Tornáda v ČR

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

Ještě k predikci tornád:
i americká NOAA, která se na tornáda daleko víc specializuje (protože jich jaksi mají MNOHEM více) a má na ně dělanou detekční techniku, vydává geograficky "nejjemnější" varování pro jednotlivá county - řekněme "okresy". Jejich rozloha ale je plusmínus spíše na úrovni našich krajů.
https://www.spc.noaa.gov/
Tedy žádné precizní a územně detailní predikování trasy tornáda kdovíjak předem. Prostě to zatím neumíme. Kromě Ivany, které free prográmek "spočítá supercely" pomalu na měsíc dopředu. Ježíši...
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od dracekvo »

Pro mě je podpora nepojištěných taky neetická. Člověk má být zodpovědný sám za sebe.
A jak už jsem tu psal. Pojistku na barák považuju jako za jednu z těch co mají smysl.
Takže pomoci lidem bez pojistky / s malou pojistkou neskončit na ulici. Ano. Ale rozhodně né tímto způsobem.
Pomoc může být například státní hypotékou, nebo výstavbou státní bytovky, kde dostanou k nájmu byt. Či prostě nějakým takovým způsobem, kde se lidem pomůže, ale nebude to zadarmo a ve stejném rozsahu jako u těch co pojištění měli.
Příjde mi to jako snaha o svezení se na vlně solidarity a za cizí peníze nákup politických bodů.
Může se to stát každému z nás. A pokud to bude katastrova ve stylu, že to sfoukne 3 baráky, tak po vás neštěkne ani pes.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

Ano stát by měl mít OBECNÁ pravidla pomocí nepojištěným. Provizorní ubytování, SYSTÉM okamžitých (zhruba) bezúročných půjček, administrativní podporu atd. Prostě nenechat lidi, co udělali chybu (kdo z nás je dokonalý) padnout na dno v těžké situaci.
Něco ve stylu OK, udělal jsi chybu, ale to se může stát, teď ti pomůžeme postavit se zpátky na nohy. Síť pro všechny.
Ale nepodporovat nezodpovědnost a ještě navíc selektivně ve stylu:
"Sleduje to národ a novináři, skoro jako EURO? Budeme se předhánět v pomoci. Prošlo to jen obecním plátkem? Nas*at."

Nejvtipnější byl pan profesor Fiala, leader "pravicové" (sakra, uvozovky i k leader) ODS. Dva miliony jsou málo, chceme tři (a není to málo Antone Pavloviči?). Pak šel psát traktát proti utrácení státu.
Óðinn á yðr alla
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Martysedlak »

1) v diskuzi na o výši pomocí za zničeny dům je třeba si uvědomit o jakém množství domů se bavíme. Někde se uvádělo 1200 domů, což je při částce 2 mil pomoc 2,4 miliardy. I kdyby to bylo 2000 domů jsou to miliard 4. Z pohledu 1800 miliadového rozpočtu mi přijde hledat úspor na lidech, kteří se chovají zodpovědně a jsou pojištění neetické.

2) Ulfe, stát by neměl mít obecná pravidla pro nepojištené. To co píšeš by měla řešit pojistka. Kdyby to bylo tak jak píšeš proč by si někdo platil pojistkou?
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

Marty:
Tak na jedné straně voláte po tom, že DAROVAT 2,5 mld vybrané skupině lidí, které potkala škoda na nemovitosti je bagatelní, a na druhé říkáte, že PŮJČIT peníze všem, kdo se ocitli ve stejné situaci, jako ti na Moravě je špatně. To nedává smysl.

Nesouhlasím ani s vašim názorem, že pokud by stát lidem, kteří jsou na tom stejně jako ti na Moravě, půjčil peníze, že by se pak lidé neměli důvod pojistit. To je nesmysl. Pojistil bych se proto, abych nemusel státu splácet peníze. Je přeci rozdíl, když mi zničený dům zaplatí pojišťovna a nebo když mám před sebou perspektivu splácení milionů. Říkáte DAROVAT ano (pak opravdu nemá cenu se pojistit), ale PŮJČIT (kdy má cenu se pojistit) ne.
Óðinn á yðr alla
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Germanik1 »

Stát tu funguje jako patriarcha, osvícený panovník. Vlastně uděluje milost hloupým nepojištěným, dotuje je, aby je mohl brz hladových bouří v budoucnu dále očesávat jako ovce. Princip vládnutí. Nehledejte další rozměr.
Udělám co musím
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Martysedlak »

můj bod 1) reakce, úvaha na reálnou situaci dnešních dnů.
Bod2) reakce na obecnou úvahu o řešení situace nepojistenych lidi.
Ne nevidím v tom rozpor, jde o dvě rozličné věci. Kdyby se neřešila pomoc 2 mil. Pomocí pro lidi postižené tornádem, tak bych bod 1) napsal.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od bacil »

Jako pojištěný říkám, že pomoc nepojištěným je v pořádku. Tím se liší rozvojové státy od těch vyspělých.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Ulfhednar »

Marty - snažím se pochopit, proč skupině A chcete DAROVAT peníze, a skupině B, ve zcela stejné situaci, odmítáte peníze byť jen PŮJČIT. V čem si to skupina A zasloužila a v čem je skupina B méněcenná, nebo proč nemá podle vás nárok na žádnou podporu? V podstatě skupinu A ze svých daní musí dotovat i nějaký chudák, co přišel o dům úplně stejně, a na jeho znovuvybudování si musel půjčit draze u komerčního subjektu a od státu neviděl ani korunu.

