Rozdělání ohně

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Fabulous »

Hřbitovy jsou plné rozložených mrtvol. Při ceně kompostu nebo hnoje je sice nesmysl bufetit, ale... ;)

Promiň, jen mě to tak napadlo :-)
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Fjord »

přírodní ježek:
nešly by z toho udělat i louče? To by ale asi muselo být trochu větší a s držátkem.
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Ježura »

Možná by to i šlo.. kdybych je zpracoval ještě za tepla po vytažení tak se na sebe pěkně napojí... Já bych v tom neviděl problém :nod
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Ježura »

Hledal jsem nějaké křesadla a narazil na tento pěkný článek
http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=13061

Máte nějaké jiné doporučení?
Díky za odpovědi
Slick7
Příspěvky: 401
Registrován: 10.11.2011 21:03
Bydliště: BRNO

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Slick7 »

Ta o tomto způsobu rozdělávání ohně už vím svoje, zakoupil jsem takové křesadlo, udělal vše, jak by mělo být (suché, načehrané hobliny), křesal jak o život, až jiskry létaly a oheň stejně nevzplál :head Opotřebení křesacího kamínku během tohoto neplatného pokusu celkem velké, výsledek nulový, děkuji, už nechci. Představa, že si opravdu rozdělam v přírodě oheň tímto způsobem je spíš sci-fi :mrgreen: nemluvě, kdyby bylo jen trochu vlhko.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od goral »

Je to jen o praxi. Samozrejme ray mears ze tebe hned nebude - nechytne to napoprvy, ale pujde to. Zacni jednoduse s vatou, pak si zkousej dal. Je to dost i o technice kresani jako takoveho. Hlavne nezapsknout. Ja napoprvy taky nezapalil nic...
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Max »

Já jsem na tom byl ze začáku úplně stejně. Nakonec jsem zjistil, že na tom není nic složitého - stačí tímto způsobem https://lh4.googleusercontent.com/-PDEC ... 151643.jpg
naškrábat březovou kůru a vykřesat jiskru do ní. Tímhle způsobem se mi zatím povedl založit oheň pokaždé.
TAdy je odkaz na kompletní článek:
http://skwbushcraft.wordpress.com/2011/ ... enie-ohna/
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Maximus »

Když to člověk dostatečně dlouho zkouší, tak se naučí rychle rozdělat oheň i levným no-name křesadlem. Jen to chce lepší troud a více trpělivosti a cviku. Pokud člověk zvládně rozdělat oheň pomocí neznačkového křesadla, tak si podle mne i lépe poradí s rozděláním ohně pomocí klasické ocílky a pazourku, kdy na kvalitním troudu opravdu hodně záleží.
Slick7
Příspěvky: 401
Registrován: 10.11.2011 21:03
Bydliště: BRNO

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Slick7 »

Hmm, ten článek mě přesvědčil, že bych to ještě mohl jednou zkusit, takže hrábnu do krabice odložených předmětů a hurá do přírody. Mám k tomuto zapalovači ještě jednu připomínku a to, že né vždy může být po ruce suchá březová kůra a suché větvičky na podpal, to je potom opravdu efektnější kousek Pepa a zapalovač do větru. Už jste někdy zkoušeli rozdělat oheň při větru a na sněhu? Můžu říct, že jsem si to jednou zkusil a totálně se mi podařilo odrovnat zapalovač a hodně jsem litoval, že jsem si zrona tenkrát nevzal tuhý podpalovač. Opravdu doporučuji si ho sebou nosit, stačí co se vleze do futrálu z kindervajca a rozděláte oheň i z vlhkého dřeva s jednou sirkou. :yes
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Fjord »

Slick7:
Všichni doporučují mít nasbíraný suchý troud sebou ve vodotěsné krabičce nebo sáčku. Jsou to různý trávy s jemným chmířím atd. Neváží to skoro nic a když dojdou, tak se to dá lehce zase obnovit.
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Max »

Já sebou pro jistotu taky tahám buď kostku tuhého lihu nebo jedno balení Trioxanu http://www.zbozi.cz/?q=trioxane
Pokud by podobný podpalovač nebyl, doporučuju se poohlídnout po smolnatém borovém dřevě - funguje podobně. Fotky a článek jsou na stejném blogu:
http://skwbushcraft.wordpress.com/2011/ ... tne-drevo/
Já jsem si takhle nedávnou rozdělával ojeň v lese, kde bylo všechno promočený od mlhy a námrazy a kořeny borovic rostoucích na skalách během chvíle hořely jako blázen.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Josef »

Lovci na Severu (tím velkým "S" myslím opravdový tvrdý sever, kde při drobné chybě končí každá sranda - sever Kanady, Aljaška, Sibiř aj.) pro nouzovou situaci používají kombinaci dvou věcí:

1. firesteel křesadlo.
2. plastovou skleničku benzínu (cca 1 decilitr technického, který je v mrazech lépe vznětlivý)

