Lékárnička

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Odpovědět
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od Doc »

Pěkný. ;-) :yes
Za mě jen chybí izofolka, klidně i dvě. Dekompresky možná taky dvě, ucpávaj se. Vyhodil bych jeden Celox (A) a dal místo něj nějakou gázu (H&H/Kerlix). Na oxy bych se vykašlal, šokovýho krvavýho pacoša ti to stejně pořádně nezměří... tep si nahmatáš a saturaci - no buď to je fialovej nebo ne. :D A RAPTORy tiše závidím! :twisted:
jakub
Příspěvky: 39
Registrován: 26.09.2013 8:37

Re: Lékárnička

Příspěvek od jakub »

Ahoj,

mám skromný dotaz a to k lékárničce a lékům v ní. Pokud bych si jí dělal, z jakých léků na recept by jste si jí složili? Resp. antibiotika - jaké, něco proti bolesti?

Díky

J. ;)
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Lékárnička

Příspěvek od Lyster »

Doc píše:Pěkný. ;-) :yes
Děkuji za pochvalu. Gázu a termofólii mám v klasické lékárničce a v batohu který nosím je termofólie zvlášť. Do AFAKU b y jsem jí už vážně nenarval. Není tam snad ani mm. místa.

PS: Ten Raptor jsem sehnal asi za 1990 Kč. Když se porozhlídneš, jsou na něj občas i akce. Skoro 3000 za které se v nějakých shopech prodává, by jsem za něj opravdu nedal. Ale je to šikovná věcička, to jo.
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od Doc »

jakub: Něco širokospektrýho asi. Měl by poradit tvůj doktor dle tvojí anamnézy, snášenlivosti ATB atd. Jestli ti zabírá klasickej PNC, tak nějakej Ospen/Penbene... na zálohu třeba nějakej Doxycyklin (Deoxymykoin/Doxybene...). Hrát si s ATB není sranda, pak nemaj vznikat rezistence. :D
Na bolest klasika - Panadol/Paralen/Paramegal... Ibalgin... Ibuprofen... Ataralgin... Novalgin... Tramal... co ti vyhovuje. ;)
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Lékárnička

Příspěvek od Bill Masen »

Kubo, hlavně nezapomeň, že jakýkoliv léky na předpis můžeš podávat jen sobě, nebo někomu z rodiny. jinak to může být průser.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Lékárnička

Příspěvek od Ray »

Jaký máte názor na kožní staplery k sešívání mělčích řezných a tržných ran? Má to tu někdo přibaleno ve svém "medkitu"? Já vím, že to zabírá víc místa než jehla s nití, ale co se týče rychlosti a šetrnosti použití, přijde mi to snesitelnější.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od Doc »

Bill: Ámen. :yes
Ray: Staplery mám, reálně jsem ještě nepoužil, vždy jsem to zvládl se stripama. Dle mě je to ale dobrá věc... přednost stapleru je hlavně v jednoduchosti a rychlosti použití, na rozdíl od šití, přesně, jak říkáš.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Lékárnička

Příspěvek od DeadMan »

Sice to byla raketa, ale nelituji.

Koupil jsem si do BoB novou lékárničku od Lifesystems - Mountain Leader.

https://www.4camping.cz/p/lekarnicka-li ... t-aid-kit/

Už jen doplním nějaké léky a je to (už jsem přidal alufólii, obyčejné škrtidlo, placatou lupu, zrcátko, nůžky na nehty a respirátor).

