Jak jsem připraven na BLACKout

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Maximus »

Měnič Geen Cell 1500W v klidu utahne domácí vodarnu EASY E-DEEP 1000 s prikonem 900W spolu s 10 LED zarovkama. Vyuzita 100Ah trakční baterie.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od ecart »

To je ale tím, že EASY E-DEEP 1000 není obyčejné čerpadlo, ale kompletní elektronická vodárna se zabudovanou elektronikou. Je tam automatický start/stop na základě tlaku v připojeném potrubí, ochrana proti spálení i soft-start.

Pokud si tedy někdo koupí skutečně obyčejné čerpadlo o stejném příkonu, tak mu pohodový rozběh na slabší měnič fungovat vůbec nemusí.
steve_michalik
Příspěvky: 218
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od steve_michalik »

Já mám doma starou 800W Sigmu a při rozběhu si bere přes 4kW cca 200ms. Viz
https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=261892#p261892

Příští týden snad přijde softstartér, tak uvidím, jestli to bude softstart nebo nostart 8-) .
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od cipis »

Bacha na to, ty krámy s malou baterií jsou dělané na provoz jen chvilku, takže je třeba vytunit chlazení.
Nepočítá to s tím, že to pojede najednou x krát déle. Ať už nabíjení nebo vybíjení.

Je to třeba vytunit, zkontrolovat chlazení, případně dodělat ventilátor alespoň.

Tomáš píše: 28.10.2021 9:31 Zjistil jsem, že mám doma jeden 1f 900W inventor, má v sobě žalostně slabé baterie ( 12V 16Ah), které navíc asi nebudou už v nejlepším stavu.
Napadlo mě, dokoupit 2 trakční baterie
https://autobaterie.heureka.cz/varta-pr ... 0-054-080/
a připojit je místo těch jeho interních, čímž značně zlepším situaci pro provoz oběhových čerpadel pro topení.

Než vymyslím co a jak (a jestli) nějakou fotovoltaiku v budoucnu.

Jelikož doufám, že případný blackout bude trvat řádově několik dnů (může se stát i třeba lokální tornádo/silná bouře, popadané stromy atd), tak tím bych překlenul to nejhorší.
Proba
Příspěvky: 169
Registrován: 22.01.2020 19:47

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Proba »

tak kondenzační kotel baxi mě na tu gel baterii.... (můj předchozí příspěvek ) běžel celkem 71 hodin. Takže spotřeba kotle baxi s automatickým oběhovým čerpadlem mě z kapacity baterie 3kwh vychází 42 watt/hod. Je mě jasný že to je přepočet laika, ale snad to někomu kdo má podobnej system nebo oněm uvažuje pomůže. Tabulkově má kotel příkon 70-100 watt.

Bohužel soft start mě na vodárnu CALPEDA NGXM 3/100 nepomhl. Možná plně regulovatelný model, říkal elektrikář.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Tomáš »

cipis píše: 28.10.2021 20:28 Bacha na to, ty krámy s malou baterií jsou dělané na provoz jen chvilku, takže je třeba vytunit chlazení.
Nepočítá to s tím, že to pojede najednou x krát déle. Ať už nabíjení nebo vybíjení.

Je to třeba vytunit, zkontrolovat chlazení, případně dodělat ventilátor alespoň.
Má to svůj větrák :yes

Počítám, že musí něco vydržet. Výrobce dělá i variantu (velmi pdoobnou) se silnějšími baterkami a nebo s připojením pro externí bat pole.
Jestli to dělají alespoň trochu jako všichni, tak pro různé varianty je většina HW je stejná a liší se jen drobnostmi a softawarem :F
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od ecart »

No snad to vydrží a nebudeš mít větší spotřebu měničů než baterek.
steve_michalik
Příspěvky: 218
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od steve_michalik »

Proba: To sedí. Já mám 30kW Junkers. Tabulková spotřeba 100W. Spotřeba při 25% 20W, při 50% 30W. Čerpadlo vždy na min. výkon.
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Andy Glock »

Teď jsem vařila oběd, a došla mi sůl. Pitomá, blbá, levná sůl. A najednou mi došlo, že mám sice nějaké zásoby, těstoviny, rýži, konzervy,.... ale sůl, sůl v zásobě nemám. A přitom je to tak levná, trvanlivá a nezbytná surovina. Prostě sůl nad zlato ;) . Hned jak půjdu nakoupit, vezmu 10.kilo do zásoby.
Zároveň mě napadlo, nebyla by sůl (a koření) vhodná komodita k obchodování? Když má člověk dost místa, koupit třeba 100kg soli (za pětikilo). Nebo kde jinde by se dala sehnat sůl mimo (zavřené či vyrabované) obchody?
Bakly1
Příspěvky: 107
Registrován: 12.05.2017 11:55