Proč teda nedat peníze třeba jen lidem, jejichž příjmení začíná na A a končí L a těm ostatním nedat vůbec nic, ani jim nepůjčit. Má to stejnou "logiku".

Ano, jak bacil říká, civilizovaný stát má podporovat své občany v nouzi, i když si tu nouzi zavinili sami. Ale má to dělat systémově, všem stejně a tak, aby v lidech nepodporoval nezodpovědnost.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Quido »

bacil píše: 29.06.2021 9:41 Jako pojištěný říkám, že pomoc nepojištěným je v pořádku. Tím se liší rozvojové státy od těch vyspělých.
:hand
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Martysedlak »

Ok já nemám problém poskytnout pomoc lidem v jakékoliv těžké situaci. Já jen říkám že by se to nemělo dělit na pomoc nepojištenym a pojištěným. Pomoc by měla být pro obě skupiny stejná.
cipis
Příspěvky: 4846
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od cipis »

Pojistka na nemovitost je povinná, tak co nemají ti lidi, co říkají, že nemají pojistku?
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Pez »

Pojistka na nemovitost povinná není.
Pouze když máš na ni hypotéku, tak pojištění požaduje banka a vinkulace je v její prospěch.
cipis
Příspěvky: 4846
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od cipis »

U zástavy je to samozřejmé, tak není o čem diskutovat. Ale měl jsem za to, že jak je povinné ručení u aut (...), tak je i u nemovitostí. Např. aby bylo z čeho nahradit škodu, když spadne křidlice na auto a podobně. Nemyslím pojištění domácnosti/bytu, ale pojištění stavby jako takové.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Germanik1 »

Tam je pouze zákonná odpovědnost. Jak ji splníš, jestli na základě pojištění nebo z jiného zdroje, není stanoveno. Logicky není povinnost pojištění, když škoda je garantována vlastnictvím nemovitosti. Tedy pohledávka k uhrazení škody je jištěna nemovitostí
Udělám co musím
cipis
Příspěvky: 4846
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od cipis »

Ta úvaha má krapet chybu při destrukci té nemovitosti, už jaksi pak může ručit akorát stavební parcelou s objektem k demolici, tj. mínus jeden až dva miliony. V extrému, když mi na auto za mega spadne barák za 5, tak borec, co mu to spadlo, tak je -5 barák, -1 auto a -1 až -2 demolice a 5 nový barák.
I když ty počty budou krapet jiné, barák za 5 mega nestojí 5, ale třeba 2 (za co se postaví, ne za co se dá pak prodat).
Tedy škody jsou na "stavební" cenu, ne tržní cenu. Leckde se dá za tržní cenu barák postavit několikrát.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Pez »

Cipis: bylo by to logické a vhodné, ale není tomu tak. Nemovitost mít pojištěnou nemusíš.
Na škody způsobené z vlastnictví nemovitost dost lidí zapomíná, je určitě vhodné si to pripojistit.
Mě třeba překvapilo, že když můj strom spadne na sousedův dům při vichřici, tak se to nehradí z mojí pojistky ale z jeho. Kdyby nebyl pojištěny tak má smůlu.
cipis
Příspěvky: 4846
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od cipis »

Tohle asi bude něco jako vyšší moc, protože za to nemůžeš. Pokud se tedy neprokáže, že jsi poškodil kořenový systém, udělal nevhodný řez či nepokácel, protože je suchý.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Pez »

Jj kdyby spadl tzv. bez vnějších příčin, šla by škoda za mnou , leda bych prokázal, že jsem se o něj staral a nic nezanedbal.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1587
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Grunt »

Alstratt:
Ať mám první otázku z krku: Ne, žádná výstraha obyvatelstva před tornádem vydána nebyla. V zasažených vesnicích určitě ne. Možná v Hodoníně, můžu se zeptat kolegy, ale nemyslím si to. Pamatuju si že mezi požárníma poplachama něco být mohlo a shodli jsme se na tom že jsme slyšeli po vesnici s kolegou jezdit tlampač co cosi hlásal. Ale to bylo až po akci. Jinak absolutně žádná výstraha. Proto taky spousta videií tornáda od lidí s mobilama v ruce přímo v oku tornáda. Nikdo ani nevěděl s čím má tu čest a že se má utíkat schovat. Zatím to stálo šest lidských životů a spoustu zraněných.

No a signalizační systémy tu samozřejmě máme. Buď moderní TESLA UAEJ (opravdu vím o jedné vesnici kde to mají) no a nebo klasickou mechanickou rotační sirénu DS 977. Jenže to je něco jako vesnický rozhlas nebo třeba sobotní cirkulárka. Tohle tu hrčí skoro furt a nikdo tomu moc nevěnuje pozornost. Naopak něco jako Thunderbolt (třeba i s pulzujícím tónem) rozesazeno v polích mezi vesnicema, rozhlas ve kterém bude mluvená výstraha a smůlu budou mít jen hluchoněmí a nebo naprostí ignoranti.

U nás je vcelku i problém s technikou. Tornádo se nezlevilo nějak extra rychle, jenže nemáme tu dopplerovi radary se specializací na zacycení tornáda, chybí tu stormhunteři, no prostě není ani nikdo kdo by to mohl nahlásit. Přitom tornádo nebo život ohrožující eventy nejsou na našem území až zas taková vzácnost, v Evropě jako celku už vůbec ne. Doporučuju projít si ESWD.eu.
Odpovědět