Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA době.

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Odpovědět
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Pampalíny »

rys: v pravěku možná zabiják lidí, dnes všude na světě plachý

vlk: ještě dnes v Indii ročně vlci zabijí desítky lidí. Takže snahy zakázat Červenou Karkulku jako rasistickou vůči vlkům a stereotypu budující je zelený nesmysl. Nicméně kromě zemí kde se vlci živí odpadky (Rumunsko) je zatím konflikt s vlkem skoro nereálný.

medvěd: reálná hrozba, ne v ČR, ale např. na Slovensku, hlavně díky vybírání popelnic a nulového strachu z lidí. Člověk ale není primárně kořistí a i v době kdy se ještě lovilo 80 medvědů za rok bylo napadení člověka velice vzácné. Za to však jeden medvěd zabil i 250 krav než ho zastřelili.
Ale i tak je ročně na SK nejméně jedno velmi vážné napadení medvědem.

-------------
Takže jediné co třebas bude chránit jsou úly a ovce/krávy a na to stačí jeden kvér a odvetná opatření.
Dygo
Příspěvky: 24
Registrován: 01.07.2013 20:21
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Dygo »

Osobně bych se taky moc nebál rysů a medvědů. Ale u těch vlků se to nakouslo. Nebezpeční by mohli být spíš zdivočelí psi. No a v PA se dá čekat dost bezprizorníchtoulavých psů, včetně populárních bojových plemen. A co s nimi?
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Heike »

V Teplických skalách žije Rys, zahlédli jsme ho ještě dříve než majitel penzionu ho vyfotil fotopastí, a byl důkaz jeho existence, takže nám nikdo nevěřil. Ale klidně tam půjdeme znovu, je plachý, jak tu zaznělo. Čeho bych se bál, je uprchlá puma. Před pár lety prohnala holku na koni, a nikdo jí nevěřil...než ho natočili.
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od plenty wolfs »

to: Pampalíny :yes

Vlka alebo vlkov som stretol nečítane .... a čuduj sa svet píšem tieto riadky. Vlk je plachý, obozretný, dáva si pozor na ľudí. O reálnom a dokázanom napadnutí človeka vlkom v našich krajoch som nepočul. Jedine krčmové hororové príbehy na túto tému :chuckle

Rysov máme v lesoch niekoľko, občas nájdem ich stopy ale videl som túto väčšiu mačku jediný krát aj to len z auta keď som odchádzal zo včelnice a rys mi prebehol poza auto.... určite je niekedy rys aj v blízkosti ale nedá o sebe vedieť....

Medveď patrí tiež do prírody ale je to "iná káva". Za posledné roky vzrástol počet nečakaných útokov tejto šelmy. Vďaka totálnej ochrane sa ich početný stav zvýšil cez tisíc kusov a jednoducho im nestačí životný priestor. Staršie jedince vytláčajú mladšie a medvedice s mláďatami. Slabšie kusy sú nútené hľadať potravu v blízkosti ľudí a je o problémy postarané.
Niekoľko návštev medveďov na včelniciach som mal a zistil som, že lesníci, poľovníci, štátna ochrana prírody a súkromný ochranári sú jedna háveď.... škody nikto nechce zaplatiť a keď sa spomenie odstrel tak ochranári spustia svoje mantry o chránenom druhu, že to chce tak EU atď... byrokratov a ochranárov som sa pýtal, že nadbytočné kusy medveďov keď už ich nechcú dať na odstrel prečo ich nedarujú do nemecka, francúzska alebo anglicka aby si ich tam vysadili do lesov .... a všetci bumážnici sa vykrúcajú tým, že proste ich tam nechcú .....
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od vlk972 »

Po delší době jsem se vrátil k tomuhle vláknu......
Zazněla tu zajímavá myšlenka a bohužel to je reálná hrozba i teď. A to jsou divoká prasata. O tom, jak může být nebezpečné setkání s bachnou, která brání malé čuníky, určitě slyšel už kde kdo.
Ale, prase je všežravec, to znamená, je schopno lovit a jak se tu píše, pokud ochutná lidské maso, může se z něj opravdu stát ultimativní soupeř, vlastně nový přirozený nepřítel člověka. Můžete namítnout, že jaksi nemá šanci ochutnat člověčinu. V současnosti ano, ale v PA době? To se po lesích a polích může pár mrtvých lidí najít a prasata prostě sežerou všechno, co najdou a velký kus masa jim jistě přijde k chuti a jeho pach si zapamatují. Pak je na problém zaděláno snadno.
A divočák je opravdu tvrdý cíl, přítomní lovci jistě potvrdí, zabít ho třeba pistolí je o velké dávce štěstí a množství výstřelů, na nože rovnou zapomeňte.
Takže vlka, rysa, ani medvěda bych se nebál, ale přemnožených divočáků (to jsou už teď a pokud zarostou neobdělávaná pole, bude jich ještě víc), těch bych se opravdu bál............ vlastně už teď z nich nemám dobrý pocit, když je na svých toulkách potkám.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1005
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Hdm »

