Zima - čepice/beranice

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Zima - čepice/beranice

Příspěvek od bivoj »

Nemáme tu v naší krajině středoevropské až tak kruté holomrazy. Nicméně v minulých týdnech mě na vycházkách, mimo jiné jak přichází stáří a pokrývku hlavy pomalu opouší i přirozená ovlasená izolační vrstva, přišlo na mysl, že dobrá čepice či beranice nejsou do třeskutých mrazů od věci.

Nicméně, kde opravdu kvalitní beranici sehnat? Jistě, existuje zde celkem dobrý zdroj starých ČSLA beranic, ale... přátelé, já na té vojně byl, a na Aljašku bych si tu ČSLA beranici z nechutné umělotiny vážně nevzal...

Tož jestli máte někdo info/zdroj kde by se dala zakoupit opravdu dobrá beranice (s poctivým kožíškem) do třeskutých mrazů, sem s nimi!
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Zima - čepice/beranice

Příspěvek od K4cer »

Nevím jestli je opravdu poctivá, ale mám beranici z (asi) králíka od MFH, a jsem s ní velmi spokojen - je lehká, není příliš tlustá, a hřeje velmi dobře. Zásadní nevýhoda je že není černá, takže ji mám jen k vojenský výstroji a k civilu ji nenosím, to mám obyčejnou umělou.
ČSLA beranice kouše, teda alespoň mne.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Zima - čepice/beranice

Příspěvek od bivoj »

Právě, že ČSLA beranici mám, a jak říkáš, kouše - je to jakási umělotina. Chtěl bych něco přírodního a kvalitního (a telplýho)...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Zima - čepice/beranice

Příspěvek od Serža »

jako nejteplejší čepici mám nějakou noname flísovou sportovní - je dost dlouhá, takže se dá natáhnout hojně přes uši (ale v tomto režimu koliduje s brejlema)
je to takovej ten jemnější hustější flís, i v největších mrazech mi v ní bylo spíš vedro :-)
barva černá, žádný obrázky a ozdoby
takže doporučuju zkusit sportovní obchody (jako na běžky/běhání/cyklistiku v zimě)
v menších mrazech nosím US Army černýho pletenýho kulicha
---------
btw nepatří tohle spíš do vlákna s oblečením a výstrojí?
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Zima - čepice/beranice

Příspěvek od bivoj »

Serža píše:btw nepatří tohle spíš do vlákna s oblečením a výstrojí?
Asi jo, kdyžtak prosím adminy o přesunutí...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Zima - čepice/beranice

Příspěvek od DeadMan »

Na lyže používám pod helmu lyžařskou kuklu (když je opravdu holomráz) a funguje to moc dobře, ovšem většinou jezdím jen s helmou, bo hic jak sfiňa :mrgreen:

Samozřejmě jde použít i pod běžnou čepici a pak je to v pohodě i při mínus dvaceti.

https://www.decathlon.cz/fleecova-lyzar ... 40878.html

Hledal jsem něco na zimní čundry, abych vypadal v lese "stylově" a tak jsem si zkoušel i tuhle ušanku a nekousala mě, ale protože je to umělotina, tak jsem jí nakonec nekoupil, i když vypadala docela použitelně (připadala mi dost drahá na to, z čeho je vyrobena).

https://www.decathlon.cz/usanka-toundra ... 81312.html

Taky by mě zajímalo, kde by se dala koupit z opravdové kožešiny a hlavně za kolik?
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Zima - čepice/beranice

Příspěvek od Patrol »

Já mám ruskou beranici z armyshopu. Je černá, musel jsem z ní sundat rudou hvězdu, ale podle štítku byla vyrobena v německu. Parádně hřeje, nekouše, vypadá dobře(nosil jsem jí i do práce), stála tuším asi 600Kč, a bral jsem si jí i v největších mrazech na posed a zima v ní nebyla. 8-)
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Zima - čepice/beranice

Příspěvek od K4cer »

Pokud to z mýho předchozího příspěvku není jasné, tak beranice z králíka JE z přírodní kožešiny.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Zima - čepice/beranice

Příspěvek od bivoj »

Njn, ale jaký typ? Díval jsem se, že existují 2 - prostě jen MFH (králík, taková "light" - https://www.max-fuchs.de/cgi-bin/shop2/ ... 10020,back) a pak verze TRAPPER https://www.max-fuchs.de/cgi-bin/shop2/ ... 10010,back- taky králík, ale ta vypadá jako na sibiř - taky je cca 2x dražší jak ta předchozí. (Mimo jiné ani jednu jsem nenašel nikde v ČR ve velikosti L skladem).
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Zima - čepice/beranice

Příspěvek od K4cer »

Já mám tu první, jen v olive green (protože ji mám primárně k military výstroji). Akorát že můj králík byl bloncka.

Lepší než králík je kočka - nepouští chlupy. Ale to by sis asi muset nechat ušít.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Zima - čepice/beranice

Příspěvek od Serža »

\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Zima - čepice/beranice

Příspěvek od proforma »

K4cer píše:Lepší než králík je kočka - nepouští chlupy. Ale to by sis asi muset nechat ušít.
Tak ted jsi me fakt pobavil!!! Pujcim Ti kocoura, abys zjistil na vlastni obleceni, jak nepousti chlupy :lol: Zaziva ;)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Zima - čepice/beranice

Příspěvek od K4cer »

Mno, tak se zase uklidni. Já kocour mám a dalšího nepotřebuju.

Já mu taky neradil šít ušanku ze živýho kocoura. Vtip je v tom, že vypracovaná kočičí kůže pouští chlupy daleko méně, než králičí. Krom toho kočičí kožešina (nejlíp zimní z kocoura) hřeje o poznání líp než králičí nebo ovčí.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Zima - čepice/beranice

Příspěvek od bivoj »

Někde mám ještě možná schovaný velmi solidní ledviňák právě z kocoura - a musím potvrdit, že chlupy (na rozdíl od živých exemplářů) nepouští - teda co si pamatuji, viz dále. Zapřemýšlím, jestli by nešel přešít do beranice, teda v případě, jestli ho najdu. Naposled jsem s ním byl na vandru před cca 25 lety...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Zima - čepice/beranice

Příspěvek od Piston »

Je to tak, kočičí kožich líná mnohem méně než králík. Kdysi to bylo prosperující řemeslo… na začátku zimy začal velký hon na toulavé kočky a koželuzi měli co dělat až do února. Popravdě, soused za tímto účelem lovil kočičky ještě před třiceti lety.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Zima - čepice/beranice

Příspěvek od Matěj »

Já někdy na podzim koukal na aukru na sovětskou námořnickou beranici, takovou jako měl Connery v Honu na ponorku. nevím, jestli přírodní chlup + kůže, aby to asi neprovlhlo. Za pětikilo by to nebylo asi marné, ale mezi lidi bych v tom asi nechodil, leda v PA. Každopádně b to mohlo být teplé dost.
Odpovědět