Strategie "šedé myši" (Gray man strategy)

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Strategie "šedé myši" (Gray man strategy)

Příspěvek od bivoj »

Myslím, že tento thread tu ještě jako samostatné téma není. Rád bych zde probral teorii šedé myši (anglicky Gray man strategy) při různých možných formách rozpadu - ať už totální kolaps a PA, nebo válka a obsazení cizí armádou nebo jen v budoucnu džihád z islámských zemí jako Francie, Německo ap.

Stručný základ je sesumírován v tomto článku (anglicky): Gray Man Strategies 101: Peeling Away the Thin Veneer of Society

Ve zkratce - snažit se nevyčnívat. Jednáním, oblečením, vzhledem. Bohužel, některé věci člověk změnit nemůže, typicky tělesné proporce - dvoumetrový ramenatý chlap prostě nikdy nemůže docílit stejného stupně "zšednutí" a doslova řečeno nevyčnívání z davu, jak člověk průměrné výšky a průměrných tělesných proporcí...

Nicméně strategie šedé myši je i o ostatních aspektech. Jedním z nich je třeba oblečení. Jakkoliv mám třeba já osobně ve své výbavě nejlepší hi tech oblečení, balistické nosiče/helmy/pláty, nové taktické boty atp, tak úplně stejně mám uschován starý zimní nádražácký hubertus po dědovi, co vypadá jako by to byl poslední kus oblečení co daná osoba vlastní, staré sešmajdané (ale stále plně funkční) kanady, kterým jsem ještě ojel na mnoha místech drátěným kartáčem barvu až na kůži, takže vypadají že mají víc jak sto let atp. (Ne teda, že by pro kvalitní kabát či boty nešlo v PA zabít, ale to už asi bude vážně extrém). To je pro strategii, kdy jako šedá myš bude brán člověk oblečený jako "bezdomovec" či cokoliv se tomuto blížící.

Samozřejmě, že to oblečení je vždy dost závislé na typu průseru a situace kolem.

Obdobně to platí pro zbraně/výbavu. Kdo bude, zvláště v začátcích PA, pobíhat po městě s nastrojenou puškou, brokovnicí na zádech, s pásy patron kolem těla a rambonožem u pasu, asi bude trochu více vyčnívat, než ten kdo se bude jen tak ploužit s dobře skrytým škorpíkem (S61) pod bundou a zavírákem v kapse... ;)

No a nikoliv poslední ale naopak velmi důležitou věcí je chování - tzv. nonverbální komunikace, jinak též "řeč těla", která znalému člověku dokáže o dotyčném říct mnoho. Paradoxně hodně toto umí překvapivě dobře číst kriminálníci a bitkaři, kteří by v případě průseru a absence právního státu byli v určité výhodě. Bohužel, naučit se změnit svoje chování a řeč těla je velmi obtížné a vyžaduje to cílený tréning.

Co se týče nonverbální komunikace, pro uvedení do problematiky doporučuji výborný článek na odkazu zde (česky):
https://is.mendelu.cz/eknihovna/opory/z ... ?cast=6149
Sice je hodně stručný, ale alespoň navodí, jak je neverbální komunikace a chování důležité.

Stát se tedy vědomě správnou "šedou myší" tedy není jen tak, vyžaduje to přípravu jak materiální, tak fyzickou a zejména psychickou a vždy to závisí na okolní situaci a stavu. Také zde má celkem velkou roli i vrozený talent "zapadnout a nevyčnívat", lidé s tímto talentem mají, zvláště co se týče té neverbální komunikace, zásadní výhodu.

Takže v tomto threadu uvítám jakékoliv poznatky, nápady, návrhy ap. jak se stát " dokonalou šedou myší" v případných předpokládaných průserech v budoucnu.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Strategie "šedé myši" (Gray man strategy)

Příspěvek od vratnikp »

nejspíš budu nosit dříví do lesa, ale "gray man" koncept je tu pěkně skrnut a někomu to může pomoct:
kanál City prepping https://www.youtube.com/watch?v=H3Wz7fC7tOY&t=17s
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Strategie "šedé myši" (Gray man strategy)

Příspěvek od Ivana »

Kdysi jsem četla skvělou historku. Špičkový fotograf, pohybující se po celém světě. Svoje velmi drahé vybavení nosil ve staré, roztrhané a hodně špinavé tašce.
V biologii se tomu říká mimikry.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Strategie "šedé myši" (Gray man strategy)

Příspěvek od Lyster »

No, to že zas pokukuji po novém malém EDC batohu od Maxpedition mi asi k šedé myši moc nepřidá co? :lol:
Já vím, že je to pro zloděje, státní obrojené složky a různé mlilitarysty a survivalisty, jak namalovat si na sebe terč... ale když ten batoh se mi fakt líbí. 8-)
Třeba mi ho přinese Ježíšek.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Strategie "šedé myši" (Gray man strategy)

Příspěvek od Piston »

