Ošetrenie malých poranení

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
jakub
Příspěvky: 39
Registrován: 26.09.2013 8:37

Re: Ošetrenie malých poranení

Příspěvek od jakub »

Ahoj,

jednou jsem někde viděl ošetření střelné rány tlustější stříkačkou, který byla naplněná jakoby práškem. Co to bylo?


Díky

J.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Ošetrenie malých poranení

Příspěvek od MRAK »

koks?


Nebo nějakej sulfonamid? prontocin, neomycin ….

Quick Clot?

Celox?


prášek do pečiva?
jakub
Příspěvky: 39
Registrován: 26.09.2013 8:37

Re: Ošetrenie malých poranení

Příspěvek od jakub »

šlo mi o to, že jsem nevěděl jeho název, proto jsem ho popsal tak jak jsem ho popsal a ano myslel jsem Celox. Děkuji za aspoň nějakou reakci..
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Ošetrenie malých poranení

Příspěvek od MRAK »

;)

pochopil jsem, proto jsem to tam napsal

legrácky musíš vyfiltrovat ;)
jakub
Příspěvky: 39
Registrován: 26.09.2013 8:37

Re: Ošetrenie malých poranení

Příspěvek od jakub »

i tak děkuji... ;) :)
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Ošetrenie malých poranení

Příspěvek od bacil »

hojení ran jak ze scifi filmu:

http://www.nasa.gov/press/2014/february ... reatments/
The first platform, called BioReplicates, will allow users to create 3-D human tissue models that can be used to test cosmetics, drugs and other products for safety, efficacy and toxicity with greater accuracy, reliability and cost-efficiency. Additionally, using such models may reduce the industry's reliance on animal testing.

The second platform, called Scionic, could lead to the development of medical devices designed to target musculoskeletal pain and inflammation in humans and animals noninvasively and without the use of pharmaceuticals.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Ošetrenie malých poranení

Příspěvek od štaflík »

Co si myslíte o použití veterinárních tkáňových lepidel? IMHO v tom moc rozdíl nebude. Surgibond 1x2.5 ml stojí cca třetinu Epiglu...
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Ošetrenie malých poranení

Příspěvek od kregan »

Znám lidi, co je používají. Dokonce i některý veterinární léky. Prej je to účinnější než ty pro lidi.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1153
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Ošetrenie malých poranení

Příspěvek od Alstratt »

Ja tu mam Histoacrylove ale jestli je lepsi nez epiglu nebo veterinarni to nevim taky by me to zajimalo. Nouzove se da nahradit vterinovkou.
http://zdravotni-potreby-atlantis.cz/ch ... -9176.html
http://www.zelenahvezda.cz/zdravotnicke ... stoacryl-r
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1153
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Ošetrenie malých poranení

Příspěvek od Alstratt »

Tak neco o tom precteno z ruznych zdroju tak nezalezi jestli je to tkanove lepidlo pro lidi nebo veterinarni co mam zjisteno tak vitezi z tech co mezi sebou porovnavaly Dermabond (Octyl-2-cyanoacrylate) vs Histoacryl (N-butyl-2-cyanoacrylate). Vitez je Dermabond v tazne sile a pruznosti jinak je to pry stejne rychlost hojeni a ja nevim co vse este.
Dale je PeriAcryl ktery obsahuje oboje z nich jak butyl tak octyl a ma pipetu (pipetu ma i Histoacryl ale Dermabond ma jakysi polstarek na rozetirani) na lepsi aplikaci do mist kam se nemuzete dostat je to prevazne na lepeni v uvnitr pusy. Dermabond je lepsi na venkovni zraneni lepe se to s tim zas rozetre + ma schvaleni FDA + jina slozka. Bezna vterinovka obsahuje ethyl nebo methy-2-cyanoacrylate (to nedrzi podle me ani tak dobre) a na vlhkych mistech to muze palit a poskodit tkan a dale to drazdi oci, nos, krk...
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1153
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Ošetrenie malých poranení

Příspěvek od Alstratt »

Jen doplnim pri nanosu Dermabond aby to drzelo dobre naneste vice vrstev aspon tak 2 nebo 3. Dale este neco lepsiho nebo stejneho jako Dermabond (Octyl-2-cyanoacrylate) muze byt SurgiSeal (Octyl-2-cyanoacrylate) s tema vice vrstvama hadam to bude stejne taky u SurgiSeal protoze se to aplikuje stejne. Ty vise zminene SurgiBond ma slozku (N-butyl cyanoacrylate) a Epiglu je jen predrazena vterinovka (Ethyl-2-Cyanoacrylate). Samozrejme ze to neni pevnejsi v tahu nez stehy ale je to rychlejsi a mene bolestive a nemusi byt po tom jizvy mozna se to hoji i rychleji. U tech Octyl pockejte aspon tak 30 nebo 60 sec nez z rany sundate prsty po aplikaci lepidla a ono by se to melo vice spevnit asi do 3 minut.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1153
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Ošetrenie malých poranení

Příspěvek od Alstratt »

Oprava: Prvni vrstva 30 sec a druha vrstva 60 sec pokud se nepletu uz se v tom zamotavam. Do deseti dnu by se to melo sloupavat nebo to samo odpadne odpadne. Pokud mohu poprosit neslo by to dat do jednoho prispevku? At to tu neni tak roztahane k tomu druhemu od shora kde se zminuji o PeriAcryl. Diky
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
misob
Příspěvky: 34
Registrován: 18.04.2016 23:20
Bydliště: nedaleko Brna

Re: Ošetrenie malých poranení

Příspěvek od misob »

strelna rana- strela pokial nie je priusti aspon nad 2,5mach bude kontaminovana. ak aj bola sterilna, pri zasahu sa kontaminuje odevom. strelna rana z predovky je hotove bozie dopustenie. makke olovo trha, triesti sa o kosti a triesti kosti samotne. cele zle...

strelu treba tahat von, pokial je co tahat von. na hladanie strely je dobre pouzit tenku hadicku z kapacky, ako sondu. boli to setsakramentsky. ked pacient odpadne od boesti, je to len dobre. prestane vrestat, cukat sebou, ALE sledujte dychanie a pulz.
pokial sa nedarizastavit krvacanie, zilu usmazit nahriatym klincom. lepsie medenym drotom (oxidy medi).
v pripade roztriestenia strely je to fakt pruser, treba hladat co sa da a snazit sa poskladat strelu vonku. ranu neuzatvarat, len upchat kusom obvazu zabaleneho do kusu igelitu a pekryt tlakovym obvazom.
ranu statne vycistit okolo vstupu a okolie. na dezinfekciu odporucam do rany alkohol a okolo rany alkohol s cukrom.
o 12 hodin ranu rozbalit, spunt vytiahnut, dostat von krv a pripadne hladat zapal, ranu prekryt obvazom namocenym do silneho odvaru z dubovej kory (tanin). uz mozno sit...

podavat dostatok odvaru z dubovej kory a matovy caj. pomoze aj repikovy caj. ranu prekryt dalsi den rozzutym skorocelom.

az na sacok (nahrada crievka praneho) je to postup masiarov z dob obcianslej vojny.
Mám rád športy, kde sa niečo páli... benzín, či prach je mi to jedno. Pre PA dobu sa snažím vzdelať a pripraviť. Veď stačí vedieť, čo sa deje vo Svete a viem, že PA doba je asi za rohom.
Odpovědět