Bunkr domácí výroby?? Opět...

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
IkaSGC
Příspěvky: 2
Registrován: 28.08.2016 10:40
Pohlaví: muž

Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od IkaSGC »

Ano na tohle téma zde byli již desítky různých diskusí. Ale všechny si tak utíkají vlastním směrem, že bych rád nahodil vlastní myšlenku na tvorbu domácího krytu. Stále více mě to láká ikdyž se k tomu asi nikdy nedostanu. Přeci jen je to celkem díra do peněženky, navíc mám ještě co splácet, ale i tak to reálné je.

Oč jde?? Stavba vlastního krytu (dům mám, tak proč né bunkr??). Co by takový kryt měl umět??

A) Ukrýt celou rodinu do bezpečí (pod zem) na pokud možno co nejdelší dobu.
B) Být samostatně funkční bez nutnosti vycházet na povrch
C) Dostatečně bezpečný a zajištěný před vniknutím z venčí
A prakticky cokoli co pomůže přežít jakýkoliv průser.

Nemá cenu diskutovat na ceně a nad financema, prostě to něco stojí a kdo chce kvalitu musí platit.

1)Pozemek:
Prvním krokem je logicky pozemek, na to by prakticky vyhovoval jakýkoliv pozemek v dostatečně blízké dojezdové vzdálenosti od domu. Představa je taková, že by to byl pozemek na kraji dědiny. Tak aby nebyli moc zvídaví sousedé, nebo zcela na vyloučené lokalitě. Plocha pozemku by měla být dostatečná na samotnou plochu krytu ale i něco navíc pro ukládání vykopané zeminy. Ideálně v první fázi pozemek oplotit dostatečně neprůhledně, aby lidi moc nekoukali.

2)Základy:
Pro základy je samozřejmě potřeba vykopat velkou díru, což si žádá bagr. Kryt by měl mít alespoň dvě poschodí a dostatečnou železo-betonovou desku jak nahoře, tak dole. Základ by bylo tedy vykopat díru a vylít dostatečně silnou základovou desku (stejně jako kdyby jsme stavili dům). Vhodné by bylo v této fázi počítat i se studnou která by se na dně krytu měla nacházet. Nejlépe dva vrty v rozdílných koutech.

3)Stavba samotná:
Pro samotný kryt je vícero možností jak udělat místnosti. Samotné betonování je ale nákladné a komplikované, čím více se bude betonovat, tím více lidí bude o krytu vědět a prostě to je složité. Osobně bych kryt asi sestavil z lodních kontejnerů. Dají se celkem levně sehnat a jsou celkem "modulární". Po té co by jsme měli rozmyšleno sestavení, provedla by se izolace a sestavení kontejnerů. Ty by se jednoduše poskládali na sebe (a základní deku) a sešroubovali. Navíc, kontejnery jako takové jsou v podstatě Faradayova klec. Následně by se provedla izolace samotných kontejnerů a celé okolí by se zalilo betonem. Následně by se udělal prostup (ideálně krycí chatka na povrchu) a nouzový výlez (ideálně na černo za hranu pozemku). Ten by se udělal metodou jakou používali v US. Šachta vyvedená bokem a zakončená těsně pod povrchem. Šachta by se případně naplnila pískem který by se v případě nutnosti úniku vysypal dovnitř a obyvatelé by vylezli a prohrabali zbylý kus hlíny.

4)Zázemí:
Kryt by logicky musel mít vlastní zásobu energie, či elektrárnu. To je docela problém jelikož skladovat množství paliva pro diesel agregát třeba na rok, je prakticky nereálné. Zde mě napadají snad jen nějaké geotermální vrty (což je také nereálné) nebo solární panely na povrchu (doufaje že je někdo neukradne nebo nepřijdou k úhoně). Němci například mají solární slunečnici, tedy panely na výsuvné konstrukci které umí vyjet ze země a automaticky se čistit a natáčet za sluncem. To by mohlo být řešení. Diesel by pak byl jen jako naprostá nouzovka.
Dále pak nutno mít dostatečný sklad trvanlivých potravin a hydroponii pro pěstování. Z toho důvodu potřeba aby byl kryt dostatečně veliký.

