Rozdělání ohně

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Venet »

Vecí ktoré skoro nič nevážia môžeš mať plný batoh. Nastrúhať s nožom si to vieš tiež. Ja strúhatko na ceruzky nepoužívam, používam nôž...
Cogito, ergo armatum sum.
Kraken666
Příspěvky: 26
Registrován: 13.10.2018 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Kraken666 »

Dovolím si přihodit svoje video o bowdrillu krok za krokem

http://www.youtube.com/watch?v=O3LX2m8ay6M&t=847s
Kraken666
Příspěvky: 26
Registrován: 13.10.2018 17:47
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Kraken666 »

Tentokrát firesteel a březová kůra u nás asi nejdostupnější
http://www.youtube.com/watch?v=8NHwqHhdzYE
blackout
Příspěvky: 29
Registrován: 08.07.2018 12:17
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od blackout »

Videl som na YT ako chlapík rozdelal oheň pomocou pilníku, kamienka a práchna.Čo uza kamienok to bol neviem, vyzeral ako pazourek, co jsem videl v muzeu. Máte s tým niekto skúsenosť, Myslím ten šutr. Uvažoval jsem kámen do křesadlovek, to by malo ísť. No aký by mohol byť taký, čo sa nalezne u cesty?
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od DeadMan »

Strana 11 tohoto vlákna :roll:
You cannot kill me as I am already dead!
blackout
Příspěvky: 29
Registrován: 08.07.2018 12:17
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od blackout »

Jo. Všechno jasný, až na ten pilník taky obecně známý. Jenom nevím jakej šutr. Ten cos našel. Co to je za kámen? Jak vypadá dyž leží támle tam co ty šutry ležej? Skusil jsem křemen, naprd.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od DeadMan »

Si děláš prdel ne?

Jedná se o klasický flint & steel, čili pazourek a ocílka.

Kdyby jsi četl dál, tak by ses dozvěděl, že lze použít i úlomek izolátoru vysokého napětí.

Jak poznat pazourek si někde nastuduj ........
You cannot kill me as I am already dead!
blackout
Příspěvky: 29
Registrován: 08.07.2018 12:17
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od blackout »

Dál jsem čet, sire, smím-li. Kousek izolátoru není odpovedí nač dopytováno. Rada "si nekde naštuduj", to už jo. Díky. Stay blessed.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od DeadMan »

Je toho plný internet i tady je spousta informaci a takoví lenoši, co jim je zatěžko hledat a nejprve si pořádně přečíst celé vlákno a nejraději aby jim bylo vše naservírováno přímo pod nos mě fakt vytáčejí .......
You cannot kill me as I am already dead!
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Hohepa »

lenochu, informací je fakt přehršel.
Ale bez vlastní praxe ti jsou na nic. Když se půjdeš podívat třeba do mineralogických sbírek Přírodovědné fakulty UK ,
Tak zjistíš, že ten samý nerost / šutr může mít desítky naprosto odlišných vzhledů, barev, povrchů....
a přesto to je pořád ten samý nerost. Takže nečekej fotku a jednoznačný popis " křemen vejčitého tvaru s vnitřním zbarvením RAL 4003 s povrchovou krustou v RAL 7035, úderem ho rozlom ve dví a vzniklou hranou křesej o ocel kalenou na 42- 50 HRC "

https://www.trampsky-magazin.cz/blog/ro ... m-530.html
KAMÍNEK
Mluvím obecně o kamínku, nemůže to být však jakýkoli kámen. Nejčastěji se používá ostrý pazourek, v nouzi lze použít i úštěp křemene nebo jiný nerost. Kromě pazourku, jsem úspěšně vyzkoušel křemen, rohovec, pyrit, markazit, růženín, limnokvarcit a dokonce i porcelánový střep.
Trochu jisker jsem vyloudil i z pískovce, ale to je asi tím, že je složen z křemičitého písku. Kdesi jsem četl, že by měl fungovat jakýkoli kámen, který je tvrdší než ocel. Nemám to úplně prověřené, možná to ale jako jisté vodítko to funguje. Pazourek je však zdaleka nejlepší. Dá se z něj uštípnout velmi tenký úštěp, který příliš nezatěžuje zavazadlo a jeho ostrá hrana vydrží déle než hrana jiných nerostů. Příliš tenký úštěp (cca pod 3 mm) se ale rychle odlamuje a tak, když je možnost výběru, volím raději silnější. Viděl jsem již extrémně velké křesací kameny, okřesané do kulata, takové také nejsou k ničemu. Dobrá náhražka pazourku je křemen. Má tu výhodu, že jej lze snadno pořídit u nás, ale za pazourkem je nutné se vydat do severozápadních zemí nebo jej někde zakoupit. Proto doporučuji, abyste si zkusili občas křesat i s obyčejným křemenem.
https://www.trampsky-magazin.cz/blog/ro ... m-530.html
https://www.woodcraft.cz/files/infostud ... cilkou.php
https://www.fantasyobchod.cz/pazourek


DeadMan:
mně zas tak trochu vytáčí to jeho puberťácké přecházení ze Slovenštiny do Češtiny s průběžným przněním veškerého jazyka.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Venet »