V EDC nosím menšího brášku Adventurer a protože se mi celý ten systém osvědčil, tak jsem neváhal a zainvestoval.

https://www.4camping.cz/p/lekarnicka-li ... t-aid-kit/
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Lékárnička

Příspěvek od DeadMan »

Menší srovnání obou lékárniček.
Přílohy
IMG_20180419_201554_1.jpg
IMG_20180419_201639_1.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Lékárnička

Příspěvek od bivoj »

Mě tady trochu chybí nějakej opravdu odbornej a zasvěcenej názor doktora z rychlé, co má za sebou stovky či tisíce výjezdů - co je v lékárničce opravdu nezbytné, co je vhodné (ale ne nutné) a co je jen balast na prd. Myslím si, že dobrý doktor by tu mohl navrhnout několik sestav ideálních lékárniček dle jejich zamýšleného zaměření (do auta, do BOBu, atp.) Je tu někdo takový či má někdo nějakého takového známého, který by to byl schopen a ochoten sepsat? Samozřejmě s rozumem...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
RobertK
Příspěvky: 360
Registrován: 02.06.2016 13:19
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od RobertK »

Hm to bude těžký každý záchranář sebou nosí nebo spíš vozí min batoh. Myslím na výjezdy. Právě aby tam měl vše.
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Lékárnička

Příspěvek od bivoj »

Jasně, vozí vše, aby byl připraven na vše, mě jde spíš o takový statistický přehled seřazení věcí - od toho co používá nejčastěji až po věci co minimálně nebo vůbec. Proto jsem právě psal, že by navrhl dejme tomu dvě verze; do auta (větší) a do batohu (menší) a s rozumem, tj. aby nevážily 15kg atp... Ale asi sem žádnej doktor nechodí.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od Nuwara »

Nedávno jsem tohle řešil co by účastník kurzu první pomoci pořádaného Červeným křížem. Ale v podstatě jsem dostal odpověď dobrou do současného světa, kde ti záchranka přijede za chvilku. I když jsem navodil situaci v horách v lese v nepřístupném terénu, kde mi spadne kolega při lezení po skalách. Furt argumentovali tím, že stejně se odborná pomoc dostaví rychle. Což se asi v současnosti opravdu stane. Nevím.
V ten moment slouží vybavení lékárničky první pomoci jen k stabilizaci do jejich příjezdu. Takže lékárnička "do kapsy": rukavice, něco obvazoviny a něco savého (hotový obvaz č. a trojcípý šátek), resuscitační rouška (i když už se prý dýchat nedoporučuje, ale jasně zaznělo - když to bude někdo blízký, tak dýchejte). Eventuálně termo fólie. Toť vše.
Autolékárničku klidně doplnit takto: 2x elasťák, šátek, termo fólie navíc, zase něco savého, polštářkové obvazy.
Nutno ovšem dodat, že když jsem se ptal na turnikety a podobné věci, tak věděli o jejich existenci, ale v praxi je neznají a nepoužívají...
Informace dávám jen jak jsem dostal...
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Lékárnička

Příspěvek od Ray »

2 bivoj - podle mě to nepůjde takto jednoduše škatulkovat, i když by to bylo fajn. Může nastat tisíc situací. Třeba taková, kdy můžeš vyhodit sebelepší vercajk do popelnice jen proto, že v něm zrovna nemáš přenosný defibrilátor (nadneseně řečeno). Myslím, že se nikdy nedostaneš na víc, než jen na nějaký lepší univerzál. Můžeš to akorát max přizpůsobovat lokalitě, kam se chystáš vyrazit a ročnímu období. Stejně pořád budeš řešit dilema místo/použitelnost/váha.
Základ je pořád stejná klasika na běžné poranění + tlakové obvazy atd. Při pádu hrudníkem na ostrý předmět se ti zas může hodit rychlá pomoc za použití Aschermanovy chlopně atd. ( i třeba při střelném zranění v PA :) ). V lese tě může vzít divočák párákem na stehenní tepnu a po cca 60-90s můžeš být bez turniketu v prdeli (dle mě lepší než v šoku prstama hledat, odkud to chčije). A tak dál a dál.

