Lékárnička

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Odpovědět
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Lékárnička

Příspěvek od FMJ »

Během let jsem došel v oblasti vybavení lékárniček k pár zkušenostem:

- spoustu obvazování klasickým obvazem lze nahradit použitím prubanu (elastický hadicový obvaz) a sterilního krytí. Má to dvě výhody: 1. rychlejší ošetření, 2. při předání zdravotnickému personálu se vždy provádí revize rány, což je v případě prubanu opět rychlejší a není třeba dodatečně z jejich strany nahrazovat rozstříhané/odmotané obvazy po primárním ošetření. Pruban nemusí být sterilní, proto se používá sterilní krytí. Samozřejmě, pruban je možno použít pouze do určité závažnosti zranění. Existuje více velikostí tak, aby bylo možné ošetřit prst, paži, koleno, stehno, hlavu atd.

- zvážil bych zařazení opthalu (50 ml oční voda) pro výplach oka po zásahu nečistotami, OC či CS látkou atd.

- dtto lahvička s gelovou desinfekcí - dá se díky obsahu alkoholu použít na odstraňování OC látky z kůže (OC prostředky jsou většinou na olejové bázi)

- mít dostatek rukavic, nejlépe nitrilových (latexové dost rychle stárnou a pak, v případě potřeby, velmi rýdy praskají)
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od Doc »

Na Ophtal bych se vykašlal, v laický první pomoci stačí voda, který budeš mít asi i víc než 50ml v lahvičce. Být Fabíkem asi bych vyměnil ty nůžky a nějakou lepší náplast. Možná bych taky našel jiný místo pro lékárničku než to na zádech. :)
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Lékárnička

Příspěvek od Hdm »

Ano přesně tak, pruban je u mě taky velice oblíbený. U mě vede v kombinaci s nesterilními čtverečky 5x5 cm. Nejen rychlost použití , ale i možnost "odvětrat" ránu když se člověk zpotí (záleží na druhu zranění).
Také mám na vrchu lékárničky nastříhané náplasti s polštářkem a desinfekční gel. Různá říznutí a škrábnutí jsou nejběžnější zranění a nemusím se zdržovat s nějakým stříháním.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Lékárnička

Příspěvek od Fabulous »

Doc: bojuji s nedostatkem místa, zepředu už na vestě není k hnutí :)
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Lékárnička

Příspěvek od proforma »

Ted tesne pred 12. hod. na CT24 ukazoval reditel prazske zachranky Kolouch nove vybaveni pred silvestrem, bude zarazeno i do standardnich kufriku. PZS poridila turnikety :-), protirezne kevlarove rukavice a neprustrelne vesty s peknou MOLLE vazbou. Jako kdyby to tu cetl :-) Priznejte se, kdo jste to? :-D
Naposledy upravil(a) proforma dne 30.12.2015 12:12, celkem upraveno 1 x.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od Doc »

Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Lékárnička

Příspěvek od proforma »

Pekny, to byla rychlost! Rozhovor 20. 11. a o mesic pozdeji to vybaveni uz maji, peknej akcni pristup :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Lékárnička

Příspěvek od Fabulous »

Takový nákup se plánuje dlouho dopředu s dodavatelem (provize). No a těsně před dodáním se to musí patřičně v médiích zdůvodnit. Proto to šlo zdánlivě tak rychle. Ale zde je to OT.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od the.marek »

Tak takhle vypadají vesty pro záchranáře, zajímal by mě výrobce, někdo možná podle cedulky pozná.
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od Count »

Koupil jsem použitou, nástěnnou lékárničku za pár korun. Součástí byla část výbavy a při probírání jsem narazil na obvazy "aluderm". Nemám s nimi žádnou zkušenost, ale zaujala mě trvanlivost. Vyrobeno 2010 a trvanlivost je na obalu do 12/2030. Sterilní obvaz s dvacetiletou trvanlivostí, to je jak NRG mezi trvanlivým jídlem.

https://www.shoproither.at/de/verbandsm ... hen-mittel

Může k nim někdo z praxe říct něco víc? Případně, jsou takové obvazy přípustné z hledisla legislativy např. do autolékárničky?