5)Vzduch:
Filtrovat venkovní vzduch je dobrá možnost za předpokladu že je použitelný. Filtry by nějakou dobu vydrželi ale co potom?? Generátor Kyslíku. Takový generátor se sehnat dá, sic je to opět pěkný ranec. Jedinou nevýhodou je snad jen spotřeba energie, i tak by to ale bylo řešení. Skladovat kyslík by pak bylo možno v tlakových lahvích... Není to zrovna bezpečné ale kde jinde sehnat kyslík pod zemí?? Musíme počítat s tím že na povrchu je neobyvatelno.

Závěrem:
Psát a diskutovat na tohle téma bych uměl celé dny.... Kdo to přečetl sem je borec, já bych to nečetl... Každopádně věřím že by se z takového krytu dalo vyždímat maximum. Cena by navíc nebyla tak kritická. Pokud vezmeme v potaz samotnou stavbu, nebyla by to větší cena než stavba rodinného domu. Nejhorší by bylo asi dodržet utajení a finální vybavení krytu. Každopádně je to velmi lákavé.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od DanBlack »

Tenhle slovní průjem byl v koši...proč tam nezůstal??? :puke
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od Radek07 »

Proč průjem?
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od DanBlack »

Protože sám pisatel přiznává že to je bullshit. :x
IkaSGC píše:Ano na tohle téma zde byli již desítky různých diskusí.
...
Psát a diskutovat na tohle téma bych uměl celé dny... Kdo to přečetl sem je borec, já bych to nečetl...
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od Fabulous »

Já osobně jsem na podzemní bunkr rezignoval. Resp. na bunkr dlouhodobého přežití. Je prakticky nemožné v soukromých podmínkách vytvořit něco, v čem přežijeme ve zdraví více jak tři dny.

Ale pokud se to někomu podaří, tak držím palce :yes
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od bivoj »

Nemožné bych neřekl. Spíš kurevsky (ale fakt že moc) drahé. Pokud to teda má opravdu zajistit dlouhodobé přežití jaderné apokalypsy.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
OldSoldier
Příspěvky: 181
Registrován: 25.02.2014 10:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okolí

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od OldSoldier »

Když se staví sklep, říká se, že náklady jsou dvojnásobné oproti nákladům stavby nad povrchem (proto taky dneska spousta novostaveb sklep nemá, nevyplatí se to). Pokud byhc tedy chtěl postavit něco, jako rodinný dům pod zemí, bude to stát dvojnásobek ceny rodinného domu (navíc stavěný off-grid).

V USA existují firmy, které takový bunkr (mnohdy ultra luxusní) o velikosti zakopané maringotky nebo i větší. Co jsem měl možnost vidět, tak bunkr o dispozici 3+kk (dvě ložnice + obývák s kuchyní, sprcha, záchod), s oddělenou technickou generátorovnou a vzduchotechnikou, se podle výbavy pohybuje mezi 200.000-500.000 USD (4-10 mil. korun).

Při stavbě svépomocí bych si nejvíce dával pozor na CO z elektro generátoru (malá dírka ve výfukovém potrubí a už se neprobudíte) - vše ostatní je jako stavba sklepa, se všemi problémy.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od dracekvo »

Řekl bych že postavit sklep třeba 1+1 + odhlučněná technická místnot a vybavit ho vzduchotechnikou by až takový problém nebyl.
Ale bude finanční problém ho udržovat připravený. Obměna jídla, paliva. A druhá věc je na co je vlastně takový bunkr v ČR potřeba?
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od Maric »

V našich podmínkách mi dává smysl spíše úkryt pro případ nepokojů a částečně živelných pohrom(schovávat se před vodou pod zem je kravina, před ohněm či orkánem to takový nesmysl není), než před (krajně nepravděpodobným) jaderným či chemickým útokem. A také budování jednoúčelového prostoru je mrhání prostředky.
Stavit sklep pod domem pro tyto účely je nebezpečné kvůli zavalení, a vzdálený vchod bude budit zbytečnou pozornost. Jedině ho maskovat kůlnou, což zase zvyšuje náklady a opět nevýhoda jednoúčelovosti.
Jako ideál se mi jeví přiměřeně velký vinný sklep s prostorem na uskladnění potravin, opevnitelným, bránitelným vchodem a zabezpečeným chráněným záložním přístupem vzduchu (Primárně, spousta sklepů má kamna nebo krb, tak komín nad vinným sklepem nikoho nepřekvapí). A samozřejmě nacvičenou rychlou evakuací z domu do sklepa, dejme tomu během hodiny. A pokud bude mít vinný sklep pověst mizerně zásobeného, okolí bude zanedbané a bude na vlastním pozemku za domem, tak bude velmi slabá motivace tento prostor dobývat (v případě rabování).
Livin
Příspěvky: 10
Registrován: 29.06.2016 18:16
Pohlaví: muž

