Zaseknutý (bez prúdu) výťah

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Zaseknutý (bez prúdu) výťah

Příspěvek od Vladimir »

Rozmýšľal niekto nad touto "krízovou" situáciou? V dnešnej dobe pri možnosti blackoutu dosť aktuálna téma.

Ako sa dostať z výťahu, ktorý sa zasekne/skončí bez napájania?

1.) Dá sa z takéhoto výťahu zvnútra vôbec dostať?

2.) Z vonkajšej strany sa dá otvoriť špeciálnym trojhranným kľúčom, samozrejme to musí urobiť niekto, kto nie je zaseknutý vo výťahu.

K druhej možnosti, z môjho pohľadu musím vedieť, kto má príslušný kľúč (väčšinou domovník). Lepšia alternatíva je mať tento kľúč doma, trocha som hľadal a jednak neviem presne ktorý to je a kde by som ho objednal (viem že je to trojhran, neviem či klasický ako na rozvádzač - ten mám - len je krátky pochybujem že s ním by som otvoril výťah). Viete poradiť?

Ak nemusím tak samozrejme výťahom nechodím, niekedy sa tomu ale nevyhnem (sťahovanie, veľký nákup, kočík, ...).
Vladimír
noxicek
Příspěvky: 7
Registrován: 20.09.2021 0:02

Re: Zaseknutý (bez prúdu) výťah

Příspěvek od noxicek »

Vytahy jsou staveny tak, ze pokud dojde k poruse a napajeni je funkcni, tak vytah ktery ma vnitrni kabinove dvere jednoduse zevnitr neotevrete. Pojezd je blokovan motorem ovladajici posuv dveri. Otevreni muze provest jen ten, kdo prepne ovladani motoru na kabine nebo ze strojovny.

Pokud vsak dojde k uplnemu vypadku proudu, tak vnitrni posuvne dvere jsou normalne otevrit rucne roztazenim nebo posunem; pak dle toho jak kabina zastavila v patre/mezipatre najdete rucni mechanismus pro otevreni vnejsich dveri prave na boku techto dveri.

Stesti je, pokud je vytah vybaven nouzovym dojezdem v pripade vypadku napajeni, kabina tak automaticky sjede do nejblizsi stanice, kde se zastavi a vy muzete odejit.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Zaseknutý (bez prúdu) výťah

Příspěvek od Rafael »

Přijde mi to jako dobré téma a varování:
*
Ale k tomu by spíš mohl něco napsat nějaký výtahář nebo BT technik z oboru.
Osobně si myslím, že v případě výpadku el. je to smrtonosná past.
*
Kdysi jsem v práci zažil, jak se takový výtah uvizlý v mezipatře spustí dolu nahoře ze strojovny. Tak nějak mechanicky. Rohatka - zapadka či tak nějak něco.
Kolega mi to ukazoval.

Ale to musel přijit z kabiny nějaký nouzový signál...
A jak jsou blokovany dveře, jestli mechanicky či el. netuším.
*
Ale pravdou je, Historické okénko, strávil jsem jednou po noční směně ve výtahu skoro hodinu. A to jsem hodně spěchal. Na velkou oslavu.
A jen slyšel ze schodů:

- "Zas tam nějaký cyp zůstal ve výtahu"
- "To jsem já, zavolejte někde ať mě pustí ven"

Zavolali, ale díky tehdy aktuálním výrobním problémům neměl nikdo kompetentní zrovna čas.

A to žádný výpadek el. nebyl.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: Zaseknutý (bez prúdu) výťah

Příspěvek od Andy Glock »

Naštěstí pravděpodobnost že spadne proud zrovna když je člověk ve výtahu, je hodně malá.
Konkrétně v mém případě cca 1:35 000. Za celý život (jasně, jsem tu krátce) se mi to nestalo.
Ale nápad na vlákno to není špatný. Taky bych nevěděla jak ven.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Zaseknutý (bez prúdu) výťah

Příspěvek od proforma »

No vidis, a ja se zasekla ve vytahu nekolikrat. Pak ho opravili :-)

Ale je fakt, ze taky nevim, jak bych to resila.

Nicmene po techhle zkusenostech, kdyz mam jet vytahem, radeji si predtim zajdu ma WC :-) (fakt trapna situace :-) ) A VZDYCKY mam nekde po kapsach nejaky igelitovy pytlik :-) (driv proto, ze jako kacer jsem ho pouzivala treba pro vytazeni nejake eklhaft kese, dnes na sbirani odpadu po psovi, proste se hodi...)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Zaseknutý (bez prúdu) výťah

Příspěvek od Pez »

Těch situaci, které mohou nastat je strašně moc, je hodně druhů výtahů, rozdílných staveb a důvodu uvíznutí a tedy i způsobů jak se dostat ven.
Popisovat budu jen situace kdy nejde elektřina, tedy nelze komunikovat kabinovým telefonem.

