Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vrabi »

Už v několika pořadech jsem jako super vychytávku viděl instalaci reflexní fólie za radiátory.
Zde je poměrně srozumitelně vysvětleno (ne)fungování této úpravy:
https://www.estav.cz/cz/11014.hlinikova ... it-energie
a zde
https://vytapeni.tzb-info.cz/otopne-plo ... poru-tepla
Ve výsledku tedy, pokud máte dům z plechu,tenkého papíru nebo skla, tak to funguje, jinak spíše škodí :(
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od dracekvo »

Já si myslím, že než folie, tak by spíš mělo smysl nějaká nucená cirkulace vzduchu v místnosti.
Protože třeba u mě je to tak, že u stropu je tak odhadem 26, ale u podlahy je zima na nohy.
Chtěl jsem nějakej ventilátor zkusit, ale furt na to zapomínám.
V budoucnu tento problém stejně odstraním topením v podlaze.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od cipis »

Ventilátory s Pelierem se používají u krbových kamen, pořídil jsem si jeden za 500 Kč, a rozdíl je neskutečný.
Dříve vedro u kamen a kosa všude jinde. S ventilátorem teplo za chvíli všude.
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od dr78 »

cipis: Nemohl bys sem hodit link na produkt? Doufám, že to nebude brané jekao skrytá reklama :) To by mne docela zajímalo... nebo prosím alespoň přes PM.
Předem díky.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od cipis »

Dej si hledat v googlu krbový ventilátor.
Akorát teda čučím jak péro, že to pod litr nejde ...
Tak to jsem ještě koupil dobře.
Mám tento:
https://www.zbozi.cz/vyrobek/hs-flaming ... ovy-cerny/

Na radiátor by to asi chtělo s nižší teplotou.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od step »

Používal jsem stropní ventilátor i se světlem místo lustru, má letní a zimní režim otáčení vrtule. V létě tlačí vzduch od stropu pod sebe a ochlazuje osoby proudem vzduchu, v zimě opačnými otáčkami tlačí vzduch po stropě ke stěnám a po nich dolů. Stěny se pěkně ohřejí a nádherně to zamíchá vzduchem od kamen. Bohužel mi ho soused zakázal, po montáži na dřevěný strop měl v bytě hluk, jako když trvale odstřeďuje pračka.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Grunt »

cipis píše: 20.09.2022 9:08 Jinak snížit teplota se dá, netřeba opravdu trenýrková teplota. Ale kdo sedí v kanclu, tak pak potřebuje, když se sníží na 18-19°C, lokální dotápění, protože sedět za komplem v 18°C je fakt o zdraví.
Dá se sehnat vyhřívaná deka do USBčka. Na tu mám zálusk. Vím že se dají sehnat el. vyhřívané návleky na sedačky do auta, ale ty jsem zatím viděl jen na 12V. Nevím jestli existují i vyhřívání zadnice do USBčka. Bacha na dimenzování zdroje počítače. Ti co fásli notes (v rámci úspor) to asi mají nic moc.

V každém případě k tomu ještě teplé ponožky a zateplené zednické kaťata a dá se taková teplota přežít. Nejvíc naprd na tom je, že člověk sice sedí na teplém místečku, ale opřeš se o stůl a ten ledový, stoupneš si na kachličky, ledové. Takže tak nějak. Na dílnách, obzvláště tam kde mají takové ty stropní infrazářiče na zemní plyn to mají asi mnohem víc nic moc.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vrabi »

cipis píše: 20.09.2022 13:28 Dej si hledat v googlu krbový ventilátor.
Akorát teda čučím jak péro, že to pod litr nejde ...
Tak to jsem ještě koupil dobře.
Mám tento:
https://www.zbozi.cz/vyrobek/hs-flaming ... ovy-cerny/

Na radiátor by to asi chtělo s nižší teplotou.
Mnohem lépe vyjde nechat si ho poslat z číny, je úplně stejný.
Jen pozor na přehřátí, tyhle ventilátory jsou na krbovky a i tam se nedávají na nejteplejší místo a nebo mají sponu a dávají se na komínek, pokud se postaví přímo na plotýnku běžných kamen typu Petry, tak dost často odpadnou drátky z peltieru uvnitř, nebo se poškodí motůrek a přestanou fungovat. Pokud přestanou fungovat dá se koupit zvlášť motůrek nebo článek.
Jak tento ventilátorek, tak i ventilátor u stropu fungují perfektně a výrazně zlepší pohodu v místnosti. Lze použít i ventilátor z PC (samozřejmě v bezpečné vzdálenosti od kamen).
větrák.jpg
větrák1.jpg
eotto
Příspěvky: 246
Registrován: 05.01.2017 12:35
Pohlaví: muž
Bydliště: Západní čechy

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od eotto »

Tak tohle je pecka :). Pořídím na chalupu. Myslel jsem, že to zbastlím, ale to by žena nerozdejchla. Nemá ráda moje umělecká "funkční" díla. A tohle je pěkný dizajn.
"Mors certa hora incerta"
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vrabi »

Ten komínkový typ větráčku máme na chatě hned nad teplovzdušným výměníkem.
Máme ten nejjednodušší výměník, sice má horší účinnost, ale zase se tolik nezanáší.
Rozdíl byl docela poznat, napřed se dal výměník nad krbovky, to pomohlo dost a když se nad něj dal ten větráček, tak je to luxus ;) ;)
vymenik.jpg
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od cipis »

