Rozdělání ohně

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
muzzleloader
VIP
Příspěvky: 766
Registrován: 04.04.2012 14:26

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od muzzleloader »

Pamatujete se na tu plastovou pistolku z detstvi?Tusim ze to byla CZ 50 nabo CZ 70.Pri stlaceni spouste se v hlavni pohyboval jezdec s vroubky a trel se o kaminek ze zapalovace.Krasne to jiskrilo.Rozdelavali jsme tim ohen.Udelali jsme chomac s chmiri pampelisek,suche travy a klaciku.Sirky a zapalovac nam nechteli rodicove pujcovat :-) Byla to vzdy jistota.Kamarad ji nedavno koupil na aukru a pouziva ji u sporaku misto zapalovace.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Ivana »

Vy tady máte v oblibě technická udělátka, ale rozdělat oheň třením dřev (hovořím teď o způsobu luk-svidřík) není zas tak složité. Chce to trochu cviku, napoprvé se to většinou nepodaří, ale mistři to zvládají za 20 sekund. Zkoušela jsem to s vypůjčenými pomůckami a byli jsme na setkání kde bylo vyzkoušeno hodně různých způsobů. Osobně mám ještě úspěšnou zkušenost s lupou, ale to chce papír a hodně slunce.
Ze starého woodcrafterského archivu mého otce jsem získala tabulku s praktickým ověřením vhodnosti jednotlivých druhů dřevin na metodu luk-svidřík. Nejlíp (tj. nejméně se nadřít, nejsnadnější chytání) vychází kombinace podložka lípa, svidřík krušina olšová a ještě několik dalších. Pro zájemce ještě odkaz na tabulku.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od vrb »

Nedávno jsem objevil Ameriku : TeĎ koukám že to tu psal Miki str.6 .

Kdo nechce vyhazovat peníze za Firesteel, případně si ničit Firesteel při běžném používání a experimentování. V potřebách pro svářeče se dá koupit škrtací kamínek do zapalovače za 6Kč - má 3 x 20mm.

Dá se držet v ruce nebo pro lepší pohodlí přilepit na kousek dřívka vteřinovým lepidlem. Škrtat jsem zkoušel tím ulamovacím nožíkem za 10Kč. Dá se s tím na první škrtnutí zapálit chomáček obyčejné vaty. Papírové kapesníky a toaletní papír chytají na 5-10 škrtnutí.
Z výroby je na něm epoxidová vrstva proti oxidaci, takže vydrží doufám neomezeně dlouho dokud nezačneme škrtat.

Vzhledem k ceně se dá udělat PA zásoba značného počtu dostačující na několik lidských životů a rozmístit předem do strategických pozic, na záchytné body, cache a pod. je potom o starost méně.

Svářečka na plastové sáčky je v kdejakém bazaru za 150Kč takže mít u toho kousek vaty zatavené v igelitu není problém.

Další možnost je nepochybně Lupa - dá se koupit u stánkařů za 20-50kč. Když svítí slunce je to neomezený zdroj koncentrovaného tepla, dokud ji člověk nerozbije nebo nepoškrábe. Podařilo se mi rozdělat oheň i ruským dalekohledem TENTO BPC 20x60 bez rozebírání, jen nasměrovat světlo přes dalekohled na suchý list. Typy 10x50, 8x30 ani 12x40 se mi to nepodařilo.

Ad tření dřev - velice zajímavá ultimátní disciplína. musím se přiznat že se mi tak dosud oheň rozdělat nepodařilo. Ani za použití 900W vrtačky.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od alibaba »

Nezapominejte ,ze prkenko a vrtak musi byt dve rozdilna dreva tedy dreva rozdilne tvrdosti jako napr vrtak je z lipy a prkenko z buku atd je treba experimentovat ,nez najdeme ta spravna dreva ,musi se nadelat dostatecne zhaveho popela co se prenese do ohnoveho hnizda a asi za 2 -3 minuty rozfouka a pak to chytne plamenem a cele hodime na zem .....
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Josef »

Prut z lísky (vrták a luk), smrk (prkénko) - docela dobrá kombinace, která se v přírodě se hojně vyskytuje a myslím, že obě rostliny by měl úspěšně rozpoznat skoro každý. :lol:
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Maximus »