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od Livin »

Co se týče použitelnosti, přijde mi jako jedno z vhodných řešení zapustit stavbu do svahu. V přední části malá "chata" v rozměrech bez stavebního povolení (tj max 5x5, bez postelí, a sociálního zařízení), kam se hodí třeba křesla, knihovna, stolek. Před stavbou, pěknou terásku, okolo vysadit třebas pár stromů. V zadní části již zcela zakryté zeminou a oddělené maskovanými trezorovými dveřmi, může být něco jako panic room. Třebas i s postelemi, soc. zařízením a nouzovými zásobami. Nic na dlouhé přežívání, ale vhodný úkryt při různých krizových situacích a zároveň rekreační chata u které můžete mít třeba zahrádku (nejvhodnější pro měšťáky) :F
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od Hohepa »

....a krytou uzavírací garáž, protože lufťák, jedoucí si v okamžiku VP okopávat kytičky na zahrádce u své chatičky,
je pro místní strašně "nenápadnej" a určitě nikdo nebude zvědavej "Co to tam ten blb z města vlastně dělá ?"
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od Rafael »

Já bych měl strach, že se to při budování zřítí. Myslím, že schůdnější a levnější je udělat díru než razit nějakou štolu.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od Matěj »

A co si koupit nějaký hotový sklípek na jižní Moravě? ... v něčem takovém, dobře zásobeném, si dovedu představit přežít i delší čas (dobře - kvalitně zásobeno zdůrazňuji, bez toho by to nešlo). :lol:
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od Maric »

Byl jsem v jednom rodinném vinařství ve Strážnici, které není v kopci, ale pozemek (z jedné strany dům rodiny, z druhé strany vinárna) je kompletně poddolovaný rozsáhlým labyrintem chodeb se sklady lahví, sudů apod. Majitel říkal, že sklepení budovaly výhradně ručně předchozí generace jeho rodiny, a on v tom pokračuje. Kope těsně nad hladinou spodní vody, takže v metr hluboké studni má 30 cm vody. Strážnice a blízké okolí stojí převážně na pískovci, takže budování chodeb je velmi snadné. Navíc odpad je písek, takže velmi příjemný benefit pro budování nad zemí.

A co se týká hloubení štol ve svahu, tak s pomocí prefabrikovaných segmentů bych se závalu rozhodně nebál. Jen to je obrovsky pracné. To potvrdil i vinař, že vykopání metru chodby vyžaduje obrovské úsilí, protože vše musí hloubit a nad zem dopravit ručně.
Boeday
Příspěvky: 11
Registrován: 26.12.2018 1:34

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od Boeday »

Ahoj. Prave svuj bunkr dodelavam. Zadnej bullshit to neni, naklady doposud cca 400tis Kc. Kdyz uz jsem za barakem vrtal studnu a musel kvuli tomu zrusit pulku plotu a zahrady, rekl jsem si ... ted je na to vhodna prilezitost, kdyz uz, tak uz. Vybagroval jsem diru 4m hlubokou (pudorys 7x7 m, kam bagr dosahl a vyhnout se vzrostlym stromum) a vrhl se na to. Zacali jsme 1.10.2019, 2 mesice pauza v zime a ted uz (unor 2020 - tedy zatim 3 mesice prace ) dodelavam interier, omitky, pristi tyden elektrinu, v breznu vybavu, dodelat vzduchotechniku a je hotovo. Sam jsem se divil, jak to slo hladce, a jak je to nakonec podstatne vetsi dilo, nez jsem puvodne zamyslel. Hlavni stavebni material - ztracene bedneni, roxory, karisite, hromady betonu a dukladna izolace proti vlhkosti (a pak na to postavit nejakou stavbu, ktera maskuje vchod).

Pro sousedy je historka - stavim velkou retencni nadrz pro vodu ze studny. Videt tam nastesti moc neni. Zednici stavi sklipek. Ze ma zdi 50cm tluste, strop 30cm, 2 nouzove vychody a dalsi detaily jim asi je podezrele, ale neda se nic delat.