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Bakly1 »

sklady silničářu :-D
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Bill Masen »

Jojo, sůl, cukr a olej, základní komodity.
steve_michalik
Příspěvky: 218
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od steve_michalik »

Sorry, ale nedalo mi to.
bohemia_chips_nova_prichut.png
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Tomáš »

ecart píše: 28.10.2021 22:09 No snad to vydrží a nebudeš mít větší spotřebu měničů než baterek.
taky doufám :D
byl zadarmo a pokud by to neutáhl, tak pro něj užití nemám... provedu test teď při topení a uvidíme
Uživatelský avatar
tajfun
Příspěvky: 143
Registrován: 18.04.2020 14:30
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Praha

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od tajfun »

Andy Glock píše: 29.10.2021 13:33 Teď jsem vařila oběd, a došla mi sůl. Pitomá, blbá, levná sůl. A najednou mi došlo, že mám sice nějaké zásoby, těstoviny, rýži, konzervy,.... ale sůl, sůl v zásobě nemám. A přitom je to tak levná, trvanlivá a nezbytná surovina. Prostě sůl nad zlato ;) . Hned jak půjdu nakoupit, vezmu 10.kilo do zásoby.
Zároveň mě napadlo, nebyla by sůl (a koření) vhodná komodita k obchodování? Když má člověk dost místa, koupit třeba 100kg soli (za pětikilo). Nebo kde jinde by se dala sehnat sůl mimo (zavřené či vyrabované) obchody?
asi si necetla treti vlnu ze? :D
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Fabulous »

Zásobička. :)
4BFCFEB0-71D0-4468-8856-BFAAEA1E951B.jpeg
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Andy Glock »

tajfun píše: 29.10.2021 23:59
Andy Glock píše: 29.10.2021 13:33 Teď jsem vařila oběd, a došla mi sůl. Pitomá, blbá, levná sůl. A najednou mi došlo, že mám sice nějaké zásoby, těstoviny, rýži, konzervy,.... ale sůl, sůl v zásobě nemám. A přitom je to tak levná, trvanlivá a nezbytná surovina. Prostě sůl nad zlato ;) . Hned jak půjdu nakoupit, vezmu 10.kilo do zásoby.
Zároveň mě napadlo, nebyla by sůl (a koření) vhodná komodita k obchodování? Když má člověk dost místa, koupit třeba 100kg soli (za pětikilo). Nebo kde jinde by se dala sehnat sůl mimo (zavřené či vyrabované) obchody?
asi si necetla treti vlnu ze? :D
Ani druhou bavlnu :D
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od step »

Fabulous píše: 30.10.2021 0:15 Zásobička. :)
Dávám benzín do červených a naftu do černých. A pro jistotu jsou kanystry i popsané, kdyby to někoho napadlo lít opačně.
Akorát se bojím skladování, musím to dát někam ven.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Joe Azbest »

Fabulous píše: 30.10.2021 0:15 Zásobička. :)
Tak já mám jenom 200l a mimo dům. Když jsem to měl jednu noc v garáži, tak jsem v noci nespal. Pořád čekám na ten kabel na sfázování centrál. Objednávám zásadně všechno na dobírku, ale firma u které jsem to objednal tuto možnost neměla a tak jsem zaplatil předem a to byla chyba. Po třech dnech jsem tam volal a ujistili mě že už odesílají, že mě bude kontaktovat PPL. Týden uběhl a nic, v pondělí budu volat znova a budu chtít zrušit objednávku a peníze vrátit na účet. Ten kabel nemá ani dovozce a mohlo mě napadnout že i když v eshopu měli napsáno skladem, tak spoléhali na to, že to v případě zájmu to rychle objednají. Mělo mě napadnou, že takové zboží bude málokdo držet skladem. Teď jsem jenom zvědavý jak se k tomu postaví.
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Montezuma »

Čéče, bych se docela bál mít benzín v plastových kanystrech takhle v baráku :shock: . Jo, jsou to kanystry na pohonné hmoty, ale kov je kov. Držím 100 litru v kanystrech v kůlně mimo barák plus plná nádrž benzínu plus plná LPG, mám spočítáno, že na moje ježdění a řezání dříví to stačí.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Joe Azbest »

Tipnul bych si, že ty kanystry jsou zatím prázdny, tak klídek :)
Odpovědět