Jsou situace, kdy se ven z kabiny vlastními silami nedostaneš ale pravděpodobnost tohoto není velká.

Pokusím se popsat nejčastější typy výtahů a způsoby jak ven.

Ještě upozorním, toto není návod a neberu odpovědnost za případné škody způsobené vaším konáním.
Pokud nehrozí přímé ohrožení života, počkejte na záchranu zvenčí. Zvenčí je záchrana jednodušší ale nemusí být rychlejší, takže pokud nejsi těhotná před porodem nebo nepotřebuješ nutně léky nebo jsi nevyhodnotil situaci tak, že záchrana zvenčí nepřijde a ve výtahu zemřeš, sedni si na prdel a čekej.

Většina výtahů je již modernizovaná a mají automatické kabinové dveře. Ty bývají posuvné z několika, většinou plechových, panelů, které se posouvají buď od středu do stran nebo na jednu stranu. Ještě se často dělají skládací ale princip otevření je u obou typů stejný.
Dveře se snaž roztahnout u podlahy, tam jsou jen lokální vodítka v drážce v prahu a povede se ti zvětšit mezera aby jsi do ní dostal prsty nebo nějaký nástroj, který ti pomůže dveře otevřít. Nejde to zas tak těžce. Nahoře je totiž na kabině umístěn pohon dveří a tam se to dělá o dost hůř.
Takže to lehčí máš za sebou, kabinové dveře máš otevřené.
Tady zjistíš v jaké poloze jsi vůči šachetní dveřím. Může se stát, že kabina zastaví mezi patry a ty nemáš naproti žádné dveře. Často to je v kancelářských budovách kde je vestibul v přízemí a tedy i vysoká patra. Tomu se pověnuji někde dál. V normálních panelácích, budeš mít proti sobě část šachetních dveří.
Automatické dveře šachty mají ovládání nade dveřmi, pokud na něj vidíš a dosáhneš odblokuješ jezdce, je to taková paka s hákem na konci, kterou stačí nadzvednout a pak roztáhnout dveře. Koukněte na YouTube, jistě tam najdete pár videí. Pokud na pohon nedosahneš, tak zase dole dveře roztáhni.
Druhý častý typ dveří jsou křídlové, prostě normální dveře. Tam je přibližně uprostřed výšky dveří v zárubní zámek s kolíkem, který blokuje dveře. Na krabici zámku je páka s kladkou, na tu zatlačíš a kolík se zasune a dveře jdou otevřít.
Tady upozorním, že dveře mají několik elektronických jištění a kabina se nerozjede, když jsou dveře otevřené. Jen pozor, kdyby vás chtěl někdo zachraňovat zvenčí, lze i bez elektřiny spustit kabinu bez ohledu na otevření dveří a tak kdyby jste zrovna vylézali ven, mohla by vás kabina skřipnout. Tady je důležité komunikovat s vnějškem, klidně křičet, pokud vás někdo zachraňuje, uslyší to.

Ještě se vrátím k tomu když šachetní dveře nevidíte, jste v mezipatře. Výškové budovy mají tzv. požární/evakuační výtah, ten má mimo jiné dvířka ve stropu kabiny a žebřík v šachtě. Lze tedy na způsob amerických filmů, vylézt na kabinu a po žebříku k nejbližším šachetním dveřím.

Tech různých situací může nastat opravdu hodně, když tak se ptejte.
Pokud bydlíte v domě s výtahem, tak si zjistěte maximum informací o vašem výtahů a určitě si kupte klíč na odblokování dveří zvenku, může se hodit.

A ještě jednou, neslouží to k řešení běžných uvíznutí ale k záchraně života.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Zaseknutý (bez prúdu) výťah

Příspěvek od Bill Masen »

Jak psala Andy, pravděpodobnost že vypadne, proud ve chvíli kdy budu ve výtahu, je prakticky nulová. Na malém městě, kde nejsou výškově budovy jsou výtahy, jen v nemocnicích a veřejných budovách.
Tedy pokud někdo jezdí často nějakým konkrétním výtahem, asi by bylo dobré znát postup jak takovou situaci řešit.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Zaseknutý (bez prúdu) výťah

Příspěvek od proforma »

Bill Masen píše: 14.11.2021 9:14 Jak psala Andy, pravděpodobnost že vypadne, proud ve chvíli kdy budu ve výtahu, je prakticky nulová.
Tedy krome pripadu, kdy se nachazis v obvodu trafa, ktery vypadava pri kazdy bource nebo i vetsim desti :-) Coz nemusis napr. jako navsteva vedet, ale jsou i takova mista. Takze debata rozhodne neni akademicka :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Zaseknutý (bez prúdu) výťah

Příspěvek od Vladimir »

Ako som písal, výťah používam čo najmenej sa dá a aj tak sa mi už stalo, že som zostal zaseknutý. Nebol to výpadok prúdu ale bežná (nanešťastie hlavne v minulosti dosť častá) porucha. Našťastie technik prišiel v priebehu ozaj pár minút a pustil ma von.

