Tornáda v ČR

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Germanik1 »

Kvalitní věnec, trámy na kotvy a klidně ještě zalít do věnce. Kapsy, na opírání větru příhodné, zabednit palubkama nebo podobným materiálem. Já se před 10ti lety smál, když mi architekt vemlouval na domek střechu vysokohorské chalupy. Dneska se mu omlouvám a jsem rád, že mě přesvědčil
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Germanik1 »

A navíc pozor na ukončení komína. Před lety někdo moudrý nařídil lapače jisker, které někteří jedinci šroubovali na hmoždinky na zděné komíny. Létající guillotiny. Zakončení komína buďto kamen/beton, nebo zalít do betonového věnce.
Udělám co musím
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od MrPorter »

A jaký typ krytiny? Mně se zatím nejvíc zamlouvá zvlněný poplastovaný plech, vypadá to pěkně a je to přišroubovaný na latě, takže to neodletí jak klasická plechová střecha.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Germanik1 »

To má soused. Za každého deště jsou to činely. A kroupy předvádějí kulometnou palbu. Špatně se to izoluje, funguje to jako výparník u ledničky. Tento materiál tak na menší plochy se špatnou nosností zdí, ev konstrukce střechy. Já šel do uzavřené zadeklovane střechy. Zvenčí glazovana pálená taška, pod ní fólie, pod ní prkenný zaklop, pod ním 25 cm Orsil, pod ním paropropustna fólie, pod ní palubky. Těžká, kompaktní střecha, vítr se pod tašky nedostane, mezi trámy a jinam už vůbec ne. A řádně ukotvení. Komín 3 vrstvy, zvenku beton kostky rámováno a zalito betonem, uvnitř izolace a úplně uvnitř keramika. Plechování a okapy všechno bezúdržbový titanzinek. Za 10 let jsem nezjistil jedinou závadu. A předloni jsem zbaběle přidal systém hromosvodů, pro který jsem už při stavbě připravil zemění
Udělám co musím
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Pez »

Germanik1 píše: 30.06.2021 10:51 pod ním 25 cm Orsil, pod ním paropropustna fólie, pod ní palubky.
pod ním 25 cm Orsil, pod ním paroTĚSNÁ fólie, pod ní palubky.

Jen pro jistotu aby to někdo neudělal s paropropustnou. :hand
Difuzní je ta pod taškama.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Germanik1 »

Pardon, je tomu tak
Udělám co musím
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od jerry.mysak »

mám krovy prokotvený (počítal jsem s tím při stavbě od začátku) do věnce, kdy kotvy jsou zaháknutý za armaturu ve věnci. Krov určitě neuletí. Na co tehdy nebyli prachy je folie a podbednění tašek. Taky se to ukázolo při Kyrilovi, kdy jsem ještě neměl podbitý přesahy střechy a vítr mi sebral tašky na střeše, páč se tudy dostal na půdu a zvedl tašky.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Fabulous »

OT: 25 cm izolace ve střeše je dnes málo. Asi nejmenší snesitelná tloušťka.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od drigon »

Možná by stálo za to zauvažovat nad možností dát na kotvení krovu něco jako trhací místa. Když už to krov přeci jenom urve, tak ať to nehne se zbytkem baráku. Ale to už by musel posoudit/spočítat statik, aby to běžné vichřice vydrželo a zafungovalo to až v nouzi.
Co jsem četl, tak u některých objektů trhání kotev krovu poškodilo zbytek domu.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Germanik1 »

Pokud nebude střecha fungovat jako plachta, nic se trhat nebude. Možná když budeš eko zdít z vepřovic. Podle fotek z Moravy obytné kostky neměly problém. Tedy s konstrukcí. V zásadě horské chaty, často vystavené hodně silným větrům a bouřkám by měly stačit.
Udělám co musím
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od PeFi »

Germanik: Nemáš náhodou tušení jak si, co se týče odolnosti na vítr stojí, střecha, kde je použita vlnovka Cembrit? ( https://www.cembrit.cz/st%C5%99echy/vln ... D-krytina/)
Vlnovky se zatím osvědčily překvapivě dobře, takže jsme měl v plánu vlnovky staré nechat nahradit novými, ale vítr mi vrtá v hlavě. Bohužel dokumentace k vlnovkám není úplně uspokojivá.