Pěkný odkaz na rozdělání ohně křesáním:
http://www.woodcraft.cz/files/infostudn ... cilkou.php
gonzo23
Příspěvky: 155
Registrován: 22.02.2012 17:22

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od gonzo23 »

Pár dní zpátky mně kolega poprosil o zapalovač, aby si mohl zapálit cigaretu. V batohu jsem měl jen křesadlo HUNTER a zapomenutou vatovou štětičku. Pár škrtnutí a kolega si zapaloval cigárko hočící vatovou štětičkou. Jsme se chlámali ještě pět minut. :rofl
jaromir
Rozpadlík
Příspěvky: 224
Registrován: 20.01.2012 14:12
Bydliště: podkrkonoší

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od jaromir »

vrb píše:Nedávno jsem objevil Ameriku : TeĎ koukám že to tu psal Miki str.6 .

Kdo nechce vyhazovat peníze za Firesteel, případně si ničit Firesteel při běžném používání a experimentování. V potřebách pro svářeče se dá koupit škrtací kamínek do zapalovače za 6Kč - má 3 x 20mm.

Dá se držet v ruce nebo pro lepší pohodlí přilepit na kousek dřívka vteřinovým lepidlem. Škrtat jsem zkoušel tím ulamovacím nožíkem za 10Kč. Dá se s tím na první škrtnutí zapálit chomáček obyčejné vaty. Papírové kapesníky a toaletní papír chytají na 5-10 škrtnutí.
Z výroby je na něm epoxidová vrstva proti oxidaci, takže vydrží doufám neomezeně dlouho dokud nezačneme škrtat.

Vzhledem k ceně se dá udělat PA zásoba značného počtu dostačující na několik lidských životů a rozmístit předem do strategických pozic, na záchytné body, cache a pod. je potom o starost méně.
------------------------
Svářečka na plastové sáčky je v kdejakém bazaru za 150Kč takže mít u toho kousek vaty zatavené v igelitu není problém.
když už kupovat kamínky pro autogen tak i s křesadlem !!
pomalu lepší než celej Firesteel... do zásob

s těma svářečkama za 150,- bych byl opatrnej a nespoléhal bych na věci nimi zabalené.!!!mam ji doma.
mam i profi svářečku a rozdíl je........ taky záleží na fólii..
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od floky »

Spravil som taký experiment...Spočíval v tom, ako dlho vie ohnisko, respektíve uhlíky vydržat v použitelnom stave. Tj priloženie dreva a jemné rozfukanie.

Výdrž uhlíkov ovplyvnuje hlavne finálny tvar v akom je ohnisko ponechané. Základ je pahrebu nakopiť čo najviac na seba. Aj malá pahreba nakopená na seba bez zásahu vydržala 24hodín. Naopak, pahreba ktorá na začiatku poskytovala taký žiar a intenzitu, že bolo nepríjemné zdržiavat sa pri nej, po volnom rozhrabaní stratila značnu čast tepla už po 2 hodinách a po 8 hodinách bola v podstate nepoužitelná.

Takže dobrá rada, ak plánujete udržiavať ohnisko po dlhší čas, je vhodné nakopiť pahrebu čo najviac na seba. Takto udržiavaný oheň bude k dispozicii po dlhu dobu.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od DeadMan »

asi dobré připomenout nic méně kdo od mala opéká párky nad ohněm a peče brambory v popelu musel tohle už dávno vypozorovat ;)
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Pampalíny »

PŘÍPRAVA TROUDU Z TROUDNATCE: http://www.slovane.cz/view.php?cisloclanku=2011040005
Do čerstvého choroše se jiskra zachytit nedá :(

Osobně si myslím, že rozdělávat oheň v domácnosti člověk nepotřebuje. V případě krize, bude doma oheň stále hořet, neb se bude stále něco vařit apod. Nicméně nejméně náročné je rozdělání ohně "lukem" - líska a lípa rostou všude... Při větší troše cviku to jde i bez luku (já nyní bojuji s orobinmcem jako další metou).

