Tornáda v ČR

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Germanik1 »

A ne poškodit potom při kladení tašek. Moc si na latě nestoupneš. Všechno ze žebříku.
Udělám co musím
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od PeFi »

proforma píše: 01.07.2021 7:55 Jaky smysl ma davat tam folii, kterou ihned probijes tisicovkou hrebiku?
Probití hřebíkem je problém, pokud se snažíš o parotěsnost. Jinak ta hromada dírek celkem ničemu nevadí.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od drigon »

Myslím, že bude lepší tašky do latí šroubovat. Šroub délky jako je tloušťka latí plus necelá taška. Držet to bude stejně jako hřebík, který probije i parotěsku a v případě potřeby to půjde lepší zdemontovat.
Navíc při šroubování nehrozí prasknutí tašky (i sousední) rázy od přibíjení (vlastní zkušenost).
Koukej tak, aby jsi viděl.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Germanik1 »

A raději neutahovat, nebo vymyslet pružnou podložku. By to nepraskalo.
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Germanik1 »

Tedy mrazem při smrštení kovu
Udělám co musím
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od cipis »

Tak obecně by se měly latě šroubovat (a předvrtávat) a nepřibíjet, jenže to si udělá akorát člověk sám, jinak se nedoplatí. A s pojistnou fólií proděrovanou těmi vruty se počítá, kontralatě se prostě lepí nebo dávají na tu pásku.
Akorát to chce samozřejmě prvně na trámy bednění, na to kvalitní slepovanou nebo svařovanou izolaci, pak si nachystat kontralatě a přes lepidlo nebo přes tu pásku přišroubovat. Tudíž se nemá voda jak dostat k těm šroubům. No a ve finále našroubovat latě. A na ty krytinu. Křidlice mají převážně z výroby díry na to upevnění, protože poslední řada pod hřebenem se kotví standardně. Ale zase málokdo to ukotví ...
U nízkého sklonu, když se dělá takovéto vodotěsné podstřeší, tak je potřeba samozřejmě pořešit okapničky dvakrát, jednou na to podstřeší a jednou na křidlice.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od JirkaK »

Jen takový poznatek. Střechy s větším sklonem měli menší škody od krupobití.
Na baráku se sklonem 45 jsem měl poloviční škodu než na chatě, kde mám sklon na střeše 30. Obě střechy mají keramické tašky. Podobně to měli i sousedi. Kroupy padali stejně velké na obou místech.
Samotář
Příspěvky: 343
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Samotář »

A jak v postižených místech dopadly ploché střechy?

Podle fotografií, co jsem viděl, vypadaly domy s plochou střechou méně poškozené než domy se šiknou střechou.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od devlop »

chlapi, fyzika, ZŠ :) Že nakloněná rovina dostane menší bomby při dopadu tělesa kolmo na ní snad ví každý školák, čím větší úhel, tím menší předání energie, tím menší škody. Zcela jiné fyzikální jevy pak figurují u proudění vzduchu, to nelze míchat dohromady.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Grunt »

Samotář: Dům naproti domu kde jsem vyklízel. Nebyl to klasický Šumperák, ale přesně taková kostka bez střechy. Zatímco obyvatelé okolních domů shazovali střechy, zde se jen vynášel nábytek a popíjelo před domem. Přes ulici se neslo, že se jen čeká na statika a dům půjde k zemi. Uprostřed domu obrovská trhlina. Takže si moc nepomůžeš. Jak to dopadlo ti budu moct říct až bude po všem a do vesnice bude volný vstup.
„Nejlíp“ dopadly asi eko-modulární dřevostavby, ani ne rok stojící novovýstavba přímo v poli (codename „bakeliťáky“). Rozmetané do okolí jako třísky. Co zbylo se použije, zbytek se do zimy bude muset znova rychle vystavět a zaplatit z pojistky, když ty třísky nasekají tak ještě budou mít čím v zimě zatopit. Jen doufám, že měli pořádný sklep pod základem. Takže asi tak.
domky.jpg
domky.jpg (30.86 KiB) Zobrazeno 5149 x
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Alstratt »

