Lékárnička

...aneb jak účinně pomoci sobě, či bližnímu svému.
Odpovědět
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Lékárnička

Příspěvek od proforma »

Jeste bych do lekarnicky pribalila Tygri mast. Taky dobrej vselek :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
nabu
Příspěvky: 102
Registrován: 07.02.2012 11:38
Bydliště: Praha

Re: Lékárnička

Příspěvek od nabu »

A já bych zvlášť pro děti přibalil 8% lidokain na popáleniny. Gel nebo spray.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od Count »

Dej odkaz na nějaký výrobek. Surfuju z mobilu a našel jsem zatím jen znecitlivující 10% lidokain na oddálení vyvrcholení. :mrgreen:
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Lékárnička

Příspěvek od sigmark »

Count: no a na to pak pouzijes tu tygri mast :-D
Uživatelský avatar
nabu
Příspěvky: 102
Registrován: 07.02.2012 11:38
Bydliště: Praha

Re: Lékárnička

Příspěvek od nabu »

10g speed numb tattoo Cream 8% Lidocaine na ebay
a
Derma Numb Permanent Makeup Anesthetic Spray Painless Tattoo 1 oz Lidocaine Pain
tamtéž.
Nerozpakoval bych se použít ani ten tebou uváděný...Pokud to může do vagíny, na popáleninu to může také.
Vždycky jde o relativně sterilní gelovou bázi a účinnou látku.
Když dítě spadne rukou do ohniště, nebudu to řešit a použiji to nejdostupnější.
Druhou volbou po odeznění nejhorší bolesti může být bepanthen plus v kombinaci s neadhezivním krytím. Třeba mastným tylem.
Problém je, že se to prodává většinou malinké 5x5, 10x10. To u popálenin třeba benzínem z hořícího auta rozhodně stačit nebude.
řešením by mohlo být :
http://www.lekarna.cz/kryti-sterilni-ma ... steriwund/
z toho už by se něco dalo umotat a cena není tak hrozná.
V odborné i nouzové medicíně se používá jako první pomoc potravinářská folie. V lepším případě v kombinaci a nějakým gelem, nebo mastí.
Pokud zadáte do vyhledávání "burn injury wrap film" - vypadne spousta tématických obrázků.
Zabrání kontaminaci rány, ochrání puchýře, nepřilne,průhledná, tak se dá pod ní kontrolovat rána, je relativně sterilní, dostupná, má velkou plochu, laciná, dá se přes ní účinně chladit a snižovat tím bolest.
Nevýhody vidím v neodtékání exudátu, zapaření rány a vznik příznivého klima pro bakterie, a sevření tkáně, pokud dojde k otoku, proto je to skutečně jen první pomoc. Teď i v PA
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od Count »

Ve velké lékárničce mám právě mastný tyl v tebou uváděných čtvercích. Balení jsou po více kusech (5x5 po 2ks a 10x10 po 5ks) takže se dá pokrýt i větší popálenina. Na první pomoc jsem ale ještě zařadil http://www.lekarna.cz/viacell-s222-hydr ... y-10x10cm/ Nemám to ještě vyzkoušené. Pálit se nehodlám a doufám, že nikdo do ohniště taky nespadne. Škoda jen, že je nedělají ve větším rozměru. Rád bych měl něco i v domácí lékárně.

Mimochodem, nedávno jsem v práci s úspěchem použil roztok na výplach očí a zvažuji, že jeden, hlavně kvůli praktickému obalu, domů pořídím. Většinou nosím brýle, ale čert nikdy nespí.

http://www.happyend.cz/fyziologicky-roz ... ci-500-ml/
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Lékárnička

Příspěvek od floky »

Ak je problémom nedostatočná velkost krytia, asi by som kupil Water-Jel dressing....tušim až do rozmeru 20x50cm...
Uživatelský avatar
nabu
Příspěvky: 102
Registrován: 07.02.2012 11:38
Bydliště: Praha

Re: Lékárnička

Příspěvek od nabu »

Obojí je otázka ceny.
Fyziologický roztok se dá koupit v libovolném balení za zlomek ceny.
Já mám v autě i v lékárně NACL roztok k infuzi od B.Braun v plastové lahvi spolu s tlustou injekční jehlou přilepenou lepičkou tak, aby se dala poslepu, i zubama vytáhnout a zabodnout do měkké plastové lahve. Roztok po zmáčknutí tryská jehlou a pod tlakem lépe a rychleji odplavuje to co tam nemá být. Cena lahve cca do 30 kč? Mají to v lékárnách.
V některých je to na recept, v některých bez.

