Jak zabavit děti (a sebe) v bunkru?

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Jak zabavit děti (a sebe) v bunkru?

Příspěvek od ecart »

Drazí rozpadlíci,

nevím jak vy ostatní, ale já už téměř rok sedím zabarikádovaný v bunkru a vyjídám zásoby. Ven se vydávám jen vyjímečně. Typicky dokoupit konzervy, doplnit zásobu dřeva a jednou týdně vyvenčit potomky na lesní cestu, aby mě nesežrali.

Každopádně jsem narazil na problém, se kterým můj plán nepočítal: Po takhle dlouhé době už nevím, jak potomky mezi jednotlivými výstupy na vzduch zabavit. Pexeso ani Člověče Nezlobse už nefunguje, všechna Puzzle jsme složili a rozložili 3x. Ve volném čase jsem se naučil péct dort, vánoční perníčky, bábovku. Nikdo už to nežere a já taky ne. Máme sice tablet, ale ten už je tak přeplněnej hrama, že jsem ho musel dvakrát vrátit do továrního nastavení, poněvadž mazat ty aplikace jednu po druhé byla nekonečná práce.

Nenapadlo by mne, že zábava pro děti bude tak důležitou součástí přípravy na Zombie Apokalypsu.

Minulý týden se potomek vyjádřil, že bych měl pořídit Playstation nebo Xbox, na kterém by se daly hrát hry ve dvou proti sobě. Říkám si, že by to mohl být dobrý nápad.

- Máte někdo zkušenosti s výběrem vhodných her na PS/XBOX?
- Jaká jiná zábava pro potomky se osvědčila vám?
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jak zabavit děti (a sebe) v bunkru?

Příspěvek od Hohepa »

Oculus Quest
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Jak zabavit děti (a sebe) v bunkru?

Příspěvek od Alstratt »

Nevim jak jsou stare deti, podle veku se bude taky odvijet jejich zabava. Bunkr hadam tak velky nebude ale pokud by se jednalo o vetsi dum tak lezecke drahy postavit. V nasem bydleni mame mistama na strope a zdech skoby ci jak to nazyvate a k ni uchycene karabiny ve kterych je lano a mistama lezecke chyty, lezecke koule na lanech, kruhy .. Takze mohou lezt po baraku a tim zaroven i neco delat pro sve telo doma. Zabavis se tim montovanim jak ty tak potom decka lezenim, neni to nic tezkeho udelat, ani draheho, nic moc to nezabira a navic po rozebrani kdyby neco tak to ma dalsi vyuziti. Pokud mate aspon dvoupatrovy dum s vyhledem z chodby z horniho patra dolu na obyvak tak na te vysoke zdi co je v obyvaku se da udelat horolezecka stena s lezeckyma chytama nahoru a do boku do toho patra pripadne to dat i na nektera mista v dome jako dalsi moznost k tomu lanu. Kdyz udelas vice skob do stropu s karabinama tak jim to lano muzes ruzne prehazovat jinam, delat jim slozitejsi lezeni nekde jako mistama povysle lano v kombinaci s nepovyslim, kouli na lane, kruh na lane kterym musi prolezt .. takze se budou muset vice namahat.

Dalsi moznost je z papiru nebo z 3D pera neco z toho vytvorit a pomoci silver conductive pen (je drahe) delat vodive cesty, baterie, diody ..

https://www.youtube.com/watch?v=FAC3kqzWm4g

https://www.youtube.com/watch?v=bU4gtlI9PPg

Dalsi moznost vyroba treba ze sadry modelu hornatin, domku, k tomu Dremelku, dratky/conductive pen, diody, baterie .. Z dratku vytvorit stromy atd.

https://www.youtube.com/watch?v=taF0nY9GqMg
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Wdog
Příspěvky: 514
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Jak zabavit děti (a sebe) v bunkru?

Příspěvek od Wdog »

ecart:

Vydej dětem komply a wifi, a ony už se zabaví samy. :-)

To co píše Alstratt, je zaměřeno spíše na pohyb a dovednosti. Tak jsem dětem kdysi v bytě postavil lezeckou stěnu, ale děti rostou, a ta stěna neroste!

Počítače:

tablety jsou naprd. Moje cesta je: několik let staré značkové laptopy (zde tomu říkáme notebooky), já mám rád třeba DELL, koupené v použité z firmy, doplněné RAM pamětí a přeinstalované s Win10. Náklady několik tisíc Kč na ks, využitelnost 100% na online výuku, i zábavu. Pozor, nemá to grafiku ani výkon na moderní hry, jedou na tom spíše starší hry, ale i u nich se zabavíš, a ty i na síťovém hraní.

Jinak na smartfony s Android i na PC s Win doporučuji naistalovat rodičovskou kontrolu, v Android je to Google Family Link a v PC Microsoft Family Safety.
mar00
Příspěvky: 27
Registrován: 31.03.2020 12:51

Re: Jak zabavit děti (a sebe) v bunkru?

