Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA době.

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Ježura »

Maximus píše:S medvědy se "vyjdenávat" moc nedá, protože nemají téměř žádnou mimiku a laik nemá absolutně žádnou šanci rozpoznat pravé rozpoložení medvěda.
Nemůžu si pomoci a vím že to patří jinam ale trochu OT co mi to připomělo za frk...snad neurazí když to pustím sem
V Kanadě se začaly množit případy napadení člověka medvědem, a tak se na odpočívadlech okolo silnic a u vstupů do přírodních rezervací začaly objevovat informační cedule s tímto textem:

Vážení návštěvníci, ve vlastním zájmu si uvědomte,že medvěd je nebezpečné # zvíře a vyhýbejte se proto styku s ním.
Velmi důležité je medvěda nepřekvapit, a proto doporučujeme na oděvu při # vstupu do lesa nosit malé rolničky.
Rovněž je známo, že medvědi nesnášejí pach pepře, je proto dobré u sebe # několik sáčků pepře nosit, případně jím svůj oděv přímo posypat.
Je velmi důležité rozlišovat mezi medvědem černým, který je relativně # přátelský a medvědem grizzlym, který je velmi nebezpečný.
Blízkost medvěda nám pomůže odhalit i přítomnost jeho trusu.
Trus medvěda černého je světlejší, řidší a je ho méně.
Trus medvěda grizzly je hojnější, hustší, páchne po pepři a bývají v něm malé rolničky. :rofl
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od kregan »

Ještě jak rozlišit medvěda černého a medvěda grizzlyho:
Když před medvědem utečeš na strom, medvěd černý vyleze za tebou, zatímco medvěd grizzly strom pokácí.
george
Příspěvky: 62
Registrován: 16.11.2012 10:33

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od george »

Minule som na e-shope videl taky magnetický, či ultrazvukový odpudzovač medveďov Bohužiaľ som zabudol kde :-(. Myslíte, že to môže fungovať? Je mi jasné, že rozguráženého medveďa to nezastaví. Môže to však pomôcť, aby nedošlo k onomu prekvapeniu a medveď o Vás vedel prv, než sa pred ním zjavíte. Aký je Váš názor?
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od kregan »

Myslim, že by to fungovat mohlo, ale rolnička bude levnější a účinek IMHO stejnej.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od štaflík »

Dneska dobrý zážitek s divočákem. Jak jsem už psal, potkávám se s divočáky už mnoho let, prakticky denně (chodívám za tmy do práce lesem a kolem našeho sídliště se prasata velmi stahují). Valím za tmy z práce, vyjímečně si na cestu svítím LEDkou. Jdu po pěšince v prudkém svahu, po vrstevnici a v křoví, když v tom tak tři metry ode mě brachiální megachrocht. Málem jsem si cvrknul. Prase poodešlo, načež šlo paralelně se mnou přes skoro celý les, tak 7-10m šikmo za mnou. Jako pes na procházce. Nevypadalo ani naštvaně, ani bojácně, prostě se se mnou šlo projít :) Asi ve mně vidělo spřízněné prase :D . Pro jistotu jsem vyndal Glocka, ne snad že bych prase chtěl střílet, ale kdyby po mně vyjelo, tak by ho ta rána-hluk mohla zahnat. Nicméně prase mě v klidu a vlídně doprovodilo na kraj lesa a Glock šel zpátky do futrálu. Zkusím ho časem ochočit - mohla by to být dobrá protekce - prase obranář.
Naposledy upravil(a) štaflík dne 03.01.2014 20:20, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od the.marek »

http://www.rozzlobenimuzi.com/?version= ... vocaka.htm

Jóó, kdyby měl s sebou pod kabátem AKS, nebo podobnou věcičku do lesa, tak se mu ot určitě nestane...
Podle mě za chvíli prasata ovládnou zemi, začínají čímdál více vystrkovat růžky. :-D.
Hlavně nechápu, proč ho ten blbec neprásk, když se na něj rozběh... :-D
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Terminated Account »

Na tom videu je vidět, jak normálně reaguje prase v úzkých. V tomto případě na naháňce. Jeho pud sebezáchovy mu velí utéct. Pokud nemá kam, tak jednoduše nabere jakéhokoliv protivníka a zdrhá dál. 6ádný zběsilý útok krvelačnými "tesáky" se nekoná. Nejlepší obrana proti praseti je uhnout stranou.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od štaflík »