Nevim jestli tu uz od nekoho neco podobneho bylo, ale zkusim. Samozrejme vsichni vime kdyz se neco pobliz deje a vime ze prijde neco velkeho ze to riziko je velke, tak mit veci prichystane u postele pokud spite. Muzete to mit i to obleceni a jine dulezite veci k dispozici na chodbe ... kde bude treba bezpecnejsi misto pokud mate loznici s oknem a neni zrovna moc odolna. Tak chodba vam poskytne o neco vice casu to na sebe nahazet a zmizet do bezpeci v dome. Cily rozestavte si veci tak aby jste je mohly co nejefektivnejc pouzit. Strelna zbran samozrejme na chodbu ne, ale nektere veci ano. Batoh, nosic platu, helmu, pistalku, balisticke sluchatka ci jine, strelecke/pracovni rukavice, nejakou teplou deku, vodu, jidlo, balisticke bryle, nejake obleceni (muzete zkusit hasicske, to jentak nechytne, ma to i reflexni prvky a neco dost vydrzi), nejake teplejsi obleceni k tomu, klidne i nejake hodne vyrazne neobvykle muze nekdy pomoci usnadnit praci vas pro zachranare zachytit videt, odolne pevne boty atd... Jde o to ze pokud by takoveho prislo tak to na sebe co nejrychleji nahazet a zmizet do bezpecneho mista, sklep, koupelna, pod odolne schody atd.. Pokud si troufate a vite jak si to zabezpecit, muzete na dane bezpecne misto pridat i kyslikovou bombu s maskama, hasicak ... Ta helma je dulezita kdyz to na vas zacne padat aby vam to zvysilo sanci mna preziti pri zasahu neceho do hlavy, hlavu si urcite chranit poradne. Klidne i neco kolem krku omotat, kdyby vas vzal nejaky plech, triska, kachlicka, zlomena stresni taska ... pres krk apod. Nuz, zapalovac ... sebou. Padajici tramky, ci jine nebezpecne veci, ruzne spicate, trisky, trubky atd. tak nosic platu s platama. Nejen ze to muze zachranit zivot pred probodnutim ale i padajici vec at uz neco spicateho nebo nejaky tram se naraz at uz spicate veci ci jiny rozlozi na ten plat. Samozrejme pokud je cas skombinovat to s dalsi ochranou, matrace na sebe, schovat se pod neco odolneho atd. Urcite nezapomente vypnout plyn, mohly by jste se tam jinak udusit nebo uhoret. Klidne vypnete i vodu pokud mate cas. Okna, dvere radsi vysadte ci zablokujte pred zavrenim. Nezapomente si mezi tema vecma i svitilnu, je velka sance ze tam budete mit tmu. Pokud to cas umozni, muze se hodit i powerbanka. Svitte jen kdyz vite ze tam neni plyn, zadnou elektroniku, zapalovac ci cokoliv co dela jiskry v pripade plynu nepouzivejte. Pokud vas to utesni pod domem tak urcite nezapalujte svicku, zapalovac, louc ani nic podobneho. Muzete mit potom nedostatek kysliku ktery vam muze chybet do prijezdu zachrany. Jak vsichni vime, u vas jsou baraky ktere kdyz se sesypou, je z toho hromady prachu, uz v tu chvili se muze hure dychat, natoz kdyz budete zasypany tak budete radsi setrit veskery kyslik co vam tam zbyva. Ten prach