Na "zodolnenem sklipku" dostavuju zahradni domek z ytongu s dilnou jako maskovani, vchod je zevnitr dilny. Cele to mam 10 metru za domem v zahrade v mirnem svahu. Svetla vyska dole 2.75 m (abych mohl mit mezipatro pro postele pod stropem). Zespodu jde komin, nad povrchem se zdvoji (pristavim zahradni udirnu zvenku pro druhou vetev), takze dole budu topit i varit v kamnech na drevo. Nad dilnu vede dvojkomin, nikoho nenapadne, ze pulka z toho vede az do sklepa. Elektrina na 220Vi 12V jako v karavanu. Mam dole i druhy (tedy treti) maly komin vedeny vetraci sachtou mezi dvojkominem pro malou elektrocentralu, ale mozna ji tam nedam a budou stacit jen autobaterky. Vyzkousim jak dlouho utahnou svetlo + vysilacku + tv a radio a podle toho se rozhodnu. Dole mam 2 mistnosti a nouzove wc pod schodistem. Jedna mistnost obytna (umyvadlo v kuchynce, kamna, stul a zidle, knihovna, nabytek - obytna mistnost ma 3x5m, nad hlavou postele pro 6 lidi, 75 cm pod stropem). Zde se bude topit a "zit". Druha mistnost sklad, tedy bezny sklep na skladovani brambor, jablek a konzerv (cca 3x3m). Zde se topit nebude. Pod schody koupelna = 2 chemicke wc, pisoar a primitivni sprcha, ohrev vody prutokacem (kdyz nepujde elektrina, ohrev bude rucne na kamnech) - odpad je sveden pod zaklady do drenaze, tam budu lit jen vodu a moc, proto ta chemicka wc. Zdroje vody mam 3: pitna v 2x1000L ve dvou IBC nadrzich pod stropem. Studna vedle v zahrade, vrt 100m hluboky, ta se teprve dodelava = snad bude pitna, ve sklepe je jeji technologie a odtud teprve pujde do baraku. A vedle bunkru mam 12m3 retencni nadrz na destovku, je mene hluboka nez sklep = do bunkru samospadem jako zaloha dotece. Propojene trubkama to mam.

Dole neni signal, zdi i strop jsou protkane karisitema, snad by to trochu stinilo i proti emp, ale kvuli tomu to samozrejme nestavim. Dvere bytelne plechove, teprve ve vyrobe. Na jare poridim vysilacku, tv do karavanu a dalsi veci na 12/220 V, anteny vytahnu vetranim kominu nahoru a asi ven, to se jeste poradim - nejsem elektrikar. Byt dole a nemit info, co se deje venku, by byla tragedie.

Co dal... vetrani - 2 privodni spiroroury 20cm, jedna nasava zevnitr dilny, jedna zvenku - jako zaloha. Obe nad zemi zabetonovane ve ztracenem bedneni, kvuli odolnosti a nenapadnosti, az pod strop dilny. Vzduchotechniku mam nakoupenou, ale jeste nenainstalovanou. Ventilator pod stropem, 2 filtry (daji se bezne koupit), dva tlumice hluku, mam i 3 rucni ventilatory, ale jeste je musim nechat upravit. Odtah vzduchu ven 4mi trubkmi prumer 9cm az nad strechu dilny (kvuli hluku, je to zvukovod zevnitr, trubkou je vse slyset, tak vede co nejvys). Kdyz ty odtahy zaspuntuju, mel bych tam mit pretlak (nevim, neni zatim dodelane).

Bezpecnost - 2 nouzove vylezy. Jeden nadzemni bez nutnosti destrukce objektu, okno 60x60cm za dilnu (usti tesne nad zemi mezi zdi dilny a plotem) zvenku zakryte izolaci a fasadou v ramecku (nebude videt, lze bez poskozeni vyrazit), zevnitr zelezna dvirka. K nemu se dostanu po zebriku, je 3m nad zemi sklepa nad vstupnim schodistem. Tudy muzu vylezt, kdyby spadla dilna (z ytongu 20cm) a zasypala hlavni vchod ke schodisti. Druhy destrukcni vylez po vzoru belgickeho opevneni - v protilehlem rohu je 60x60cm dira ve strope, tedy vynechany zelezobeton a misto nej jen dreveny ram vyplneny izolaci. Zvrchu zaizolovany ipou, zasypany zeminou (30cm) a na tom bude dlazba zahradniho chodniku. V nejhorsim zevnitr vysekam drevene vyztuhy, vyriznu izolaci (asfaltove pasy), vysype se mi na hlavu zemina a propadne chodnicek, vytahnu dlazdice a jsme venku. Akorat tim nevratne narusim hydroizolaci stropu, je to tedy jen pro pripad naprosteho zoufalstvi.

