Kde a jak ušetřit

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od proforma »

Napsali mi to: "Benzín obsahuje biosložku vždy (zde se přidává líh), naftu máme na našich ČS bez biosložky. Jediný benzín, který neobsahuje biosložku je BA98 Super."
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
steve_michalik
Příspěvky: 218
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od steve_michalik »

:yes
Akorát ten 98 benzin moc nemaj.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od proforma »

No jo, to uz je druha vec. Treba casem objevis min vyuzivaniu pumpu, kde bude. V ty jejich aplikaci se daji pumpy filtrovat prave podle paliva, ktery vedou, ale samozrejme to nic nevypovida o aktualnich zasobach.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od proforma »

Jen k tem PHM: tady https://www.ceproas.cz/produkty-a-sluzby/ceny Cepro kazdy den zverejnuje aktualni ceny PHM, za ktere prodava. Vcetne spotrebni dane, ale bez DPH. Pro dnesek treba benzin 95 okt. stoji 33,91 Kc/l = 41,03 Kc vc. DPH. Nejlevnejsi pumpu jsem nasla za 42,60. To se mi zda jako rozumna marze, ale taky treba za 45,90 Kc.

Cili da se vysledovat, ktere benzinky jak rychle reaguji na zmeny aktualnich cen (mysleno nahoru i dolu :-)), jakou maji dlouhodobou marzi a podle toho tankovat. Tedy ne "bajvoko podle ostatnich 5 v okoli", ale systematicky. A pokud to zaroven bude pumpa, po jejimz benzinu vasemu autu nebude blbe, klidne bych malou marzi takove pumpy podporila vetsim mnozstvim cepovaneho paliva :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od dracekvo »

Tak nejlepší je dle mého sledovat tankono.
1. je to nejlevnější benzínka v čr. 2. díky tomu má velkou výtoč, takže ceny reagují rychle oproti jiným benzínkám.
Nenašel jsem žádnou levnější benzínku i když ostatní poskytují nějaké bonuskarty.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od proforma »

Jo, jenom obcas dostanou pul milionu pokuty za nekvalitni PHM. Mam znameho, ktery ma taky pumpu. Jednu, zadny retezec. Ma to tam fakt levny, obcas jeste levnejsi nez TankOno. Ale natankovala jsem tam jenom jednou. Auto nejelo, trapilo se, vyjet kopec byla fuska. Tohle fakt ne. Proste at si to kazdy srovna podle svych potreb a preferenci. U Cepra nakupujou vsichni, takze je to dobry etalon, pak uz zalezi jenom na tom, kdo co uprednostnuje.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od bacil »

Známý asi šetří na čištění tanků, nebo mu do nich zatéká, nebo to pančuje vodou (2% líh v benzínu pojme). Taky nenakupu v nejbližší benzince.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Permonik »

Než jsem přešel na Vervu 100, tankoval jsem u Tank Ono a nikdy jsem problém neměl, ani se zvýšením spotřeby či snížením výkonu (spotřebu si zapisuji). Když mrknu na pokuty za loňský rok, tak tam Tank Ono v seznamu nevidím, je tam pro změnu OMV a Benzina. V rok víc zpátky je jednou Tank Ono a stejně taky třeba MOL. Takže ano, Tank Ono dostali pokutu, ale množstvím pokut nijak nevybočují z průměru ostatních značek
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od proforma »

@Bacil: jo, to je mozny. Ja to nezkoumam, to je jeho problem. Ja jsem udelala zkusenost a ta mi staci.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Haluziak »

proforma píše: 29.03.2022 18:08 Jo, jenom obcas dostanou pul milionu pokuty za nekvalitni PHM.
Tvého známého neřeším, nevím kdo to je, ani kde je :D Ale Tank ONO si na to dává docela pozor, neboť prý mávají kontroly často. viz rozhodnutí ČOI : https://www.coi.cz/pro-spotrebitele/pok ... ni-paliva/
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Count »

Možná drobnost, ale zkusil někdo přemístit mrazák na zimu třeba do garáže a sledovat spotřebu? Zajímal by mě rozdíl. Mrazák mi teď vytápí špajz, v garáži by nemusel k chodu potřebovat tolik energie a zabil bych dvě mouchy jednou ranou.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od PeFi »

Potřebuješ mrazák, který deklaruje klimatickou třídu SN:
https://www.vestavne-spotrebice.cz/aktualita/12/

Úspora by tam měla být úměrná tomu, o kolik bude "delta t" menší než kdybys měl mrazák v bytě.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od mart0 »

Ani SN klimatická třída nebude v nevytápěné garáži stačit, protože i SN je až od +10 stupňů.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od PeFi »

Ono to nejspíš fungovat bude, ale ne zcela ideálně, protože olej v kompresoru bude při teplotách pod 10 stupňů zbytečně viskózní. Asi by pomohlo mrazák trochu obložit polystyrenem, aby si udržoval teplo.

V mojí nevytápěné garáži, teplota pod 10 stupňů neklesá téměř nikdy - je zakopaná do svahu. Akorát tam nemám elektřinu :lol:
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Count »

Díky za vstupy. S možnosti ztuhnutí médií v mrazáku při nízkých teplotách jsem nepočítal. Dodatečná opatření jako obložení mrazáku by zcela eliminovaly ušetřené náklady, takže od toho upustím.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od step »

Mám mrazák (pultový, 500l) ve sklepě, trvale větrám, jen v třeskutých mrazech okna zavírám, ovšem stejně tam občas profoukne.
Počítal jsem s tímto umístěním, klimatickou třídu mám SN. Teploty ve sklepě v zimě bývají i kolem 5 stupňů, jednou byly asi jen dva stupně. Mrazák už takto jede sedmým rokem bez zaváhání. Celkem často zapíná, doba chodu denně dle měřiče 12 hodin, ustálený příkon 62W, celková spotřeba když je ve sklepě nyní 10 stupňů, je 0,8 kWh za den.
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od zedik »

Do konce Dubna Respilon R-shield za 249kč/ks . Light i normal verze
Uživatelský avatar
tajfun
Příspěvky: 143
Registrován: 18.04.2020 14:30
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Praha

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od tajfun »

:yes diky, aspon to konecne vyzkousim
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od PeFi »

Count píše: 31.03.2022 9:45 Díky za vstupy. S možnosti ztuhnutí médií v mrazáku při nízkých teplotách jsem nepočítal. Dodatečná opatření jako obložení mrazáku by zcela eliminovaly ušetřené náklady, takže od toho upustím.
Liebherr u některých svých modelů uvádí bezproblémový provoz až do teplot -15 stupňů Celsia.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Grunt »

Chcete ušetřit za praní? Perte s Jelenem (či jiným libovolným jádrovým mýdlem, ale Jelen mi vychází zatím asi nejlevněji).
Právě jsem se vrátil z čistírny a málem mě trefil šlak. Za ty prachy co jsem tam nechal bych si mohl otevřít vlastní oboru plnou jelenů (pár motohadrů na sezónu).
Návod zde. Ke koupi za 29Kč vč. DPH třeba na Alze.cz.
Odpovědět