Rozdělání ohně

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Rafael »

Jen taková blbinka a zkušenost celoživotního kuřáka který občas dostal nikotinový absťák když si neměl čím zapálit...
(Kdo to nezažil, těžko pochopí...).

Ty plastové jednorázové zapalovače bych proto úplně nezavrhoval.
Je do nich vidět - stav náplně plynu a jsou udělány tak, že kamínek většinou vydrží nebo i přežije tu plynovou náplň.

Zippo a podobné benziňáky jsou určitě lépe naplnitelné, uvnitř nich může být i spousta náhradních kamínků, ale podle mých zkušeností nelze poznat stav náplně a najednou, úplně nečekaně, zdechnou v době kdy jsou nejvíc potřeba.
Hodně krát mě ti benziňáci zklamali.
*
*
Na druhé straně, v době ZVS jsem benziňák uvázal na špagátek a ponořil do nádrže ZILu nebo ve skladu PHM do nějakého sudu nebo kanystru s benzínem. A měl jsem na týden, možná i víc vystaráno. Ale na delší dobu ne.
Jenže plynová alternativa v té době nebyla.

P.S.
*
A ještě jedno Historické okénko:

Při přehazování kompostu, kultivaci půdy jsem časem našel pár, asi tři, staré ztracené jednorázové plastové plyňáky.
Nevím jak dlouho tam ležely, ale určitě několik let a i tak byly funkční...
*
*
PPS & OT: ještě něco, kdo byl někde na ZVS v "trestu", jako tak nějaký Rozpad už zažil a trochu už možná ví o čem to je..

Třeba zákaz v Armě prodeje zápalek, cigaret některým....
(A ti někteří pak po nocích sbírali vajgly, vhodné noviny na zabalení a pak jim to nešlo zapálit...)

Nepěkné vzpomínky, ale zas na druhou stranu nepřenositelné a velmi zajímavé, zkušenosti jak přežít ve velmi nepřátelském prostředí a zachovat si svou tvář navzdory všemu a všem....
I navzdory špatné době...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Bill Masen »

Rafael píše: 15.01.2021 22:31...Zippo a podobné benziňáky jsou určitě lépe naplnitelné, uvnitř nich může být i spousta náhradních kamínků, ale podle mých zkušeností nelze poznat stav náplně a najednou...Při přehazování kompostu...
Ale prd, u zippa jsem vždycky poznal, že potřebuje nasosat. A v kompostu jsem našel rakouskej Streamline. Umil jsem ho, dal vatu a knot a fungoval jak za mlada
Ale je fakt, že dnes na co se spoléhám, je zapalovač BiC.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Lyster »

Jo, taky jsem si všimnul že zapalovače zn. BiC jsou mezi rozpadlíkama (i ve světě) celkem oblíbené.

Jinak mám ale svůj (ač nekuřák) noname, který jsem si někde nechal potisknout. Takže přežije určitě všechno :).
Přílohy
IMG_20210115_235610.jpg
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od devlop »

Nepoznáte prosím někdo, co je to za zapalovač? Je tryskový a oheň mu to drží bez nutnosti držet "spoušť", prostě jako benzíňák
Přílohy
Screenshot_1128.png
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Woody Crafty »

To mi připadá jako docela spolehlivý způsob jak si co nejrychleji vyplácat náplň zapalovače. :D
Vůbec ty tryskové žerou plyn naprosto neuvěřitelně rychle. Jsou pohodlné, taky je rád používám, ale v podstatě antirozpadlické až mastňácké.

Fakt ale je, že ve větrném počasí už je lepší křesadlo než zapalovač, protože vítr spíš napomůže rozfoukání jisker a doutnání.
Průšvih je vlhké nebo mrazivé počasí.
Úplně nejlepší je, když se veškeré potenciální topivo nacucá na podzim vodou a pak ještě zmrzne.