Příspěvek od mar00 »

Nyní můžou dobře posloužit hrábě a sekera, pokud se s ní a s pilou již dostatečně nebavily děti v létě. Pokud bude sněžit, tak doporučuji hrablo, lopatu a metlu. Na jaro pak rýč, motyku a konev. Věřím, že si to děti užijí a ještě ti za skvělou zábavu uctivě poděkují. Pokud budou tuhé mrazy, tak doporučuji uvnitř přejít na něco lehčího jako štupování ponožek, vyšívání ubrusů a pletení svetrů.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Jak zabavit děti (a sebe) v bunkru?

Příspěvek od colek »

Začal bych vylezením z bunkru a normálně-aspoň v rámci možností žil. :hand
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Jak zabavit děti (a sebe) v bunkru?

Příspěvek od Reccol »

colek píše: 30.11.2020 19:09 Začal bych vylezením z bunkru a normálně-aspoň v rámci možností žil. :hand
:clap Občas tu vážně přemýšlím, jaký příspěvek je nadsázka a čeho jsou lidi reálně schopní.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Jak zabavit děti (a sebe) v bunkru?

Příspěvek od Quido »

Co dětem zkusit nabídnout více deskových her? Taky jsem ji jako malej rád zahrál max jednou - Člověče nezlob se se nemůže grafickým zpracováním a zábavností rovnat modernějším hrám typu Osadníci z katanu.

Vlákno zde: viewtopic.php?f=73&t=4923&start=20

Dál by se daly navrhnout počítače, herní konzole. Když jim to sesíťujete, kluci Vás budou milovat. Trochu je potrapte a nenechte je vyhrát zadarmo ;)

Nebo pro pro starší děti (10-12+) game booky.

Dále od té doby, co děti začnou uvažovat více abstraktně, můžete zkusit varianty Černých historek: Vymyslíte příběh a odpovídáním ano/ne navádíte hráč na to, aby objevili, co se stalo. Muž v bezvědomí v lese, vedle něho pytel s pískem... pokud znají horkovzdušný balon, přijdou za 15min na to, že muže srazila právě ta odhozená zátěž. Nebo Tom a Jerry jsou v bunkru, dochází zásoby, Tom se vydá hledat zásoby. Když se vrátí, Jerry je po smrti. - Tohle je strašně těžký příběh proto, že Tom je člověk, který šel pro jídlo a Jerry je zlatá rybka. Když se Tom vrátil, zjistil, že průvan otevřeného okna shodil akvárium a Jerry se udusil. Fantazii se meze nekladou.

A pokud jsou děti již obeznámeny s nějakou formou questů a achievementů z rpg her, máte vyhráno:
Škola hrou aneb gamifikujte jim nudné a nutné rutinní úkoly, nakreslete vývojový strom schopností, zvolte přiléhavé tituly a parádní odměny za dosažení patřičných úrovní. Možná se tomu dřív říkalo Bobříci.
Za nějakých sympatických 100-150 hodin práce máte vystaráno na rok, k tomu krásnou výzdobu A0 na zeď a nepatrnou šanci, že Vám budou pomáhat v domácnosti s o něco menším brbláním. (Ukliď hračky / Vynes koš / Nachystej snídani / Přečti rodičům pohádku / 1x/5x10x/20x/50x/75x/100x/200x; Zvládni bobříka mlčení 30min/1h/2h atd.)

Jednou za čas pak zkuste bojovku v noci (tj.v zimě krásně od 17.h); pozorování zvěře, sbírání šišek, počítání aut, hledání pokladu/kešky. Když se to dobře rozvrhne, budou utahanější, než Vy a ještě dlouho si o tom budete společně povídat.

Jestli jsou už na tohle opravdu moc velké(14+), normálně jim vymyslete mise:
- vybavit se oop
- naučit se mapu
- navázat spojení přes ručku
- vyrazit ke spřátelenému bunkru vyměnit zásoby + dodržovat bezpečnostní opatření.
- naučit se aplikovat dekontaminaci.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Jak zabavit děti (a sebe) v bunkru?

Příspěvek od xgordon »

Myslim, ze vela zalezi aj od veku a povahy deti. Ja mam.malych spuntov. Pred rokom som kupil xbox 360 a kinect. K tomu hromadu hier, hlavne sporty (olympiady, surfy atd.) a tanecne (let's dance). Drzalo ich to asi 3 mesiace. Potom sme zacali aj rekonstrukciu domu takze uz bol problem s miestom kvoli presuvaniu nabytku z jednej miestnosti do druhej.