Zlatá slova MacGyvere.
1.) dát praseti vědět, že jsem v lese. Já když vlezu v šeru, tmě do lesa, hlasitě zatleskám. Občas zopakuji.
2.) Když prase vystartuje směrem k dotyčnému, je to buď dezorientace (stalo se mi, že ve tmě v křoví na mě "vystartovalo" prase, ve skutečnosti jen přesně nevědělo, kde jsem a utíkalo ke mně, uhlo tak o metr a půl, měl jsem nahnáno), nebo panika. Udělat mu zjevné místo, kudy může utéct.
Pokud o vás prase alespoň v malém předstihu ví, zařídí se podle toho. Je-li otrlé, v klidu a důstojně podejde, není-li tak zvyklé, zdrhne.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Maximus »

K tomu videu: dotyčný nestřílel proto, že v závěsu za divočákem běžel pes a hrozilo poranění psa, takže na jednu stranu jeho jednání kvituji, na druhou stranu měl včas uskočit stranou a nechat prase raději odběhnout bez rány.

Jinak když jsem lezl v rumunských či slovenských horách, kde hrozilo v nepřehledném terénu nečekané setkání s medvědem či na našem tábořišti "na divoko", tak jsem občas preventivně odpaloval petardy, které jsem pro tento účel nosil. Svůj účel to asi docela plnilo, protože na rozdíl od kolegů, kteří šli podobnými cestami, tak jsem viděl z medvěda jenom stopy, lejna a poškrábané stromy.
Uživatelský avatar
GORAZD
Příspěvky: 51
Registrován: 23.01.2014 14:59
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko , Martin

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od GORAZD »

Znackovat si teritorium,robit hluk nech o vas vie zver ale nie nejaky konkurenti dvojnohy takze to je dost posudeniahodne,,,alebo psie chlpy nahadzat po okoli atp,,vychybat sa zvieracim vychodenim chodnickom,pohyb napr. po hrebenoch odkial je dobry vyhlad alebo v otvorenejsich priestranstvach nie prilis hlboky les.,,a ked uz je konflikt nevyhnutny pokusit sa vycuvat ak nie tak najlepsie posluzi saiga 12 ale i standartne vzko 58.
Uživatelský avatar
Wilderness
VIP
Příspěvky: 427
Registrován: 04.04.2014 19:47
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Wilderness »

Tak i já se musím přátelé k častému názoru, že největším nebezpečím bude černá zvěř.
Jsou to romové lesa, rychle se rozmnoží i když je čas od času chytne nějaká ta nemoc.
Jak bylo spomenuté hrozné jim dopomůžou zarostlé pastviny, to že jsou všežravci, tudíž i lidské ostatky. To, že bude nárust jejich lovu jako jakékoli zvěře ostatnímy lidmi se vážně nebojím. 95% lidí z vašeho okresu bude už dávno počítat andělíčky. A nedovedu si představit IT managera nebo nějakýho adolescenta jít do lesa lovit klackem rytíře.

Samozřejmě bude také rozdíl v době příchodu VP podzim-zima-jaro-léto.

Co prase dokáže, když už si na vás vyšlápne je toho na internetu dost. Docela velká diskuse je na loveckém fóru. Pokud nestihnete uhnout či jak veverka ,,létat" po stromě tak se připravte na pořádné sekance jak od břitvy a jak bylo zmiňováno - nedej bože na tepny!
Ve vážných případech což se i jednomu stalo mu prase vykouslo čéšku i se šlachou až k tříslům. Nevím jak vy, ale být v tomto případě sám v lese, tak je to sakra boj o život.

Dále jim nahrává i to, že mají doslova brnění a ohromnou vitalitu.. I s prostřeleným srdcem je případ prase uběhlo asi 300m než zhaslo.

Rysa bych se rozhodně nebál, až ho potkáte tak mu klidně zamávejte.
Vlk vás lovit nebude pokud se nebudete po lese mátořit se zraněním. V tom případě si na vás počkaj.
Medvěd je velmi nebezpečné zvíře. S tím se vážně nemá cenu prát a jediná možnost je se jim vyhýbat, ale v PA době a zvlášť při lovu nejde v lese dělat hluk.
Medvěd se vás dnes bojí víc než vy jeho viz. dokumenty Erika Baláže. Taky nezapomínejte na úctu a pokoru k nim, kdoví co oni umí vycítit. Jak to bude až budou drancovat popelnice a lidská obydlí, až si zvyknou na lidský pach či i maso, kdo ví?

Puma, že by se k nám rozšířila kdo ví? Ale byl by to následně velmi nebezpečný protivníkal.
Děkujme velmi, že tu ještě nemáme tygry a lvi.

Člověk v lese bude velmi nebezpečným soupeřem. Zvlášť kvůli tomu, že ma vás může nalíčit pasti nebo čekat za trnkovým keřem s kulovnicí. Ale jak říkám moc jich tam nebude.

