Pôrod,v domácich podmienkach

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Pôrod,v domácich podmienkach

Příspěvek od Tina »

maci píše: U druhého a dalšího je třeba spěchat, pač to jde děsně rychle...
To je tak indivindi, že zrovna tuhle větu bych nikdy nevypustila z pusy.
Kamarádka rodila první dítě 13 minut (prakticky ihned po příjezdu do porodnice), když si předtím dvě hodiny ve vaně četla Harryho Pottera. Řekla, že na hekárnu prostě nepůjde a "odhekala" si to doma. :-)
Druhé dítě rodila poměrně dost hodin, bylo nožkama napřed. Nevím přesně kolik, tak neuvádím číslo, ale vím že si užila své.
Druhé porody jsou obvykle rychlejší - ale že to "jde děsně rychle" bych neřekla.


MacGyver : Taky tu knihu mám, je moc dobrá.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Pôrod,v domácich podmienkach

Příspěvek od FarmářJan »

praalien píše:s tim rozhodně souhlasim ale tahle diskuze se poněkud točí v kruhu a je asi stejně plodná jako ten neplodnej pár.
Po 3 stranách textu se tu člověk defakto nic nedozví . já už si to sice dohledal jinde ale stejně ...jediný co se tu člověk dozví je že když to jde OK tak to bude OK a když ne tak ne což by bylbej neřek.
No protože tu nikdo není porodník. Nanejvýš jsme čučeli na sále. Pkud tě to víc zajímá, sežen si učebnici a choď na semináře o domácích porodech. Těch je teď dost a možná by to pro nás bylo poučné. Jen nevim, jestli tam zapadnem mezi ty lidi.:)
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Pôrod,v domácich podmienkach

Příspěvek od felix5 »

mám obavu že se tam člověk nedozví nic nového a když už by mělo bejt nakousnutý nějaký zajímavý téma skončí to slovním spojením : problém = 155
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Pôrod,v domácich podmienkach

Příspěvek od Venet »

Treba si to jednoducho naštudovať. Prvý pôrod bol v nemocnici kde manželka ležala, a nastrihli ju. Takže ju museli aj zašívať. ešte niekoľko dní nemohla poriadne sedieť. Dieťa v nemocnici chytilo streptokoka, a malo žltačku 5 min. po pôrode placenty jej diaťa zobrali - lebo že žena nedokáže tak malé dieťa vyhriať.
Druhý pôrod bol doma, kde manželka si našla polohu akú chcela - stála, a išlo to omnoho ľahšie ako prvý pôrod. (schválne píšem ľahšie a nie rýchlejšie. - aj keď to samozrejme bolo rýchlejšie, ľahšie to bolo práve kvôli vybranej polohe, dieťaťu pomáhala gavitácia a žena sa toľko nenarobila) Hrádza natrhnutá nebola, takže ani zašívanie nebolo nutné. Dieťa sa poposúvalo po bruchu až k prsníku a začalo oblizovať kolostrum. Ráno manželka už behala jak srnka. Druhé dieťa žltačku nemalo. Ale na domáci pôrod sa žena pripraviť musí. Hlavne psychicky.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Pôrod,v domácich podmienkach

Příspěvek od FarmářJan »

Na těch kurzech to jde docela do hloubky. Skripta atd taky seženš, ale zbytek mají z praxe a to nenahradíš. Ale pokud potřebuješ víc, tak pak leda vzdělání pro porodní asistenky atd.
Třeba tu bude víc zájemců co chtějí zvýšit svou šanci přežití na dvoře nějakého warlorda jako felčar. Možná by šlo pak vyjednat slevu na ty kurzy. Ostatně u těhle zdravotních věcí neuškodí jakéholi prohlubování vědomostí.

Ale jak jsem psal, asi bychom tam vypadali divně.
Pořadatelka A: "To je dobře že se teď o tahle témata zajímá tolik mužů".
Pořadatelka B: "Hm, ale tihle jsou nějaký divný. A zkratkou PA asi nemyslí porodní asistentku...A chtěli po mě naučit je zašívat normální jehlou a nití"
:lol:
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Pôrod,v domácich podmienkach

Příspěvek od felix5 »

lool prej PA - porodní asistent :lol: :lol:
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Pôrod,v domácich podmienkach

Příspěvek od alive »

Tady mate prirodny porod v detailech..:-) http://permazahrada.cz/prirozeny-porod/
Klobouk dolu pred pani...
fantomas
Příspěvky: 3
Registrován: 21.11.2013 11:34
Pohlaví: muž

Re: Pôrod, potrat v domácich podmienkach

Příspěvek od fantomas »

MRAK píše:http://www.szu.cz/publikace/brozury-ke-stazeni

brožura č. 6 -> řeší i základní postup při překotném porodu (alespoň něco)
Brožura na uvedeném místě už není. Nemáte ji prosím někdo už staženou?
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Porod v nouzových podmínkách

Příspěvek od Heike »

V případě nemožnosti přivolat pomoc, např. díky nesjízdným komunikacím, povodni, sněhové kalamitě, atd. se může stát, že budete účastníky něčího porodu. K založení vlákna mě vede osobní zkušenost, nechci tu řešit alternativní plánované porody doma, ale zajímaly by mě postřehy rozpadlíků k dalo by se říci nečekané situaci.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Porod v nouzových podmínkách

