Zuby a vše kolem nich

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od Dagobert »

Boone píše:Tak sem zadal stavbu zubarske vrtazcky na nozni pohon svemu monterovi,doufam ze to zvladne a budu mit moznost v PA svete rpovozovat praxi.
Tuto šlapací vrtačku míval děda coby starý zubař. Pamatuju se, jak jsem se s tím coby malý harant hrával. Kde skončila, to bohužel netuším. A babička měla šlapací šicí stroj. Taky nevím, kde je. :-( Opravdu bude levnější to vyrobit znova místo se podívat po starých půdách?
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od Hohepa »

Když jsem byl kluk tak byla část staré zubní vrtačky vyhozena u polikliniky .
Fascinoval mě důmyslný převod otáčení lankem přes soustavu kladek .
Dodnes mám někde pár kladek schovaných.
zv.JPG
Jinak tady je jedna bovdenová pro inspiraci ;)
http://www.detektorweb.cz/index.4me?s=s ... &mm=1&vd=1
Problém je, že tyhle staré klumpry měli nízké otáčky a to způsobovalo nerovnoměrný chod při odbrušování/odvrtávání zubu. Táta vzpomínal jak na vojně ten co čekal tak šlapal vrtačku tomu co byl pře ním auuu :sad .
Moderní vysokootáčková turbíny jsou proti tomu něco jako thajská masáž.

Hele tady je jedna veterinární (člověk je přece také jen zvíře) funglovka za 21 litrů . ;)
http://www.vetkom.cz/advertisement/index/sectionId/18
02.12.2015
Prodám úplně novou, nepoužitou zubní vrtačku s dalším příslušenstvím. Původní cena 23.000,-, nyní 21.000,-. Další informace, případně zaslání fota po telefonické domluvě. Prosím volat po 18 hodině. tel.: 607 180 718
Uživatelský avatar
Wilderness
VIP
Příspěvky: 427
Registrován: 04.04.2014 19:47
Pohlaví: muž

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od Wilderness »

Boone píše:Tak to mam kliku ze jsem fundovana zubni/zdravotni sestra(bratr).
Trhat zadni zuby skutecne neni moc velka svanda,teda pro pacienta,ale jde to udelat i s lokalnim home made umrtvenim.Vetsinou se musi nastrojem pripominajicimn male dlatko od zubu odchlipnout dasen,pote lze klestemi vyviklat zub a vytahnout.Moudraky jsou problem,byvaji s hlubokymi koreny a muze to byt tezke.Ale sam sem si vytrhl dva moudraky a tak vim o cem mluvim.Mimochodem ve stredoveku jiste naznaky vrtacek existovali,byli na nozni pohon....
Tak to celkem jasna, pokud se jedna o celkem kvalitni zub akorat bolavej.
Me by ovsem zajimalo jak, samozrejme v PA, na takovou stolicku schovanou v dasni. Pokud kus cumi, tak je to celkem fajn si s nim hrat i klidne celej den a vyvyklavat, tohle je ovsem v haji a fundovanou odpoved jsem na to jeste nenasel.
V drzce mam takovejch pet krtku a jediny co me napada si je nechat vrznout preventivne.
Trhat zuby je tak slozity, ze rvat je z huby kombinackama jak v akcnim filmu je blbost, ale na druhou stranu opravdu hodnotne veci pro dlouhodoby survival nejsou k mani, to rikam za sebe.
Trosecnik si ho vyrazil z tlamy brusli, to je celkem fajn, ale vratme se na zem.
Jinak za me, resit do PA hrani si s vytvarenim amalganu a slapaci vrtackou je taky celkem prehnane.

Nezrat sracky, poradne cistit i kdyby jen drivkem a pri problemu trhat, to bude PA, ale trhej..
"Kdybych měl zapomenout na ně, Bože na nebi, zapomeň na mě."
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od Hohepa »

Boone píše:
Tak to mam kliku ze jsem fundovana zubni/zdravotni sestra(bratr).
Hele to mám kliku :lol:
už dávno jsem se chtěl někoho fundovaného zeptat.
V armyshopu na armatex.cz mají Kleště extrakční zubní od D2 do D79 :o .
( tedy aktuálně mají jen dvanáct druhů )
Při ceně cca 700,- za kus je to i při 1/3 počtu pěknej ranec.

Boone, pokud by jsi měl limit na řekněme čtvery kleště , tak jako fundovanej zubařskej, které by jsi z toho sortimentu osmdesáti druhů vybral ?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od dracekvo »

Tak mi vypadla plomba a přemýšlím co do zubu nacpat než se dostanu k zubaři aby nebyl tak citlivej.
Našel sem přípravek dentemp o.s. ale koukám že u nás v čr asi snadno sehnat nepůjde. Co tak použít tu provozirní bílou plombu co dávají zubaři? http://www.dental-obchod.cz/517-provizo ... e-cementy/
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od Baca »

Pametaj vsak na to, ze pod provizornou plombou budu mat bakterie raj :-) A teraz moja uvaha aj pre pripad, ze zubar bude uplne nedostupny cize PA doba. Sam by som pouzil incidin m striekackou zaplnit dieru v zube, chvilu mlatit hlavou o stenu (bude to kurevsky boliet), ked prestane bolest ( a diera je dokonale vydezinfikovana) bez vyplachovania zaplnit ( niecim co najvhodnejsim co bude po ruke).

