Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Lumberjack
Příspěvky: 101
Registrován: 28.01.2016 20:25

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Lumberjack »

Musí se vyčistit a potom se normálně vytlačí do stávajícího plynového potrubí.

Tohle chápu. Ale při opravdové krizi se to bude dělat třeba každý měsíc, nedej bože co čtrnáct dní, podle toho jaké palivo zrovna bude k dispozici. A hlavně co koncové spotřebiče? Budou se co čtrnáct dní měnit hořáky, nebo štelovat kotle?
Mám dva roky starý kondenzák a topenář mi řekl, že při přechodu na slečný plyn z Ameriky bude muset přestěhovat hořák. Starší kotle budou muset hořáky měnit
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Trace »

Neni nutne vyrabet benzin/naftu z uhli, v soucasnosti vim o 2 metodach jak to delat z jinych zdroju:

1) je mozne oboje vyrabet opakovanou destilaci bez pristupu kysliku z cca libovolnych uhlovodiku, (na youtube hledat "diesel from plastic waste"): https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek ... u-40292099
2) je mozne benzin i naftu vyrabet z pouziteho vysmazeneho rostlinneho oleje (na youtube hledat "diesel from cooking oil")

V chudsich krajinach (Asie) si timto domorodi obyvatele pomahaji, jde to snadno v domacich podminkach a neni k tomu potreba slozita aparatura v laboratori. Stacilo by abychom repkovy olej nelili do kanalu a plasty hazeli do destilacni kolony a potrebovali bychom mnohem mene surove ropy.

EDIT:
Na youtube najdete i laboratorni testy jak si podobne vyrobene palivo vede oproti originalu a dle me spatne pameti ty testy nedopadly vubec zle.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vrb »

Kvantitativně je tahle recyklace jen zlomkové množství a moc by nás to nezachránilo.
Zkus si porovnat kolik plastového odpadu a olejů za měsíc vyhodíš a kolik benzínu projezdíš.. v nádrži auta to není vidět, ale při nájezdu 2000km měsíčně a spotřebě 6l na 100km je to 120L paliva.
Nepředpokládám, že za měsíc vyneseš 100kg plastového odpadu.
Většinou se jedná o kdejaké svinstvo bez valné energetické bilance.
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Trace »

vrb píše: 13.07.2022 10:48 Nepředpokládám, že za měsíc vyneseš 100kg plastového odpadu.
To urcite ne, ale na skladkach vseho druhu se ho vali nezmerne mnozstvi
vrb píše: 13.07.2022 10:48 Většinou se jedná o kdejaké svinstvo bez valné energetické bilance.
Naftu vyrobis opakovanou destilaci z v podstate libovolneho uhlovodiku, vcetne biomasy jako je treba drevo. Je nutne do toho vrazit nejakou energii (stejne jako do vyroby paliva z uhli), ale vozit LNG lodema na mazut pres pul planety taky neni zadarmo. Se divim, ze zeleni melouni tise sedi a se vsim souhlasi, to je prece jako naplivat klimatu primo do xichtu.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od dracekvo »

Teoreticky jde vyrábět z uhlí svítiplyn a ten pak normálně spalovat v elektrárnách na plyn.
A náhrady dieselu jsou sice hezké. Ale zapomínáte na choulostivé moderní diesely, které mají problém i se současnou naftou v čr, kam se přidává pár procent biosrajdy první generace.
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Hagen »

Z toho co nás čeká je to skoro až nepodstatný vtip, ale krematoria budou moci zavřít rovněž.
Nevidím jak jinak někoho bez plynu zpopelnit.
Bude ještě zajímavé sledovat kde všude chybí plyn, který se nedá nahradit :(
Lumberjack
Příspěvky: 101
Registrován: 28.01.2016 20:25

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Lumberjack »

Z toho co nás čeká je to skoro až nepodstatný vtip, ale krematoria budou moci zavřít rovněž

Záleží jaký typ pece se používá. Americké pece pálí plamenem a na tělo je potřeba 15-20 kubíků plynu.
U nás máme pec, která pálí teplotou. Pokud se jede v kuse a pec je nahřátá, pálíme tělo na 1,5-2 kubíky. To není zase tak velká spotřeba.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od cipis »

Nájezd 2000 km měsíčně bude nejspíš první věc, co se zruší, když bude problém.
vrb píše: 13.07.2022 10:48při nájezdu 2000km měsíčně a spotřebě 6l na 100km je to 120L paliva
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od FarmářJan »

sledovat.. mělo by se řešit, co se dá nějak flikovat a co nepůjde ani nouzově. Na pandemii byl taky pandemický plán a použil se? ne. protože to byly kecy na papíře. Nejde jen o to, že se by plyn nebyl, ale i to velké snížení dodávek nebo výpadky se musí řídit.