prasata mě vadí taky nejvíc a to i teď. Nejhorší je, že k lesu musíme mezi poli a pokud je to vysoké(neposečeno) je šance na prase veliká. Pak stačí chrochtnutí, otočka o 180 a trada domu. Přece jen s 3 psi a malými dětmi to není moc sranda.
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Leon Chamel »

Setkání s vystresovanou prasečí maminou může být opravdu nebezpečné, ale paradoxně spíše nyní - v době hojnosti, protože v době nouze skončí většina (nejen černé) zvěře velice rychle v lidských žaludcích. Ostatní jmenované zvířecí "hrozby" jsou v našich podmínkách prakticky nereálné, už dnes se jedná o chráněné živočichy (proč asi?), to už bych snad měl větší obavy ze smeček zdivočelých psů nebo infikovaných klíšťat :)
Pointa je, že ten nejhorší a nejnebezpečnější predátor, kteréhoo bude v případné PA době možné ve zbytcích středoevropských lesů potkat, bude zase jen jiný člověk, nedejbože tlupa...
Bezhlavy
Příspěvky: 115
Registrován: 22.06.2013 15:13

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Bezhlavy »

Napsal jsem malou zmínku v Heikeho vlákně "o myslivosti". Šli jsme s mým psem (má 13 kg a je to směs chrta s bůhví čím vším ještě, ale tvarem těla se nejvíc podpobá Vipetovi), podle jeho reakcí bylo všude kolem spousty zvěře, zaslechl jsem blízko několikrát srnce. Když už padla tma, zavětřil a vběhl do houští, následně 7-10m ode mne přes cestu proběhla bachyně s odrostlejšími malými a jedno či dvě z nich se hafíkovi podařilo oddělit od ostatních a zahnat nazpět. Celá "akce" trvala sotva půl minuty, napřáhl jsem před sebe klacek, kromě něj jsem měl s sebou jen sekeru, ale tu než bych vytáhl... Zařval jsem na psa, ten naštěstí hned poslechl a zaběhnuté podsvinče se vrátilo ke zbytku rodiny. Docela asi klika, no.

Jindy jsem si kdesi v lese ustlal a po chvíli se podle zvuků tak asi 100m opodál začalo rochnit stádo prasat, dělala při tom docela rámus a musela nás cítit. Pes značně nervózní. Po půl hodině mne to přestalo bavit, vykřikl jsem na ně, ať už dají pokoj, a skutečně vypadly raději jinam.

Narazil jsem i na ochočené divočáky a respekt z nich nemám. Ono ale stačí jedna blbá zkušenost a vše bude jinak.
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Heike »

Já pár vepříků potkal. Vrcholem bylo když jsem se dvěma kamarády rychle zdrhal od lesního ostrůvku v prostřed polí, kde byla bachyně s mladými-potkali jsme asi 14letou holku, co si šla zaběhat. Tak jsme ji varovali. Ona se nám vysmála, že se tři chlapi bojí čuníka. A že si dá walkmana navíc, a ničeho se nebojí. Po chvilce nás skoro předběhla, jak se vracela zpátky. Poměrně nepříjemnější setkání jsem měl když jsem asi ve dvě v noci v úvozu v polích spíš slyšel než viděl prase s malými. Bachyně a asi dvě vyběhly skrz cestu na stráň, zbytek se bál a zůstal vlevo. Takže dupali v kukuřici, já nic neviděl, a měl jedinou jistotu že stačí aby jedno blbě šláplo a jinak zakvičelo, mám problém. Dopadlo to. Už tu zaznělo, že prasata okusí lidi jen v PA-nesmysl. I zavražděnou z Kmětiněvsi(nebo jak) roztahali že část nenašli...A je to dost časté, že pohozené oběti sežerou. Spousta pohřešovaných podle mě tak skončila. Viz ztracená žena(62let) v Dadržbachu. Nic nenašli...Tím netvrdím že tu běhají lidožravá prasata. Ale je to asi jako obří sumci-co jsem zaslechl co zhltli menších psů, děcko bych tam nepustil...Třeba to moc prožívám, nevím.
Robyn
Příspěvky: 77
Registrován: 02.03.2013 23:23
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Robyn »