vam ty skviry muze ucpat. A postaveny zdeny cihlovy ... dum, kdyz se zacne sypat tak je velmi nestabilni, nikdy nevite navic odkud vypadne cihla a padne vam treba na hlavu jakmile se blbe pod sutinama pohnete. Proto je dobre mit helmu a nosic platu s platy. Nejaky komunikacni zarizeni tez neni na skodu, velmi hlasita pistalka je tez dobry napad pokud vite ze u vas nekdo je, slysite zachranare apod. Hlavne co nejrychleji zachovat klid a uvedomit si co nejrychleji v jake jste pozici, prestat prilis rychle a prilis hluboce dychat pokud jste zavaleny a setrit kyslikem. Dokumentace o sobe sebou. Pokud jste zavaleny a muzete vystrelit do prazdna ven a vyhodnotite ze situace vam to umoznuje, mate prisun kysliku z venku, muzete zkusit vystrelit. Vystrel je slyset na velkou dalku. Muzete mit pripadne nekde starou odolnou trubku, pokud by vas to zasypalo a vedely by jste ze neohrozite sebe zasypanim, tak dlouha odolna ocelova roura muze poslouzit k vytahnuti ven jak vas nebo i k zajisteni si dychani kdyz se vam to podari ji protahnout bezpecne ven. U toho ale velmi opatrne. Pokud se dostanete ven nejakym zpusobgem, okamzite zmiznete rychle a opatrne od te stavby. V bezpecnem miste se zastavte na nejaky cas a procistete si hlavu, sklidneni k zdravemu vyhodnoceni situace jak dal pokracovat. Urcite nezmatkovat a uz vubec ne pod sutinama, je velka sance ze by jste udelaly chybu a stalo vas to zdravi ci zivot a zarovne vic spotrebujete tim kysliku. Nezapominejte na ostatni cleny rodiny. Neco co je dokaze sklidnit, sladkosti, hracky a co nejrychleji se je snazte uklidnit, hlavne kdyz vas to zavali, tak tam je potreba to este rychleji vyresit. K tomu jidlu, pokud se dostanete ven po nekolika hodinach ci nekolika dnech tak budete mit chut si dat neco tepleho k jidlu a zahrat se. Urcite nejake samoohrevne jidlo uvitate. Lekarnicku, ifak apod. tez sebou, je velka sance ze se zranite. Pilku tez sebou, obzvlast pokud mate drevenou stavbu. Neco cim muzete vykonat pakovou silu v nouzi, muzete pouzit treba tu tezkou odolnou ocelovou trubku kterou tam mate pro pripad k vyuziti dychani. Takova odolna ocelova trubka se da pouzit i k zabraneni v nekterych situacich aby se na vas neco nesesypalo. Mit odolny ocelovy zebrik tez muze nemalo pomoci ruzynama zpusoby, bouraci kladivo nekdy tez. Dalo by se toho napsat vice no. Toto tak neco malo trochu z nejakeho toho zakladu. Nejde jen o tornado ale ruzen situace ktere vas mohou v dometreba zasypat. Tornado, zaplavy, valceni, zemetreseni atd. Malo pravdepodobne scenare, ale stat se to muze, cim vic tech scenaru je, byt i jen malo pravdepdobnych, tim vetsi sance ze se neco muze stat. Obyvatele co si zazily to tornado, tak mnozi taky treba by neverily ze neco takoveho silneho k nim prijde a ono se to stalo.