Water jel není jeden jako druhý... Ty prodávané v ČR neobsahují lidokain.
http://www.lidovalekarna.cz/zbozi/water ... cgodml4MPA
http://www.ebay.com/itm/Brand-New-Water ... 1700772182
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od Doc »

Na výplachy očí používám fyziol roztok, vyjde to levně, jak je psáno výš. Dá se použit i na výplachy ran nebo třeba opláchnutí popálenin když jsme u nich. K samotným popáleninám používám Waterjel nebo jen mastnej tyl, je relativně levnej a když se toho koupí víc, pokryje i větší plochu.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1162
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Lékárnička

Příspěvek od Alstratt »

Na oci, poraneni apod. MyClyns Germ Protection Spray male a skladne do batohu ale ta cena pro nektere ...
http://www.tonometry.eu/products/dezinf ... i-myclyns/
http://www.quadmed.com/files/ba7ffeae-6 ... ced655.pdf
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od Count »

Krátký čas uvažuji nad koupi nástěnné lékárničky. Měl jsem v plánu klasickou skříňku a do ní naskládat léky atp. Když jsem si pár dní zpět probodl dva prsty šroubovákem a pak se snažil něco najít v naší dočasné skříňce a když to tam nebylo, tak jednou rukou vytáhnout z cestovní lékárničky, vytanul mi nápad na "Panel První Pomoci". Včera o pauze jsem to hodil v rychlosti na papír. Na panelu z pevné látky jsou upevněny kapsy na léky, pruženky a očka na obvazy a nástroje. Část panelu samostatná, na suchém zipu s uchem a dá se "odtrhnout" v pro pomoc mimo budovu. Idea je, že každý potřebná položka má své samostatné místo, je vytažitelná jednou rukou a je přehled, co se kde a není (volná místa).

V nákresu jsem nerespektoval měřítko a je to zatím hrubá idea. Má podle vás cenu pokračovat dál? A pokud ano, co byste tam přidali/ubrali?
Přílohy
IMG_1164 (1024x790).jpg
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Lékárnička

Příspěvek od proforma »

Za mne - ciste laicky: leky bych dala dolu a obvazy nahoru. To, co potrebujes nejrychleji, by melo byt nejlepe dostupne, idealne vlevo nahore. Cili ten strhavaci panel vlevo nahoru a obvazy a desinfekce na nem uplne nahore. Pokud das leky na spodni okraj celeho panelu, aspon ho budou pekne zatezovat a nebude to moc litat (pises, ze to chces z nejake latky, takze si to predstavuju jako kapsar :-)) Spis nez Jodisol (pero?) bych dala neco ve spreji - kdyz si predstavim, jak se jednou rukou snazim rozsroubovat to pero... Chybi mi tam skrtidlo a nuzky (nebo jsem jen prekoukla?), ty by taky mely byt nekde nahore. A nejaky kus sice nesterilniho, ale cisteho a velkeho hadru. Kdyz si neco udelam, stejne prvni strkam porezanou ruku do nejake uterky nebo kapesniku (kdo to ma pak uklizet :-)) a teprv pak hledam zdravotnicky material :-) Ale je otazka, jestli tam ty leky vubec davat, to uz neni prvni pomoc a mit je takhle volne lozene - co deti? Ja bych to koncipovala opravdu jako prvni pomoc a leky nechavala uvnitr nejake klasicke zamykaci lekarnicky. Vzdyt ten panel muze byt klidne na jejich dvirkach, ne?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od the.marek »