Preco incidin ? Mam zopar kazov plus sem tam sa stane ze mi hubu zaplavi candidoza (nema to velky suvis s kazdodennou hygienou, jej aplikovanim). Prevadzam vyplach incidinom (aj ked to letak viac menej zakazuje), podrzim aj nad dierami v zuboch a ked je tam najky zapal zaboli a mam na par meisacov pokoj. Preco to takto robim a nejdem k zubarovi ? No, nejaka ta fobia, osypky z uctov a planujem a setrim na nastrelovacky s titanovym zakladom :-)
Prežiť !!!
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od Hohepa »

chápu ,
mám už pět měsíců 7mu dole rozlomenou vejpůl (kámen v rýži) a ta menší půlka se kejvá , ale potvora zatím drží.
Na mučidla k zubaři půjdu až/pokud to chytne zánět, doufám že do té doby půjde ta půlka ven sama od sebe.
když mi to takhle někdo připomene tak s ní kejvám :angel
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od proforma »

Dracekvo a vsichni bez plomb: rozzvykejte 1 hrebicek, ne uplne na padrt, jen na par vetsich kousku a ty potom mejte tak 30 min. na zubu. Pokud se podari vmestnat primo do diry (tak, abyste ho zase vyndali :-)) , tim lip. Hrebicek desinfikuje a umrtvuje pripadne odhaleny nerv.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od Dagobert »

Baca píše:... No, nejaka ta fobia, osypky z uctov a planujem a setrim na nastrelovacky s titanovym zakladom :-)
Nešetřete. Šetření na vlastním zdraví je chyba. A zrovna u zubů, kde kvalitní materiál a dobrý zubař vám může v puse vyrobit věc, která vám vydrží až do konce života. Nepodceňujte to, nechte si zuby spravit teď, dokud jsou zubaři a kvalitní materiál k dispozici. ;-)
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od Baca »

Geneticky mam zuby na urovni starej skodovky :-) Takze kym nebolia neriesim, postupne ide jeden za druhym von a ked bude dostatok nasetrene, dva tyzdne v nemocnici a budu zuby, ktore si sam nasrobujem ked sa zlomi a ani rana pajsrom mi uz nezlomi celust :-D Len to stoji MAJLANT :-/
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od Fabulous »

Jenže u titanu musíš mít perfektní hygienu, jinak ti to vyleze :mrgreen:
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od Baca »

Dyk jooooooooo :-D
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od Count »

Aktuální zkušenost s malou dcerou a mléčnou stoličkou. Skrytý kaz a zánět v dásni. Při každém skousnutí na špatné straně bolest a pláč. Jako první věc, nepodceňovat sílu placeba. Ze čtvrtky hroznového cukru se stal "lék na bolest zubů." Pláč pak po takovém špatném kousnutí přešel mnohem rychleji. A když je zubař za dlouho, jako u nás, a navíc trajdáte s dětmi po lese, dal jsem dceři žmoulat do pusy hřebíček (koření). Obsahuje protizánětlivou látku Eugenol a má lokální znecitlivující účinky.

http://www.i60.cz/clanek/detail/4612/bo ... url=nazory
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od dracekvo »

Dagobert píše: Nešetřete. Šetření na vlastním zdraví je chyba. A zrovna u zubů, kde kvalitní materiál a dobrý zubař vám může v puse vyrobit věc, která vám vydrží až do konce života. Nepodceňujte to, nechte si zuby spravit teď, dokud jsou zubaři a kvalitní materiál k dispozici. ;-)
Po své čerstvé zkušenosti naprosto souhlasím. Předtím jsem u zubaře kdy nic neplatil. Nekolikrát sem ho upozornil že třeba tady a tady si nasahám jazykem mezeru mezi blombou a zubem. On na to kouknul, že je to normální. Samozřejmě časem se povedlo kousnout do něčeho tvrdého a blomba vypadla a občas se povedlo, že se odštípnul i kousek zubu. Rengen nikdy žádný, preventivní prohlídka hotová během minuty. Blomby co mi opravil vydrželi tak rok až dva roky.
Naštěstí s praxí skončil a to mě donutilo hledat si jinýho zubaře. V okolí žádný co by přibíral, tak sem hledal na stránkách české stomatologické kommory, kde je seznam zubařů co přijímají. V okolí jich pár bylo, ale na jiných stránkách o zubařích většinou negativní recenze. Tak sem si našel jednoho v Praze, kde se sice platí, ale hodnocení jen kladné. Potřeboval sem nutně opravit zub, tak říkám, raději vysolím nějakou kačku, než aby to pak bylo na trhání. Tak sem se tam objednal. Termín návštěvy cca týden po objednání. Né jako u předchozího doktora měsíc a víc.
Den před návštěnou přišla sms abych na to náhodou nezapoměl. První návštěva. Překvapení číslo jedna. Chovaj se k vám jako k zákazníkovy, né jako k někomu kdo obtěžuje. Překvapení číslo dva. Jdu na řadu přesně v takovém čase na kterém sme se dohodli.
Začíná se preventivní prohlídkou celkový rengen huby + dva další detailní. Potom následuje asi 10 minutová prohlídka zubařem, který všechno zkoumá, všude strká ten jeho šperhák. Potom asi 15 min vysvětlování co je na rengenu vidět, co našel očima, jaký doporučuje postup a kolik to asi bude stát. Nikam nechvátá na všechno odpovídá. To se u zubaře, který jede jen z pojišťovky nikdy nestane, protože ta mu to prostě nezaplatí.
Návštěva č.2. Zub je trošku víc v háji, takže ho zarovnává, čistí kanálky atd. Piplal se s tím asi 45 minut, což by se opět u zubaře přes pojištovnu nestalo, protože na to má od pojištovny placený čas asi 15 min. A to nemluvím o tom, že používají úplně jiné vybavení a jiné umrtvení. Účinkuje téměř okamžitě a po odeznění jsem nepozoroval vůbec žádnej náznak bolesti, jako když přichází zub k sobě po umrtvení co platí pojištovna.