Ja mam taky ruzne veci po dome rozmistene a nektere veci mam na konstrukci i pripominajici figurinu. Ta skonstruovana zjendodusena (takovy vetsi odolny vesak) figurina napodobuje cloveka rozmisteni kde ma ty veci, cily clovek rychle reaguje, v nicem se neprehrabuje a hazi to rovnou na sebe.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od drigon »

Germanik1 píše: 01.07.2021 15:57 A raději neutahovat, nebo vymyslet pružnou podložku. By to nepraskalo.
U nás v kovomatě mají podložky s gumou. Případně pérovky. Ale osobně bych to zbytečně nehrotil. Neutahovat úplně na fest a dřevo je pružné.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od jerry.mysak »

chlapi, bacha na šrouby na latě a tašky. každej zkušenej pokrejvač vám řekne, že vrut na střechu nepatří. Jsou moc tvrdý a rádi praskají. Hned za závitem (vrubový lom). Už jen jak tašky dilatujou je to namáhaný jak svině. Vždycky tam musí přijít hřebík, kterej je měkkej, třeba se ohne,povyleze ale nezlomí.
Zeptejte se kováře, jaký podkováky dává. Když koupí polský tvrdý, tak je nasranej jak pes.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od cipis »

Dilatující hřebík na té křidlici je možná fajn, do té doby, než je ta dilatace tak velká, že se křidlice zvedá.
Rekonstruoval jsem část krovu po řádění kun, a některé latě jsem oddělal rukou, tolik ke kvalitě hřebíků. Jediné hřebíky, co nešly snadno vydělat, tak ty konvexní z nastřelovačky, to se občas trhalo i s kusem "masa".
Klasickým hřebíkem nikdy nepřiděláš kontralať tak, aby správně utěsnila pásku u vodotěsného podstřeší. Bylo to krásně vidět, ty mapy okolo hřebíků.
Za celou dobu svého kutění na baráku jsem se setkal pouze s pár vruty, které jsem přerval. Část při utahování (prostě ještě větší síla než velká při utahování, většinou při flákání se při předvrtání(=bez předvrtání)), část při demontážích, kdy už byla závitová část "zažraná do masa", že to prostě ten materiál vrutu nevydržel. Nikdy jsem ten vrut neurval při pokusu něco urvat, vždycky nakonec povolilo něco jiného nebo jsem to musel cíleně seknout. Nejsou tak tvrdé, jak se může zdát, aby to jen tak prasklo.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od drigon »

Právě u hřebíků je při opakované dilataci a cyklickém namáhání problém s postupným povylízáním. Na baráku mám alukryt a na něm je krásně vidět jak jsou klasické hliníkové hřebíky povylezlé. Zatímco kroucené hřebíky a šrouby drží. Kdežto u šroubů povylízání nehrozí a možná by stálo za to dát pod hlavu šroubu pérovou podložku (stálý přítlak a vyrovnání dilatace).
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od jerry.mysak »

když chceš aby hřebík nevylejtal, tak použít kroucenej, nebo se dělají se zpětnými háčky pod hlavou. A ty prostě nikdo nevytáhne. Spíše se utrhne hlava.

cipis
to nebylo asi ani o kvalitě hřebíků, ale kvalitě dřeva. To dřevo kolem hřebíků vyhnije a pak to nedrží. Ale s tím jsem se setkal u baráků starých 100 a více let. Ještě je taky blbá kombinace dub a hřebík. Ty kyseliny z dubu jsou schopný ten hřebík úplně sežrat. Stačí trocha vlhka. Proto se dubový trámy kolíkujou zase dubem.

Ale to na běžnej moderní střeše nehrozí.

třeba palubky jsou schopný vytahat hřebíky i o centimetr. Mám palubkama pobitou venkovní stranu podkroví která je na jih a co 2 roky je zatloukám zpět.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Germanik1 »

Mám navrutováno přes 200 m2 palubek uvnitř i venku. A vruty nepraskají. Jediné prasklé vruty jsem našel na modřínivých plaňkách na plotě. I když si pamatuji z dětství, že jsme vnější palubky šroubovali svidříkem a mosaznými vruty. Dneska bych se nedoplatil.
Udělám co musím
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od mart0 »

Tornádo Hodonín - Letecké mapování VUT.jpg
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Grunt »

