Čundry, vandry, toulání po přírodě

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od optim »

Grunt píše:[
Moje babička, když už nemohla jinak tak alespoň oblečení převařila a nechala na špagátu do sucha na mírném vánku uschnout. Co zkusit něco takového?
A co zkusit do kotlíku přilít trochu octa ... ?

PS: Zatím jsem to nezkoušel.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od alibaba »

Tomu se rika vyvarovani pradla pouziva se to na bile pradlo zejmena ....
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od miki »

Zdravím.

Optim : A co zkusit do kotlíku přilít trochu octa ... ?

No konečně někdo komu to pálí. Pokud půjdu do literatury tak tam najdu, že Ph pod 4 spolehlivě zabije i spory botulotoxinu, takž klídek, (na Ph 4 stačí pár lžic octa do kotlíku). Když už budu chtít skoro sterilitu tak nejni nic jednoduššího než vyprat třeba v domácím mýdle (kupované je xindl, nemá dostatečný obsah MK) a potom vyvařit ve slabém roztoku octa
(stačí sterilizace, 80 st. C po dobu 20 min). Spolehlivě zabije 99 % patogeních mikrobů a navíc je to perfektní aviváž, zruší veškeré usazeniny z mýdla na prádle. Nerozpustná, vápenatá a hořečnatá mýdla, která bez octa způsobují drsnost a špatný omak prádla. A věřte, že to mám vyzkoušené, již několik roků pereme v rodině, dnes i dcera v Brně, v mýdlových vločkách z domácího mýdla. A když následuje octová aviváž ve které jsou vyluhovány květy levandule, heřmánku, černého bezu, atd. tak nejni žádný prášek na trhu, který by toto mohl dokázat. Prádlo měkké, voňavé, na omak pohlazení na duši, a cena na úrovni odpadů tuků v domácnosti tzn. nula nula nic. No abych nekecal tak je nutné koupit prací sodu (ti línější koupí louh sodný) na zmýdelnění tuků a trochu práce s vyčištěním přepáleného omastku a vaření mýdla. A neobávejte se zápachu octa, kdo to vyzkoušel potvrdí, že po uschnutí prádlo voní ale ne po octu.
A to nepřihlížím k tomu, že prací prášky těch nadnárodních hyen, nám ničí vodní toky a nádrže (vysoký obsah fosforečnanů a chemických přísad). Nejsou dost dobře v čističkách a přírodě odbouratelné. Na rozdíl od mýdla, které toto nezpůsobuje. A tak nám vesele kvete voda, množí se tam sinice a další jedovatá havět.......ryby plavou břichem nahoru a koupající se lidé mají na kůži puchýře.....
Miki.
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od optim »

Děkuji za kompliment a hlavně za informaci ohledně dávkování octa, miki! :)

Do výroby vlastního domácího mýdla se mi zatím moc nechce ... ;)

Neměl bys prosím nějaký tip na výběr dobrého mýdla (pro účely praní na vandru)? Někde jsem zahlédl doporučení nějakého mýdla s jelenem, ale zatím jsem více nezjistil. Ani to, kde takovéhle (nebo podobné) mýdlo objednat ...

Edit: Je to tohle mýdlo? http://www.drogeriestix.cz/product/prod ... uct_id=338
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Milli »

Dobrý večer Optime/Rozpade,
mejdlo s jelenem se dělalo za komančů, ale nevěš hlavu. Zadej do vyhledávače "Mýdlo na praní".

Hezký večer
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od peteres »

@Miki: nepodělíš se o návod na domácí výrobu mýdla?
Naposledy upravil(a) peteres dne 31.07.2012 19:56, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Sehr »

Porad se dela. Mam jedno.:) hledej jadrove mydlo
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od dracekvo »

Tak třeba tady. Ale těžko říct, jak bude fungovat. Kvůli ekologii byla změněná technologie. Tak je místo žlutého bílé.

http://www.moje-drogerie.cz/praci-prost ... -180g.html
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od optim »

Mýdlo (s jelenem) se prý původně vyrábělo v Setuze, kde byla jeho výroba zastavena.

