Pristresok, stan, bivak.

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od PaF »

Dnešní rozmazlenost materiálem je k popukání. Poprvé jsme měli na Fagaraši plátěné áčko s gumovou podlahou pro 3 osoby s váhou cca 8 kg ;) . Pravda, dnes mám záda v řiti :ne .
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od mart0 »

Souhlas, také jsme chodili v devadesátkách po Rumunsku s těžkým áčkem i když ne plátěným. Když jsme později chtěli ušetřit váhu, tak se bralo jen tropiko bez vnitřního stanu a igelitový tunel (dalo se spát přímo v tunelu, nebo se použil igelit místo podlážky). On i můj dekový spacák vážil o dost víc než dnešní... Batoh míval vždy přes 20kg. A těžké batohy zvládaly i holky, když se to nějak rozumně rozdělilo.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Piston »

Dilema při koupi je ta nejlepší část, tolik možnosti výběru tu nikdy nebylo :-) Poláci pro to mají hezké, leč obtížně přeložitelné slovíčko - gadżeciarstwo.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Bill Masen »

V devadesátkách nám stačila celta, spacak, konzerva luncheonmeatu, rum a svetr v teleti.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od PeFi »

No jo, jenomže to jsme taky byli o 25 let mladší. A když má kancelářská krysa vynést bágl o 1000 metrů výš, tak se každé kilo navíc nehezky pronese. Letos jsme každý zátěž navýšili o 5 kg (z 13kg na 18 kg), takže jsme tentokrát nemrzli a jídlo bylo teplé, dobré a bylo ho dost, ale bohužel se to proneslo (a dlouholetý pobyt v kanceláři fyzičce vůbec nepomohl). Rád bych hmotnost držel pod 20 kg, ideálně poblíž 15 kg. Těch 12 kg bylo zcela luxusních a dalo se s tím i pohodlně běžet po hřebenu, což byl super zážitek, ovšem v noci to bylo peklo. Takže snížit hmotnost stanu z 3,5 kg na 2,5 kg se hodí. Stan je taky nejtěžší objekt, který mám v batohu.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od PaF »

Jasně, rozumím tomu ;) . Faktem je, že dnes ten stan může vycházet na 1 kg na osobu, je to spíš o ceně než o dostupnosti.

Historické okénko z Fagaraše v devadesátkách: plátěné áčko 8kg/3 osoby, pak áčko Start 2 s tropikem cca 3 kg/2 osoby, pak první Gemma snad 3,5 kg/2 osoby (v nouzi 3)… Mumie vaťák 2,5 kg, dekáč péřák 2,5 kg, péřák z uniky pod 2 kg, umělé vlákno 1,3 kg... Polská krosna, kletr Gemma 60l, kletr Gemma 75 l (dnes ho plný ani nezvednu :head ). Startovali jsme kolem roku 1980 na 30 kg, ke konci se soudobým vybavením (před průšvihem se zády) v pohodě 18 kg i s vodou. Dnes bohužel 12 km s batůžkem 5 kg a holemi po ČM vrchovině … a finito, 2 dny křeče v levé noze.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Piston »

Vymoženosti moderní doby jsou dobro, o tom žádná. Já se chystám koupit kvalitní sestavu dlouhá hamaka s moskytierou/underquilt/celta nad ní - už jsem jako princezna na hrášku. Pro toulání po zalesněných českých/slovenských horách ideál.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od PaF »

No, chce to vyzkoušet. Já se třeba v hamace dobře nevyspím. Vadí mi obtížná změna polohy (dost se v noci melu) a hlavně - slehlý spacák zespod nehřeje. Vzhledem k tomu, že pod ním není karimatka ale vzduch, není tam žádná izolace. To možná nevadí od půlky června do půlky srpna, ale jinak je to podle mne zásadní problém.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od cipis »

Hamaky se dělají i zateplené zespod, nicméně já do toho nemůžu ani vlézt, je mi okamžitě blbě. Kluci si to na airsoftových akcích velice pochvalovali, i místo pro tři-čtyři hamaky a můj stan se vždycky našlo.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Piston »