Šedá myš nemusí být vůbec šedá. Naopak. Původně vyřvaná šusťáková tepláková bunda s třemi pruhy z devadesátých let, špinavé džíny, rozšmachtané Prestige, na hlavu kšiltovku s fajkou a na záda starou Gemmu, a nikdo se po člověku neotočí. Zrak všech z odporem sklouzne na něco jiného, estetičtějšího, a prepper je nenápadný jako mrtvé kuře v kafilerii. V zaostalejších vsích na Vysočině se tak chodí málem i do kostela. Ovšem ne každý má na tohle žaludek :-)
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Strategie "šedé myši" (Gray man strategy)

Příspěvek od Stenny »

V tomto ohledu je myslím zajímavé oblečení z pracovních potřeb. Většinou dobrý poměr cena výkon a pár týdnů na zahradě nebo v dílně mu dá takovou tu mírnou odrbanost, díky které pak člověk vypadá jak dělnická lopata, na které si není moc co vzít, ale zároveň ještě nemá bezdomovecký vzhled, který by přitahoval třeba kontrolu dokladů. Přitom dostatek kapes, pohodlí atd.
Obecně vzhled dělníka/udržbáře otevírá leckteré dveře (social hacking) a bývá velmi snadné být přehlédnut.
Dost toho naopak prozradí někdy batohy/zavazadla a boty, protože lidi se jich neradi vzdávají.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Strategie "šedé myši" (Gray man strategy)

Příspěvek od Lyster »

O tom právě mluvím (píšu.) Je mi jedno co mám za sobě za značku trička (dobrá, tričko a spodní prádlo nejraději merino, takže to asi tolik neplatí ), ale např. u mikiny, jeansů a podobných věcí mi je to celkem fuk, když to není úplný aušus..., ale boty a batoh musím mít kvalitní a pohodlné... Bez toho člověk moc daleko nedojde.

Jinak s pracovním oblečením souhlas.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Strategie "šedé myši" (Gray man strategy)

Příspěvek od Piston »

Vzhled člena party montérů je taky dobrý. Zvláště reflexní vesta způsobí, že je člověk doslova neviditelný. Další možnost je být tak ošklivý jako já, takže si tě nikdo moc neprohlíží, a vyboulení u opasku je pokládáno za pivní břich.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Strategie "šedé myši" (Gray man strategy)

Příspěvek od Maric »

Na toto téma by byla škoda nezmínit tento blog, a nepodrobit rozboru a diskusi:

50 ODTIEŇOV STALKERSKEJ SIVEJ 1.ČASŤ
http://www.urbanstalker.eu/prezitie/162 ... vej-1-cast

50 ODTIEŇOV STALKERSKEJ SIVEJ 2.ČASŤ
http://www.urbanstalker.eu/prezitie/164 ... j-sivej-ii

Je tam toho více na toto téma, ale těchto 50 bodů je shrnutí všeho.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Strategie "šedé myši" (Gray man strategy)

Příspěvek od Lyster »

Až vystřízlivím, tak přečtu, po třetím kousku už vidím fakt kulový. :beer
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Strategie "šedé myši" (Gray man strategy)

Příspěvek od dracekvo »

Takže jo.
Montérky a boty lehce opracované a kvér nosit v opaskové brašně na nářadí.
K dokonalosti už chybí jen stará obouchaná dodávka zaprasená od malty :)

Navíc pokud v tomhle oblečení s reflexní vestou budete něco kopat na poli. Tak si každý bude myslet že jste čez, nebo telekom a né že si tam zakopáváte zásoby.

Navíc teď mě napadlo tošku OT. Řešilo se tu jak si uchránit zakopané poklady před detektoráři.
Nestačilo by umístit falešný telefonní sloupek? Detektorář tam nepůjde, protože si bude mysle, že tam vedou kabely a navíc poškození této věci je trestné, tak se tomu většinou lidi vyhejbaj :)
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Strategie "šedé myši" (Gray man strategy)

Příspěvek od vrbodol »

S tim sloupkem dobrej nápad a ani se nemusíš bát že by to tam kopali cikání ,protože tohle se fakt nevyplatí vypalovat. Ani nevím jestli by to rušilo detektor , nikdy jsem se u toho nevyskytnul. ale nejbezpečnější pokud bude elektřina je ohradník na dobytek a vedení VVN tam je nehledatelno.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Strategie "šedé myši" (Gray man strategy)

Příspěvek od Piston »

To je zajímavá informace. Takže třeba u sloupu vedení vysokého napětí nejde detektorem nic najít? Přes pozemek nám vede linie 110 kw, včetně stožáru.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Strategie "šedé myši" (Gray man strategy)

Příspěvek od dracekvo »

Jde. Jen je je tam větší rušení a detektor nemá takový dosah.
Čím dražší mašinka, tak se s tím popere líp. Ale to je spíš do diskuze o detektorech.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Strategie "šedé myši" (Gray man strategy)

Příspěvek od vrbodol »

Jo jak kterej detík. Já osobně se těmhle místum vyhejbám. Stejně i po doladění to hází prozvuky. Zakopej to doprostředka stožáru a nikdo se nechytá. :D Nebo někam hodně hluboko kde je čedič, to je taky zabiják dosahu.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Strategie "šedé myši" (Gray man strategy)