Já minulý týden potkal prase jak čuchalo uprostřed cesty. Taky jsem byl se psem, rottweiler/beauceron .. prase bylo o maličko menší. To prase nás absolutně ignorovalo, i když jsem po něm házel štěrk a pak jsem k němu dlouze mluvil z naprosté blízkosti. Pes mu očuchával zadek a prase nic.
Dělalo jako bysme tam vůbec nebyli a staralo se o svoje. Jako první jsme odešli my. Ty mrchy se vůbec nebojí.
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od plenty wolfs »

Prasa to je ale sviňa..... fakt najnebezpečnejší cicavec v lese. Zopár ľudí v okoli uz postrelene diviaky napadli a boli to nepekné zranenia. Aj mne už sa stalo počas spoločnej poľovačky, že flinta na pleci, náboje vo vrecku a diviak niekoľko metrov predo mnou..... Ešte, že sú v lese stromy a je kde šplhať :chuckle Odvtedy na poľovačky pod bundu beriem aj svojho rugera vaquero .357 s poloplášťovou náplňou... istota je istota :angel
Čo bude v porozpadových časoch je ťažko predpovedať. Je dosť možné, že ako sa to tu vyššie píše, že dôjde k zarasteniu polí a premnoženiu diviakov, zas na druhej strane bude zvýšený dopyt po zverine preživšou populáciou. V dnešnej dobe sú diviaky premnožené vďaka byrokratom, ochranárskym združeniam ..... Poľovníci (a strelci či držitelia strelných zbraní) sú v médiách a sociálnych sieťach vykresľovaný v tom najhoršom obraze a pomaly aby sa chlap s flintou stal vyvrheľom alebo ako sa hovorí u našich západných bratov "psancom"....
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Heike »

Ale ne...Nikomu nevadí myslivci. Na sociálních sítích kritizují když někomu prostřelí palici, ale to už jsem řešil jinde. V PA předpokládám dva scénáře-jeden-kdy se oplocenky, opuštěné zahrady atd. změní v pasti pro prasata, srny-ukáčka v oploceném staveništi v zimě nanosili seno, branou tam chodily srny, bránu zavřeli a srnu zastřelili kladivem...nebo druhý-lidé se budou starat o to aby se postříleli navzájem, sebrali si zásoby, že střílet zvěř bude skoro kontraproduktivní..zpracování masa, nuntost ho nést...když půjde přijít k hotovému.
Uživatelský avatar
SharKhan
Příspěvky: 520
Registrován: 28.02.2012 1:10

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od SharKhan »

Pred mesiacom susedom (druhý a tretí dom) na ulici (trochu ďalej cesta 1. triedy cez obec) zrajtovalo stádo divých svíň záhradu (obom) na "minďár" - neostalo nič - len spúšť, pes zalezený v búde ...
... ale chyba bola na ich strane - nemali zahradený pozemok od lesa, kde je prudký svah a stromy s kriakmi.

To je dolný koniec obce. Na hornom sa niekomu podarilo vyfotiť celé stádo v noci v záhrade - cca 20 kusov :shock:
george
Příspěvky: 62
Registrován: 16.11.2012 10:33

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od george »

Myslím, že po väčšom prúsere sa zvieratám veľmi rýchlo vráti ich prirodzená plachosť, teda tým čo ostanú vyhľadom na to, že zverina bude vítaným spestrením chudobnejšieho jedálnička. Druhá vec je, že dnes môže byť stretnutie so zverou niekedy rizikové. Nemyslím vlkov a rysov, skôr spomínané medvede a divoké prasatá. Tie sú na niektorých územiach premnožené a tlačia sa do oblastí kde sa častejšie stretávajú s ľuďmi a kde nachádzajú potravu ľahšie. Myslím, že riziko je skôr v tom, že stretnem medveda pri kontajneri, ako že na mňa zautočí v lese. Samozrejme vínimky existujú, no sú štatisticky menej pravdepodobné.
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Heike »

Jestli chápu dobře, je tu dost myslivců. Jaký teda máte názor na další riziko od zvěře-v době PA-vzteklinu? Jako dítě mě varovali, abych si dával pozor na zvířata co ztratila plachost a přijdou až k člověku. Zaznělo tu zpestření jídelníčku: A co svalovci, různé myxomatózy nebo jak, a podobně. když se nebude zvěř regulovat odborným odstřelem a vakcinací?(Vidíte, uznávám nutnost existence myslivosti)
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od plenty wolfs »

Besnoty sa pravdepodobne nikdy nezbavíme. Jediná ochrana je odstrel už len podozrivo sa správajúceho zvieraťa a likvidácia jeho tela spálením.