Taky je podle mě kapitola sama pro sebe "rozdělání ohně v listnatém lese po dlouhých deštích".
Na smrku vždy olámete nějaké suché větvičky u kmene. Ale v takovém čistě bukovém lese...
Pokud nenajdete březovou kůru co hoří i mokrá, tak jste docela v háji.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Alstratt »

Najdi si plynova pajka a mas to i s nastavcema. U nekterych takovych veci se da prepinat mezi tryskem a klasikou.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od sigurd »

Woody Crafty píše: 29.01.2021 12:41 Taky je podle mě kapitola sama pro sebe "rozdělání ohně v listnatém lese po dlouhých deštích".
Na smrku vždy olámete nějaké suché větvičky u kmene. Ale v takovém čistě bukovém lese...
Pokud nenajdete březovou kůru co hoří i mokrá, tak jste docela v háji.
Rozpadlík nemôže byť nikdy v háji!V čiste bukovom lese po dlhom daždi sa nezbiera palivo po zemi,ale na strome-je tam vždy dostatok suchých konárov(najlepšie sú tie bez kôry),mokré sú len na povrchu,po rozštiepení máš vo vnútri úplne suché drevo na podpal.Na zhadzovanie suchých konárov mám osobný zlepšovák: na jeden koniec cca 10 metrovej 3mm rep šnúry uviažem v strede podľa možnosti hladký,ťažký kúsok guľatiny(tak d 5x 30cm),ten prehodíme cez vyhliadnutý suchý! konár vo vzdialenosti cca 2/3 od kmeňa,pritiahneme tak,aby sa zasekol. Striedavým poťahovaním konár rozkmitáme,kým sa neodlomí.Pri troške cviku sa konár vždy odlomí pri kmeni,a ak je dostatočne dlhý,tak ide odlomiť aj 15cm priemer.
Ja na zakladanie ohňa používam kresadlo s kúskom mastného dreva,a v zálohe mám vodotesné púzdro s impregnovanými "cowboy" zápalkami a kúskom impregnovaného podpaľovača.Skladovateľnosť neobmedzená a vždy funkčné ;)
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Zapadlo »

i dobře uložené zápalky časem degradují.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od bivoj »

2 Zapadlo - Nezdá se mi. Při vyklízení pozůstalosti po prarodičích před cca 5 lety jsme objevili zajímavé prepperské zásoby (děda i babička si naplno zažili WW2) a mimo jiné tam byly i svíčky a zápalky. Podle novin, ve kterých byly některé balíky zabaleny jsme ty nejstarší zásoby datovali na 1946. Takže cca 75 let staré. A světe div se, zápalky fungovaly úplně normálně...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od JOBU »

Tak tie staré poctivé- to áno, tie dnešné "bezpečnostné" je niekedy problém zapáliť aj ako nové. Vynikajúce zápalky boli staré československé pyrotechnické, dnes sú ale nezohnateľné, a tá česká novovýroba (takto označená) síce horí fajn, no často sa láme už pri škrtaní.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od PaF »

Tak jsem si předevčírem ověřil po letech svoji schopnost rozdělat oheň v nepříznivých podmínkách. Starý papír a zapalovač, to nevypadá moc prepersky, co? Ale všechno dřevo, od tenkých větviček po silné větve bylo obaleno 5-8mm ledu. Totální ledové království. Navíc houby dřevo, kolem řeky jen černý bez a topoly.

Takže nalámat suché větve, otlouct ledovou krustu, podélně naštípat nožem a z vnitřku větví nařezat hobliny. A pak sušit, sušit, sušit a sušit ty podélně rozštípané větve. Zapaloval jsem třikrát a sušil nejmíň hodinu, než jsem byl schopen opéct buřty. Pak už si ten oheň jakžtakž dokázal sušit svou vlastní potravu. Čmoudem mi smrdí hadry ještě dnes.

