Požár panelového domu

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Grunt »

Doporučuju vygooglit si heslo „Požární schodiště“. Každá výšková budova musí mít nějak vyřešeny únikové východy (a řádně označené) a není-li jiné možnosti, měla by tohle externí požární schodiště mít. Je na to nějaká norma. Kdo viděl obytný panelák s požárním schodištěm nechť prosím zvedne ruku a pošle screenshot. Kašlalo se na to za minulého režimu a teď se to řeší jak se dá (to lano by mě asi vůbec neudivovalo).

Úplně bez nejmenších problémů se dají dneska sehnat hlásiče kouře, detektory CO, detektory všeho možného a nemožného. Tím bych začal já. Problém je že něco takového by muselo být v každém jednom bytě a muselo by to být připojeno na centrální výstražný systém (prostě aby se rozezněl požární alarm po celé budově). Což je utopie.

Takže zkusme něco z reálného časoprostoru.
Co se bytového družstva či spolku nájemníku týče, měli by mít asi zajištěné hasící prostředky (s příslušnou revizí) na snadno dostupném místě (chodba?) a značené únikové cesty bez obstrukcí. Tzn. nepozamykaný celý panelák od sklepa až po střechu. Velmi dobré je potom nouzové svítící značení, protože i po tmě nebo v případě zakouřené chodby jde vidět.
U jednotlivce je zase dobré mít nějakou únikovou masku. Už jsme to řešili v jiném vlákně (a já ho i našel). Plynová maska (nespecializovaná bez hopkalitového filtru) nijak nechrání proti otravě, takže se v ní dá úplně v pohodě udusit či otrávit spodinami. Jenže i blbý lícnicový filtr (a předpokládám že filtr s funkční sorpční vrstvou na tom bude ještě líp) je schopný odfiltrovat štiplavé složky kouře (je to aerosol), maska zakryje oči, chrání obličej. Ne že by to snad znamenalo záchranu, ale přidejme ještě třeba plášť z nehořlavého materiálu u vstupních dveří (atombordel přežije všechno, i nukleární válku :D ) a šance na úspěšný únik z hořící výškové budovy docela rapidně stoupají. Takže tak.

Edit. Jinak nechci dělat reklamu, ale co jsem tak rychle zagooglil, tak první co na mě vybaflo je tohle: SE200 - úniková maska do kouře. Dle specifikace tohle má chránit i proti CO, takže musí mít nějaký druh hopkalitového filtru. Nevypadá to nic moc (oproti klasickým vojenským maskám určitě ne), ale furt lepší než drátem do oka. Stačí trošku hledat, určitě bude existovat i něco lepšího.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Grunt »

proforma píše: 11.08.2020 14:23 Tohle je hodne dobry technicky reseni pro vyskove budovy. Jo, Japonci...

https://www.facebook.com/pavel.marek.bo ... 101664909/
Je to v Koreji. Jinak tak nějak by to mělo vypadat.
Ale není potřeba ani chodit tak daleko. Dělali jsme nějaké věci do Vídně a tam se to většinou řeší únikovým žebříkem. Když to nejde dospodu, jednoduše se zdrhne nahoru a pak po žebříku dolů. A nebo vedle balkónu. U veřejného parkoviště to potom vypadá velice zajímavě. Je to hrůzné řešení, ale furt lepší než únik skokem z balkónu.
Přílohy
cache_2485101129.jpg
cache_2485101129.jpg (111.99 KiB) Zobrazeno 3781 x
cache_2485101149.jpg
cache_2485101149.jpg (69.9 KiB) Zobrazeno 3781 x
cache_2485101175.jpg
cache_2485101175.jpg (54.06 KiB) Zobrazeno 3781 x
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Zapadlo »

u našich totalitních paneláků byly schodiště co do velikosti - šířky natolik dimenzovány, že se s nimi reálně počítalo a počítá i pro nutnou evakuaci obyvatel při požáru. Samozřejmě zkušený a světaznalý český člověk to zarovnává všelijakým hořlavým svinstvem které se mu už nevejde do bytu : botníky, stojany s květinami. To byla taky jedna z věcí která údajně přispěla k počtu obětí v Bohumíně. Ten zmatený a napůl nepříčetný chudák, kterého ti zlí příbuzní nepustili na oslavu měl zvenčí na dveře naskládat hořlavé věci z chodby. Veřejné balkony na našich panelákových podestách jsou rovněž konstruovány jako evakuační místa. Jednou z věcí, kterou soudruzi při konstrukci paneláku poněkud podcenili je materiál původního umakartového bytového jádra a pro oheň průchodné stoupačky - ty se dnes v úrovni pater zazdívají ohnivzdornou podlážkou. Americké budovy (v některých státech) dostaly povinná venkovní požární schodiště až po požáru roku 1911 v Novém Yorku, kdy v jedné z budov zahynulo 146 lidí. Je to improvizace s mnoha nevýhodami. Jinak má amerika z našeho pohledu naprosto nevyhovující základní minimální světlost chodeb a často nevyhovující únikové výstupy z budov.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Cep »