Pokud máte pilník (místo křesadla) a kousek křemene (ten je dnes všude) tak si troud vyrobíte a rozdělání ohně je potom otázkou jedné minuty.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Grunt »

Ivana píše:Vy tady máte v oblibě technická udělátka, ale rozdělat oheň třením dřev (hovořím teď o způsobu luk-svidřík) není zas tak složité.
Já bych jen pro úplnost dodal, že zas tak úplně jednoduché to také není. Mě se podařilo do podložky protlačit jen ďůlek (kupodivu místo kde mělo být nejmenší tření začalo karbonizovat). Ale předpokládám že to bylo dřevem (rukama samozřejmě ne).
Přílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Pampalíny »

Rozdělávání lukem chce vidět a pak to jde samo. Já se s tím mořil a pak jsem to udělal na poprvé.

Pokud bude nějaký sraz, tak si to nech předvést. Určitě je tu dost lidí co to umí.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Josef »

Grunte, děláš základní chybu, důlek musí být na okraji destičky nikoli uprostřed a musí mít výřez od otvoru ven k okraji. Destička ani tyčka třením nevzplane, na to je moc velká, studená a není tam přístup vzduchu. Začátek máš dobrý, vrtáním "karbonizuješ" - tj. vyrábíš horké zuhelnatělé pilinky, to je v pořádku. Ale dále to musí pokračovat tak, že ty pilinky se výřezem v okraji prkénka sypou na podložku položenou vedle prkénka, např. na suchý list nebo březovou kůru. A teprve až jich tam máš slušnou hromádku, tak je opatrně rozfoukáš, jako by to bylo žhavé uhlí a k žhavému místu přiložíš něco hodně hořlavého, např. velký chomáč chmýří z bodláků, suché traviny aj. Teprve pak ti vzplane použitelný plamen. Nesnaž se tedy zapálit to prkénko (to ti musí vydržet na spoustu rozdělaných ohňů), ale zapálit troud od těch horkých pilinek, co ti vrtáním od vrtáku odpadávají.
Taky pozor, jakým dřevem vrtáš. Ono to není jen tak vzít "nějaký" klacek. Mělo by to být měkké, lehké dřevo. Takové, které je dobrý tepelný izolant, aby z místa tření neodvádelo teplo pryč. Jedna ze snadno dostupných dobře fungujících kombinací je prkénko smrkové, rotující tyčka z dobře vysušeného lískového prutu. Když použiješ stejný druh dřeva použitý na tyčku i na prkénko, pak to moc dobře nefunguje.
prkenko.jpg
prkenko.jpg (44.88 KiB) Zobrazeno 14621 x
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Grunt »

Josef píše:Grunte, děláš základní chybu, důlek musí být na okraji destičky nikoli uprostřed a musí mít výřez od otvoru ven k okraji. Destička ani tyčka třením nevzplane, na to je moc velká, studená a není tam přístup vzduchu. Začátek máš dobrý, vrtáním "karbonizuješ" - tj. vyrábíš horké zuhelnatělé pilinky, to je v pořádku. Ale dále to musí pokračovat tak, že ty pilinky se výřezem v okraji prkénka sypou na podložku položenou vedle prkénka, např. na suchý list nebo březovou kůru. A teprve až jich tam máš slušnou hromádku, tak je opatrně rozfoukáš, jako by to bylo žhavé uhlí a k žhavému místu přiložíš něco hodně hořlavého, např. velký chomáč chmýří z bodláků, suché traviny aj. Teprve pak ti vzplane použitelný plamen. Nesnaž se tedy zapálit to prkénko (to ti musí vydržet na spoustu rozdělaných ohňů), ale zapálit troud od těch horkých pilinek, co ti vrtáním od vrtáku odpadávají.