Žádné chmýří, vatičky, březová kůra a jiné přírodiny. Nalámou se větvičky, na návětrné straně ohniště polijí tochou benzínu a do politých větviček se křísne. Připouštím, je to značně nestylové, ale když zahučíte do vody a při mínus čtyřiceti na vás začne všechno mrznout, váš čas, kdy jste schopni něco dělat, se počítá zhruba na pět minut. A to pak jde veškerý "styl" i ekologie stranou a vyhrává jen takové řešení, které úspěšně rozdělá velký oheň i za mrazu a sněhu téměř okamžitě. Stoprocentně spolehlivě, i když byly oba komponenty předtím ve vodě a po vytažení se prakticky hned začínají obalovat ledem.
Ale pozor, vždy než budete křesat, dobře zkontrolujte, zda máte skleničku zazátkovanou a daleko od ohně. Benzín se za velkého mrazu odpařuje poměrně málo, proto je křísnutí do něj bezpečné. Ale pamatujte, že pokud to budede zkoušet v létě - odpusťte si nějaké velké benzínové polévání! Namořte jen malý koneček větvičky do benzínu, nic víc. Pokud byste vycmrndali celou skleničku přímo do ohniště, než se otočíte pro křesadlo, vytvoří se vám za letního dne oblak výbušných par a po prvním křísnutí snadno přijdete jedním rázem o obočí, vousy i vlasy. :chuckle
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od PaF »

Dobra pripominka. Byl jsem svedkem, jak pary rozmetaly 3m vysokou pagodu, kterou chtel soudruh tajemnik spolehlive zapalit. :D Meli jsme z toho jako piskoti pr..l, ale mohlo to skoncit zle.
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Ježura »

Ted jsem na youtube našel pěkné video... sice možná trochu OT ale líbí se mi to...
http://www.youtube.com/watch?v=WfRovJ1K ... re=related
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Fjord »

Tak jsem dnes přešla devatero hor a devatero řek (byl to porád a ten samý potok :lol: ). Byla docela vlezlá podivná zima, vlhko a šero. Chtěla jsem si na chvíli odpočinout a udělat si malý ohýnek pro radost a tak nějak vyvenčit nový "podstromečkový" firesteel :mrgreen: No, nebrala jsem sebou nic ze zaručených troudů, chtěla jsem zkusit, jestli se dá najít něco v lese v tomhle počasí. Tak jsem našla nějaké břízky a sloupala drobnou kůru, koukala jsem na traviny-ale ty byly všechny příliš mokrý. Nic moc jsem tedy nenašla. Zkoušela jsem podpálit tu březovou kůru, ale ani čmoudík. Z čehož plyne poučení-že do lesa bez suchého troudu, sirek, benzínu, toaleťáku, bo jiného podpalovadla ( když je prosinec, dva dny po roztátém sněhu a mlží) - raději nelézt :mrgreen:
Přílohy
new.jpg
new.jpg (224.78 KiB) Zobrazeno 16426 x
Naposledy upravil(a) Fjord dne 28.12.2011 1:15, celkem upraveno 1 x.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Ty jsi ale šikulka, moc holek co nosí po kapsách firesteel neznám 8-)
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od hanpari »

Fjord:

A nedalo se najít něco suchého např. v dutinách stromů, apod.?
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Ježura »

Když jsme s kamrádem byli na výšlapu našli jsme na bříze tohle. Najdete ji v hojném množství.
http://ohoubach.blogspot.com/2007/11/fo ... us_13.html
Dostat ji ze stromu je síla drží jak přibitá ale dřív byla používána jako zápalná houba. Nezkoušeli jsme to,ale určitě z tohohle nastrouháte suchý troud který potřebujete.
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Max »

Tu houbu jsem taky zkoušel použít. Musel jsem jí ale nechat doma vyschnout, když bylo venku sychravo tak byla totiž překvapivě nacucaná jak houba :-) Stejně by si musel najít ještě další suchej troud se kterým by si rozvoukal oheň. Troudnatec slouží spíš k zachycení jiskry. Když do ní křesneš, tak jenom pomaličku doutná, žádný plameny.

Fjord: Zkus troud příště připravit takhle, jak už jsem psal výše: https://lh4.googleusercontent.com/-PDEC ... 151643.jpg
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Fjord »

Dutiny pařezů či stromů mě napadly až doma, tak to zkusím příště :mrgreen: . Troudnatec samo znám, ale vzhledem k tomu, že bylo hodně mokro bych to ani nezkoušela. Jak píše Max, nacucá se to hodně -to chce mít z domu usušený. A ta bříza-jj měla jsem ji víc "nastrouhat", aby z toho byly drobný pilinky, pak by to možná chytlo. S firesteelem moc zkušeností zatím nemám-zapálila jsem tím jen suchý věci-ne vlhký, takže to chce vychytat mouchy a zkoušet. Každopádně raděj je lepší si troud předem připravit aby to bylo opravdu suchý. Ale pro nouzovky je určitě dobrý se naučit improvizovat když je mokro. Sirky můžou navlhnout, v zapalovači dojde benzín, lihový kostky se spotřebují a co pak, že- firesteel je dobrý řešení.
Odpovědět