Během odpoledne jsem na bič bez navijáku chytil 2 kapry (51 a 45 cm), karase stříbřitého 35 cm a cejna 45 cm, celkem tak 7 kg ryb. Většího kapra jsem si nechal, ostatní šlo zpět do řeky. Mimořádně úspěšný den. PŘEDEVČÍREM BYCH PŘEŽIL. ;)
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Germanik1 »

Omluvám se za OT dotaz. Nástraha bílí červi? A smekám 👍
Udělám co musím
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od PaF »

1 hnojáček a 2 bílí červi, splávek 2g, forpas 0,12mm lehce přehloubená sestava vlekoucí nástrahu po dně. A díky, ale není to každý den ;) . Je ale fakt, že letos mám denní průměr tak 2 -3 kg při cca 15 vycházkách, jen jednou zero. :)
Proba
Příspěvky: 169
Registrován: 22.01.2020 19:47

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Proba »

Paf: :yes :yes :yes
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Germanik1 »

Krásný, dobrý lov👍
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Haluziak »

PaFe hezký a s tím dřevem sis musel dát hezkou fušku. Hmm, kde jsou ty doby kdy se na bič mohlo bez povolenky :D to jsem na ryby chodil ještě i já, pár (po slovensky) Belíc a jiný plevel. A s dědou štiku do ruky a do koša :D ale pšt teď by mě za to zavřeli :D

K mokrému dřevu - je to opruz jak se to nechce rozhořet (kolikrát se mi to nepovedlo), ale jak už to běží tak klacky kolem a oheň si už poradí.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od bivoj »

Kdysi dávno, v rumunských horách, jsme na offroad expedici zakempovali v jakési hluboké kamenné rokli s říčkou na jejím dně. Všude jen šutry, nebo dřevo naplavený vodou (a ve vodě) a nacucaný jak houba. Bylo ho hodně, ale jak už píšu, totálně mokrý, nacucaný, vytažený přímo z vody. Veškeré standardní postupy selhaly. Bylo potřeba přistoupit k nestndardnímu a ne příliš ekologickému. Do prázdné konzervy od lanšmítu se napustila nafta a konzerva se dala doprostřed ohniště. Na to se navršilo dřevo, které se opět polilo naftou a pak se konzerva (ne úplně snadno) zapálila...

Za cca hodinku jsme měli oheň, který se pak už dokázal živit sám i mokrým dřevem...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
mukl
Příspěvky: 1098
Registrován: 05.10.2016 19:19
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od mukl »

Toto je cesta civilizovaného člověka :yes . Není v tom ironie, není v tom nic zlého. Adekvátní situaci, využívající možností! Já osobně nemám rád situace, kdy si "zálesák" na nějaké lesní párty hraje na buškraftera s křesátkem...a přitom tam máme k dispozici zapalovač Zippo a kanystr benzínu ;) .
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od sigurd »

To je cesta "produktu" civilizácie- človeka by som do toho neťahal...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Hohepa »

Jako děti a mládež nás učili úctě k táborovému ohni....
Tenkrát jsme na letním táboru považovali za standart/úspěch "zálesáka"
rozdělat oheň na tři sirky bez papíru :angel
Ono to přeci jen trochu umění je a cvik, který se čtením knížek nenaučí, to vyžaduje.
S křesadlem, ač moderním Mg , je to eště o levlík těžší, z historickým pazourkovým ani nemluvě.

Osobně, když potkám někoho kdo si hraje s křesátkem, jsou mé pocity veskrze pozitivní a podvědomě držím palce. :yes

Na druhou stranu i když si to občas "civilizovaný člověk" neuvědomuje, s tím bénem se to také musí "umět". Těch ohořenin, i půlky místnosti, a popálenin jsem od něj (a spol) viděl na můj vkus víc než dost :head

P.S.: opálená zeď benzínem po "výbuchu" kamen vopravdu nejde vymalovat :head museli jsem natáhnout novou vrstvu štuku. :devil
Odpovědět