No, bylo to horší: "Neočekávaně zazvonil u dveří v jedenáctém patře věžáku v Bohumíně na Karvinsku, a jakmile mu rodina otevřela, začal kolem sebe stříkat hořlavinu. V pár vteřinách škrtnul. Byt byl okamžitě v plamenech, ..."
Pochopil jsem, proč skákali hořící z balkónu.
Je to odsud (ale je to placené):
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zpra ... omaci_kzem
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od proforma »

Pokud sem nekdo davate odkaz na placene clanky, kopirujte je sem cele, pls. Ja to tak delam se clanky Deniku N. Ne kazdy ma predplatne vseho, odkaz na zamceny obsah je k nicemu. Diky :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od vrabi »

Grunt píše: 12.08.2020 15:40
Takže zkusme něco z reálného časoprostoru.
Co se bytového družstva či spolku nájemníku týče, měli by mít asi zajištěné hasící prostředky (s příslušnou revizí) na snadno dostupném místě (chodba?) a značené únikové cesty bez obstrukcí. Tzn. nepozamykaný celý panelák od sklepa až po střechu. Velmi dobré je potom nouzové svítící značení, protože i po tmě nebo v případě zakouřené chodby jde vidět.
U jednotlivce je zase dobré mít nějakou únikovou masku. Už jsme to řešili v jiném vlákně (a já ho i našel). Plynová maska (nespecializovaná bez hopkalitového filtru) nijak nechrání proti otravě, takže se v ní dá úplně v pohodě udusit či otrávit spodinami. Jenže i blbý lícnicový filtr (a předpokládám že filtr s funkční sorpční vrstvou na tom bude ještě líp) je schopný odfiltrovat štiplavé složky kouře (je to aerosol), maska zakryje oči, chrání obličej. Ne že by to snad znamenalo záchranu, ale přidejme ještě třeba plášť z nehořlavého materiálu u vstupních dveří (atombordel přežije všechno, i nukleární válku :D ) a šance na úspěšný únik z hořící výškové budovy docela rapidně stoupají. Takže tak.

Edit. Jinak nechci dělat reklamu, ale co jsem tak rychle zagooglil, tak první co na mě vybaflo je tohle: SE200 - úniková maska do kouře. Dle specifikace tohle má chránit i proti CO, takže musí mít nějaký druh hopkalitového filtru. Nevypadá to nic moc (oproti klasickým vojenským maskám určitě ne), ale furt lepší než drátem do oka. Stačí trošku hledat, určitě bude existovat i něco lepšího.
v našem paneláku:
- na chodbu jsem kromě stávajících hydrantů nechal doplnit 6kg hasící přístroje ve skříňkách s alarmem proti zlodějům, po otevření skříňky začne řvát alarm
- chodby jsou vyklizené, vyvěsil jsem papír, že kdo bude blokovat únikové cesty dostane mastnou pokutu od hasičů
- nozové svítící značení by bylo dobré, ale vzhledem k ceně a nutnosti připojení k elektro (projekt, revize) to nevidím moc reálně
Stoupačky mezi patry jsou většinou zalité betonem, oheň a kouř se ale samozřejmě může šířit plechovou odtahovou trubkou digestoře, vevnitř je pěkně mastná a zaprášená.
Otrava CO není tak rychlá, abys nestihl s maskou vyběhnout, daleko horší jsou zplodiny z hoření plastů a proti těm by měl MOF6 nebo průmyslový protiplynový filtr chránit.
Atombordel bych si nebral, skoro určitě není nehořlavý, pálil jsem ho na zahradě v sudu a hořel nádherně ;) , lepší je velká hasící deka nebo koupit nehořlavou netkanou skelnou textilii.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Matěj »

