdravé

Příspěvek od sigmark »

Vidim to u rodicu. nejsou zvykli dodrzovat pitny rezim --> bolesti hlavy, mocove kameny, ledvinova kolika sem tam... docela divocina.
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Nadměrné pití není zdravé

Příspěvek od Nobody »

Neví někdo, jaká je naopak minimální dávka vody na den? V ideálních podmínkách, bez fyzické zátěže a bez močopudných přípravků a soli. Mám doma jako rezervu +-90l vody, zajímalo by mě, jak ji dávkovat v případě krize. Odhadoval bych 1.5l/den, ale je to jen odhad, na žádnou studii jsem nenarazil.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nadměrné pití není zdravé

Příspěvek od Fabulous »

V chladnejsim klimatu, pri bezne strave se da vystacit s jednim litrem, ale je to vrazedne malo. Rozhodne to neni na dlouhodobe preziti.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Nadměrné pití není zdravé

Příspěvek od DeadMan »

denně by se mělo vypít tak 2-4 litry záleží na situaci a na stavbě těla (to mám od doktora)
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Nadměrné pití není zdravé

Příspěvek od EBE »

podľa najnovších odhadov to je do dvoch litrov a samozrejme aj v akom prostredí sa nachádzaš, síce nie sme žaba aby sme dýchali enormne pokožkou ale aj tá je orgánom a pri poškodení nad 60% často popálením človek na 90% umiera, záleží to aj od príjímania ostatných položiek, polievky, niečo s obsahom vody ako ovocie a zelenina, prostredie, vlhkosť vzduchu, celkový metabolizmus organizmu, či sa namáhame či sme v kľude..ako tu už bolo uvedené voda je základom pre prežitie a látkovu výmenu a bez nej nás "zapečie" ako motor bez oleja..a potom vieme ako dopadne motor ;)
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1004
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Nadměrné pití není zdravé

Příspěvek od Hdm »

tohle primárně závisí co děláš. Pokud budeš celý den ležet někde ve stínu při 22 stupních tak ti bude stačit podstatně méně než když půjdeš pochod ve vedru a se zátěží. Já by jsem v klidu/doma počítal min. tak 2 litry na den + vaření.
Celkem spolehlivý indikátor je u mě bolest hlavy, jakmile začne dostavil se první stupeň dehydratace.
Spíše než dělat velké zásoby vody(nějaké množství je samozřejmě dobré mít) se zaměřuji na její získání a úpravu pro pití/vaření.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Nadměrné pití není zdravé

Příspěvek od BOGOVIK »

Jak píše poslední příspěvek, minimálně 2l + v jídle atd. Ostatní dle zátěže a prostředí, za sebe uvedu přklad, kdy jsem v horách dal 6-8 litrů a jetě jsem měl občas bolesti hlavy(tj. dehydratace), dalším příznakem bylo, "nemusel sem čurat...", takže sem musel víc pít.

Takže minimálně 2l, jinak přidávat dle zátěže a prostředí a kašlat na to jeslti "taky doktor" napíše 2-4l. Takto obecně bez dalších informací to většinou napíše jenom novinář(což v ČR znamená, někdo kdo vůbec nevíé co napsal)
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Nadměrné pití není zdravé

Příspěvek od Nobody »

Jj, tohle je mi jasné. Měl jsem na mysli to, že máte omezené množství vody a tak se chováte tak, aby vám vydržela co nejdéle. Proto by mě zajímalo, zda to třeba vojáci už nezkoumali.

Že doktoři doporučují 2-4 litry vody je mi jasné, ale jde mi o množství pro přežití, ne pro zdravé a ideální fungování. Získání a filtrování vody je důležité na vesnici, já jsem v centru Prahy a chci mít doma zásobu všeho potřebného na dva pohodlné a tři nouzové měsíce (voda, jídlo, léky). I kdybych to nikdy nevyužil, tak mě to činí klidnějším :).
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1004
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Nadměrné pití není zdravé

Příspěvek od Hdm »

jak tu někdo psal, dlouhodobě (2-3 měsíce) nevydržíš s málem vody. Jak to počítám, měl by jsi mít doma:
2 l pití/den
2 l vaření/den
*60 dní
=
240 l na 2 měsíce při spotřebě 4 litry denně, což je IMHO stejně dost minimum. A to bez fyzické námahy. Počítal jsi třeba s tím, že by jsi mohl dostat průjem a to je potřeba vody pro tělo větší než obvykle.

Pokud budeš pít méně, budeš dehydrovaný (třeba jen mírně) a s tím budou spojené problémy s bolestí hlavy, špatné trávení/vyprazdňování, ospalost ...V takovém stavu nebudeš schopen racionálně myslet a konat.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Nadměrné pití není zdravé

Příspěvek od BOGOVIK »

Nu vojaci urcite testovali, ale fakticky kdyz nemas cistou vodu, tak musis pit filtrovanou od nejvetsiho alespon pres latku a pisek. Druha moznost je smrt.
Takze jedine moznosti: koupit tablety nebo filtr katydyn nebo posledni moznost "lopatu a byt pripraven si vykopat studnu".

Vodu muzes omezit 1-2dny max pri nicnedelani'(flakani pod strome), nebo jeden den pri velke zatezi (druhe den kdyz se nanapijes si KO)
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Nadměrné pití není zdravé

Příspěvek od EBE »

Aj úžitková voda sa dá viac menej vyčistiť a použiť v núdzi na pitnú takže radšej viac ako menej..nie kôli kúpaniu a čisteniu, je ale rozdiel niekde pri rodinnom dome vonku v záhrade alebo v panelákovom byte..to si dosť dobre neviem predstaviť hoc 300L akváriu som videl aj tam, imho niekde je tu popis akvakultúri, kde chovajú na papanie aj rybičky a s prižmúrením oka by sa dala voda z takého bazéniku aj piť po vyčistení a doplňovať to aspoň priebežne so zrážkovou vodou - záchytný komplex, odkvapom do suda a a potom po hrubej filtrácii do nádrže, ale to je už extrém. Piť treba, za príklad môžem uviesť príodu kde sa v amerike zavreli decká do nákladného vlaku a zaklapla sa závora na vagóne takže ostali v pasci, šťastie v nešťastí prežili niekoľkodňové putovanie nákladného vlaku v pohode a v zdraví, totiž zavreli sa s kartónmi plechovkového piva a to ich udržalo po dlhé dni, tuším viac ako týždeň pri živote ;) a asi im nebolo až tak smutno :lol:
Nobody
Příspěvky: 589
Registrován: 18.07.2012 1:17

Re: Nadměrné pití není zdravé

Příspěvek od Nobody »

4 litry denně vody vypiju ted a to mám 8 náročných tréninků týdně ;). Jinak já neřeším ted situaci, kolik vody uskladnit, řeším to, jak ji dávkovat, pokud budu x l vody a nebudu vědět, kdy se dostanu k další. To je myslím šikovná informace nejen na rozpad. Takže 2l v ideálních podmínkách (+-25C, minimální pohyb)? A pravděpodobně v menších dávkách v průběhu celého dne, že?

Průjem dostat mohu, v tom případě holt není zbytí a krom nasazení jílu hodně pít.

Že je dobré zaopatřit si zdroj vody, mít filtr nebo tablety, nijak nezpochybnuji, ale to už se řeší jinde.
Odpovědět