Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od drigon »

Ono asi vláda jinou možnost mít nebude. Pokud nechce riskovat spoustu lidí odpojených od elektřiny, posléze v exekuci a ve finále na ulici.
Koukej tak, aby jsi viděl.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od JirkaK »

Slováci např. mají cenu elektřiny za 60 euro a mi ji teď nakupujeme za 170 euro.

Doporučuji poslechnou si tento rozhovor:
Pomoc rodinám je hezká věc, ale musíme zachránit firmy, varuje plynárník.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audi ... .seznam.cz

Já mám osobní dojem, že všichni mluvíme o krizi, ale ona teprve přijde a nebudeme se stačit divit. Mě připadá, že to jen předehra pořádné krize.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

- Dnes se v mediich objevil dalsi clanek o Prazske plynarenske - pry posila zakaznikum s fixovanymi cenami dopisy, aby pristoupili na zmenu smlouvy. Dost mi to pripomina BE, nez to polozila.
- Na druhou stranu si rikam, ze akciovka vlastnena 100% Prahou snad padnout nemuze, Praha ji padnout nemuze nechat, protoze na ni ma navazane vsechny svoje prispevkovky, mestske byty... a dobre jmeno.
- Na treti stranu si rikam, zda za tim psanim o PPAS prave kvuli Praze jako vlastnikovi neni uz nastupujici predvolebni boj a snaha negovat vsechno, co ted ovladaji Pirati. Ne, ze by si to nezaslouzili. Ale myslim, ze dost pravdepodobne asi stejne problemy ma vetsina dodavatelu, ale pise se jen o PPAS - proc?

Mam neprijemne svrbeni v zadech a cukani vzit roha, ale kam? Kdyz jsem dnes zase srovnavala aktualni ceniky, u velkych dodavatelu, kteri by pro mne prichazeli v uvahu, jsou vsechny drazsi.
- U CEZu o 1-2 Kc/kWh, coz je naprosta prisernost (s moji spotrebou 6-7 MWh/rok).
- EON je cenove jakz takz srovnatelny, rozdil halerovy, ale pokud si dobre vzpominam, nic moc jednani se zakazniky?
- Innogy pro jistotu nejake tarify a ceniky pro nove zakazniky nezverejnuje vubec, ani pres vyhledavani. Dostupny je jen kontaktni formular (ne, nechci, aby mi volali, chci si v klidu prostudovat vsechny potrebne dokumenty sama) nebo pres vyhledavani ceniky pro stavajici zakazniky. Tenhle pristup se mi vubec nelibi a je mi jeste podezrelejsi nez clanky v mediich o PPAS.
- PRE je o cca 1 Kc/kWh drazsi nez PPAS, nehlede na to, ze bych asi sla tak trochu z blata do louze. Taky Prahou vlastnena firma.

Ano, srovnavat ceniky ma cenu jen do nejblizsi zmeny ceniku... Ale ono fakt moc neni na vyber. Protoze jestli ted je porad jeste cca 70 distributoru energie, do 2-3 let se podle mne trh procisti na nejakych 10-15. Pravdepodobnost, ze by si clovek ze stavajicich dodavatelu znovu vybral nekoho, kdo zkrachuje, je hodne vysoka. Proto vyber omezuju na stavajici dodavatele posledni instance, kteri by snad meli patrit k tem nejsilnejsim. Tedy az na PPAS... :?

A to muzu byt rada, ze do toho jeste nemusim resit plyn :-)

Jake kdo mate zkusenosti s tim EONem?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od TomSmith »

Tím že to je pod Prahou tak to pak souvisí i s obsazování postů v dozorčí radě všelikými piráty a jinými pomatenci a to může být problém.
Trochu je to naznačeno v rozhovoru s bývalým šéfem Pražské plynárenské Pavlem Janečkem u Xavera: https://youtu.be/GtUbXq3F64s?t=804
Odkaz nastaven na čas kde debata o tom cca začíná.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

Jo, ale pirati tam nebudou nafurt :-) A nedelam si iluze, ze by zidle v predstavenstvu CEZu, EONu nebo Innogy taky nebyly trafiky, jen jine urovne. Rozdil mezi PPAS/PRE vlastnenymi Prahou a CEZem vlastnenym statem je jen v zakladnim kapitalu a sile vlastnika.