Lepší hamaky mají dvojité „dno“, kde se zastrčí karimatka, aby neklouzala. Ovšem pokud je někomu z houpání zle, tak přes to nejede vlak. Mě to naopak příjemně uspává. Ony tu prý pokusy s hamakami byly už v někdy v 60tých letech mezi trampy, jak psal Fredy Schubert v „Stopou toulavou“. Ale skončily na tom, že spáčům „vtipálci“ hamaky uřezávali, čímž jim to znechutili. Stopou toulavou je hodně zajímavá kniha, pokud někoho zajímá geneze čundráckého a turistického vybavení u nás.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Bill Masen »

Hamaka je dobrá na povalování, ale na spaní ne. Tedy pro mě. Aby byla pevnější a zespoda zateplená, už by to chtělo vyztužit klacky. Do batohu to pak přestává hmotnostně a objemově dávat smysl.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Germanik1 »

Byl jsem účasten jednoho myšlenkově ztraceného pokusu s hamakami. Koncem listopadu nás 9 vyrazilo na Devět skal. Vybavení zimní vystrojí, kvalitními péřáky a hamakami. Pomýleným cílem bylo obelstít přízemní mrazíky. V cíli se 7 lidí vyvázalo na stromech na hamaky, včetně pojistných sedáků. Já zbabělec jsem si udělal záhrab v suchém listí pod vývratem. Dvakrát lezli nahoru a dolů, aby měli orientaci. V noci přišla žahavka, tak - 7 st C. Ve 4 ráno zoufalý křik a my dva, co jsme spali na zemi, jsme všechny spouštěli dolů. Částečně podchlazení s motorickými obtížemi, co kus to zážitek. Kromě chladu zřejmě ještě oběhové potíže. Za mne hamaka jen v kraji, kde chrání před hmyzem s kvalitní moskytiérou. Byli jsme mladí a dobře blbí.
Udělám co musím
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Zapadlo »

Stejná zkušenost. Kamarád si cca před dvaceti lety koupil hamaku a superdrahý zimní spacák od Sira Josepha. Testnuli jsme to v únoru kousek pod Pradědem v prvním lesíku kde se dala uvázat. V noci kolem patnácti pod nulou a větrno. Kamarád většinu noci prochodil kolem nás, co jsme spali zahrabaní na zemi. Žádný spacák nefunguje, pokud mu na více než na třetině plochy hamakou znemožníte loft.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Cep »

U mne to nebyla hamaka, ale ruské (spartakiádní) lehátko v zimě v nevytopené tělocvičně. Kosa zespodu a následující choroba.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Reccol »

Hele, těžko odsuzovat hamaky, když tu nikdo v těch katastrofických scénářích nevěděl, jak se to používá :)
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Germanik1 »

To se omlouvám, jestli to tak vyznělo. Rozhodně hamaky neodsuzuju. Jen v našich zeměpisných šířkách spíše účel transportní pro raněné apod. Kdysi tak byly osazený snad Karosy a některé typy vozů ČSD. Tedy připravenými závěsníky
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Jason »

Ja mam hamaku i s moskytierou - koupil jsem si ji pred lety na nejakou vypravu na ryby do Spanelska. Na prvni pphled super vec, zavesil jsem mezi stromy, nahoru uvazal tu sit a kdyz jsem si do ni lehnul tak vseodthla z vetvi.. zkousel jsem asi dva dny to ruzne navazovat ale nakonec jsem spal bez te site.. a stejnak jsem se temer nevyspal. Dale jsem se s nima setkal ruzne po asii. Pro me spani uplne na nic, neslo o teplotni konfort ale proste jsem se poradne nikdy nevyspal..
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od bivoj »