Jen uvažuju, nejsem expert, nýbrž teoretik. Je to jen můj názor - není to dogma ;)

Jinak jsem teď během toho lustrování stránek o lékárničkách narazil na tuhle stránku. Přišla mi celkem jako fajn průprava, tak ji tu sdílím, snad to nevadí https://armytccc.webnode.cz/ppp/
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Lékárnička

Příspěvek od DeadMan »

Kdo to ještě nezaznamenal, tak je momentálně výpadek ve výrobě a dodávkách Endiaronu.......
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Lékárnička

Příspěvek od DanBlack »

Snad se z toho neposerem... :mrgreen:
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
Lala
Příspěvky: 88
Registrován: 11.07.2014 17:54

Re: Lékárnička

Příspěvek od Lala »

Jasně, uhlí je lepší :D
= Si vis pacem, para bellum =
Endy
Příspěvky: 28
Registrován: 01.06.2018 12:46

Re: Lékárnička

Příspěvek od Endy »

bivoj píše:Mě tady trochu chybí nějakej opravdu odbornej a zasvěcenej názor doktora z rychlé, co má za sebou stovky či tisíce výjezdů - co je v lékárničce opravdu nezbytné, co je vhodné (ale ne nutné) a co je jen balast na prd. Myslím si, že dobrý doktor by tu mohl navrhnout několik sestav ideálních lékárniček dle jejich zamýšleného zaměření (do auta, do BOBu, atp.) Je tu někdo takový či má někdo nějakého takového známého, který by to byl schopen a ochoten sepsat? Samozřejmě s rozumem...
Ahoj,
u té záchranky náhodou jezdím. Mám za sebou asi:
1) 2 000 primárních výjezdů
2) asi 500 tzv. trauma triáž pozitivních při práci na vysokoprahovém traumacentru
3) + další z oboru chirurgie a traumatologie (náhlé příhody břišní, psychiatrické pacienty, alergie, dětské pacienty,...) Ale taky jsem působila roky jako dobrovolník - laik, čili mám představu o tom, jaké znalosti a zkušenosti má laik a co se do lékárničky hodí.

Můj názor:
1) Sestavení lékárničky by nemělo být otázkou primárně toho, co tam dám. Prvně bychom se měli zeptat: "Co asi mohu ošetřit?, K čemu se mohu dostat?)" a na tom základě kupovat vybavení. Většina lidí to dělá obráceně - vybavení nakoupí a pak řeší, co s ním.

2) Většina zde dosud propagovaných lékárniček (často koupených vcelku) stojí naprosto za nic - pár nebo víc nekvalitních náplastí, malý obvázek, zaškrcovadlo úzké, čtverečky s alkoholem, neprodyšná folie (na nic),...

3) Jediná opravdu použitelná lékárnička, co se dá koupit, stojí cca 3 500 (IFAK) - na můj vkus moc drahé. Dokážu ji sestavit za 1 000 stejně kvalitní. Resp. jediná dobrá, co jsem na českém trhu našla.

4)Lékárniček je mnoho (outdoor, IFAK, pro zdravotníka, na výlet, domácnost,...), ale každá by měla obsahovat MINIMÁLNĚ rukavice, pořádnou vrstvu krytí a turniket.

5) Každému vyhovuje něco jiného, ale v základě by měly být stejné.

6) Je potřeba si uvědomit rozdíl mezi civilním/bojovým/postapo stavem. Nemůžu si dovolit píchat v civilu i.v. vstup, když jsem laik - i kdyby to laik zvládl (jakože ano, u člověka, který nemá zkolabovaný žíly), nemá znalosti, aby něco podal. A "fýzák" nic neřeší (opravdu, tvrdit, že umím píchat i.v. kanylu je machrovinka, pokud nemám znalosti a možnosti medikace). I když si laik pořídí třeba Adrenalin pro anafylaktickou reakci... Ví, kam píchnout? Jak? Jaké je dávkování? Ano? A jaké je dávkování u dítěte,...? Resp., kdo anafylaxi třeba už viděl?