Jake mate zakaznicke zkusenosti s tim EONem?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od PeFi »

Pokud nepotřebuješ zřídit novou elektrickou přípojku a už ji máš, tak celkem dobré. Pokud potřebuješ zřídit přípojku, tak nic moc. A pokud potřebuješ vlastní trafo, tak kolega má pár lehce šílených historek, kterým se už dnes jen směje (pánové z různých divizí EONu na sebe dost ošklivě křičeli a on celou tu tragikomedii platil).
Uživatelský avatar
Teal'c
Příspěvky: 106
Registrován: 21.10.2020 18:25

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Teal'c »

Já od nich čekal asi 3 měsíce od listopadu, než prehlasili elektřinu na nového nájemníka po tom co jsem se odstěhoval z bytu. Nakonec to dobré dopadlo, vše korektně vrátili, ale posílat zálohy na byt kde nebydlím mě fakt nebavilo.
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Radek07 »

Eon mám už mnoho let a zatím vše ok. Potřeboval jsem přípojku na stavbu či zakrytí drátů a vše v termínu. Zálohy vrací spolehlivě a neotravují s nabídkami.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

Diky obema. Nasla jsem odpoledne na netu dost sileny historky o EONu, chtela jsem se ujistit, zda nedoslo ke zmene stavu. Evidentne ne. Tak asi nebudu delat nic, zustanu u PPAS a ono se to nejak vyvine. V nejhorsim zase skoncim u CEZu, ale tak nejak chci verit, ze jednoho ze 4 dodavatelu posledni instance stat padnout nenecha. Kdyz to ma byt ta posledni zachrana... :-) Jenom doufam, ze v Praze nepadne nektery z mistnich velkych dodavatelu (ne vsichni Prazane jsou u PPAS/PRE), pripadne nucene prevzeti par desitek tisic novych klientu by v tomhle nerovnovaznym stavu asi mohl byt posledni hrebicek...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od PeFi »

V Praze může být rozumné k EONu přejít, protože tam má konkurenci a musí se snažit. Já jsem zařizoval přechod z DPI k EONu a to proběhlo neuvěřitelně hladce.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od cipis »

Hlavne se mota eon a eg.d dohromady, coz jsou "dve" firmy. Eon nepripojuje, ten jen dodava elektrinu. Eg.d pripojuje, tak bych obcas tem historkam i veril. Zmena dodavatele ma nejakou lhutu, tusim 30+ dni. Je to podobne, jako zmena operatoru u tlf. cisla. Keca do toho i ten stary ..
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od honzasl »

Zákon č. 458/2000 Sb.
Zákon o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon)

§ 12
Povinnosti nad rámec licence
(5) Prokazatelná ztráta vzniklá držiteli licence na výrobu nebo rozvod tepelné energie převzetím povinnosti dodávek nad rámec licence se hradí z prostředků Energetického regulačního fondu (dále jen "fond") podle § 14. Prokazatelná ztráta vzniklá držiteli licence na distribuci elektřiny nebo distribuci plynu nebo dodavateli poslední instance je důvodem pro úpravu regulovaných cen.

Přechodná a závěrečná ustanovení zavedena zákonem č. 670/2004 Sb. Čl. II
14. Rozhodne-li Energetický regulační úřad o změně dodavatele poslední instance, přecházejí práva a povinnosti vyplývající ze smluv uzavřených mezi dosavadním dodavatelem poslední instance a konečným zákazníkem na nového dodavatele poslední instance. Dosavadní dodavatel poslední instance je povinen poskytnout nově vybranému dodavateli poslední instance součinnost a nezbytné údaje.