Mimochodem, kdyby chtěl někdo takovou nástěnnou lékárničku novou, můžete koupit zde: http://www.gme.cz/plastovy-kufr-na-nara ... y-p731-465

Už se nedivím tomu, že lékárničky pro firmy (a nejen pro ně) jsou takový byznys. Koupím bednu za 350Kč, nacpu ji pár obvazy a prodám za 1800Kč. :mrgreen:
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Lékárnička

Příspěvek od FMJ »

Ten aluderm je svou deklarovanou tvanlivostí fakt doslova brutální.
...mimořádně měkký a poddajný obvazový materiál. Hliníkem napařená obvazová vrstva z polyesterových vláken se silnou savostí a BAKTEKILLEREM (který funguje v sací vrstvě bakterio-staticky - odsává bakteriím a mikroorganismům živnou půdu pro růst a rozmnožování....)
Jen by to chtělo vyjádření lékaře, má-li ten hliník v PES sací vrstvě nějaký účinek (možná jako stříbro v ponožkách a prádle, co má hubit bakterie, rozkládající pot, a tím redukovat zápach)....
FARG
Příspěvky: 6
Registrován: 28.03.2016 18:49
Pohlaví: žena

Re: Lékárnička

Příspěvek od FARG »

Já nabízím vybavení do lékárničky v celkové ceně 2 500,- za 1 200,- i s poštovným. Seznam je napsaný níže, obsahuje i hemostatický prášek a krční límce (v závorce pořizovací cena). Pokud byste měli zájem o vybavení v batohu, pak je cena 2 200,-. Veškeré vybavení má trvanlivost do r. 2019 minimálně. Je nepoužívané, leželo chvilku ve skladu. Jde o likvidaci o.s.. Levnější v této kvalitě opravdu neseženete, tak pokud by byl zájem, stačí napsat soukromou zprávu. Pro doplnění stačí napsat pod příspěvek.

Zaškrcovadlo (100)
5krát elastik (200)
5krát obinadlo (50)
2krát izotermická folie (80)
10 krát Cosmopor krytí (200)
4krát leukostehy (100)
Hemostatický prášek (350)
Krční límec dětský (400)
Krční límec dospělý (400)
2krát šátek (60)
3 jehly pro punkci hrudníku (100)
Gelaspon (300)
2 krát sterilní rukavice (80)
2 krát látková náplast (40)
5krát sterilní gáza (50)
Celkem (2510)
Dále: nůžky, pinzeta, pruban, fýzák na oplach. Neobsahuje pouze dezinfekci.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od Count »

Snažím se sehnat do dílenské lékárničky fyziologický roztok ve 250ml nebo 500ml plastových lahvích. Nechápu, proč je na předpis, když se dá koupit to stejné pro vyplachování očí, ale 10x dražší. Může mi někdo pomoci radou jak na to? Moje Mudr. není k takovým předpisům sdílná.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Kedarus
Příspěvky: 133
Registrován: 15.06.2012 20:34

Re: Lékárnička

Příspěvek od Kedarus »

Count píše:Snažím se sehnat do dílenské lékárničky fyziologický roztok ve 250ml nebo 500ml plastových lahvích. Nechápu, proč je na předpis, když se dá koupit to stejné pro vyplachování očí, ale 10x dražší. Může mi někdo pomoci radou jak na to? Moje Mudr. není k takovým předpisům sdílná.
http://www.happyend.cz/fyziologicky-roz ... -ml/#popis
Snad je to vhodne baleni.Jinak cena neni vyssi nez u nitrozilniho fyzaku.A nevidim ze je to jen na predpis.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od Count »

http://www.zelenahvezda.cz/zdravotnicke ... -sodny-0-9

190Kč za 10x500ml. To je hodně velký rozdíl. Ano, bozp je velký business. A proto je tohle na předpis, a proto to podporovat nechci.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
adamfik
Příspěvky: 13
Registrován: 29.07.2014 13:22
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od adamfik »

