Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od cipis »

Až na to, že ten článek pokračuje:

Habeck dnes nicméně uvedl, že servisní práce se měly uskutečnit až na podzim a neměly by přepravní kapacitu plynovodu snížit o 40 procent. Prohlásil také, že údržba zařízení západním sankcím nepodléhá.

Takže s tímto to nemá nic společného.
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od golem »

A hned před tím se píše, že: "Siemens později oznámil, že kvůli sankcím nemůže provozovateli plynovodu předat zpět plynovou turbínu, která je v současnosti na generální opravě v Kanadě."
Uvidíme, jak to bude dál probíhat a kde je vlastně pravda, my to neovlivníme, takže není důvod, abychom byli křečovitě neobjektivní.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od cipis »

No vsak to psal kolega, bez toho, co jsem dopsal ja.
Pravda je jasna, kanadi nevrati turbinu, co se mela vracet az na podzim, protoze to tak bylo naplanovane a soucasne omezeni se na to jen vymlouva.

Takze jedine, co tu bylo neobjektivni, tak neuplna citace ...
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od mart0 »

Pravda je jasná - Ty jsi přímo u toho a znáš smlouvy, technický stav, sankce...? Možná se Rusové vymlouvají, možná to využili jako záminku. Možná byla oprava plánovaná na podzim a proběhla dříve než bylo plánované. Nebo se rozbila jiná a potřebují zpět tuto. Vztahují se na ty opravy ty sankce, nebo ne? Německý ministr říká že ne. Takže není problém ji poslat zpátky? Siemens oznámil, že ji nemůže poslat kvůli sankcím zpět. Takže tvoje jistota o pravdě...

O tom, že Siemens nevrátil turbínu kvůli sankcím píše Reuters, Bloomberg... tedy žádné ruské plátky.
https://www.reuters.com/article/ukraine ... SFWN2Y10NC
https://www.bloomberg.com/news/articles ... #xj4y7vzkg

A všimni si textu: "it was unable to hand back an aeroderivative gas turbine" - nebylo (minulý čas, ne budoucí) možné ji vrátit.
Naposledy upravil(a) mart0 dne 16.06.2022 9:08, celkem upraveno 1 x.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od cipis »

(Ne)znám to úplně stejně, jak ty a jak všichni ostatní.
Nic to nemění na tom, že uvést sem jen jednu část bez té druhé, asi není dobrý nápad, protože když si člověk přečte celý článek, tak to hned vypadá jinak. A je jedno, jestli tu turbínu nevrátí kvůli sankcím nebo jestli se na opravy vztahuje výjimka ze sankcí nebo ne.

Tak jak tak ta bacilova věta je v kontextu předchozích příspěvků těžce zavádějící.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od mart0 »

Ano, já pravdu neznám. Nicméně je to nakonec asi jedno, západ pořád mluví o sankcích a ukončení odběru, tak nevím proč se rozčilovat. Buď spolu chceme nějak spolupracovat, nebo ne.
Němci a Kanaďané turbínu nevrátili, Rusko omezilo dodávky plynu. Jestli Rusko mohlo ještě nějakou dobu pokračovat v dodávkách bez té turbíny, nebo je omezilo více než muselo, to už nevím.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od mart0 »

Plyn dnes zdražil o dalších 9%, na 130EUR/MWh (dříve pod 20EUR/MWh). Plyn s dodáním za rok zatím ještě 90 EUR/MWh.

Elektřina 233 EUR/Mwh (dříve 50 EUR/MWh). Bohužel i elektřina na příští rok 2023 už je za tyto ceny (2024 je zatím na 180 EUR/MWh).
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od mart0 »

Australský ministr energetiky Chris Bowen dnes vyzval domácnosti v Novém Jižním Walesu, kde leží i největší město v zemi Sydney, aby kvůli energetické krizi šetřili elektřinou. Ministr prohlásil, že by lidé neměli používat elektřinu dvě hodiny každý večer, "pokud mají na vybranou". Tento krok následoval poté, co byl pozastaven hlavní australský velkoobchodní trh s elektřinou kvůli prudkému nárůstu cen (ČTK)

Tak nejen v Evropě, přitom je to země zaslíbená FVE.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od JirkaK »

Bohužel to co se děje je špatné. Jelikož mám kotel na plyn a i ohřev vody a plynovou varnou desku, tak se mě to bytostně dotýká a hrozím se cen v zimě. Jelikož nemám rozumnou finanční možnost přechodu na jiné vytápění, tak počítám až 3x vyšší cenou. V roce 2021 jsem měl spotřebu plynu za rok za cca 12.000,- ( za celý dům 25.000, máme v RD 2 byty a každý má svůj kotel), takže i zvýšenou cenu zaplatím, ale kam to povede? Jsem vlastníkem 1/2 RD - mám přistavěné patro cca 80 m2 obytné plochy a bohužel přívod elektřiny jen 220 a 20A jednofázový jistič. Teď řeším výměnu 21 let starého plynového kotle. Současný kotel mám zavěšený v koupelně na zdi a součástí kotle je i bojler. Ještě minulý rok jsem tento kotel chtěl vyměnit za nový kondenzační, kde je úspora cca 30%paliva, ale teď mám obavu, jak to bude dál s cenou plynu a s dodávkou plynu. Výměna kotle je investice na X let dopředu. Podotknu, že bydlím ve městě cca 25.000 obyvatel a v řadové zástavbě, ale poblíž jsou panelové domy. Topení na tuhá paliva by byl problém a stačí, když má někdo doma krb a v zimě přitápí a z toho nejde ani tak moc popela, ale všichni ví, kdo topí, protože popílek napadá na zaparkované auta a jsou kolem toho blbé řeči, jak jim znečišťujeme ovzduší, auta, okna atd..
Tady nejde ani tak o mě, ale znám spoustu lidí, kteří měli už teď spotřebu i za 40.000 tisíc a ti to asi při velkém zdražení nezaplatí, když se zdražuje i vše ostatní. Tady zmiňovaný zlevněný tarif o 15-20% vládou nic neřeší a ještě ani nebylo zveřejněno, jak to bude.
Mám obavu, že příští rok bude hodně lidí zadlužených a nebudou vědět, jak z toho ven.
Ono na nárůst energií plyn a elektřina v řádově 100% a více se nejde moc připravit a nikdo s tím ještě rok nazpět nemohl počítat a to nám zdražují i pohonné hmoty a potraviny. Naštěstí nemusím řešit půjčky.
Pokud to někdo dočetl do konce, tak se omlouvám, je to jen takový povzdech bez přínosu pro toto fórum.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vratnikp »