7) Pokud děláš v terénu (ZZS, UP, traumacentrum), měj si v lékárničce, co chceš. Pokud jsi ale laik a nejsi ve stresových situacích jako doma, chce to vybavení, které je jednoduché na použití (za mě rukavice, turnikety, izraelák, oleas, stlačený mul, VZ, pořádný hotový obvaz s polštářem,...)

8) Nebýt sobec - nemůžu si pro sebe koupit Celox gázu a nepoužít ji na "cizáka", protože je to drahé - zdá se to úsměvné, ale už jsem se s tím setkala.

9) Platí, že pro záchranu života se může zkusit cokoli, ale byla bych opatrná s pořizováním nadstandardního vybavení pro civilní použití. Kdo z vás, laiků, píchal třeba tenzní PNO (tj. život ohrožující stav)?. Já ano a sranda to není, i když mám za sebou nácvik na patologii a VŠ anatomii.

10) A to nej, co všichni známe - musím (musíš) umět ošetřit cokoli, kdykoli a bez čehokoli. Lékárnička je bonus navíc). To, co často vidím v terénu, je otřesné (a paradoxně - často od "dobře vybavených laiků" - pro zájemce mohu být konkrétní).

+ 11) na YT koluje video o lékárničce AFAK - jsou v něm nesmysly a jeho autor se dokonce považuje za něco, čemu říká "poloprofesionál". Jen namátkou - není tam místo na řádný turniket, tak si tam dal esmarcha. Tlakové krytí (vrstvu) tam třeba nemá žádné. Ale - má tam teploměr.

Jinak se dá samozřejmě hovořit (a trénovat) o všem: léky v postapo, šití ran, urgentní postupy,... Ale domnívám se, že by o tom měli hovořit primárně ti, co to dělají. A ne ti, co o tom četli v knize.
Endy
Příspěvky: 28
Registrován: 01.06.2018 12:46

Re: Lékárnička

Příspěvek od Endy »

jakub píše:Ahoj,

mám skromný dotaz a to k lékárničce a lékům v ní. Pokud bych si jí dělal, z jakých léků na recept by jste si jí složili? Resp. antibiotika - jaké, něco proti bolesti?

Díky

J. ;)
Ahoj,

- určitě širokospektrá antibiotika (ampicilin, tetracyklin)
- analgetika (bolest): každý lék působí více na různé bolesti, např. Buscopan na křečovité, kolikovité. Zaldiar na bolesti zad,... Dál třeba Ketonal, Spasmopan, Novalgin (ale na něj jsou časté alergie)
- antipyretika (horečky): Třeba ten Paralen, ale nutno znát dávkování, alergie a kontraindikace,..
- antihistaminika (alergie): Zodac, Zyrtec,... Dexamed, Solu-Medrol, Dithiaden, Efedrin,...
- léky proti průjmu, intoxikaci: třeba uhlí je príma, když víš, na jaké otravy a kdy funguje (nefunguje na vše)
- jodid pro ochranu ŠŽ

Ve výčtu by se dalo pokračovat, ale sám vidíš, že to není jen o tom mám lék na bolesti a jeden si zobnu. Doporučuju knížečku Průvodce horskou a cestovní medicínou (Emmanuel Cauchy), je tam dost léků, často je to i vysvětlené. Nicméně, použití léků bez toho, aniž bys byl k tomu kompetentní je zcela na tvé triko a určeno pro postapo, oblast mimo civilizaci - ale to jistě víš. ;)
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Lékárnička

Příspěvek od Serža »

do IFAku (akční lékárničky) imho přihodit vteřinový lepidlo - není to hezký, asi to z lékařskýho hlediska není košer, ale na hluboký řezný rány jako nouzovka to funguje OK

taky se vyplatí kalciová mast - popáleniny, plošný odřeniny (ne otevřený rány) atd...dost urychluje hojení

co se chemie týče, tak tahám jen desinfekci, acylpirin, živočišný uhlí a pár těch hnusnejch chlorovejch tablet na úpravu vody
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Odpovědět