Plechová krytina je, co se týče větru doporučované řešení tam, kde mají hurikány. U plechové krytiny to opravdu chce řešit hluk za deště krupobití, jinak je to celkem šílený rachot. Nám se navíc po střechách prohánějí kuny a ty umí dělat pěkný rachot, ikdyž je tam plechu celkem minimum, ale na plechu jim to klouže a o to víc do něj buší tlapkama.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Germanik1 »

Jde o to, čemu říkáš střecha. Jestli jen krytině, nebo všemu co je na krovech. Plechy a vlnovky předpokládám že se šroubují do podkladů, tašky se zavešují a drží jen gravitací. To neříkám nic nového. Ale... Sem patří i sklon střechy, kdy čím ostřejší úhel, tím vhodnější tašky a naopak. Patří sem "normální životnost" krytiny. Nedávno jsem se účastnil prerovnavani střechy na části rodného statku a část tašek z doby před 2.ww je stále v pohodě. Na mimořádný vítr, který pravděpodobně nikdy nepřijde, je nejvhodnější krytina s co nejmenším odporem, takže nějaký asfaltový pás, případně ty střechy plechové. Za tuto výhodu zaplatíš jinými vlastnostmi, jako tepelná vodivost, hlučnost apod. Potom rozdíl v ceně, možnostech oprav apod.
Udělám co musím
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Pez »

Když se podíváte na fotky z postižených oblastí, tak je často vidět, jak na starých domech, bez obydleneho (zatepleného) podkroví, vítr vzal jen tašky a krovy a latě zůstaly.
Většina novych střech má totiž tzv. odvětrání, tedy se má kudy vitr dostat do skladby střechy a pak záleží na jeho síle a pevnosti strešniho pláště. Jakmile vitr střechu někde načne, tak ji pak strhne většinou celou.
Jasně, že pokud je vitr tak silný, že už bourá domy, pak na skladbě střechy už nezáleží.
oraj
Příspěvky: 55
Registrován: 13.07.2014 16:11

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od oraj »

PeFi : Na kuny skús automatický osviežovač vzduchu Glade, mne funguje 100% .
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od PeFi »

Když si člověk prostuduje jak je udělané odvětrávání u systémově řešených skladeb, tak to bývá vymyšlené docela dobře, ale málokdo to asi dodrží.
(Úhel střechy máme asi 13 stupňů).

Kuny mi nevadí, ty akorát dupou. Co mi vadí jsou kočky - na jaře, když to na ně přijde, tak se člověk fakt skoro nevyspí.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od mart0 »

Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od jerry.mysak »

germanik
já uvažuju o tom, že tašky na severozápadní straně shodím, latě odpáčím a na trámy dám folii (bez kontralatí). A tašky budu každou 4 kotvit hřebíkem. V zimě se mi stává, když je vichr a padá prašan, že mi zahání pod taškama. Zdá se to bejt nemožný, ale ten sníh se na půdu dostane. Tašky mají na sobě dírku, která se musí provrtat a tudy se kotví. Dělal jsem to tak nad podkrovím, kde je kus střechy jen asi 15°od kolmice. Tam jsem kotvil každou.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od proforma »

Jaky smysl ma davat tam folii, kterou ihned probijes tisicovkou hrebiku?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
oraj
Příspěvky: 55
Registrován: 13.07.2014 16:11

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od oraj »

Asi vie že v mieste kde bude folia prederavená hrebíkom sa dáva tesniaca páska.😎
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Tornáda v ČR

Příspěvek od Germanik1 »

Taky možnost. Jen si myslím, že na tenhle postup potřebuješ nové tašky. Jednak část starých zničíš při prerovnani a vrtání, jednak množství práce nebude úměrné zbývající životnosti tašek. A ta fólie musí být hodně kvalitní. Tašky jen na rošt se úspěšně kladou víc než 2000 let. Třeba na úložiště sena naprosto stačí, párkrát za rok se podíváš zevnitř na střechu a je-li svetluška, bereš žebřík a opravuješ. Ale zase, hodně ostrý úhel střechy, ať si voda nemusí hledat cestu a maže dolů. Já bych samotnou folii nedal. Budeš ji muset utáhnout pod střešní latě na trámy aby byla napnutá. Neznám velikost střechy, ale lahůdka. Držím palce 👍
Udělám co musím
Odpovědět