Tady máš něco podobného pro inspiraci.
Osobně se mi to moc líbí a to z toho důvodu, že si víceméně nástěnnou "skříňku" smotáš jako brašnu přes rameno pro případ potřeby, pěšího transportu apod. transportu.
Rozhodně bych tady ten potenciál využil a přizpůsobil tomu rozměry a přidal nějaké spony a popruhy ;-)

https://www.youtube.com/watch?v=qJDG2W8xCFY
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od Count »

Začal jsem ten koncept zpracovávat detailněji ve Visiu. Sám jsem zvědav, co z toho vzejde. V tuto chvíli má panel rozměry 50x60cm. Škrtidlo a nůžky jsou v tom trhacím panýlku. Ale určitě díky za postřehy, jednoruční desinfekce apod, tam být mají. Stejně tak i lahev s roztokem na výplach očí.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
wild.peter
Příspěvky: 98
Registrován: 25.03.2014 9:55
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od wild.peter »

Otázka na konkrétnu vec v lekárničke: čo máte reálne v lekárničke na ošetrenie vonkajšieho poranenia hrudníka?
adamfik
Příspěvky: 13
Registrován: 29.07.2014 13:22
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od adamfik »

pokud máš na mysli pneumotorax, tak při tenzním PNO je potřeba uzavřít "díru" a zamezit tak dalšímu pronikání vzduchu do hrudníku.. V první pomoci se učí vytvořit poloprodyšný obvaz - na ránu dát sterilní gázu, překrýt čtvercem PVC roušky (nebo jakýkoliv igelit) a ten přilepit ze třech stran leukoplastí. Pokud je tam vzduchu moc, začne utlačovat orgány mediastina a je potřeba provést punkci. V laických podmínkách, pokud je možnost dojezdu záchranky, bych to neprováděl. Nicméně nikdy nevíš, takže mám v plánu pořídit ještě kanylu (tak 14G).
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Lékárnička

Příspěvek od Doc »

Na PNO Bolin/SAM/Hyfin/HALO/... chlopně jsou supr, ale taky cena tomu odpovídá. :D
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Lékárnička

Příspěvek od proforma »

@wildpeter: na pneumotorax obycejny mikrotenovy pytlik. Na 1. pomoc, nez prijede zachranka, to staci. Pokud by nastala situace, ze nemuzu pocitat s lekarskym osetrenim, tak je to stejne jedno, protoze takto zraneny clovek bez odborne pomoci sanci nema.

Jinak jsem zastance spise primitivnejsich, ale levnych (nebudu litovat je pouzit a nechat na cloveku), dobre prenosnych a univerzalnejsich veci, nez mit lekarnicku jak barak se spoustou jednoucelovych. Kazda vec v lekarnicce podle me filosofie musi slouzit alespon 2 ruznym ucelum, cim vice, tim lepe. Totez veci v batohu. Proste vystacit s malem, ale to malo mit promyslene a umet pouzit.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Lékárnička

Příspěvek od Bill Masen »

Ahoj,
taky řeším lékárničku, a měla by to být taková verze, se kterou bych si dokázal poradit sám se sebou. Konkrétně řeším jaký tlakový obvaz, jestli ISRAELI EMERGENCY BANDAGE 4“, nebo OLAES MODULAR BANDAGE 4" případně verzi FLAT (jakej je v tom vlastně rozdíl?), nebo jinej a jaký škrtidlo. Měl bych bejt schopnej si ho aplikovat sám a jednou rukou. SOF TT - WIDE se mi líbí víc, než C.A.T. Combat Application Tourniquet, ale cena se mi nelíbí ani u jednoho. Díky za Vaše rady a postřehy.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Lékárnička

Příspěvek od goral »

u obvazu je to de facto jedno.
OLAES ma sve fanousky a je teoreticky lepsi, ale izraelak zvladne IMHO stejnou praci, navic je mnohem levnejsi a umi s nim vic lidi.
skrtidlo doporucuju si priplatit a vzit SOFTT-W. Duvod je ten, ze CAT je brany jako jednorazova vec a je z plastu, ktery by mohl prasknout. SOFTT-W je kus kovu.
"The era of procrastination, of half-measures, of soothing and baffling expedients, of delays, is coming to a close. In its place we are entering a period of consequences."
Odpovědět