Příspěvek od kregan »

V mý bejvalý práci nám nechali sestavit kurz od ČČK přímo na míru se zadánim, že všechny situace budou probíraný, jako by s děly v lese bez zdravotnickýho vybavení. Instruktoři k tomu měli krásnej specifickej přístup a při školení věnovanym porodům řikali: "a teď bacha, ten novorozenec je oslizlej a když vám vyklouzne, tak z něj to jehličí už nedostanete :D ".
Jinak teoreticky to jde zvládnout dobře. Rizikový je zazmatkování nebo nečekaná komplikace.
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Porod v nouzových podmínkách

Příspěvek od Heike »

:D . Souhlasím. A pobavilo. Mě přijde, že hodně zmatkují rodičky, každá druhá málem zemřela u porodu, když se bavím, popisují anatomicky nemožné věci. Smím se zeptat, co znamená bez vybavení? Když vidím kontrast sterilních porodních sálů a pak protipól porody někde do potoka na youtube..Nějaké materiální minimum? Nůž(ky), kolíčky na šňůru, deka s třeba petkou teplé vody, dle počasí, rukavice, termofolie...
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Porod v nouzových podmínkách

Příspěvek od kregan »

Teoreticky by mělo stačit jen něco na přestřižení a podvázání pupeční šňůry. Pak udržet dítě v teple a ještě nám řikali, že je fajn schovat placentu k pozdějšímu vyšetření v nemocnici.
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Pôrod,v domácich podmienkach

Příspěvek od Doc »

Porod je zcela individuální, někdy to jde rychle, někdy pomalu. Důležitý je si podle mě taky uvědomit, že porod je fyziologický, proto (pokud nejsou komplikace) to jde většinou "samo", i maminka sama ví, kdy si zatlačit.

To stejné platí pro polohu, ve které se bude rodit - zase si maminka vybere tu, která ji bude nejvíc vyhovovat. Tady je potřeba dávat pozor a počítat s tím, že budeme ležet vzhůru nohama a miminko chytat... To už trochu přeháním :), ale...

Miminku, který chce ven pomůžou stahy - ty ho dostanou až k porodním cestám, který se otevřou. Děje se tzv. porodní mechanismus - pro nás je důležitý to, že jak leze hlavička, správně se má stočit na bok. Jakmile se tak stane, pomůžu a zatlačím rukou na hlavičku miminka směrem dolů (1) - tím uvolním prostor pro porození ramínka - pak zase nahórů a vyjede druhý ramínko (2) - pak už většinou mimi vyklouzne "a je to" (viz obrázek). ;) Miminko by se mělo poprvé nadechnout a začít bečet. Pak ho dám na holé tělo mamince. Pokud se nenadechne, nebečí, můžu ho mírně jakoby popleskat po zadečku, zádíčkách a většinou se tak stane. Pokud i potom nedej bože pořád nic, je na řadě KPR novorozence - to je zas na jiný povídání.
Teď mě ještě třeba napadají nějaký komplikace - pokud je problém s hrází, můžu ji ideálně steril čtvercem přidržovat. Pokud se musí nastřihnout, musí se i šít a bla bla - gůgl obrázky kolik cm apod. najde. Předejít se tím dá masírováním hráze před porodem.
Maminka taky po porodu může krvácet - tomu můžu pomoct mírným masírováním bříška pod pupíkem, studeným obkladem na břicho (studený ručník, ...) a něčím steril můžu mírně tlačit na hráz.
Šňůra kolem krku - tady bych se ji prstama měl snažit opatrně uvolnit a dostat z toho krčku pryč.

Po porození miminka neřeším pupíkovou šňůru a tady ty věci, můžu ji klidně zatím nechat - miminko aspoň pořád dostává nějaký fajnový látky (vč. kyslíku) od maminky do sebe - místo toho dám miminko hned na holé tělo maminky (jak jsem psal vejš) - ta mu dodává teplo a zároveň mimi uklidňuje (slyší tlukot ♥ maminky, její dýchání)... miminko přitom ani nijak neosušujeme - mázek, co má na sobě ho jaksi chrání. Ten první kontakt hned po porození je podle mě nesmírně důležitej. Pak je oba ještě zakryju, aby se to teplo udržovalo.
Když už potom budu řešit pupíkovou šňůru, čekáme až do doby, než zbělá a nebude v ní krev, dotepe. Něčím pokud možno sterilním (nebo aspoň co možná nejčistším) podvážu (dostatečně, aby to nekrvácelo) na dvou místech. První podvaz cca 10-15 cm od bříška dítěte a druhý asi 15-20cm za ním. Mezi nimi se to přestřihne (steril nůžkami) a konce se sterilně překryjí.
Placenta jde většinou sama, maminku často bolí břicho a cítí další stah - to je ono - vyzveme jí k zatlačení si a měla by jít ven. Může to trvat pár minut, ale i hodinu.
Matce by jsme měli opláchnout rodidla (co nejčistší, nezávadnou vodou - ideálně vychladlou, převařenou) a sledujeme, zda nekrvácí.

To je tak všechno, co mě z hlavy napadlo. :D Snad pomůže. Neříkám, že je to všechno extrémně správně a musí to takhle být. ;)
Přílohy
05_porod_klasic.jpg
05_porod_klasic.jpg (57.39 KiB) Zobrazeno 7797 x
Odpovědět