Pristresok, stan, bivak.

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od kregan »

To tě bude stát víc než novej pytel/US žďárák se zipem.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od RedneckBear »

K4cer píše:Zaprvní, spím na blbý karimámě, čímž nemusím hledět na to, co a kdy mi samonafukovačku propíchne. Pokud není moc zima a neprší, tak karimámu nahradím listím (né že by to nešlo i za mokra, ale karimatka je cesta menšího odporu). Samonafukovačku sem nikdy neměl, vždy byla drahá a zas tak mi nechyběla ke štěstí. Je možný že se na ní spí líp, já sem každopádně vždy usnul i na karimámě, a vždy jsem se i vzbudil, takže nějak to funguje, a zastávám názor že lidi spávali i na horších věcech, a je to jen otázka zvyku vs. pohodlí.
Tohle vidim stejne. Vetsinu roku spim na alumatce, kdyz to na mne nejak prijde, tak na nejaky levny karimatce.
Nechapu proc, ale co spim na alumatce, tak me rano neboli zada. Nevim, jestli uz si zvykam (nejezdim kempovat moc casto), nebo je to placebo. :mrgreen:
K4cer píše:Zadruhý, celtu mám už několik let britskou v DPM, ta je cca 2x3m, zhruba. Beru ji když jdu plánovaně tábořit a bude hnusně, jinak si vystačím s pončem na paracordu, hlavně proto že je výrazně lehčí.
V autě vozím vysloužilou celtu NDR, tu jsem nosil než jsem zakoupil britskou. Ta NDR není špatná, ale je to těžká kráva - což v autě nijak nevadí.
Tady bych mel dotaz. Pouzivam nejakou plachtu 2x3m, ze pry 130g/m2.
Ted jsem si v ramci odlehcovani (lehci bagl, lehci spacak) koupil nejakou plachtu 2x3m, ze pry 50g/m2.
A jen tak mi zacalo vrtat hlavou, jestli ta lehci plachta prezije ve vetru, kdyz si postavim Acko, o hodne min nez ta silnejsi ...
??? :?
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Serža »

by mě zajímalo, kde např.v balkánském "krši" najdete listí....
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od kregan »

RedneckBear píše: Ted jsem si v ramci odlehcovani (lehci bagl, lehci spacak) koupil nejakou plachtu 2x3m, ze pry 50g/m2.
A jen tak mi zacalo vrtat hlavou, jestli ta lehci plachta prezije ve vetru, kdyz si postavim Acko, o hodne min nez ta silnejsi ...
??? :?
Ze zkušenosti pokud je dobře postavená a nepřijde nějakej orkán, tak jednorázově vydrží podobně. Z dlouhodobějšího hlediska vydrží výrazně míň (většinou začně celoplošně protejkat).
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od RedneckBear »

kregan píše:
RedneckBear píše: Ted jsem si v ramci odlehcovani (lehci bagl, lehci spacak) koupil nejakou plachtu 2x3m, ze pry 50g/m2.
A jen tak mi zacalo vrtat hlavou, jestli ta lehci plachta prezije ve vetru, kdyz si postavim Acko, o hodne min nez ta silnejsi ...
??? :?
Ze zkušenosti pokud je dobře postavená a nepřijde nějakej orkán, tak jednorázově vydrží podobně. Z dlouhodobějšího hlediska vydrží výrazně míň (většinou začně celoplošně protejkat).
Bezva, diky za ujisteni. Ja objednal rovnou dve plachty, tak kdyztak zmoknu maximalne jednou. :)
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od RedneckBear »

Jinak me "bavi" ty rozmery, to je kvalitka:
- oficialne 200x300, s max odchylkou 5% tedy minimalne 190x285
- ta lehci ma po premereni 180x280
- a ta puvodni 175x270
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od K4cer »

Serža píše:by mě zajímalo, kde např.v balkánském "krši" najdete listí....
Asi nenajdu, primárně proto že tam neplánuju vůbec chodit.

Pokud jdu na čundr tak zhruba vím kam jdu, a v mým okolí to listí najdu vždy. Když je mokro, tak je mi jednodušší vzít si karimámu, ale poradil bych si i bez ní, nejsem kytička - jen je to prostě pohodlnější.
Pokud tady dojde někdy k nějakýmu průseru, tak se stejně budu pohybovat nanejvýš v okolí, a absenci karimámy/samonafučky/bidla s matrací a bufetkou přežiju (nebo v nejhorším ne, za mnou nemá kdo brečet).
A pokud bych se z nevímjakých důvodů ocitl někde v nějaký psí prdeli kde nemaj listí, tak si twl poradím jinak, ustelu si v cizím autě, nebo senníku, nebo si tu matraci koupím/ukradnu, nebo najdu spolubojovníky co mě přichýlí, cokoli.