Atombordel je fakt na nic, běžné JP hoří, novější budou také. Když nám kdysi na vojně tvrdili, že to vydrží zásah napalmem, tak jsme tomu nevěřili a jali jsme se to vyzkoušet, napalm jsme neměli, benzín ano. :)
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Bill Masen »

vrabi píše: 13.08.2020 7:36 ...kdo bude blokovat únikové cesty dostane mastnou pokutu od hasičů...
Tak s tebou bych chtěl bydlet v paneláku. O takových věcech by měl rozhodovat člověk, který lidem dokáže vysvětlit jaká opatření a proč je potřeba udělat. A ne hned vyhrožovat pokutama. :wasntme
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Matěj »

Já ho i na jednu stranu chápu - někteří lidi na nic jiného totiž neslyší.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Bill Masen »

Pokud lidi nechápou proč mají něco udělat, a že to je jen kuli pokutě, budou se to snažit ojebat. Obzvlášť pokud ten botník na chodbě mají třicet let a nikdy žádnou pokutu nedostali.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Germanik1 »

Proč hned pokuty? Věc odlozená na veřejném prostranství..... Stačí jedna cedulka, že se bude uklízet úředně chodba a věci na ní jsou poprávu považovány za věci odložené. A uvidíš ten cvrkot, jak to natahají dom.
Popřípadě nabídnout placení zvýšeného nájmu za zábor společných prostor 😆/to ale samozřejmě neřeší požární problém
Udělám co musím
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Cep »

proforma píše: 13.08.2020 5:24 Pokud sem nekdo davate odkaz na placene clanky, kopirujte je sem cele, pls. Ja to tak delam se clanky Deniku N. Ne kazdy ma predplatne vseho, odkaz na zamceny obsah je k nicemu. Diky :-)
Podstatné jsem dal, mám to tady zaplevelit tím zbytkem?
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Bill Masen »

Rozsahem si ten článek nezadá s příspěvky některých uživatelů. A pokud je zajímavý, tak proč ne? :rock
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od vrabi »

Bill Masen píše: 13.08.2020 8:27 Tak s tebou bych chtěl bydlet v paneláku. O takových věcech by měl rozhodovat člověk, který lidem dokáže vysvětlit jaká opatření a proč je potřeba udělat. A ne hned vyhrožovat pokutama. :wasntme
Přesvědčování a vysvětlování na schůzi bylo první kolo, tím zmizela tak třetina bordelu.
Většina zmizela, když se řeklo, že v rámci malování se všechno naháže do popelnice.
No a na zbytek zabrala hrozba pokuty, ta je mimochodem reálná a opravdu jí můžou dostat.
Zkus vysvětlovat bývalému politrukovi, že má dát pryč z chodby velkou dřevěnou skříň plnou starých smradlavých bot, když už jí tam má 20 let ...
V panelákách, kde se kradou i žárovky ve sklepě je to těžký, nejhorší je to tam, kde není SVJ a panelák patří městu (což je zrovna ten vyhořený). Pak je další kapitola byty co jsou v nájmu od spekulanta, těch je dost a veškerá komunikace je na ...
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od golem »

Cep píše: 13.08.2020 8:59
proforma píše: 13.08.2020 5:24 Pokud sem nekdo davate odkaz na placene clanky, kopirujte je sem cele, pls. Ja to tak delam se clanky Deniku N. Ne kazdy ma predplatne vseho, odkaz na zamceny obsah je k nicemu. Diky :-)
Podstatné jsem dal, mám to tady zaplevelit tím zbytkem?
Pokud máš placený přístup na iDnes, můžeš sem přeci dát odkaz na odemčený článek.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Grunt »

vrabi píše: 13.08.2020 7:36 - na chodbu jsem kromě stávajících hydrantů nechal doplnit 6kg hasící přístroje ve skříňkách s alarmem proti zlodějům, po otevření skříňky začne řvát alarm
Jo, jo. To je dobrý nápad. Teď se zas pro změnu lidi budou bát to použít aby alarm nespustili. Tohle je prostě věčný problém míst kde lidi dělají že jim to nepatří a náležitě se k věcem chovají.
vrabi píše: 13.08.2020 7:36 - chodby jsou vyklizené, vyvěsil jsem papír, že kdo bude blokovat únikové cesty dostane mastnou pokutu od hasičů
A teď se jen modlit aby nějakého blázna nenapadlo polít vstupní dveře na chodbě benzínem a zapálit je.
vrabi píše: 13.08.2020 7:36 Stoupačky mezi patry jsou většinou zalité betonem, oheň a kouř se ale samozřejmě může šířit plechovou odtahovou trubkou digestoře, vevnitř je pěkně mastná a zaprášená.
Nebo libovolnou jinou šachtou. Třeba výtahovou. Proti tomu bohužel moc dělat nejde. Jev se jmenuje Stack effect a je to jeden z důvodů proč je ve výškových budovách požár tak nebezpečný.
vrabi píše: 13.08.2020 7:36 Otrava CO není tak rychlá, abys nestihl s maskou vyběhnout, daleko horší jsou zplodiny z hoření plastů a proti těm by měl MOF6 nebo průmyslový protiplynový filtr chránit.
Yup. Proto taky říkám že je to lepší než nic. Pokud se ti do nosu a do očí dostane štiplavý kouř, v podstatě nejsi schopen dělat nic jiného než zavřít oči a kašlat. To je prostě reflex. Takže maska když už nic dá alespoň čas se v klidu nadechnout a zapřemýšlet co dál. Ono akorát s kvalitním filtrem fakt nic necítíš, takže tě to může vnést do omylu že na tebe splodiny nemají vliv a můžeš se pustit do záchranných prací. No a u toho se prostě udusit protože ty spodiny vliv mají.