Vstupy - 3 faze. Prvne klasicke nudne plastove dvere z bauhausu jako vchod do zahradniho domku. Potom skryte plechove dvere ukryte za vesakem na bordel v dilne, nad schodistem dolu. Schodiste dolu 3m hluboko, dole za zatackou druhe plechove dvere do obytne mistnosti (tam schodiste jeste pokracuje 3mi schody, je dost prikre. Schody z pozinkovanych rostu). Jeste mezi tema dvema hlavnimi plechovymi dvermi, tedy uprostred schodiste, zvazim mriz, ala vstup do ROPiku. Oboje dvere budou 1mm plech, vyztuhy z ocelovych jeklu a izolace, druhy 1mm plech. Pricne zahraditelne ocelovou traverzou proti zdi (ala zabezpeceni vstupnich dveri do nasich pechotnich srubu).

Na zaver asi hlavni vec - proc to delam: zaprve uz se pripravuju par let a bavi me to - a mit dieselagregat, naftu, vodu, jidlo, pect chleba atd uz mi nejak nestacilo. Je to drahy konicek... tak jsem si rekl prvne jako srandu - jeste to chce bunkr a tank. A najednou, ani nevim jak... a bunkr dodelavam...

A potom - prilezitost. V rohu pozemku posledni volny prostor cca 10x10m, zniceny plot a kus zahrady pro prijezd vrtne soupravy kvuli studni (ta s bunkrem nesouvisela, to je jina historka). Vedle posledni volny pozemek, po kterem muze prijet bagr (a mixy - 40m3 betonu do ztraceneho bedneni). Az soused zacne stavet, uz by se tam nikdo nikdy nedostal. Takze ted, nebo uz pak nikdy.

Potom vypocetni chyba - kdyz jsem kalkuloval naklady, udelal jsem chybu a myslel, ze to bude stat tretinu :-)

A na zaver, k cemu to vlastne bude: ne na jadernou valku ani bombardovani rusama. Zaprve kdyz je vichrice, v podkrovi praskaji tramy, decka se boji, mit kam zalezt bude fajn. Prirodni katastrofy jsou nejpravdepodobnejsi vyuziti - jsme na kopci, takze spis vitr nez voda. Kdyby prislo rabovani, jsme na kraji mesta, budeme na rane. Koronavirus - ted mam obrovskou inspiraci v Cine, izolovana cela mesta, lide zoufali, nasili, kdo nebyl pripraven, trpi... Tam dole nas nikdo hledat nebude a kdyz najde, nebude mit bez lepsi vybavy sanci se tam dostat. S kamaradama (kteri o mych aktivitach vi a jsou soucasti planu) to v dobe klidu vyuzijeme jako komfortni vinny sklipek, kde neni signal, neni tam slyset ruch civilizace a civilizace neslysi ruch sklipku. Zena ma konecne kde skladovat brambory a jablka. Naftu do agregatu (20 kanystru) konecne nemusim mit v baraku kousek od loznice a platit kvuli tomu vyssi pojistku kvuli vyssimu riziku pozaru. Dilnu bych stejne stavel, studnu jsem vrtal jako nutnost z jinyho duvodu (tu do ceny nepocitam), a tak to trochu pevneji "podsklepit" bylo logickym pokracovanim.

Takze postavit si vlastni bunkr lze, neni to zadne scifi, ani ulet, ani demence. Stoji to podobne jako lepsi ojete auto. Chce to mit pozemek, prilezitost, par mesicu tomu venovat, a hlavne... mit chut a podporu rodiny (decka uz se tesi, jak tam budou dobrodruzne prespavat). Nejsem zadnej blazen ani zbohatlik, jen jsem uspory pro pripad nouze (co jsem mel doma ve dvoustovkach v trezoru) nalil do betonu. A byt tam dole je skvelej pocit dobre odvedene prace...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od bivoj »

Boeday píše: 16.02.2020 0:15...S kamaradama (kteri o mych aktivitach vi a jsou soucasti planu)...
V tomhle vidím naprosto základní slabinu celého bunkru. Nechci si zde hrát na přemoudřelého děda vševěda ani rozdávat gerontské rady, ale za svůj život už jsem zjistil, že i nejlepší kamarád se může velmi rychle změnit když ne rovnou na největšího nepřítele, tak alespoň na největší kundu. A s dýkou v zádech v krvi na zemi budeš umíraje jen nechápavě koukat na tvého "kamaráda", co tě do těch zad bodl.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od DanBlack »

@ Bivoj...
Pri takhle velikem projektu je 100% utajeni nerealne, takze civilni vyuziti jako sklipek/sklad je optimalni.
Mozna bych o druhem (krizovem) vyuziti moc nemluvil.