Čili: pokud DPI bude mít ztrátu kvůli výkonu funkce DPI, zaplatí ji společně všichni zákazníci. Pokud DPI padne, ERÚ jmenuje nového a pokud bude mít ztrátu kvůli výkonu.... a pak už jen pes jitrničku sežral.
Naposledy upravil(a) honzasl dne 29.04.2022 15:44, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

@PeFi: Jo, ale ja nejsem v Praze... Kazdopadne s CEZem z minulosti i z doby DPI mam dobre zkusenosti co se tyce zakaznickeho servisu, z tohohle hlediska by pro mne byl jednim z favoritu (jeste lepsi zkusenosti jsem mela snad jen s Yello a s Amper Marketem, dokud ho nekoupila BE, pak jsem od nich hned zdrhla, ale jen kvuli te BE, jinak naprosta spokojenost). Jenze CEZ je pro mne prilis drahej. Jestli u nej skoncim podruhy v DPI, uz asi zustanu, ale budu se snazit tomu vyhnout :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od JirkaK »

Jsem z J. Moravy a mám od Eonu elektřinu a i plyn. Jsem spokojený a vždy mi vyšli vstříc, ale přestávají mě těšit ceny. V březnu mi skončila fixace, kterou jsem měl na 3 roky a jel jsem na ceník říjen 2018. A od 1. 6 mi tento rok podruhé zdražují elektřinu, nebo aspoň mě. Už jsem navýšil všude zálohy a platím o 1500,- víc.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od bacil »

Já su už velmi, velmi dlouho u RWE, ale na rovinu, nemám ceníkový ceny, takže netuším, jak je to "standardně". Všechno co potřebuju vyřídit, udělám online bez front. Jenom jednou jsem musel k okýnku, když jsem to zařizoval.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Wdog »

Celá cenotvorba v energetice a fungování pseudotrhu v této oblasti je v současné EU nesmyslně nastavená. V delším časovém horizontu to nemůže fungovat. Prostě se to musí reformovat, dřív než nastane krach, blackouty a návrat do jeskyní.

Energetické zdroje jsou z finančního pohledu z principu dlouhodobé zdroje. I ty sluneční panely a větrníky jsou dlouhodobé zdroje. Deset let trvá příprava investice, třeba další dvacet let je její návratnost, a teprve dalších dvacet let to může reálně vydělávat. To stejné doly, jaderné či jiné elektrárny, vodní elektrárny. Tyto dlouhodobé zdroje jsou soustředěny do úzkého okruhu koncetrovaného kapitálu velkofirem, přímo či nepřímo spolupracujících či navázaných na státy. To je vše dlouhodobé, bez možnosti rychlé reakce na změnu okolností.

EU ale zavedla pseudo-tržní systém, kdy se el. energie a plyn kupuje na centralizované EU burze, za okamžité ceny, což je krátkodobá záležitost, s možností okamžité reakce. A k tomu je možné mít i dlouhodobé kontrakty, což je dlouhodobá věc. ... to vše funguje v pohodě v dobách klidu a teplíčka, ty ceny krátkodobé i dlouhodobé jsou podobné, když svítí slunce a fouká vítr, tak je na burze přebytek, tedy levnější, a všichni EU machři se plácají po zádech, jak ten jejich trh dobře funguje.
Nastavili to ale na slunce a vítr, ale jejich podíl je relativně malý, navíc víme, že bez záloh uhlí či plynu jsou slunce a vítr v praxi nepoužitelné.

Ve chvíli, kdy se klídek a teplíčku z nějakého důvodu naruší (covid, válka na UA, krize globální dopravy ...), nastane panika a tanec. Na burzu vlítnou v panice kupci, okamžitou cenu vyženou na desetinásobek, uhlobaron a prostředník zbohatne, a spotřebitel zapláče. V tu chvíli výrobci už nenabídnou nic formou dlouhodobých levných kontraktů, protože by byli blbí, když dostanou na burze desetinásobek. ... prostě dlouhodobé zdroje nepokryjí krátkodobou paniku.

Té energie je ale zatím pořád dost, elektrárny pořád jedou, ale spotřebitel zaplatí desetinásobek. Podle mého názoru je nutná reforma cestou zpátky do minulosti, kdy bude nutné asi nějak přehodnotit základní definici smerem k tomu, že např. energie a vody budou strategické zdroje, které budou podléhat dlouhodobé regulaci. Jistě, s tím přijde určitá neefektivnost, ale současná efektivnost pseudo-trhu nahrává jen někomu.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od xgordon »

Ako je to s tym odpojenim PL od plynu? Pozeram na portal AGSI a stale su v zelenych cislach - maju denne prirastky a zasobniky su plne skoro na 80 %. Su za tym reverzne toky z DE?