Svalovec špirálovitý alebo Trichinella spiralis sa v mäse určenom na konzumáciu ničí varením alebo zmrazením. Teda žiadne stejky, nevarené klobásy, slanina a podobné špeciality.... A kdesi sme to tu na fóre rozoberali, niekto by tu mohol hodiť link.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od big bang »

Presne tak v PA dobe zverinu poriadne dusiť, piecť v kameninových pekáčoch, poprípade v rímskej mise, guláš, poriadne klobásky variť dlho a pod pokrievkou a slaninu pražiť do chrumkava a ak grilovať tak plátky na tenko a poriadne prepiecť takže žiadne krvavé stejky alebo médium nehrozí :lol:

Obrázek
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Maximus »

Jak už bylo psáno medvědi jsou v ČR potencionálně problematičtí jen v Beskydech - pokud se nebavíme o uprchlých šelmách jako jsou medvědi, tygři, lvi, ... od chovatelů, cirkusáků, zoo v případě rychlého kolapsu společnosti.

Rys na lidi neútočí a zdraví vlci v našich zeměpisných šířkách rovněž ne. Případy z Indie jsou samozřejmě zdokumentované, ale tam se jedná o vlka indického, který se paradoxně docela morfologicky blíží psovi domácímu než k vlkovi obecnému z Eurasie. Pokud se k nám navrátí vzteklina, pak je to samozřejmě jiná situace.

Právě smeček zdivočelých psů bych se bál nejvíce - řada majitelů by v PA době svého mazlíčka raději pustila do "přírody", než aby mu musela zajišťovat potravu či aby jej přímo snědla. Co pak dokáže taková smečka psů, která by byla tvořena alespoň z části psi šlechtěnými k potencionálnímu boji s člověkem (hlídací psi) či boji s velkými šelmami (pastevečtí psi) je jasné v situaci, kdy jedinou lehce dostupnou potravou by byli lidé :evil:.

Krátce ke vzteklině - u nás je několik let eradikovaná, stejně jako do nedávna byla na Slovensku. Bohužel její velké ohnisko je v Polsku, takže případ vztekliny v tomto roce na Slovensku má asi tento původ. Nicméně v PA době, kdyby se samozřejmě neočkovalo proti vzteklině, se dá předpokládat poměrně rychlé rozšíření vztekliny do míst, kde byla díky systematickému očkování vymícena.
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od EBE »

Vlci zaútočili na Východe Slovenska pri Svidníku, dotrhali okolo 7 teliat a 1 býka, niektoré zvieratá v čriede ktorá sa pásla v ohradenom elektrickom oplotku boli napadnuté a zranené. Zopakoval sa tak prípad z roku 2007 kedy vlci napadli rovnaké stádo v inej obci neďaleko Svidníka..

Video a správa z roku 2007, ( pre citlivejšie povahy - nepekné foto a video ) http://udalosti.noviny.sk/z-domova/14-1 ... ovice.html

doplním z vlastnej skúsenosti, že el. ohradníky nie su často zapnuté, podľa poľovníkov takto staré vlky učia mladé loviť a na ľudí nezaútočili, vlk je chránený a počul som o prípadoch keď vlk radšej cúvol akoby mal zaútočiť aj na viditeľne slabšieho človeka - starú babičku cestou z obchodu v Kalinove, kde vlci chodia cez dedinu ako na púti
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jak dlouhobě přežít na území medvědů, vlků, rysů v PA do

Příspěvek od Maximus »

To, že vlci mohou zaútočit na domácí zvířata, určitě nerozporuji - v historii, když útoků přibývalo, tak se stavěli vlčí jámy a v dobách, kdy útoků ubývalo se zase zasypávali, protože do nich padali o poznání častěji lidé a domácí zvířata.

Rovněž je doloženo, že vlci se vzteklinou relativně často napadli lidi. Ovšem napadení člověka zdravým vlkem je v Evropě v současnosti i v minulosti velmi ojedinělá záležitost - často spojovaná s obranou vlčat a zejména ve staré literatuře je obtížné odlišit útok vlka a zdivočelého psa.
Odpovědět