Osobně mě velmi štve, že vymýšlejí všelijaké ochcávky typu evakuační pytel na hlavu, když masky které se pod hrozbou jaderného útoku doposud u nás vyráběly (jak civilní, tak vojenské) jak na běžícím páse byly v podstatě ideální. A teď se vyhazujou do odpadu a gumárenské firmy nemají odbyt. Přitom maska má víc použití než jen pro případ jaderné havárie či útoku. Dvě masky do každé rodiny, povinně. A se školením. :D
vrabi píše: 13.08.2020 7:36 Atombordel bych si nebral, skoro určitě není nehořlavý, pálil jsem ho na zahradě v sudu a hořel nádherně ;) , lepší je velká hasící deka nebo koupit nehořlavou netkanou skelnou textilii.
S Atombordelem to byl vtip (na druhou stranu mrkni co se prodává jako ohnivzdorné pláště), ten by sis ani nestačil navléknout v případě potřeby. Nějaký plášť či deka z ohnivzdorné tkaniny je ideál.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od proforma »

Cep píše: 13.08.2020 8:59
proforma píše: 13.08.2020 5:24 Pokud sem nekdo davate odkaz na placene clanky, kopirujte je sem cele, pls. Ja to tak delam se clanky Deniku N. Ne kazdy ma predplatne vseho, odkaz na zamceny obsah je k nicemu. Diky :-)
Podstatné jsem dal, mám to tady zaplevelit tím zbytkem?
Ano, Cepe, nikdy nevis, jestli si z toho jiny ctenar nevezme jeste nejakou jinou, pro nej zajimavou informaci. :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Cep »

No, to by sice mohlo nastat, ale
a) v tomto případě by mne to překvapilo
b) bych mi to dalo strašně práce, vypreparovat z textu popisky k obrázkům, hypertexty po stranách atp.
Uživatelský avatar
jirka911
Příspěvky: 127
Registrován: 14.12.2014 17:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od jirka911 »

U nás v baráku jsem dlouho bojoval se zamykáním vchodových dveří do domu, i když zvenku bez klíčů neotevře. Jsme čtyř patrový cihlový dům, kde na každém patře jsou 4 byty a extra velké schodiště. Důchodci (80% obyvatel vchodu) neustále zamykali dveře a jednou mi i nadávali, že nezamykám. Nevěděl jsem jak na ně, až jsem udělal ceduli na nástěnku a napsal jsem, že já jsem mladý, jako jediný mám kvalitní protipožární dveře a v bytě všude hlásiče, navíc jelikož jsem v 1. patře tak při požáru bych dům opouštěl pouze z okna na střechu (3/4 metru široká pevná a po celé délce bytu), která kryje vchod obchodu pode mnou, takže mi to je jedno. Ale ať se zamyslí, kolik z nich by při zmatku během úniku před ohněm vzalo klíče, aby dokázalo otevřít dveře a kolik z nich je v takové kondici, aby dokázalo vyrazit zamčené dveře. Pod to jsem napsal, že podle mého názoru by to bylo jejich poslední místo. Od té doby jsem nikdy nikoho neviděl zamknout vchodové dveře. Botníky a skříně jsem vyřešil stejně, jen jsem napsal, že když většina obyvatel má problém v klidu projít, tak jak by jim překážel botník, když by všude byl kouř a šlo jim o život... žádné pokuty, žádné vyhrožování, jen jsem popsal jak by to bylo.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Požár panelového domu

Příspěvek od Germanik1 »

😆👍
Udělám co musím
Odpovědět