Na spaní v hamace musí být nátura a přirozená odolnost/vlastnost spát v pozici larvy. Nedá se na to "zvyknout". Na vandry jezdím už cca 40 let a párkrát jsem se snažil hamaku vyzkoušet, ale bohužel, vždy to skončilo fiaskem. To už se fakt líp vyspím jen v samotném spacáku na tvrdé holé zemi (bez jakékoliv karimatky či jiné izolace) jak v hamace. Pro mé tělo je to v hamace nepřirozená poloha a prostě neusnu (nebo se celou noc budím). Na komfortní spánek prostě potřebuji +- pevnou podložku a možnost se při spaní vrtět a převalovat... Navíc 99% spánku ležím na břiše, což je v hamace zvláště nekomfortní poloha... ;)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
jasp
Příspěvky: 31
Registrován: 30.07.2015 6:17
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od jasp »

Spani v hamace je to nejpohodlnejsi spani venku. Problem je v tom, ze pokud to nekdo zkusi bez zakladnich znalosti jak ma hamaka vypadat a jak se ma povesit, tak je to pro nej nepohodlny a zanevre na hamakareni jednou provzdycky. Spim v hamace uz pres deset let a nikdy bych se dobrovolne ke spani na zemi nevratil. Par rad kdyby to nekdo chtel zkusit bez predsudku z predchozich komentaru:
1) hamaka musi byt z materialu co neni pruzny, to same plati pro vsechny uvazky na kterych je to povesene (napr hamaka z decathlonu je pruzna=nevhodna).
2) Hamaka musi mit urcitou velikost, jinak je v ni clovek napresovany jak sardinka a nevyspi se. Minimum pro chlapa normalni velikosti je delka 3metry a 1,5metru na sirku - to je minimum! Optimalni sirka je 1,6 a delka 3,30m.
3) Uvazani hamaky se dava do vysky ramen osoby ktera v ni bude lezet, hamaka musi byt trochu provesena. Optimum je takove, ze po tom co si do ni clovek sedne tak musi mit obe nohy celyma chodidlama na zemi, pokud nema je hamaka moc napnuta a neda se v ni pohodlne lezet.
4) V hamace se nelezi v ose zaveseni, ale diagonalne, hamaka se pak narovna a clovek v ni neni prohnuty jak banan. V praxi to znamena ze hlava je jakoby k jedne stane hamaky a nohy k druhe strane, lezi se vlastne trochu "nastorc".
5) Hamaka musi mit ze spodni strany zatepleni i v lete, protoze stlacena kuze na spodni strane se neprokrvuje tak dobre a telo rychleji prochlada, navic zespod je pristup vzduchu a ten masivne odvadi teplo. pokud fouka odvod tepla dramaticky roste a to i v pomerne teplem obdobi. Osobne jsem sundal spodni zatepleni jen jednou v Albanii kdy bylo pres noc kolem 34°C.
6) V hamace nefunguje spodni strana spacaku, je zmackla a nema loft. Tudiz je spacak do hamaky zbytecny a lepsi je mit tzv top quilt ktery je neco jako pul spacaku.
Celkove je sestava hamaky a veskereho prislusenstvi lehci nez stan.
PS: samozrejmne ze vim ze do vsech destinaci se hamaka nehodi a i ja mam proto stan ktery pouziju tak jednou za pet let - neni potreba mi teda psat ze do pouste se hamaka proste nehodi :-).
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od RedneckBear »

Poradite mi, prosim, kde bych sehnal nepouzitou maskovanou celtu CSLA? Mam 2, 1 zalozni a 1 hlavni. No a tu hlavni jsem si ted o vikendu kvuli sve blbosti malem znicil, tak jsem si rek, ze by to chtelo jeste aspon dalsi 2 zalozni, protoze chytrejsi uz nebudu a je to asi muj nejmilovanejsi kus vybaveni ...

Jenze co jsem koukal po netu, tak z drivejsi ceny cca 500Kc na cenu mych celt cca 1200Kc uz to vylezlo na 1500-1800Kc ... a nikde nejsou skladem. Rad bych se zasobil, dokud to jde, pokud to tedy jde.
The Emperor protects ...
Odpovědět