Hohepa, až keď si na to upozornil, a prečítal som si jeho príspevky znovu som zistil že prebieha zo SJ do ČJ.
Ale k téme,
blackout, aj opál veľmi dobre funguje. A už som to tu niekde spomínal... Stačí čítať. a aj rozmýšľať a skúšať...
A nemysli si že je opál neviem aká vzácnosť. Pozri hnedý opál, alebo drevný opál... Tie sú celkom bežné.
Cogito, ergo armatum sum.
Yenix
Příspěvky: 2
Registrován: 06.01.2019 10:13

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Yenix »

Ahoj,

najde se tu někdo, komu se podařilo na aliexpressu nebo podobných koupit firesteel, případně tu nekonečnou sirku, která by fungovala? Zkoušlel jsem jich někoik a vždycky to byl nepoužitzelný šmejd. Jen mě zajímá, jestli to i číňani dokážou vyrobit tak, aby fungovalo..
danny1691
Příspěvky: 254
Registrován: 02.03.2015 13:28
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od danny1691 »

mám firesteel a funguje. Nebude to spíš špatným postupem?
Sofi
Příspěvky: 71
Registrován: 22.11.2018 9:12
Pohlaví: žena

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Sofi »

No jak se to vezme - křesadlo z aliexpressu fungovalo... dočasně. Už na první pohled bylo jasné, že přišla tlustá tyčinka čehosi, do čeho byla na povrchu vložena tenká magnéziová tyčinka, která jen zlehka vystupovala z té tlusté, takže se velmi rychle obrousila. No a škrtátko bylo na nic, ale to je problém spousty křesadel. My obvykle škrtáme nožem. Ale máme i dvě parádní křesadla, kde to funguje komplet a i přiložené škrtátko je schopné vykřesat parádní jiskry.... ale není to z aliexpressu ;)

A skoro všechna křesadla jsou potažená barvou, nebo čím, co ti jiskru nehodí. To se musí nejdřív oškrabat.
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od zedik »

Než zkoušet x kusů z ali,jestli fungujou není lepší pořídit origo švédskej Light my fire nebo Aurora firesteel? obě jsou jistota
Sofi
Příspěvky: 71
Registrován: 22.11.2018 9:12
Pohlaví: žena

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Sofi »

Já bych ke zmíněným přidala ještě toto křesadlo... patří k nejlepším, co jsme vyzkoušeli:

http://www.martinhybler.com/products/kr ... el-hunter/
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od PaF »

Máte někdo vyzkoušený ten FIREPISTON výše zmíněného výrobce? Vypadá to jako konečné řešení ohňové otázky :shock: .
Sofi
Příspěvky: 71
Registrován: 22.11.2018 9:12
Pohlaví: žena

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Sofi »

Od Hyblera bych se ničeho nebála.

My teda dáváme přednost křesadlům - je to snadno a opakovaně použitelné, materiál na chycení jiskry se dá nasbírat v přírodě, nebo nosím na chytání jisker doutnák s mosaznou koncovkou (taky od Hyblera). Práchno se mi dopředu připravovat nechce.
Uživatelský avatar
Xemon
Příspěvky: 22
Registrován: 28.06.2015 23:59
Pohlaví: muž

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Xemon »

Firepiston od Hyblera mám. Z řemeslného hlediska krásná práce (mám poslední titanový co vyráběl). V balení náhradní těsnící kroužky, lubrikant, práchno z provazu, tkanička a drátek na čištění.
Než to člověk chytne do ruky chce to trochu cviku, po ne příliš úspěšných začátcích jsem zjistil, že hlavní trik je spíše v prudkosti než dráze zamáčknutí. V příznivých podmínkách je zapalování s touhle hračkou sranda, v nějaké krizové situaci (např. pád do vody v zimě) bych na to až tak nespoléhal. Je nutné mít samozřejmě absolutně suché práchno, jinak je teplo z komprese využité na vypařování vody a nezapálíte nic. Ale fajné jako záloha, zvlášť když se naučíte používat přírodní materiál, která zabírá málo místa. V nouzi je místo lubrikantu těsnění možné opatrně naslinit a když se voda nedostane do části, kde probíhá komprese, tak funguje vše, jak má.
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od jolky palky »

Má zkušenost s křesadly z Číny je pozitivní. Objednal jsem větší množství v ceně okolo 50,- kč i s dopravou. Mám je na rozdělání ohně doma a taky pro děti když je nějaká akce. Samotná tyčinka má průměr 8mm a délku 45mm. Součástí je šnůrka a plíšek s malým pravítkem a otvírákem. Plíšek funguje dobře, pro špunty jsem trochu udělal hranku.
Pro porovnání: Firesteel od Krakena průměru 8 mm a délky 10 cm stojí 180,- Kč. Na ty nedám dopustit, ty mám v BoBech a když jedu někam pryč.
Takže nákup od šikmooček bych úplně nezatracoval.
Přílohy
čína.png
čína.png (201.62 KiB) Zobrazeno 11612 x
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Odpovědět