Nepatral som po detailoch. :tmi Pytam sa ci ma niekto lepsi prehlad o realnej situacii.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od honzasl »

Wdog

Nahraďte ve vašem příspěvku slovo elektřina slovem: pšenice, ocel, měď, kukuřice..... a bude to úplně to samé. Chcete kvůli politické nestabilitě zrušit burzu obilí?

A co se tím vyřeší? Zmizí tím ta nestabilita, ta válka, ta krize, ta neůroda?

Burza je jen indikátor reality.

a) ti, co vyženou burzu v nervozitě nahoru, aniž by byla příčina následně spláčou, protože když se trh uklidní, ceny půjdou dolů. A když nestabilita (válka, krize) nezmizí, tak zvýšené ceny jen promítají tuhle realitu.

b) burza má koncové zákazníky vést k tomu, aby uzavírali dlouhodobé kontrakty a TÍM tvořili tu požadovanou stabilitu.

Bohužel, máme tady přílad BohemiaEnergy, která tohle neunesla - v kom byla chyba? Inu částečně v regulaci (viz. banky), částečně v zákaznících (hamouni nakupovali za nejnižší cenu a nekoukali na stabilitu), část je jistě na Bohemce, evidentně nejednala úplně čestně....

V samotné burze nevidím zásadní problém.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Wdog »

No jo, ale pšenice, ocel, měď a kukuřice nemají výrobně-investiční horizont 50 let jako elektrárny.

... "když se trh uklidní, ceny půjdou dolů" ... jenže co když se neuklidní a nastane dvacet let nestability?
... já si třeba myslím, že u hodně věcí ty ceny už nikdy nepůjdou dolů, tam kde byly před rokem či dvěma.

Ale uznávám, otázka je to složitá a citlivá. Ale stále se domnívám, že současný systém energetického pseudo-trhu byl vytvořen na míru Německu a jejich solárům a větrníkům, pro nás není výhodný. Doplácíme na to mj. naši spotřebitelé, pro které je vyráběna energie ve zdrojích, postavených u nás z velké části před rokem 1989, a ta energie je jim prodávána za německé ceny.

s tím (b) nesouhlasím, burza sama žádnou stabilitu neutváří, naopak, burza vytváří nestabilitu. Stabilitu s dlouhodobě investovanými zdroji vytváří dlouhodobé kontrakty, ideálně v délce odpovídající životnosti investice, ale to není v praxi dosažitelné.

Ale znovu, já neříkám, že by se měly zrušit všechny burzy a všechny tržní mechanismy. Pouze u energií je podle mého nutná reforma, protože současný pseudo-trh se přetvořil až do určité formy neokolonialismu.
Bakly1
Příspěvky: 107
Registrován: 12.05.2017 11:55

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Bakly1 »

měď, kukuřice a já nevím co ještě ale neprodukuje stát, byť se můžem bavit třeba v zemědělství o dotacích. Jestliže stát (což jsou občané) vlastní většinu Čezu, který navíc velké elektrárny staví minimálně s garancí státu, měla by cena produktu reflektovat tuto skutečnost. Ono už nejde o to, že rodiny si zaplatí víc ale 70 procent dividend jde do rozpočtu takže cajk. Jde taky o to, že extrémně drahé energie znevýhodňují podniky. Levné energie by podnikům umožnily vyrábět levněji, na čemž by opět vydělal stát. Jako tady se zase rozděluje co se sebere místo aby se peníze nechávaly lidem co je vydělají, komoušsmus nefunguje, to už bychom měli vědět.

Prostě cena uvnitř ČR by měla být stanovena tak, aby ČEZ byl v zisku a měl na investice, ale bylo to pro lidi, kteří Čez z většiny vlastní výhodné. Přebytky pak jasně do lipska na burzu a za tržní cenu prodat tomu kdo dá víc.

A ano taky vlastním nějaké akcie Čezu
Odpovědět