Pokud to je na výplach ran, tak si fýzák vařím doma. Jednoduše 9g NaCl na 1l destilky a převařit.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Lékárnička

Příspěvek od Hohepa »

:o
sem teď asi úplně mimo, ale IMHO na výplach ran přece stačí sterilní voda , z jakého důvodu na to vyrábět "fýzák" ?
Mé fyziologické znalosti jsou minimální , ale pokud jsem základy pochopil , tak "fýzák" drží ozmózu na vnější (požkozené ) straně tkáně na stejné rovině/hladině jako kdyby nebyla poškozená , tedy IMHO brání její zacelení, vulgo srážením krve.
Chápu na výplach poškození tkáně použít prodávanou sterilní směs "fýzáku" ( sakra jak to slovo nesnáším)
v malém praktickém balení ( když je navíc velmi vhodné třeba k výplachu oka ), ale vyrábět doma za tím účelem "domácí fýzák" ? Sakra, kde bereš tu čistou Nacl ? V Kauflandu ?
A ta "destilka" je fakt destilovaná , nebo jenom "deminerizovaná " ,
či jak se to píše.
Pak je sice možná dobrá do chladiče auta, ale o jejím použití pro zdravotní účely dost pochybuji.

P.S.: Možná ti křivdím a destilku si doma fakt sám destiluješ a NaCl nakupuješ v prodejnách pro chemiky s 99% čistotou
Uživatelský avatar
Paramedik
Příspěvky: 7
Registrován: 18.07.2016 21:08
Pohlaví: žena

Re: Lékárnička

Příspěvek od Paramedik »

Chci se s vámi podělit o mé zkušenosti s lékárničkami. Tady postupně jsou:

1. Základní lékárnička pro urgentní stavy
2. Lékárnička na větší výlet
3. Domácí zásoba

1. Základní lékárnička pro urgentní stavy

Hmotnost: asi 350 g
Rozměry: 16*11*5 cm
Nosím: všude

Vybavení:
- chirurgické rukavice
- SWAT zaškrcovadlo
- elastické obinadlo
- Cosmopor náplasti 6krát
- sterilní čtverce 2krát
- Adrenalin inj.
- Dithiaden inj.
- Tralgit inj.
- Novalgin inj.
-i.v. kanyla 20 (2 krát) a 22 G (1 krát)
- 2 proužky náplasti nalepené v lékárničce
- 5 ml stříkačka + jehla + 10 ml NaCl pro ředění

Možné úpravy, změny, tipy:
- SWAT zaškrcovadlo nahradit klasickým (úspora místa)
- změna počtů a velikostí i.v. kanyl
- Adrenalin a Dithiaden pro anafylaktickou reakci
- vyřadit Novalgin, Tralgit, na který je spousta lidí alergická
- přidat minidezinfekci
- elastické obinadlo pro zástavu masivního krvácení, na podvrtnutí, apod.
- přidat tkáňové lepidlo

Obrázek
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od Doc »

No nevim, na co i.v. v takové mini civil lékárničce, kterou nosíš všude? Radši tam přidej tu mini dezinfekci, nějakou mini náplast a ještě jedny rukavice.
Když už ampulky, tak i s dostatečným počtem stříkaček a jehel... nebo chceš vše natahovat a aplikovat jednou? :roll: Ideálně asi místo ampul na anafylaxi přidej autoinjektor epipen a vyřešeno.
Na ampule proti bolesti bych se v mini civil lékárničce taky vykašlal, stačí tabletka.
Uživatelský avatar
Paramedik
Příspěvky: 7
Registrován: 18.07.2016 21:08
Pohlaví: žena

Re: Lékárnička

Příspěvek od Paramedik »

I.v. tam mám po zkušenostech s anafylaxí. Epipen není špatná volba, ale zabere moc místa. Tip s přidáním jedné stříkačky a jehly je dobrý. Minináplast nevidím jako potřebnou, Cosmopor náplast je výborná, možná ale přihodím leukostehy, které moc místa nezaberou. Analgetika i.v. jsou tam opravdu přebytečná, mám je tam jestě po dovolené. Díky za připomínky ;)
Odpovědět