dotaz na kytkoznalce - zluty koren

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.
Atrop
Příspěvky: 163
Registrován: 04.06.2013 1:00
Pohlaví: muž
Bydliště: North

Re: dotaz na kytkoznalce - zluty koren

Příspěvek od Atrop »

A co takle nějakej druh mahonie?
Kořen je dost podobnej tomu co je na fotkách. ( http://3.bp.blogspot.com/-T-AQT2VUuMY/U ... 35+(1).jpg )
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: dotaz na kytkoznalce - zluty koren

Příspěvek od Venet »

mahónia má aj drevo žlté...
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: dotaz na kytkoznalce - zluty koren

Příspěvek od Ivana »

alive:
Pokročil jsi s tím nějak?
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: dotaz na kytkoznalce - zluty koren

Příspěvek od alive »

no, prosim Te, par dni jsem prohledaval co se dalo a neprisel jsem na nic, o cem bych si myslel ze by to mohlo byt..:-(
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: dotaz na kytkoznalce - zluty koren

Příspěvek od Ivana »

Některý druh mahonie by to možná mohl být. Našla jsem článek, kde se o zvyšování odolnosti organismu mluví, i když ne přesně tak jak ty popisuješ. Ta co roste u nás má ale spoustu alkaloidů a je pokládána za jedovatou. Nicméně fotka kořene mahonii připomíná.
Rod Mahonia má žluté květy, má asi 70 druhů. Ve svém Atlase lekarstvenych rastenij jsem ale žádnou Mahonii nenašla.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: dotaz na kytkoznalce - zluty koren

Příspěvek od Ivana »

Teď si překládám jednu ruskou knihu o vaření, narazila jsem na Inula helenium, oman pravý a napadlo mě tohle vlákno. Už to tady padlo, ale tys ho odstřelil, že devětsil to není. Девяси́л ale je to jen v ruštině.
Mohlo by to odpovídat. O omanu se v Rusku vykládají legendy, například že léčí devět těžkých chorob (asi proto ten devjatsil). Ty klacky co máš vyfocené jsou opravdu hodně velké, ale rostlina je mohutná a pokud si klidně roste někde v tajze...
Občas se pěstuje i u nás. Zkus najít někoho, kdo ho pěstuje a trochu odhrabat kořen jestli to bude on. Jestli nikoho nenajdeš, tak ti přinejhorším dovolím ohrozit jeden z těch mojich, ale budou ještě majijinké.

Želtyj koreň se ještě říká lékořici Glycyrrhiza, ta ale nemá žluté květy.
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: dotaz na kytkoznalce - zluty koren

Příspěvek od alive »

Dekuji Ivanko, kouknu na to...ja jsem jeste narazil na Eleuterokok, sibirsky zensen...nemel jsem cas to zkoumat, tak jsem ho jen vyzkousel...a asi to neni ono ;-)
"...světlo na konci tunelu..? Neradujte se, s největší pravděpodobností je to protijedoucí lokomotiva."
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: dotaz na kytkoznalce - zluty koren

Příspěvek od Ivana »

Eleuterokok jako správný adaptogen ty účinky po kterých bažíš má, ale jeho květ se nedá označit za žlutý.
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: dotaz na kytkoznalce - zluty koren

Příspěvek od alive »

tak vyreseno. je to skutecne rozchodnice ruzova...dekuji vsem ;-)
"...světlo na konci tunelu..? Neradujte se, s největší pravděpodobností je to protijedoucí lokomotiva."
Odpovědět