@ Boeday...
Obdiv za promysleny projekt, i kdyz asi cena prekrocila plan. :chuckle
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
Equestrian
Příspěvky: 139
Registrován: 26.01.2020 15:55
Pohlaví: muž

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od Equestrian »

bivoj:
OT: musím bohužel souhlasit, na světě jsou samozřejmě vyjímky, ale většina si na kamarády opravdu jen hraje, když bych to tak měl vzít, opravdové kamarády dokážu spočítat na prstech jedné ruky a ještě mě nějaký ten prst zbude, ač má člověk hodně známých, hodně "kamarádů" tak opravdové přátelství je vyjímečný, kde platí že se může jeden na druhého na 100% spolehnout, ale tohle není za rok nebo dva, to si člověk musí odžít dlouhé léta.

DanBlack:
určitě to na 100% utajit nejde, ale jak řikáš, zbytečně bych nerozšiřoval myšlenku prostoru a zbytečně bych neinformoval nějak moc lidí, čím víc se o tom bude vědět, tím víc zbytečného řešení v případě nějakého průseru.
Když už řešit takový prostor, tak je na místě hodně přemýšlet, koho do toho zapojím :hand

Boeday:
A tobě chlape velkej obdiv, muselo to dát šílený práce a nervů, vypadá to, že máš objekt fakt promyšlený, smekám :clap
"Je lépe být připraven na příležitost a nemít ji, než příležitost mít a nebýt na ni připraven"
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od Ray »

Nejde jen o kamarády. Ono úplně stačí až se tím začnou děcka chlubit ve škole a spolužáci svou bezprostřední přímostí konfrontují vlastní rodiče doma, že proč taky nemají něco tak super. A pokud jim řekneš, že to nesmí nikde říkat, tak to bude mít nejspíš opačný efekt. Jinak ale super práce, něco takového by chtěl asi každej tady. Foto interiéru pro inspiraci by bylo fajn (stejně nevíme, kde to je).

Osobně jsem plánoval udělat nějaký "bunkr" ve sklepě. Jsou to 2m vysoké a 50+cm široké betonové základy, 4 místnosti, je tam částečně otevřený odtok do kanalizace (na wc a sprchu), 4 odtahy do komína, úzká ale prolezitelná okna. Svedení dešťové vody do nějaké vnitřní nádrže by taky nebyl problém. Pitnou asi jedině dovážet ze zdroje.

Nicméně, sice to asi už patří do jiného vlákna, ale nejdřív spíš začnu jednoduchým, středně velkým multifunkčním přívěsem (centrála, soláry, plyn. sporák, stany/spacáky/oblečení, bedny s proviantem atd.). V ČR trvalý a bezpečný útěk do přírody kvůli hustotě osídlení moc nehrozí. Ze stejného důvodu setrvání na místě v době, kdy bych něco jako bunkr skutečně potřeboval, taky nevidím jako jediné a nejbezpečnější řešení. To v ČR a Evropě obecně vidím spíše v pohotovostní mobilitě a případných střídavých přesunech. Je to sice na hovno, ale má to svoje výhody. Stejně bude muset člověk někdy ven. Aby nemusel, to bychom se bavili o přestavěných bývalých raketových silech s ohromnými zásobami na několik let a zázemím, jako mají v USA. Oproti karavanu/samodomo obytné dodávce má přívěs (za cenu pohodlí), tu výhodu, že nejsem závislý na jednom konkrétním autě.
Sice doufám, že domácí zázemí bude stačit, ale investovat do bunkru začnu až teprve tehdy, když budu vědět, že jsem připravený do hodiny zvednout kotvy a nějaký čas se nevracet.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvek od Maric »

Možná to je blbost, ale v souvislosti s přívěsem mě napadla možnost přívěs nenápadně zpevnit, a připravit na vyrobení vchodu na kratší straně. A v případě nutnosti přívěs zasypat někde ve svahu kvůli nenápadnosti, a také vyšší odolnosti vůči přepadu. Byl by to takový mobilní polotovar na zemljanku či sklep.
Odpovědět