Alstratt: A teď něco z reality (resp. z poznatků na místě kde jsem se ocitl ráno po činu já). Já bych doporučil:
  • Voda. Min. 6-pack čistých minerálek, ale víc je líp – ráno vyleze slunce, dopoledne k obědu už se teplota táhla k 30°C. Voda sice tekla, ale lidi přijdou, vylezou na střechy do okolí a je potřeba je něčím zásobit. 6-pack Matonek zasyčel nebyly ani dvě hodiny odpoledne. Bez vody by to bylo v takovém počasí peklo. V zimě předpokládám zase pro změnu něco na zahřátí lidí.
  • Kafe, čaj, PET-ky piva, klidně i něco tvrdšího – asi není co řešit. Kupodivu na všechno se udělal čas a pokud někdo maká celý den, jedno z vyjmenovaného si určitě dá. Ideálně ještě třeba nějaké jednorázové kelímky a plastové lžíce.
  • Pytle na odpad – toho budou vždy tuny.
  • Plachty a takové ty sáčky na stěnu když se maluje – je to boj o čas. Střecha pryč, okna vymlácené. Po první vlně přijde druhá vlna, třetí vlna. S každou vlnou do baráku zateče, všechno začne vlhnout, strop kapat, stěny namokat, omítka se začne loupat. Všechno se kupodivu nějak na místo dostalo, ale kdo měl dopředu mohl začít plachtovat třeba už večer nebo hned ráno.
  • Rukavice pro pracovníky – suťě jsou tuny, nebezpečné materiály, nebezpečí pořezání (sklo). Holýma rukama bych to dělat nechtěl.
  • Veškeré nářadí analogové: lopaty, kolečka, pilka, pajsr, kladívko, krumpáč, špagáty, kbelíky, atd. Nefunguje elektrika. Lidi jsou a musí mít nástroje. Měli jsme troje kolečka, u jedněch prdla pneu, nedá se s tím ani hnout. Museli jsme to tahat kolečkama dvěma. Suti nebyl snad nikdy konec, nástroje začaly odcházet a pokud se to dá na místě opravit, o to líp.
  • Jednoduché jídlo a něco na čem si to ohřát – kuchyně sice funguje, ale na nějaké vaření v takové situaci není čas. Do baráku se nikomu ani nechce. Venku dvoukilovka PB a hořáček na něm. V MnV si bylo štěstí v dobrovolnících, kteří furt něco nosili. Kdo o hladu zůstat nechtěl, asi ani nezůstal. Teda aspoň pár prvních dnů. Pak je to asi horší, protože se z místa blbbě dostává a místní Coop a večerky nemá moc kdo operovat (nejede elektrika). Lednička bude za chvilku prázdná.
  • Elektrocentrála a palivo – nejede elektrika a dlouho nepojede. Proto nástroje a vše pokud možno co nejvíc analogové. Majitel jednu elektrocentrálu a trochu paliva měl, druhou přivezli snad hasiči nebo dobrovolníci. Mobil, konvice, lednička, furt bylo co napájet. Na noc světla a dalo se makat dokud lidi nepadli.
  • Motorová pila – mám pocit že přivezla rodina nebo hasiči. Asi není co řešit.
  • Blbá páska – všude lidi. Je potřeba určit kam nemají lézt, protože lezou úplně všude. Bylo potřeba shazovat skřidlice ze střech, ani jeden zbytečný člověk na hlídání a lidi se trmácejí pod střechama jako zombící. Největší problém byl někoho nezabít letící skřidlicí nebo cihlou. Suť jde nejlépe dolů jednoduchým žduchnutím. Bohužel když to na někoho spadne, neštěstí je na světě.
  • Nebylo potřeba nic zdít, ale předpokládám že nějaký pytel cementu, šutr a kýbl na míchání nemůžou nic pokazit.
  • Osobní dopravní prostředek je kategorie sama pro sebe. Když jediné vozidlo co vám zůstane je vyfouknuté kolo po dceři, asi to není jednoduché (pumpičku na nafoukání jsem zapůjčoval ráno já). Čím jednodušší, tím lepší.
Tohle všechno se týká lehkého poškození objektu který se dá opravit. Tzn. toho u kterého jsem měl tu čest pomáhat já. Velmi by mě zajímalo co k tomu může dodat Maximus, který měl tu čest makat v Mikulčicích, tzn. na místě s velmi těžkým poškozením objektů. Osobně bych to viděl na:
  • Stan do kterého se může rodina přestěhovat
  • Něco na zakrytí zbylých pamětihodností, tzn. všeho co zbude a nespadá do kategorie „suť“
  • Dostatečné množství alkoholu na přežití do doby než barák označí statici za nezpůsobilý k obývání a než jde k zemi.
Fakt nemám páru co chudáci tam mohli potřebovat. Asi bibli nebo já nevím.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od MarS »

Urgentní prosba z vesnic po tornádu ! Lidi poptávají zapůjčení lodních kontejnerů. Lidi, jejichž domy jsou určeny k demolici, potřebují uschovat zbylý majetek, množí se prý taky krádeže stavebního materiálu. Kontakt -krizový štáb Mikulčice 735876190. Prosím o šíření info !
Odpovědět