Jo, to vim. Já se jen prvně snažil o prvotní karbonizaci materiálu a vyzkoušet si jestli to zvládnu (postupoval jsem podle tohoto)
Josef píše:Taky pozor, jakým dřevem vrtáš. Ono to není jen tak vzít "nějaký" klacek. Mělo by to být měkké, lehké dřevo. Takové, které je dobrý tepelný izolant, aby z místa tření neodvádelo teplo pryč.
Kača i podložka z břízy. Přítlačný díl akát. Bříza mi přišla na omak strašně moc hladká. Kača se na ní točila jako na po ledě. Naopak u špice (ďůlek natřený vazelínou pro snížení tření) kde byl akát karbonizace začínala (špička byla horká, to bylo cítit prstem).
Josef píše:Jedna ze snadno dostupných dobře fungujících kombinací je prkénko smrkové, rotující tyčka z dobře vysušeného lískového prutu.
Dřevo jehličnanů prej moc dobře nefunguje a že bych našel v přírodě jen tak lísku, dost pochybuju.
Josef píše:Když použiješ stejný druh dřeva použitý na tyčku i na prkénko, pak to moc dobře nefunguje.
Očividně co člověk, to názor.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od alibaba »

http://www.youtube.com/watch?v=m0bEoVhxFJ8

Nevim co je na tom tezkeho obe dreva mohou byti smrkova a treba ten vrtak z tvrdeho dreva a podlozka z mekkeho dreva .....doporucuji vyzkouset a neteoretizonat vrteni dreva asi trva 1 minutu a rozfoukavani asi 2-3 minuty ,vsak to znali v dobe kamenne a tak byto mel kazdy zvladnout .....
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Pampalíny »

Návodů je spousta, ale je zde také spousta věcí, které si chce ošahat/odzkoušet. Například tlačíš moc - vytváříš "velké kusy" a nechytne to, tlačíš málo, nevytvoříš dostatečnou teplotu. I šířka zářezů je důležitá.

Tohle teoretizování je k ničemu. Pokud je někdo ze Severní Moravy nebo Jižních Čech a chce to umět, tak mu to ukážu, pokud si přijede na lekci. Za 30 minut ho to naučím, pokud má svoje dobré vybavení. Nebo mu to ukážu na svém vybavení.

p.s. učili jsme se u Hroma, líska a lípa jsou nejlepší kombinace - lísku najdeš úplně všude - pokud se nebavíme o smrkové monokultuře :) Na pokraji lesa apod.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od vrbodol »

Ahoj.Tak už se mi taky podařilo 3x vyvrtět a zapálit,ale mám dva dotazy.Co zapalujete žhavím uhlíkem?Já zkoušel práchno co mám ke křesadlu a pak obyčejnou koudel.Největší problém u mě byl najít optimální tětivu na luk.Zkoušel jsem koženej řemínek ,kterej jsem si ustříhnul ze starý kožený zástěry,řemínek ze šicího stroje,ale obojí se mi předřelo a řemínek ze zástěry se hrozně zadrhával.Přitom jsem čekal že ta kůže bude optimální .Nakonec používám obyčejnej silonovej- PES šnůra ,ale při mejch pokusech taky moc nevydrží.Tak poradte co se osvědčilo vám.Ještě jsem premejšlel skusit rozpíst klasickej konopnej co se na něj váže pašík při zabijačce,ale řikám si jestli to není zbytečná práce.Chci něco trochu přírodního.Při představě že na čundru budu vrtět nějakym silonovim špagátem mi naskakuje husina.Jinak když chytnu rytmus tak to hoří během 2=3 minutek.Dík za rady.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Fabulous »

Křováci rozdělávají oheň pomocí dlaní. Zahoď luk a trénuj mozoly :devil

Edit: nepomohlo by k životnosti nějaké mazání?
Uživatelský avatar
sroub
Příspěvky: 263
Registrován: 05.08.2012 10:42
Bydliště: Poblíž Kladna

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od sroub »

Já používám konopnej provaz, akorát ho trochu utáhnu. Má cca 0,8 až 1cm. Pampalíny je tušim má v shopu, případně si nechám udělat metrový kousky od kluků co dělaj kelty, vozej na akce takovej systém na výrobu provazů....
A na tu žhavou hromádku dávám odřezky který sem si nadělal když znovu zaostřuju ten vrták, případně upravuju díru v ohňovym dřívku. Ořezávám to tak aby mi to padalo na to prkýnko a nemusel sem to hledat v trávě....
Odpovědět