Chlap má mít zapalovač, nůž, pistoli, a boty, vše vostatní je buď zbytný nebo alternovatelný.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od RedneckBear »

Jeste bych mel jeden dotaz ke krycim plachtam. Ta starsi, kterou mam - zacinaji se mi u ni odlepovat "lemy".
Cim je nejlepsi to podlepit? Nejlip asi nejaka paska, ktera bude drzet jak cyp, ale mam doma jen pruhlednou lepici a ducttape a ani jedna na tom extra drzet nebude, rozhodne ne pri ohnuti ...
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od kregan »

Vyhodit a koupit novou. Jestli se ti s tim chce patlat, asi bych to lepil Chemoprenem.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od RedneckBear »

Chapu, ale ja bych chtel tu novou prelepit hned na zacatku, ale na to bych potreboval nejakou pasku, protoze u nove se do tech "svu" cpat nebudu.
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od RedneckBear »

Ps. Ja jsem se vyjadril blbe. Ta plachta 2*3m je slepena ze tri casti 2*2 2*0,5 2*0,5 ... , coz jsem doted nevedel, a diky tem spojum by pod ni prselo. Tak abych to pripadne u nove plachty podchytil vcas.
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od DeadMan »

já jsem šef zapatlal silikonem (někde jsem tu dával návod z netu).

Jinak tohle byl letošní první velikonoční Bushcraft s klukama na chatě ;)
Přílohy
IMG_20180329_125832_1.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
opavak
Příspěvky: 359
Registrován: 05.12.2013 14:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od opavak »

Už dva roky tahám na "čundry" poncho od Sea to Summit ... ve svém věku (50) se snažím šetřit klouby a taky díky ultra lehkému vybavení můžu pak případně přibrat i víc "jiné PA výbavy" ;) ... jako podlážku používám Tyvek ... karimatku ultralight samonafuk od Mamuta ... žďárák mám ultralehký od HPointu... spacák tří-sezonní Coleman + ultralehký letní Coleman Bike.
Díky lehkému a kvalitnímu vybavení jezdím i v zimě s 35 l batohem (Deuter Guide 35+) a to sebou táhnu ještě výbavičku + žrádlo pro psa :yes

http://shop.pod7kilo.cz/p/ponco-pristre ... 84-g/#3728
Doufej v nejlepší, počítej s nejhorším !
Uživatelský avatar
RedneckBear
Příspěvky: 324
Registrován: 06.11.2015 0:37
Pohlaví: muž

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od RedneckBear »

:yes Pekny!
The Emperor protects ...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Bill Masen »

Už nějakou dobu se sháním po superlehkým stanu pro dva. Většina stanů na které jsem narazil a hmotností by vyhovovali mají ale šířku ložnice jen metr. Karimatka má na šířku 60 cm, takže šířka ložnice 120 cm je minimum. Teď jsem ale narazil na stan, který jsem loni nikde nepotkal. Odkaz sem dávat nebudu, aby mi nepřišel SBF.
Je to Waterfall Double UL, hmotnost 1,29 kg, vnitřní rozměry 130 x 215 cm, vchod jeden, ale v nohách, takže nikdo nikoho nebude přelejzat, když se půjde v noci vychcat. Už jste se s ním setkali? Vypadá to jako favorit a cena je taky příznivá. Barva se dá omluvit tím, že uvnitř aspoň nebude tma.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Reccol »

Koukni ještě na Tarptent, je to takovej gold standard v UL stanech. A dva vchody podle mě oceníš.
Např. https://www.tarptent.com/bowfin2.html
opavak
Příspěvky: 359
Registrován: 05.12.2013 14:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od opavak »

Zdar, já nedávno na víkendové cyklo-akci (400km podél Dunaje - Stožec-Pasov-Linz-Vídeň) vyzkoušel tento z Aliexpresu - je to asi kopie zn. MSR(dělaná ve stejné fabrice) Stan je super v poměru cena/ kvalita. Váha skvělých 1850g...ale doporučuji pro jistotu podkládat ještě jednou "podlážkou" z Tyveku

https://www.aliexpress.com/item/Natureh ... 43221.html
Doufej v nejlepší, počítej s nejhorším !
opavak
Příspěvky: 359
Registrován: 05.12.2013 14:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od opavak »

ještě foto ;)
Přílohy
IMG_20180330_074832[1].jpg
Doufej v nejlepší, počítej s nejhorším !
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Bill Masen »

Reccol: tak dva vchody bych ocenil, jeden společnej u nohou/hlavy je taky použitelný. Ale ta cena už je mimo a nikde nevidím parametry jako hmotnost a jestli je uvnitř obdélník aspoň 120 x 210 cm.
Opavák: cenově podobný jako ten vodopád, jen o půl kila těžší a nemá českého prodejce.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Pristresok, stan, bivak.

Příspěvek od Reccol »

Rozměry máš na na záložce "Specs". Je to o něco dražší než ten tvůj, ale myslím, že to má význam.
Odpovědět