Příspěvek od drigon »

vrbodol píše: 14.11.2020 18:32 S tim sloupkem dobrej nápad a ani se nemusíš bát že by to tam kopali cikání ,protože tohle se fakt nevyplatí vypalovat. Ani nevím jestli by to rušilo detektor , nikdy jsem se u toho nevyskytnul. ale nejbezpečnější pokud bude elektřina je ohradník na dobytek a vedení VVN tam je nehledatelno.
Od toho telefonního sloupku bych natáhl několik metrů kabelu na obě strany (např stará prodluzovacka, nebo koaxiální kabel od antény), aby to doopravdy vypadalo jako skutečný telefonní sloupek.
A nebo použít falešný geodetický sloupek, případně to zakopat pod/vedle skutečného geodetického sloupku - zde máme i jistotu že se jen tak nepohne.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Eli
Příspěvky: 64
Registrován: 07.03.2021 9:05
Pohlaví: muž
Bydliště: ČR

Re: Strategie "šedé myši" (Gray man strategy)

Příspěvek od Eli »

Čaute. Čakal som tu väčšiu debatu k tejto téme, skúsim tu niečo po čase napísať.

Vždy som mal blízko k vojenským a taktickým veciam. Do prírody som chodil takmer výhradne len v tom. V práci chodím v zelenom, vyplýva mi to aj z náplne práce. Nosím oblečenie dosť drahé, v stovkách €, málokto to nosí z "civilov"... preto som dosť viditeľný, keď niekde prídem. Skrátka vnímam pohľady ľudí. Samozrejme civil som aj ja, nie som členom žiadnych zložiek ani nič podobné. Avšak faktom zostáva, že šedý muž v práci teda nie som. Ak sa niečo zomelie, tak budem viditeľný.

Čo sa týka voľného času, prechádzam plynule na koncept gray mana. Vždy som rád nosil kvalitné, no jednoduché, jednofarebné oblečenie bez loga, nápisov a pod. A pri tom aj zostanem. Ale nosil som do toho vždy priam skvelú obuv, tiež takmer nikto nemal... a ešte malý taktický batoh.

Všetky tieto viditeľné elementy (vojenské, taktické prvky, nášivky, obuv) postupne vypúšťam, aj keď tie veci mám fakt rád, no pozerám sa s toho pohľadu, že nechcem byť proste viditeľný. V mieste bývalého bydliska ma každý poznal ako chalana, ktorý ma vždy pri sebe nôž a rôzne veci občas potrebné a každý si to v prípade potreby požičiaval. Keby som tam žil a nastane PA, tak mi budú zrejme prvému klopať (kopať) na dvere... lebo aj tej výzbroje a výstroje bolo tiež požehnane, všakže...
Tie moje taktické veci, ktoré nejde nosiť skryto sa snažím vynosiť do lesa. Ak budú nie úplne zodraté, dám ich asi do mŕtvej schránky (kešky).

Zhrniem to: bol som taktický, no šediviem. Raz sa sám sebe poďakujem.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Strategie "šedé myši" (Gray man strategy)

Příspěvek od Tazi »

Důležité je, kde se člověk pohybuje, nebo chce pohybovat. Montérky v Chánově budou dost nápadný, stejně tak na kolonádě v Karlových Varech. Maskáče a plná polní v lese není nic divného. Typ oblečení se tedy asi nedá jednoduše určit. Když jsem byl na vojně, všechny tři vesnice kolem kasáren chodili v maskáčích. Nás chytli když jsme šli do hospody, protože jsme byli jediný v civilu. Já nosím prakticky neustále uniformu, montérky, nebo maskáče. Pouze když jdu se psama na procházku-výlet, tak mám oranžová reflexní trika, bundy, čepice,... abych byl zdálky vidět.
Zapadnout do davu tak znamená vidět jak jsou oblečení lidé kolem mne, eventuelně odhadnout jak budou postupem času oblečení chodit.
kuny
Příspěvky: 279
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Strategie "šedé myši" (Gray man strategy)

Příspěvek od kuny »

Podľa môjho názoru myslíš úplne správne. Ja sa tiež tak chovám. Vyzerám nenápadne ako turista, alebo človek na ulici. Obyčajné oblečenie a batoh. Ani do lesa nenosím maskáče, len väčšinou khaki veci. Ak sa potrebujem maskovať, tak nosím najprdv maskovacie siete a až potom maskáče. Tí čo nosia taktické veci zbytočne vyčnievajú z radu a v PA môžu byť lovený niekým skúsenejším. Ale na druhej strane v normálnej dobe som si tak našiel veľa známych (takticky oblečených), z ktorými pokecáme cestou do práce, keď sa stretneme a je to v celku sranda koľko je podobne ujetých ľudí.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Strategie "šedé myši" (Gray man strategy)

Příspěvek od Tazi »

Chlapci,... choďte v čem je vám dobře. Až nastane PA doba tak se snad každý zvládne převlíct :D
Odpovědět