Dneska sem byl na čištění zubů od kamene. Věděl sem že tam je, protože sem ho viděl i svejma očima v zrcadle. Ale předchozí doktor mi na to řek, že to je v poho a že nemá cenu se s tím zabejvat. Současný doktor mi nejdřív ukázal jak správně zuby čistit a vysvětlil jak tam vlastně fungujou ty bakterie co žerou zuby. Provedl prohlídku, řek mi, že mám náběh na zánět dásní což je první stav před paradontózou a opět jako předtím pečlivě kámen odstranil.
Navíc mi nepříde, že se ze mě jen snaží vymámit prachy. O tom kamenu sem sám věděl a na tom začínajícím zánětu dásní asi taky něco bude, protože když sem se při čištění zůbů nějak vic nešikovně opřel kartáčkem do dásní, tak se občas objevilo trošku krve.

Takže za mě doporučení, pokud se vám na vašem zubaři něco nezdá, zkuste jinýho. A pokud to znamená, že to bude něco stát, tak si utrhněte od huby a prostě plaťte. Ta placená péče je na úplně jiný úrovni. Zuby máte jen jedny.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od kregan »

Mám to štěstí, že se mi zuby nekazí.
Jen sem si jich několik vyrazil. Na opravě jsem se domluvil s učitelem záchovné stomatologie na LF. Po přednáškách mi je spravoval ve školní ordinaci a fakt si s tim vyhrál (nezapomenu na "na příště si přines zlato, udělám ti z něj korunku"). Do dneška mí zubaři obdivujou jeho práci.
Na následnou péči jsem si nechal doporučit kvalitní soukromý zubaře (čekárna plná známejch osobností) a byly fakt dobrý. Jak kvalitou péče, tak výbavou i přístupem ke klientovi. Aby taky ne, cena byla astronomická. Jenže se stalo, že když mi dodělali nový zuby a zbytek se mi nekazil, zjistili, že na mě už asi moc netrhnou. Proto mi na jedný kontrole udělali rentgen a jeden zub vyvrtali preventivně. To byl okamžik, kdy sem se na ně vybod a šel ke klasický zubařce placený pojišťovnou. Chodim tam vždycky před delšim výjezdem do zahraničí a sem tam na odstranění zubního kamene.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od Stenny »

Trochu tohle téma vzkřísím: znáte nějakého zubaře, ideálně z Prahy/středních Čech, který by byl ochotný za rozumné peníze naučit nějaké základy postapo stomatologie? Dejme tomu trhání, řešení úrazů zubů (prasklina, zlomení...), jako přívažek možná provizorní plomby ala zinková běloba a hřebíčkový olej a různé chuťovky typu abscesů? Vím minimálně o dvou dalších lidech, kteří by za něco podobného byli ochotní zaplatit.
Škorpion se tu naposledy objevila(a) v roce 2013, takže tudy to asi nepůjde.
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od dr78 »

Tak toto by mne taktéž zajímalo, a rád bych se přidal. Bohužel moje zubařka není tou pravou osobou, jakou bych si k takovému "školení" představoval.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od vrbodol »

Bejt to někde na Boleslavsku ,tak se taky přidám.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od dracekvo »

Byl sem línej schánět hřebíček a pak ho ještě kousat. Tak sem koupil silici hřebíčku, udělal z vaty kuličku. Na tu dal jednu kapku a nacpal do zubu a nechal 5 minut působit. Zdá se, že to pomohlo. Na noc mám ještě prášek valetol.
A včera sem musel před usnutím sežrat 3 ibuprofeny a 2x vykloktat vodkou. Boužel sem doma našel jen Ruský standard, tak sem si připadal jak pan továrník, když sem kloktal jednu z nejlepších vodek :D Příště zkusím bělugu.
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Zuby a vše kolem nich

Příspěvek od JOBU »

Ja na bolesť zubov používam obyčajný med.
Odpovědět