Momentálně podobné mýdlo vyrábí slovenská firma Palma a je možné ho běžně sehnat.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Terminated Account »

Ocet jde samozřejmě užít jak píšete. Otázka je použitelnosti na vandru. Ocet běžně nikdo nenosí ani na vaření, ale pokud je to pro někoho řešení...

Naopak lidé na přechody hor hojně nosí malé lahvičky se saponátem na umývání nádobí, který používají jak na nádobí tak na praní oblečení. Bavlněné tričko s tím nevyperete, ale syntetické materíály velmi snadno. K tomuto se často nosí hotelové mini mýdlo k osobní očistě. Pokud brát mýdlo na praní, tak tekuté. Výborné jsou reklamní vzorky v malých pytlících (obal váží minimum a po spotřebování je velmi skladný). To samé platí pro holky o šampónech na vlasy. Dalším řešením je nastrouhat mýdlo s "jelenem" do uzaviratelného sáčku - snadněji se pak používá.

V mnohém uznávám minimalistickou filozofii Jaroslava Pavlíčka. K minimalizmu a optimalizaci své výstroje a výzbroje se musí každý propracovat vlastní zkušeností. Každému vyhovuje něco jiného. Možná se mi tuto živoucí legendu někdy podaří dotáhnout na sraz.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od dracekvo »

No,ja sem zase toho nazoru, ze nosit sebou cokoliv tekuteho je zbytecna zatez vodou navic. Takze pokud je ta moznost volil bych pevne nebo dehydrovane varianty.
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od miki »

Zdravím.
Přátelé vezmu to po pořadě :

Dracekvo :
Tak je samozřejmé, že tekutina je zbytečná zátěž, takže namlet na mlýnku na maso a nosit v pytlíčku, pohodlnější si koupí mýdlo na praní jemného prádla jsou to většinou vločky. Obsah MK (mastné kyseliny) je vysoký. Všeobecně prací mýdlové vločky mají vysoký obsah MK a tudíž jsou kvalitní, není to šunt za 4 kč kostka. Jelen se vyráběl a bylo to hodně kvalitní mýdlo bez parfémů a přísad, velmi vhodné na praní prádla.

Mac Gyver :
Tak tady lze souhlasit..... ale pokud někdo nosí saponát do přírody na nádobí i na praní prádla tak bych ho nakopal do ...... (neber si to osobně). Je to hluboce nezodpovědné vůči přírodě zvláště vysokohorské, to pánové nevíte, že ta voda, která tam pramení teče směrem dolů k nám do nížin ? ? .......Ale víte že....... ! ! !
No a k tomu octu po praní, pokud si vyperu v mýdle trencle a bez octa je navlíknu na sebe, tak mě nejspíš odřou na intimních partiích. Takže to je pouze osobní zkušenost co rozhodne. A tak mě ta lahvička octa, vždy potěší když to na sebe navlíknu a je to hebké (lahvička tak 3 dcl, a kdo chce být úplně bez zátěže tak koupí koncentrovanou (90%) a ta se dávkuje po kapkách). Ale saponát do hor no to snad neééé. Je to prostě věc náhledu a priorit.

Měl bys vidět jak vždycky zuřím když vidím v bedně ty "taky horolezce" jak se škrábou na Everst a za nima zůstává smetiště, když to dokážou vytáhnout nahoru tak by si to měli odnést i dolu. Stejně si jenom hoňej ego, viz. Bém.

Peteres :
Tak ten návod slibuji již dost dlouho (od zimy), je hotový ale to víš chci aby to bylo kompletní a tak mě vždy něco napadne dalšího a celé se to rozbourá. Navíc každý zásah do I. dílu znamená zásah i do druhého. Ale snad tento týden to pošlu adminovi aby to vylepil na rozpad. Ono to má dnes již 29 stran textu.

Optim :
Na vandry použij jakékoliv mýdlové vločky na praní jemného prádla, no a potom samozřejmě ten ocet pokud nechceš aby prádlo bylo drsné. Ale jak vidíš jsou tady v diskuzi i drsoňové (proti gustu žádný dišputát), prostě si to vyzkoušej a zařiď se podle výsledku.