K tým výťahom, väčšina "v mojom okolí" sú staré komunistické výťahy, ktoré ani nemajú vnútorné dvere a ani komunikátor - je tam iba núdzový zvonček.
Vladimír
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Zaseknutý (bez prúdu) výťah

Příspěvek od proforma »

No, nepouzivat... Kdysi jsem pracovala v moderni budove, kde byly jen vytahy. Nouzove pozarni schodiste sice taky, ale dvere na nej sly otevrit jen zevnitr a navic vedeni zakazalo je pouzivat. Takze pokud se clovek chtel dostat do prace, vytahem musel.

Tuhle moderni architekturu fakt nechapu...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Zaseknutý (bez prúdu) výťah

Příspěvek od Pez »

Vladimir píše: 14.11.2021 14:59 K tým výťahom, väčšina "v mojom okolí" sú staré komunistické výťahy, ktoré ani nemajú vnútorné dvere a ani komunikátor - je tam iba núdzový zvonček.
V zárubni je stejná dveřní uzávěra(zámek) jako výše popsané. Zvenku je otvor na klíč, zevnitř krabička s pákou a kladkou. Je tam jen menší mezera mezi kabinou a šachtou, tak je to hůř dostupné ale jde to.
Nebo prostě vyrazíš dveře.

Ještě pozor, kdyby vás napadlo třeba rozbít sklo v šachtě nebo i v kabině, tak to elektronika nehlídá a výtah by se po obnovení napájení mohl rozjet.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Zaseknutý (bez prúdu) výťah

Příspěvek od Vladimir »

Kľúč pre otvorenie výťahu - zvonka - je to tento?:
https://www.tme.eu/sk/details/101100887 ... gJ_GPD_BwE
Vladimír
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Zaseknutý (bez prúdu) výťah

Příspěvek od DanBlack »

Co jsem našel, tak těch možných zámků je víc.
Koupil bych univerzální kličku od Festy.
Nebo dražší "Knipex 001101" (Knipex TwinKey).
Obrázek

Edit:
Mi to nedalo a mrknul jsem na kličku co mám doma a zkontroloval výtah...
Takže sice mám správnou (trojhran), ale je krátká. :shock:
Naposledy upravil(a) DanBlack dne 05.12.2021 16:42, celkem upraveno 3 x.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Zaseknutý (bez prúdu) výťah

Příspěvek od DanBlack »

------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Zaseknutý (bez prúdu) výťah

Příspěvek od Vladimir »

DanBlack:
Ten univerzálny kľúč mám, ale presne ako píšeš, je krátky. Vďaka za materiál, idem preštudovať.
Vladimír
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Zaseknutý (bez prúdu) výťah

Příspěvek od Ulfhednar »

DanBlack: těchto klíčů jsem nakoupil hromadu z Alíku za pár šupů. Černé. Mám je všude A fungují. Výtah, vlak, rozvaděče...
Pravděpodobnost, že se zaseknu ve výtahu a zároveň (&&) nebudu mít klíč je ryze abstraktní.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Zaseknutý (bez prúdu) výťah

Příspěvek od Vladimir »

Ten kľúč sa ale používa z vonkajšej strany výťahu, ak sa zasekneš vnútri výťahu, nepomôže Ti (jedine že bude mať výťah presklené okno, ktoré rozbiješ a kľúč podáš niekomu vonku, kto ťa otvorí).
Vladimír
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Zaseknutý (bez prúdu) výťah

Příspěvek od Ulfhednar »

Dá se s ním (+multitool) sundat stropní panel většiny výtahů.
A u dveří Wittur i Metron se s ním lze dostat k ovladácimu mechanismu dveří a ty pak (pracně a z trochou štěsti) přetlačit.
EDIT: a ano , je-li to možné, je nejlepší, když má ten klíč někdo venku, nebo ho k němu dostat.
Óðinn á yðr alla
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Zaseknutý (bez prúdu) výťah

Příspěvek od Pez »

Vladimir píše: 05.12.2021 13:57 Kľúč pre otvorenie výťahu - zvonka - je to tento?:
https://www.tme.eu/sk/details/101100887 ... gJ_GPD_BwE
Jo to je on, označení dle normy M5. Jen se podívej po levnějším, ta cena je nesmysl.

Tady jsou rozměry, jen mají špatně kótu 8,45, správně to je vnitřní rozměr.
C 80C 80.jpg
C 80C 80.jpg (53.11 KiB) Zobrazeno 6039 x
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Zaseknutý (bez prúdu) výťah

Příspěvek od Vladimir »

Neviete niekto, kde by som ten kľúč kúpil (aby bol aj skladom)? Hľadám, hľadám ale nikde nie je skladom alebo v ako tak "normálnej" cene. Dať za neho 20,- eur čo som kdesi našiel mi príde ozaj veľa.
Vladimír
Odpovědět