ti co hýbou světem (davosské elity, eu, reptiláni...) nás mají kde nás chtěli mít. Je nám předkládáno, že v dlouhodobém horizontu je správné topit jen elektřinou. Otázka za zlatého bludišťáka je, co bude stabilnější a levnější zdroj v příštích řekněme 7 letech.
já ted uvažuju vyměnit kondenzační plyn. kotel za hybridní tepelné čerpadlo Altherma hybrid. Je to tepelné čerpadlo kombinované s plynovým kotlem.
https://www.daikin.cz/cs_cz/skupiny-vyr ... ybrid.html

k tomu krbová kamna, na názory sousedů bych :moon

a v řadovce bych investoval do pár hasičáků navíc. až půjde do tenkejch, počkej jaká yukonská kamna budou mít kouřovod skrz OSB v okně
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od cipis »

Na vodu 6-8 starších panelů na střechu + BEL + 80l bojler.
230V/20A není až taková slabota, s tím se dá s přehledem krmit, co je potřeba, topit stačí v jedné místnosti, případně kuchyně a koupelna.
Dost lidí je zvyklých na trenýrkovou teplotu, to holt už nebude udržitelné. Stejně tak je hromada lidí samotných na velké byty.
A kamna na tuhá paliva jsou základ, plus samozřejmě zdroj paliva.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Grunt »

mart0 píše: 16.06.2022 17:31 Australský ministr energetiky Chris Bowen dnes vyzval domácnosti v Novém Jižním Walesu, kde leží i největší město v zemi Sydney, aby kvůli energetické krizi šetřili elektřinou. Ministr prohlásil, že by lidé neměli používat elektřinu dvě hodiny každý večer, "pokud mají na vybranou". Tento krok následoval poté, co byl pozastaven hlavní australský velkoobchodní trh s elektřinou kvůli prudkému nárůstu cen (ČTK)
To stejné se týká cen benzínu. Ta překročila hranici AU$2 (což si tam nedovedou představit). Můj mozek to přestává brát. Vím že Austrálie byla v nějaké uhelné válce s Čínou či co, ale toto nechápu. Jak může nějaká válka na opačném konci světa ovlivňovat ceny PHM v Austrálii? Existuje nějaká mapa cen PHM po světě ať můžu vidět kde ceny PHM nestouply/resp. stouply minimálně?
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Trace »

Grunt píše: 18.06.2022 16:11 Jak může nějaká válka na opačném konci světa ovlivňovat ceny PHM v Austrálii?
Nemůže samozřejmě, na tu válku se politici snaží shodit úplně všechno. Roste jim tam i cena plynu, který si těží a spotřebovávají sami. Žijeme ve světě, v kterém největšími producenty lží a dezinformací jsou vlády, nikoli důchodci s fejsbukem.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Grunt »

Trace: Nejsem zastáncem konspiračních teorií. No tak nějak mi přijde, že cena opravdu začíná všude po světě reflektovat nedostatek komodity na trhu. Pak prostě nechápu proč už dávnou nejsou zaváděny alternativy ke komoditě. Pochybuju že spediční firmy přejdou na koňskou formanku a pole ovládnou bačové s tažnými koníky.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od xgordon »

Spedicne fimy bud zvysia ceny, co bude mat multiplikacny efekt na dalsie ceny tovarov a uz sme v spirale.

Alebo rovno zavru kram a nebudu dodavat logisticke sluzby na trh. Tym sa zhorsi dostupnost tovarov, materialu. Pri nizkej ponuke a rovnakom dopyte pojdu zasa ceny nahor. (Toto sa prave deje v US)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Maximus »

Perspektivy zásobování LNG v příštích letech:
https://www.kurzy.cz/zpravy/658521-evro ... rat-v-lng/
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od bacil »

A co lodě, už jsou postavené, nebo budeme mít přístavy a lodí bude nedostatek?
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od drigon »

Lodě teprve zadali do výroby. A na docela dlouhou dobu obsadili kapacitu loděnic. (Co jsem si tam po ránu narychlo přečetl).
Koukej tak, aby jsi viděl.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od honzasl »

Jen postřeh z průmyslu:

Naše nadnárodní německá česká tradiční firma v létě vybuduje zásobníky na LPG (propan butan), které by měly zvládnout zásobit technologii po dobu tří měsíců, pokud by vláda vyhlásila regulační stupně na zemní plyn. (plus samozřejmě úpravy v kotlích pro záložní provoz na LPG).

Nejedná se o vytápění, je to výroba páry pro galvanovnu, tj. provoz který není (z hlediska státu) nutný.

No a kromě toho obligátní montáž FVE.....
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Trace »

Tak snad to LPG zvládnou i dovést.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Odpovědět