Miki.
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od JimmyJazz »

Me zkusenosti s dvoutydennim pobytem na barmskem (popr. Myanmarksem, chcete-li) venkove s tim, ze jeden (pracovni) tyden jsme courali po kopcich (do 700mnm) zalesnenych nefalsovanym destnym pralesem. Nachozeno tak 100km. Predesilam, ze moje fyzicka kondice je dosti prumerna (185cm/105kg - 2 kilasky ubehnu, ale na konci plivu plice).

dulezite veci:

Voda - Nejlepe v camelbagu nebo podobnem systemu. Ja jsem nic takoveho nemel a tudiz jsem to vsechno tahal ve flaskach, ale i tak se dalo.
Dobry batoh - musi perfektne sedet na zadech a mit pohodlne bederni pas. Pokud bude vetrat zada, je to prijemny bonus. Pokud mate dobry batoh, tak toho, ze nesete 12-15kg si temer nevsimnete.
Kvalitni boty - je vcelku jedno, zda jsou to pohory ci sandaly (ja pochod absolvoval v zakladnim modelu sandalu od fy. Columbia). Vyhoda uzavrene obuvi je ochrana pred zivly a parazity. Ja diky sandalum ziskal prvni pijavici kousnuti v zivote. A nas domorody pruvodce sel slusnou cast pochodu bos(to kvuli bahnu, ktere mu jeho zabky sundavalo :) Takze tak.
Jidlo - neco se slozitejsimi cukry (ryze je idelani), neco s tukem (ruzne druhy orechu) a neco se soli a mineraly (susene morske ryby jsou idealni).
Pohodlne obleceni - pokud ma clovek uzavrenou obuv, tak poradne ponozky. Extremne dulezite jsou dobre padnouci kalhoty nebo trencle. Neni nic horsiho nez odrene vnitrni strany stehen. Na trup pak minimalne dve vrstvy, spis vsak tri vrstvy obleceni. Ja pouzival 2 obyc balvnena tricka a dalo se. Priste bych vsak volil moiru/merinu ve dvojite vrstve a na vrch obyc bavlnu.

Co se tyce prani obleceni, tak nic takove jsme nepraktikovali. Pralo se az po navratu do civilizace. Nicmene domorodci pradlo prali tak, ze dosli k nejblizsi rece, pradlo vymachali, namydlili obyc pracim mydlem, rozlozili na plochy kamen a pak sekund do nej busili necim, co pripominalo kratkou kriketovou palku. Pak vymachat a cely proces opakovat tak dlouho, az se dosahne pozadovane cistoty.

Nas pruvodce na to sel jeste drsnejc. Vyrazil v naprosto jednoduchych zabkach, obycejnych platenych kalhotach a sepranem triku. Zasoby (flasku vody a neco, co vypadalo jako pemmikan a par mistnich tenkych doutniku) si nesl v obycejne platene torne pres rameno a jedinou mechanickou veci, kterou nesl, byl destnik. Nutno dodat, ze to byl potomek Ghurku, kteri prisli do Barmy v 19. stoleti s britskou armadou. Tudiz tuhle drsnost ma jaksi v krvi :)

Shrnul bych to asi takhle: Dulezite je mit co jist a pit. A v nasich podminkach v zime kde spat. Zbytek se o sebe nejak postara sam.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Terminated Account »

Miki přečti si co jsem napsal v první osobě a co ve třetí.

Já osobně v horách NEPERU nijak jinak než za pomocí vody, která je momentálně k dispozici. Saponáty nenosím. Jediné co nosím je malé mýdlo, tuhý deodorant, pár vlhčených ubrousků z letadla, kartáček a malou pastu. Hory a příroda jsou můj život a podle toho se k nim s patřičným respektem chovám. O několik příspěvků výše píšu, co bych dělal s lidmi, kteří se neumí v horách chovat.

Můj názor je, že kdo chce komfort a nedokáže s elegancí strávit týden v divoké přírodě s minimem zdrojů, ať tam neleze a jede raději do kempu. A budu se opakovat po stý tvrzením, že člověk, který nemá tuto vlastní zkušenost, ať velice rychle zapomene na teoretizování a pořizování ultimátního vybavení pro případ krize. Naopak by se měl nejbližší víkend sebrat a jít si zkusit strávit dvě tři noci v lese s minimem vybavení a zdrojů.
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od miki »

MacGyver píše:Miki přečti si co jsem napsal v první osobě a co ve třetí.