Dalším velkým a opomíjeným nebezpečím jsou ale klíšťata na což se nebere ohled a pro mě dělí pomyslnou první příčku s divočáky. Dostat v PA encefalitidu nebude vážně sranda a nevím jestli je rozumnější chodit zahalen jak tutanchámon a 2x denně se svlékat a kontrolovat nebo jako indián a často se prohlížet a rychle odstraňovat. Zlatý zéland kde je nemají!!

Suma sumárum můj náhled:
1)Prase divoké
2)klíště
3)člověk
4)medvěd/puma
5)vlk
6)rys
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Josef »

Černou zvěř řadím taky na první příčky žebříčku. Ale zase je mi jasné, že v PA době bude jiná situace než dnes. Bude hlad a prase je jedlé. To znamená, že jakákoli lovecká etika bude ta tam. Bude se lovit čímkoli a jakkoli, tedy i do pastí a pod. a v tom případě očekávám, že by stavy černé poměrně rychle klesly. Vždyť ještě za první republiky byla prasata ve volné přírodě velmi vzácná a byla udržována víceméně jen v oborách.
Encefalitida - když je člověk očkovaný, vydrží očkování cca 5 let, ale ani potom imunita neklesne z ničeho nic na úplnou nulu. Tělo infekci už "zná". Pokud by člověk chytl infikované klíště, bude se jeho infekce chovat obdobně jako vakcína a i kdyby se choroba projevila, bude mít podstatně mírnější průběh. Podmínkou je tedy být v "mírové době" očkovaný. Horší je to s boreliózou, pro kterou zatím očkování není. Na její tlumení, pokud ji člověk už bohužel má, docela úspěšně pomáhá tinktura z pupenů topolu černého (užívaná v intervalu 14 dní, dvakrát ročně).
Pokud jde o medvěda, který by se v PA-době stal nebezpečným "medvědem popelnicovým", myslím si, že by se velmi brzy stal předložkou před něčím krbem, protože v PA-době nad jeho životěm jen těžko bude bdít Zákon o ochraně přírody.
Vlků a rysů se nebojím. Jsou to geneticky potomci potomků rodičů, kterým se několik set let (od nástupu palných zbraní) úspěšně dařilo unikat před "lovuchtivostí" člověka. Což znamená, že patří k jedincům s nejvyšším stupněm ostražitosti a velkou vrozenou únikovou vzdáleností před člověkem (nikoli však před jeho domácími zvířaty). Navíc je jich početně příliš málo, takže je mohu prozatím vyškrtnout z ohrožujících druhů.
george
Příspěvky: 62
Registrován: 16.11.2012 10:33

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od george »

Čo sa týka Lymskej boreliózy, tak vraj v USA existuje vakcína aj proti nej - síce som si to neoveroval, počul som to v nejakej relácii v rádiu. Ja som si týmto ochorením prešiel, následky našťastie nemám, pokiaľ sa nepočíta stav chrupu, ktorý mám, následkom dlhšie trvajúcej medikamentóznej liečby tohto ochorenia, v pomerne zlom stave.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Hohepa »

Původcem lymeské borelózy jsou bakterie Borrelia burgdorferi. Rozlišuje se několik poddruhů, které se od sebe významně liší. V Americe se vyskytuje pouze Borrelia burgdorferi sensu stricto, zatímco v Evropě převažuje zejména Borrelia afzelii (způsobující klinický kožní projev) a Borrelia garinii (vyvolávající především onemocnění nervové soustavy).
Přenašečem borrelií je v našich podmínkách klíště. Promořenost klíšťat těmito borreliemi se u nás pohybuje kolem 5-10%, lokálně však dosahuje až 30%.
Očkování proti lymeské borelióze se od roku 1999 provádí pouze ve Spojených státech amerických a se používá pouze jediná dodnes schválená vakcína Lymerix. Vzhledem k tomu, že je toto infekční onemocnění přenášeno stejným vektorem - klíštětem - jako klíšťová encefalitida, je snahou mnoha výrobců i výzkumných pracovišť vyvinout kombinovanou vakcínu vůči oběma těmto infekčním onemocněním
http://www.vakciny.net/budoucnost/lymd.html

Pro psy tady před lety ( nevím jek dnes už psa nemám) to USA očkování proti borelozé komerčně nabízeli, ale i tak mi to veterinář nedoporučoval ,protože je prý účiné jen proti té americké verzi bakterie. Proti těm evropským kmenům je prý neúčinné a jde jen o to stáhnout páníčky o prachy. :head
Uživatelský avatar
Wilderness
VIP
Příspěvky: 427
Registrován: 04.04.2014 19:47
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Wilderness »

Tak chlapi, musím se přiznat a nestydím se za to, že do dnešního dne jsem na živo medvěda ještě neviděl, prostě nebyla možnost ani ve volné přírodě na sto metrů zahlédnout.
A tak jsem se rozhodl, že to změním a zajel se na něj podívat alespoň do Zoo.
Měli dospělou medvědici medvěda hnědého.
Stál jsem od ní půl metru ne přes plexisklo ale přes mříž a koukal ji do očí.