Pexesa, kvarteta su rychlo obohrane, aktivity sa zvrhavaju na bitky a zbesile behanie po dome. Z youtube a hier im po case tiez uz prepina. Na pomocne aktivity okolo domu zatial velmi nie su. Teda az na malovanie a kopanie v zahradke, ale to je potom zmalovane a rozkopane vsetko okrem toho co malo. :rofl
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jak zabavit děti (a sebe) v bunkru?

Příspěvek od Bill Masen »

Jak zabavit děti? To je blbost. Je potřeba je naučit jak se mají zabavit sami a ještě být prospěšný. Je třeba učit je samostatnosti a ne jim všechno předkládat.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Jak zabavit děti (a sebe) v bunkru?

Příspěvek od devlop »

souhlas s Billem: děcka by se měla zabavit sama, můžeš jim jen dodat potřebné věci a materiál. Že by se bez mé přítomnosti jen válela nebo čuměla "do blba" a nudila se, je nepřijatelné. Holkám vždy nakoupíme "kreativní sady", tzn. různé druhy papírů, plastových chujovinek, šablon, pastelek, fixů, lepidel, samoplepících barevných papírů, vytiskneme omalovánky, vystřihovánky. Tady to máte. Na youtube si můžou najít návody jak vyrobit z papíru tohle a tamhléto. Když potřebují radu, nebo jim něco nejde, příjdou za námi a pomůžeme jim (většinou po mě chtějí lihový fix nebo něco přesně uříznout modelářským skalpelem, to jim do ruky zatím nedávám :lol: ). Pak si večer po sobě uklidí bordel v pokojíčku, kterým tímto nadělaly :) A celé odpoledne je pryč. Když už je ani to nebaví a začnou otravovat, dostanou za úkol uklidit si pokojíček a protřídit zásoby věcí na vyrábění. Najednou slyšíš "jé tohle jsem dlouho hledala, to jsem přesně potřebovala, to ani nevím že mám!" a z úklidu se přesunou samy do levelu kdy začnou vyrábět zas nějakou blbůstku (krabičku na tajnosti, prstýnky, obleček pro panenku, zařízení do domečku pro panenky atd. atd.). Nebo dostanou na chvíli tablety a hodinku, dvě si pouští písničky nebo koukaj na dětská videa, nebo youtube kanály o zvířatech apod. Jen občas o víkendu zahrajem nějakou společenskou hru, nebo slovní fotbal, nebo se jede na výlet. Že bychom se jim ale denně několik hodin věnovali tak, že si s nimi a jejíma hračkama budeme hrát v pokojíčku, to vůbec. Mají sebe navzájem, pokud si chtějí na něco hrát.
Já jsem třeba v letech mé nejstarší dcery začínal lepit plastikové modely. Stačilo mi dodat krabičku s modelem, nástroje a barvy a naši o mě nevěděli. Spíše mě museli od toho večer odtrhávat, abych šel na večeri :)
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jak zabavit děti (a sebe) v bunkru?

Příspěvek od dracekvo »

Udělat si fakt slušnou zásobu filmů všeho možného. Dále knih v el. podobě.
Xbox s kinektem není španá volba, ale ono to vesměs brzo omrzí. Když xbox, tak jedině očipovaný, aby se do něj nechala nahrát spousta upirátěných her, jinak se člověk nedoplatí.
Ani zbírka offline her na PC není špatná.

Co mě napádá je nějaká interaktivní stavebnice. Třeba s chevou (obdoba lega) jsem se jako malý zabavil dost. Kdyby v té době existovalo arduino, tak bych se zabavil i tím. Merkur jsem měl samozřejmě taky. Dost záleží na zálibách dětí.

Já nevím, asi jsem jiný tvor, ale mě karanténa nijak nedeprimovala po psychické stránce. Mám prostě široký rozsah zájmů, když nemůžu provozovat něco venku, tak se vždy zabavím doma.
mar00
Příspěvky: 27
Registrován: 31.03.2020 12:51

Re: Jak zabavit děti (a sebe) v bunkru?

Příspěvek od mar00 »

Vzhledem k textu předpokládám, že nemáš ani mimina, ani puberťáky.
- Přijatelně náročná práce doma.
- Knihy - hodinu(y) večer si mohou číst
- Lepení modelů, malování apod.
- Merkur, lego (Nejbolestivější zkušeností každého rodiče není odchod dětí z domova, ale šlápnutí na kostičku lega)
- Zkus zapojit prarodiče, pokud alespoň někdo z nich má čas a chuť. Pokud se nepotkáváte často fyzicky, tak přes telefon to asi nefunguje, ale přes video (hangouts, teams...) jsou schopni v určitém dětském věku spolu být hodiny.
U nás je to i přes Covid pořád o tom, že rodiče i děti nestíhají a to nemáme televizi.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jak zabavit děti (a sebe) v bunkru?

Příspěvek od Hohepa »

:rofl jojo
Military_strategy.jpg
Odpovědět