Já osobně v horách NEPERU nijak jinak než za pomocí vody, která je momentálně k dispozici. Saponáty nenosím. Jediné co nosím je malé mýdlo, tuhý deodorant, pár vlhčených ubrousků z letadla, kartáček a malou pastu. Hory a příroda jsou můj život a podle toho se k nim s patřičným respektem chovám. O několik příspěvků výše píšu, co bych dělal s lidmi, kteří se neumí v horách chovat.

Můj názor je, že kdo chce komfort a nedokáže s elegancí strávit týden v divoké přírodě s minimem zdrojů, ať tam neleze a jede raději do kempu. A budu se opakovat po stý tvrzením, že člověk, který nemá tuto vlastní zkušenost, ať velice rychle zapomene na teoretizování a pořizování ultimátního vybavení pro případ krize. Naopak by se měl nejbližší víkend sebrat a jít si zkusit strávit dvě tři noci v lese s minimem vybavení a zdrojů.
SOUHLAS, tak vo co gou

Zdravím.
Mac Gyver :
Jednak jsem napsal "neber si to osobně" a druhak já jsem ty tvoje příspěvky četl tak mě ani nenapadlo, že by to mělo mířit na tebe. Pokud ti to tak připadá tak se omlouvám.
Naopak s tvými příspěvky skoro ve všem souhlasím. (No tak asi na 99,9 %, to abys nevystrčil nos proti větru :rofl ).
Miki.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Terminated Account »

Nebral jsem si to osobně, šlo pouze o vysvětlení. Tvých názorů a zkušeností si vážím a jsem moc rád, že tvoříš plodnou diskusi. Pouze nechci, aby měl někdo dojem, že propaguji něco, s čím se bytostně neztotožňuji. Viz saponáty.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Kocour »

Když se tu probírá údržba oblečení: Podle mých zkušeností v horách (což jsou nejběžnější destinace lepších vandrů) se moc prát nemusí. Chce to mít ovšem dvojí triko a trenýrky, soupravy střídat a vždycky jednu mít na sobě a druhou v létě vyvěsit na sluníčko, třeba i na batoh. Ono se to nějak vydesinfikuje UV zářením. Faktem je, že akce, kterých jsem se zúčastnil, spočívaly spíš v pochodu 1-1,5 dne, pár dní nějaká výzkumná činnost, kvůli které se tam šlo, a návrat 1-1,5 dne. Nejdýl jsme takhle působili v Julských Alpách 14 dnů a pak už to byl trochu humus, ale když je v létě vedro, tak zpravidla během několika dnů přijde i bouřka. Takže jsme všechno, co viselo, líp upevnili proti větru a po bouřce doprali v prohlubni skály víceméně ždímáním a mlácením o sebe bez jakýchkoli přísad. Samozřejmě to nebylo úplně ono, ale sluníčko potom zase udělalo svoje.

Pokud člověk plánuje návrat hromadnou dopravou nebo se na zpáteční cestě uvažuje třeba se stravováním po hospodách, chce to mít dobře zabalené záložní tričko a trenýrky. Pokud je návrat do stejného místa, odkud se vyráželo, dá se tohle náhradní prádlo schovat a pak si ho vyzvednout. Taky většina cest, kudy se schází z hor, vede podle nějaké vodoteče s naprosto perfektní horskou vodou, takže člověk se opláchne a převleče. Prací prostředky taky něco váží a praním, zvlášť po sestupu z hor, by se ztrácelo dost času, tak to za tu jednu soupravu navíc stojí.

Tohle platí v letním období. V zimě prádlo moc nesmrdí, protože je na to prostě zima. V přechodném období je spíš problém, jak se usušit, člověk je skoro pořád promočený (taky do hor chodí jenom totální idioti :-).