No já ten ventilátorek měl za tu samou cenu v krámě, holt to také vyletělo nahoru ...
Má to na spodku plíšek z bimetalu, který se prohne, když je vyšší teplota, tím se celá podstava zvedne od plotny a mělo by to schládnout.
Nicméně náhradní díly se hodí vždycky :)
Je to fakt prima vychytávka, poprvé jsem to viděl u kominíka v krámu na jeho krbu, ale už další neměl, tak jsem to koupil tuším v Hornbachu nebo kde.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od FarmářJan »

ventilátorek s termoelektrickým článkem mám už mnoho let na kachlovém sporáku, kde topíme jaro, podzim nebo když jsme déle pryč a nejel kotel, pohyb tepla po místnosti je opravdu znatelný. Nejlepší když přijedem do studeného baráku, tak to fakt hodně pomůže. A to mám starší typ se dvěma lopatkami a ne takové turbo jak je tu na obrázku. Jede bez chyby, i spadl na zem, jen jsem rovnal lopatky. Ale normální ventilátor nad kamny, co by moc nežral by udělal ještě lepší službu.

Výměník na komín jsem viděl v jedné venkovské hospodě velký svařený od hospodského a pod tím měl ještě motor s větrákem a vypínačem. Když to zapnul, tak to hřálo super v hodně velkém prostoru. Někdy takové jednoduché věci udělají víc než high tech vychytávky.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Maximus »

Přijde mi, ze EU to zase udělala zase po “bolševicku”. Zdaní se mimořádně jádro, uhlí, občasné zdroje energie a ty peníze přerozdělí domácnostem a malým firmám jako dotaci na zastropovaní.

Přitom Španělé a Portugalci používají mnohem levnější systém - dotují jen plyn pro plynové elektrárny vykryvajici špičky a které především určují konečnou cenu elektrické energie na trhu. Je to samozřejmě méně přerozdělování, méně zadluzovaní a dopadlo by to pozitivně i pro velké firmy, které nemohou pocitat s takovou štědrou státní dotační politikou. Opravdu se nedivím, ze centrálně řízené hospodářství je z globálního hlediska nekonkurenceschopné.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Cep »

Dá se sehnat vyhřívaná deka do USBčka. Na tu mám zálusk. Vím že se dají sehnat el. vyhřívané návleky na sedačky do auta, ale ty jsem zatím viděl jen na 12V.
Dá se to zkombinovat - dečka podle výběru a redukce USB -> CL zásuvka
Vyktor
Příspěvky: 8
Registrován: 22.04.2020 11:55

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Vyktor »

Tuto kombinaci bych nedoporučil. Dečka má podle popisu příkon 50 W, výstup z té USB-CL redukce je 4 W.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od ecart »

To je jasný, jeden USB vyhřívanej autopotah neutáhne.
Na tyhle silný spotřebiče už to chce adaptér na 2 USB porty:
ultimate adaptor usb to IEC309.png
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak plynovej blackout jsem v našem městě (100tis.ob) zažil a znovuspuštění trvalo týden a sjeli se sem plynaři z celé republiky. Cílek má pravdu, pokud by se vypnul plyn, tak znovuspuštění by trvalo v rámci ČR minimálně rok.

Plynový blackout je hrozivá věc. Může trvat týdny až měsíce, v případě velkých měst i rok, tvrdí geolog
„Plynový blackout, to je hrozivá věc. Při tom elektrickém přestane téci elektřina, během několika hodin skončí čerpání vody a většinou do šesti hodin i mobilní spojení, ale elektřinu jde poměrně rychle postupně nahodit.“

„Když by zůstal jediný plynový hořák v bytě otevřený a začal proudit plyn, tak celý panelák může vyletět do vzduchu.“
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/bl ... 260700_kth
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od ecart »

Nám ještě za komančů říkali, že pokud by byl nedostatek, tak nejdřív se vypne elektrika. Ale že s vypnutím plynu se moc nepočítá, ten že by měl fungovat do poslední chvíle. Asi to má důvod.

Taky si říkám, že kdyby se do plynového potrubí dostal vzduch, tak by to opětovné zapnutí mohlo být hodně nebezpečné. :shock:
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vvitty »

Pokud nepujde elektrina delsi dobu tak se dockame i toho plynoveho blackoutu. Napriklad proto ze moderni regulacni prvky v plynovych rozvodech jedou na elektrinu ze site a zalohovani pocita jen s "obvyklymi" vypadky.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Rafael »

Opět jsem si vzpomněl na citát jednoho mého spolupracovníka:
"Niektorí ľudia by sa mali hneď po narodení topiť ako mačiatka!"
Když přesvědčíme o Zelené dohodě Čechy, tak všechny, míní Timmermans

dnes 12:19

ČTK

Zelená ekonomika přináší více pracovních míst, ale bude potřeba zajistit spravedlivou transformaci. Místopředseda Evropské komise (EK) odpovědný za klimatickou politiku Frans Timmermans to řekl na pondělním Green Deal summitu v Praze. Dodal, že pokud se podaří o výhodnosti Zelené dohody přesvědčit Čechy, může pak přesvědčit všechny...
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika ... .seznam.cz
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Odpovědět