Dnes v Handelsblatt píší, jak spolkové země už řeší variantu nouzových ohříváren pro lidi...někdo zde takovou potřebu zmiňoval v jiném vlákně.
Takže je dobré se rozhlédnout, co jede v našem okolí na plyn a co bude problém. To krematorium je dobrý příklad ( i když v mrazech menší problém než v mírné zimě). Pekárny, výrobny atd. a pak je hromada fabrik, kde to ohrozí chod a pár, kde to může zničit provozní vybavení- ty zmíněné pece skláren.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... anicni_jla

Rusko tlaci na uzavreni kazasskeho ropovodu pote, co prezident Tokajev opakovane odmitl Putinovi pomoci na UA.

Asi si pujdu vsadit, ze po te technologicke odstavce se NS1 nespusti...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od FarmářJan »

Tak stručný přehled jak to je tady v okolí, třeba se to hodí na zvážení, jak to je u vás. Byl jsem kdysi u jednoho krajského cvičení na blackout a nic moc, v podstatě mě to nastartovalo na vlastní přípravy.

Na vesnici plyn nemáme zaveden, pevná paliva, někdo možná elektrika, sem tam tepelná čerpadla. Vzhledem k horám zima tužší, takže ti v okolí s plynem by to mohli mít problematické, ale ze zkušenosti si myslím, že vesměs každý má i nějaký jiný zdroj tepla – krbovky atd. Pro mě limitované zásobami, ale pár let by se dalp a les mám.Sem tam jsou po okolí bytovky, tam to bude horší.(Problém by stejně mohl být i s proudem – vyšší zatížení sítě, není dost plynu, zapnu nějaké ohřívadlo atd… pak by byl problém s  částí kotlů na pevná paliva, co potřebují i elektriku).

Rodiče – Praha, plynová kotelna na plyn pro celý blok. Mohou se ale přesunout  na chalupu, klasický rodinný dům s pevnými palivy klidně na celou zimu. Ve městě by to ale asi bylo divoké.
Babička – tepelné čerpadlo. Vzhledem k dětství ve 30. letech a válce ji ale obvykle nic nepřekvapí. Sourozenci ve velkém městě, jedou na teplárnu – asi plynová, druhý má plynový kotel. Řešilq by to zmíněná chalupa + ještě chata nedaleko od nich, kde to ale takový komfort není. Nebo u nás, patro by se krátkodobě dalo zabrat. Děti by navíc měly radost.
Tchyně - panelák, kotelna na plyn. Hmm. Švagr co tam bydlí přes ulici– RD a plynový kotel, ale na jaře koupil krbovky, takže tchyně vyřešena.  :angel

Spádové město – část jede na teplárnu na štěpku (předpokládám, že ale na něco plyn potřebují, mají ho jako zálohu), paneláky tedy vyřešeny, okrajové části asi kde co, podle kouře v zimě velká část pevná paliva. Nejspíš by z většiny nebyl chaos. Okolní města – teplárny na plyn…a víc paneláků. Nemám přehled o provozovnách, je tu pekárna, zda elektrika nebo plyn. Jinak nějaké výrobní provozovny, spíš vše na elektriku. Školy – plynové kotelny, jedna střední škola ale napojená na teplárnu, školky jedou na teplárnu. Nemocnice tu není.

Ohřívárny řešitelné, dvě tělocvičny a ta SŠ jsou napojené na teplárnu, moc lidí bez tepla by tu být nemuselo.

Práce – více budov, část napojená na tu teplárnu, tam by se daly přesunout klíčové věci, kdyby byl problém.

Po okolí to ale taková výhra není. Dle informací z krizového výpadek plynu místně řešen není. Improvizovalo by se. Tak začínáme řešit podrobnější plán.
tolik k lokálním věcem.
drigon
VIP
Příspěvky: 2961
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od drigon »

Co jsem si všiml v okolí, poměrně dost lidí tahá domů dřevo. Někteří I uhlí. Dneska jsem byl u místního uhlobarona pro písek. Během chvíle se tam otočilo několik aut pro uhlí a brikety. Uhlí mají jen hnědé, černé je v podstatě nedostupné.
Hnědého jsem před časem nabunkroval přes 40q, dřeva cca 30 metrů.

Strýc s tetou si dali tepelné čerpadlo, teď nevím jestli výkon, nebo příkon mají 14kW, přesný údaj jsem z nich nedostal. Byť jsou oba inženýři mi řekli, že tepelko instalovala firma co tomu rozumí. Budiž jim faktura za elektřinu lehká. :angel

Ze čtyř baráků v rodině je můj jediný se samotížným kotlem na tuhá paliva a FVE. Jestli se to potento ento budu mít v baráku asi docela narváno.
Ale na druhou stranu: barák plný lidí podstatně míň láká k nějaké nekalosti, než když je tam člověk sám.
Koukej tak, aby jsi viděl.
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vrb »

Tepelné čerpadlo, co jsem slyšel, za mrazu má cca příkon = výkon.
Prostě je to ojeb. Tak kvalitní a výkonný kompresor by nikdo nezaplatil, tak je tam jen takové šumítko a topné spirály.
Ale doma ho nemám tak je to JPP.