Všechno tohle se týká opravdu spíš "čundrů, vandrů", protože pokud by to mělo být na trvalo, byla by každá rada drahá. Prát se zřejmě musí, ale to zase snižuje životnost oblečení. Když čtu, jak se prádlo pralo dřív, to jest mlácením na kameni pomocí nějaké pálky, asi moc takových cyklů vydržet nemohlo. Takže pak by se muselo prát co nejmíň a hlavně v mírném až teplém klimatu nezapomenout na jednu zásadu, kterou my dnes vůbec nepotřebujeme, i když si vyrazíme do pole - je třeba se převlékat na noc. Jinak se člověk stane obětí blech a nemocí, co přenášejí. V pořádné zimě by se člověk musel zachovat jako eskymák podle pavlíčkovského hesla "časté mytí krátí žití" a v tropech zase podle "Mojí třicetileté války". Ti Japonci ovšem měli kotel, ve kterém si vařili, takže mohli prát vyvářením a dělali to tak, že ve vodě vařili popel, ten pak odstranili a vyprali prádlo. Taky měli každý kus hadru a pokoušeli se otírat pot hned za mokra, aby se nemuselo prát tak často.
lordCorvin
Příspěvky: 102
Registrován: 22.12.2011 12:08

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od lordCorvin »

Dřív jsem pár let (necelých dvacet) vandroval, pouze po republice. Nejkratší akce byly na víkend, nejdelší nějakých 5-6 týdnů. Nicméně pár zkušeností mám. Všechny platí pouze v letním období, kvůli zdravotním dispozicím nemůžu jezdit v zimě.

- jak už zaznělo výše, na týden dvoje trička, troje nebo čtvery trenýrky/slipy, v případě uzavřené obuvi na den 2-3 ponožky a pravidelně měnit. Na vandrech jsem prádlo nepral, měl jsem s sebou dostatečnou zásobu a špinavé prádlo jsem vozil důkladně usušené na vyprání domů.

- při delší cestě (několik týdnů) navíc kalhoty a kraťasy, 2-4 košile s dlouhým rukávem.

- mimo víkendových cest nejmíň 1 kompletní oblečení do civilizace.

- noční oblečení do spacáku.

- co se týká hygieny, tak pokud je možnost vykoupat se, bez váhání toho využít. Když to nejde, tak aspoň brouzdáním v potoce opláchnout nohy a ruce. V případě čisté vody i krk a obličej.

- trička a jiné prádlo po vymáchání (i bez saponátu) rozložit na polední slunce, půl hodinky z jedné strany a půl z druhé. Na tu hodinu nechat prohřát i spacák z vnitřní strany (mám kvůli tomu "dekáč"). Mimo usušení případné vlhkosti UV záření sterilizuje. Spacák pak navíc hezky voněl. Ale pozor, nesušit přímo na zemi, dostává se tam pak vlhkost z půdy!!!

- co se týká jídla, vařil jsem teplé jídlo až večer, zbytek jsem ohřál a snědl ráno. Přes oběd jen něco lehkého, chleba s něčím, energetické tyčinky, ovoce - prostě co bylo. Výhoda byla, že se nádobí umylo na místě noclehu, kde byla v dosahu voda, a nemusel jsem vodu na mytí a vaření tahat s sebou. Tahal jsem vodu pouze na pití.

To by asi tak bylo k tématu z mé strany vše. Pokud mě ještě něco napadne, dopíšu.
optim
Příspěvky: 255
Registrován: 26.02.2012 16:46

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od optim »

Jedeme ve čtyřech lidech skoro 1500 km daleko. Jedeme vlakem a jenom cesta tam bude trvat 2 dny. Jak jsem už psal, kromě obvyklých věcí povezeme spoustu konzerv, abychom na trase nakupovali jenom pečivo, zeleninu apod.

Není lepší si do batohu spíš než nějakou velkou garderóbu raději přibalit pytlík s nastrouhaným mýdlem a lahvičku octa?
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Čundry, vandry, toulání po přírodě

Příspěvek od Reccol »

lordCorvin: To si s sebou teda tahal hromadu oblečení... Dneska už to naštěstí tak nutný není, přece jen věci jako merino a spol něco vydržej, co se týče potu a smradu. Stejně jako funkční spodní prádlo.
Odpovědět