Po této pokorné zkušenosti říkám zcela svodomyslně, že seru na kdejaké sebevražedné rady typu lehni a dělej mrtvého a jdu si do lesního podrostu trénovat parkour a sprint a až potkám takovýho medvídka, tak beru všechny nohy na ramena a zdrhám jak splašená svině hlava nehlava a i ten oštěp bych na místě zahodil, protože s tímhle zvířetem nehodlám riskovat ani blbý pohlavek. MOHUTNÉ ZVÍŘE!! Jehož nebezpečnosti se vyrovná tak akorát lev, tygr, puma a gorila..

Myslím, že koule na to poprat se s divokým prasetem, psem či vlkem a dobít ho mám, ale tohle, tohle vážně teda neeeeee..

Samozřejmě, že jen v situacích bezprostředního ohrožení, ale spoléhat se na to, že mě nechá být vážně nehodlám.. Vím, že je rychlej, ale zase si nemyslím, že když ho vyplašíte, že vás bude jako tygr hodinu honit po lese...

Lovit medvěda je jedna věc, ale bránit se mu ta druhá..
Sami ti co navrhují tyto metody jako lehnout atd. přiznávají, že každý medvěd reaguje jináč no a doufat, že zrovna ten co mě očichává je ten hodný vážně nebudu...

Jo a také předpoklad zdrhání je, že u sebe nemám spray...
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od kregan »

Takovej medvěd dokáže dát až 45km za hodinu. Źádný nahánění po lese by se nekonalo. Pokud je daleku, tak spíš uteče a pokud je blízko tak je u tebe dřív, než se otočíš k běhu. Není to hezká představa si před takovou mrchou lehnou a schoulit se do klubíčka, ale pokud tě začne fackovat a okusovat, tvoje tělo timhle obrannym mechanismem většinou zareaguje samo a nebudeš to muset moc řešit (nehledě na další lidskému tělu přirozené obranné mechanismy :D ).
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od bacil »

a co když bude mít zrovna zácpu?
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od bivoj »

kregan píše:Takovej medvěd dokáže dát až 45km za hodinu...
JJ. A navíc je jako tank. Mlází nebo malý stromky prostě v běhu ignoruje. Utéct před mědvědem (pokud vás CHCE dostat) je naprosto nereálný...
Wilderness píše:...Myslím, že koule na to poprat se s divokým prasetem, psem či vlkem a dobít ho mám...
Tak tomu nevěř. Pokud bys s sebou neměl slušný kopí (a neuměl s ním dobře zacházet) tak proti divokýmu praseti nemáš téměř naprosto žádnou šanci...
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Dagobert »

Vlka? Možná, když je sám, podobně s divokým psem. Ty můžou vážit tak 40kg. Jenže chodí ve smečkách.
Divočáka? Ani náhodou, to má minimálně 70 kilo, kňour klidně hodně přes 100. S tím se popasovat nablízko můžeš opravdu jen když víš a umíš a nejsti padesátikilová holka, ale metrákový chlap samý sval.
A medvěd? Zcela souhlasím s tím, že dobrovolně se tím prát je recept na bolestivou smrt.
Proto se naši dávní předkové začali sdružovat do tlup, kopat jámy a pasti a vymysleli zbraně na větší dálku. :-)
Naštěstí u nás jich moc není, jenže to neznamená, že po SHTF se během pěti až deseti let dost výrazně nenamnoží.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od kregan »

Vyprávěl mi kamarád, že byl kdesi v nějaké z východních zemí v cirkuse a měli tam takovou hezkou soutěž, že přivedl menšího medvěda a vyhlásili, že kdo z publika dokáže medvěda povalit, dostane v přepočtu 1000Kč. Pokus stál dobrovolníka 200Kč. Když se někdo přihlásil a zaplatil, odvedli malýho medvěda a přivedli velkýho. Sice měl košík a tlapy s měkčenejma návlekama, ale za celou dobu co tam ten cirkus byl se ho podařilo povalit jen jednomu člověku. Údajně se rozeběh, vyskočil, chytil řetěz, co měl medvěd kolem krku a vahou celýho těla škubnul do strany.
Odpovědět