BTW pro ty příbuzné co se přijdou ohřát, jídlo doma máte? Nebo budete otevírat konzervy ve zvláštním patře?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Fabulous »

Žádné tepelné čerpadlo samozřejmě neočůrá zákony fyziky, takže s klesající teplotou klesá jeho účinnost. V -20st. to skutečně je 1:1, ale kolik je skutečně mrazivých dní v roce? Po zbytek roku TČ pěkně vydělává/šetří.
drigon
VIP
Příspěvky: 2961
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od drigon »

vrb píše: 13.07.2022 16:02 Tepelné čerpadlo, co jsem slyšel, za mrazu má cca příkon = výkon.
Prostě je to ojeb. Tak kvalitní a výkonný kompresor by nikdo nezaplatil, tak je tam jen takové šumítko a topné spirály.
Ale doma ho nemám tak je to JPP.

BTW pro ty příbuzné co se přijdou ohřát, jídlo doma máte? Nebo budete otevírat konzervy ve zvláštním patře?
Příbuzným jsem řekl: pokud budete chtít přijít/přijet si vemte zásoby s sebou.
S dovětkem: byla by blbost je nechat v opuštěném domě a nechat je tam zmrznout. A nebo s nimi při nejhorším nakrmit loupežníky
Koukej tak, aby jsi viděl.
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od PaF »

drigon píše: 13.07.2022 14:38
Ze čtyř baráků v rodině je můj jediný se samotížným kotlem na tuhá paliva a FVE. Jestli se to potento ento budu mít v baráku asi docela narváno.
Ale na druhou stranu: barák plný lidí podstatně míň láká k nějaké nekalosti, než když je tam člověk sám.
A taky čím více lidí v domě, tím míň musíš topit, každý člověk je topné těleso ;) .
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Maximus »

Sulík mi někdy připomíná autistu, protože občas mluví v politických otázkách úplně z cesty, ale byznys umí:
Slovensko má dosť plynu na celú budúcu vykurovaciu sezónu, teda do konca marca 2023.
https://e.dennikn.sk/minuta/2930352
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
miselito
Příspěvky: 192
Registrován: 13.05.2013 14:26
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od miselito »

Kontrolni otazka... Ked ti Sulik pripomina autistu, koho ti pripomina nas Igor M.? :D
Ale k tomu co vyhlasil, uvidime neskor.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od JirkaK »

Za chvilku bude více lidem jedno, jestli je nebo není plyn, protože na něj stejně nebudou mít peníze.

E-on od září drasticky zdražuje a to znamená, že zdraží i ostatní.
Firmy vyrábějící elektřinu mají historicky nejvyšší zisky a opět zdražuje elektřina. Tohle by měla vláda řešit co nejdříve, něž drahé energie položí na lopatky firmy a domácnosti. A jsem přesvědčen, že zdražování nekončí a příští rok budou mít exekutoři žně.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekon ... ynu-208780

Co se stane se společností, kde např. 20% domácností nebude mít na platby - to nejsou jen energie, radikálně zvyšují ceny potraviny a defakto vše. Inflace v současnosti 17% a už teď se ví, že bude přes 20%.
Postupně končí tisícům lidem fix na hypotékách a to nastane průser.
Známí, teď musí prodat RD, který postavil. Hypotéka mu po konci 5leteté fixaci zvýšila splátku o 4,5 tisíce a energie mu vyletěli o další 3,5 tisíce nahoru + dražší potraviny.
Takže od začátku roku platby o 10tis. nahoru. On nevydělá málo, ale i na něj je to hodně.
Kolik bude takových dalších?
Tento průser se teprve rozjíždí a srazí to desítky tisíc lidí na kolena.
Řešení vidím pouze jediné. Stopnout ceny energií - pevná cena určená vládou.
Když to vezmu jen u mě. V březnu mi skončil fix na elektřinu a plyn - mám vše od E-onu. Od dubna jsem dostal 30% navýšení, další zvýšení bylo v červnu a teď přijde avízované zvýšení v září. Na energiích jen já zaplatím o 3.000 na víc, další 1.000 na naftě a cca 1.000 na potravinách. To celkově už nejsou malé peníze a to jsme s manželkou na to 2. Naštěstí bydlím v RD a tem mám již zaplacený. My to utáhneme, ale kolik rodin ne.
Budu se opakovat, ale průser co nastává bude pro spoustu lidí neřešitelný. Když se bavím s kolegy ze zaměstnání, tak málokdo si sám zvyšuje zálohy na energie a jen odpoví, však mě vraceli a ani nevědí, kolik energie stojí v současnosti.
Vše se projeví v roce 2024 a to bude jízda. :sad
Hagen
Příspěvky: 1364
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Hagen »

Přesně jak píšeš. Naprostá většina lidí jen frflá, ale nic neřeší, jezdí na dovolenou,...
Až to budou muset řešit, tak to opět naprostá většina lidí vyřešit dokáže.
Odpovědět