Terapie uštknutí zmijí obecnou u dětí

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Terapie uštknutí zmijí obecnou u dětí

Příspěvek od Karlos »

Terapie uštknutí zmijí obecnou u dětí
MUDr. Jiří Valenta
Toxinologické centrum, Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, 1. LF UK a VFN v Praze


Každé kousnutí zmijí obecnou neznamená intoxikaci. Zmijovití hadi regulují vypuštění jedu do rány, při zastrašujícím nebo obranném kousnutí se incidence intoxikace pohybuje zhruba okolo 50 %. Platí to i v případě viditelného vkusu jednoho či obou jedových zubů (3, 5–7).
...
Nejnebezpečnějším a bezprostředně život ohrožujícím postižením po uštknutí je těžká anafylaxe se šokem. Jed zmije obecné má zkříženou imunitní reaktivitu s jedem blanokřídlého hmyzu; po vzniku alergie na tento jed lze očekávat alergii na druhý a vice versa (8, 14).

Prvními příznaky celkové intoxikace jsou nauzea, vomitus, pocení, zvýšená teplota a žízeň. Stav bývá provázen abdominálními bolestmi a průjmem. Tyto symptomy ukazují na střední až závažnější míru intoxikace a mohou přetrvávat až 48 hodin (3, 4, 6, 10, 13, 15). Anafylaktická nebo anafylaktoidní reakce se projevuje angioneurotickým edémem s maximem v oblasti obličeje, případně dechovými obtížemi s bronchospastickou složkou (16).

Nebezpečným projevem těžké intoxikace je hypotenze, cirkulační kolaps až šok doprovázený tachykardií, pocením, bledostí, případně alterací vědomí. Incidence oběhových změn je někdy uváděna v rozmezí 20–40 % celkově intoxikovaných, jiné soubory však této frekvence postižení nedosahují (1–5). Poklesy tlaku mohou být umocněny ztrátou tekutin extravazujících poškozeným endotelem do intersticia. S tím souvisí vznik rozsáhlejších edémů a exantémů (2, 6, 10).
...
Terapie
Uštknutí zmijí obecnou neznamená, po vyloučení těžké anafylaxe, většinou pro postiženého, a to ani pro dítě, závažné ohrožení. Nicméně je žádoucí přistupovat k postižení s plnou vážností.
...
První pomoc spočívá v imobilizaci postižené končetiny volnější bandáží na dlaze a znehybnění pacienta samotného. Řez, vysávání a další manipulace s ránou, stejně jako zaškrcování končetiny zamezující volný průtok krve, jsou škodlivé a nedoporučují se (6, 7, 10). Je nutno zajistit transport do zdravotnického zařízení, u dětí neprodleně.
Časně je možno podat kortikosteroidy v dávce 2–4 mg/kg tělesné hmotnosti – hydrokortizonu nebo tomu odpovídající dávky metylprednisolonu, i. v. nebo i. m., které oslabí případné anafylaktické komplikace a pravděpodobně zmírní celkovou reakci. Rozvoj alergické reakce nebo anafylaktického šoku se řeší podle obecných zásad. Podání séra není v přednemocniční fázi terapie běžně indikováno (6, 8, 10, 16). Observace u dětí je nutná i po kousnutí bez časných známek intoxikace. Při manifestní intoxikaci je vhodná hospitalizace na pracovišti schopném zvládnout i těžší průběh s komplikacemi, zvláště oběhovými, nebo alespoň v jeho dosahu.
...
Běžné projevy celkové intoxikace: nauzea, vomitus, bolesti břicha, průjem, slabost, pocení se řeší symptomaticky. Při poklesu tlaku je nutno zvýšit a stabilizovat tenzi objemovou nabídkou, v případě cirkulačního kolapsu nebo šoku doplnit objemovou náhradu vazopresorickou léčbou a oxygenoterapií. Zvýšení intravazální náplně infuzoterapií je prevencí selhání ledvin, které vždy při intoxikaci jedem zmije obecné hrozí (6, 10). Často diskutovanou otázkou je terapeutické užití antiséra, a to pro možnost vzniku těžké alergické reakce na koňské sérum. Je nutno zvážit benefit a riziko jeho podání, nicméně je třeba dodržet doporučovaná indikační kritéria. Riziko séroterapie však odpadá při použití již dostupného antiséra ovčího.
...
Významným krokem ke snížení rizika séroterapie je možnost užití nealergizujícího ovčího Fab antiséra ViperaTAb, Protherics, Velká Británie (19). Sérum je dostupné buď v Toxikologickém informačním středisku Kliniky nemocí z povolání 1. LF UK Praha (tel.: 224 919 293, 224 915 402) nebo Kliniky pracovního lékařství FN Olomouc (tel.: 585 853 567).
...
Antisérum se podává zhruba 30minutovou intravenozní infuzí naředěné do 250–500 ml. Aplikace do svalu se považuje za neúčinnou, infiltrace okolní tkáně nemá opodstatnění. Dávka pro dítě se neredukuje.

Zdroj na celý článek: http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2010/03/19.pdf
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Terapie uštknutí zmijí obecnou u dětí

Příspěvek od Karlos »

alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Terapie uštknutí zmijí obecnou u dětí

Příspěvek od alibaba »

Tak novinky zase ukazali pakarnu ,nebot tento had se v Cesku vubec nevyskytuje mozna nekde v dzunglich Vietnamu ,muzete klidne spat tady je nejvetsi nebezpeci copperhead a ja jich zabil po okoli plno ,totiz kdyz ustkne male 5 lete dite obycejne mu musi uriznout nohu dospely clovek musi dostat serum a stravit as 14 dni v nemocnici je to bolestive ustknuti .....na usknuti jedovatych hadu v 3 svete hyne rocne 80 000 lidi a zde mame rocne pres 4000 ustknuti, ale moc lidi neumre diky rychle pomoci helikopterou ......
Odpovědět