Kde a jak ušetřit

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od JOBU »

To je kvôli tomu, že nieje overená (overiteľná) v registroch tvoja schopnosť splácať. Pravdepodobne si ešte nič nikde nebral, hejže? Takto si vlastne nedôveryhodný, nespoľahlivý a pre banku nebezpečný :D
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Rafael »

Nejsem žádný finanční expert jen úplný negramota v tom směru, ale myslím si, že schůdnější a výhodnější jsou nějaké nebankovní spolky.
A že jich je...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1133
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Haluziak »

JOBU přesně, nikdy žádná půjčka, kontokorent nic do skoro 35let jsem to nepotřeboval - takže jsem vlastně bitý za to, že rozumně hospodařím s financemi a nepotřebuju si půjčovat na každou ptákovinu. Pojistka na auto to samé, na to že jezdím do 3,5t tak naježděno nesmysl ale první pojistku na auto jsem uzavíral minulý rok. Na motorku rok předtím, taky mě slušně natáhli oproti kámošům.

PS: Tak abych měl kreditní historii tak jsem si vzal bezůročku od mBank 40.000,- Kč na 24 měsíců a pokud to neposeru tak mě to bude stát 800Kč. Už jsou na spořáku :D
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od vrb »

Když to tady vidím, tak uvažuju taky o nějaké kosmetické půjčce, abych měl v registru věřitelů nějaký pozitivní záznam.

Víte o něčem kde nula od nuly pojde?
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1133
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Haluziak »

mBanka dávala právě max 40000Kč na max dva roky za 2% poplatek vyšlo to 800Kč ale nevím jestli ta akce ještě platí.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od dracekvo »

Třeba airbank.
Výhoda je, že se nechá se splátkama volně manipulovat (datun / velikost). Nechá se to kdykoliv bez nějakých pokut splatit a nebo se tam může vložit mimořádná splátka (ale min. částka je velikost měsíční splátky).

Já bych půjčil, zaplatil třeba 3 splátky a pak to předčasně splatil.
cipis
Příspěvky: 4845
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od cipis »

Nejsem si jistý, jestli předčasné splacení je plusovým bodem ...
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od mhi »

Liqid píše: 18.06.2023 17:00 Kluci, kde půjčujete takto levně?
Stale tu nikdo neodpovedel, take by mne to zajimalo.

Ano, pujcit se da pod 6% p.a., cimz se vyplati to dat na sporici ucet, ale neni mi znamo, ze by s takovymi podminkami byly nove kratkodobe rychle splatitelne pujcky. Opravdu bych byl rad za konkretni instituci a konkretni podmiky.
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od vvitty »

Na to aby to melo nejaky smysl je potreba aby urok z pujcky byl nekde kolem 3 % a pujcena castka byla alespon v radu pul mega ...

Pri pul milionu za 3.9% a ulozeni na sporici ucet za 6% zustane zisk 6000,- .... a porad by me zajimalo kde realne za mene nez 4% pujcuji, tam se ted obtizne dostavaji i hypotekari.
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od dr78 »

Mohu psat jen za sebe, tedy půjcil jsem si za 3.99% v rámci stavebního spoření. Sporil jsem uz 6 let s Buřinkou, cilova castka v jednotkach stotisicu (cca 300.000 - no uz si nepamatuji). Nasporeno za 6 let cca 160.000. Dle smlouvy musi pujcit za predem sjednany urok co se podepisoval pred x lety. Pozor: na poskytnutí úvěru mají ještě nějaké hodnotící číslo, tedy neznamená to automaticky, že po naspoření 1/2 cílovky dají úvěr. Chce si to ověřit, při jakém splněném kriteriu lze čerpat. Když dávají levno, proč to nevyuzit... tedy dali půjcku 320.000Kc se splatnosti 15 let a moznosti kdykoliv bez sankce splatit. Nyni tedy cca 500.000 a nejvyhodnejsi uroceni v CR, tj. MaxBanka a jeji sporici ucet - nabizi 6,01% a neomezena vyse vkladu, tedy zadne pasmove uroceni... Jeste lepsi urok nabizi VÚB, ale tam jsem to dávat nechtěl. Na srovnání úvěrů používám: https://www.mesec.cz/produkty/sporici-ucty/

Ano není to pro každého, využil jsem příležitosti, zvláště když vláda to stavebko úplně zazdí... Ještě mám otevřené stavebka pro děti, ale tam je to opravdu složité ukončit spoření s možností jakkoliv nakládat s prostředky. Jde to, ale to už je mimo tento topic.
Pro mne je to 2% z 320.000 tj. 6400Kč/rok-daň dokud mne to bude bavit, a nebo ČNB nepůjde s úrokovkou dolu. Což rozhodně letos nebude. Co je ještě vtipný, tak zaplacené úroky si lze odečíst od základu daně... :-) Při splátce cca 2000/měsíc, je to snížení základu o 24.000Kč.

Update: Zapomněl jsem, že spořitelna chce navíc zdokladovat účelovost půjčky. Tedy během 12 měsíců se musí donést (jde i elektronicky) doklady, že se použilo na rekonstrukci domu/bytu, což stejně dělám, tedy použiji faktury které mám. Jo a jde to i 12 měsíců zpětně před uzavřením úvěru.
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od vvitty »

Jo, takhle to dava smysl. Zejmena kdyz si muzes odecist urok ze zakladu dane, protoze jinak by ten rozdil byl rocne jen 3579,- Kc (on teda realne z toho co Ti prijde na ucet presne takovy bude, ale vylepsis si to o dalsich 1915,- Kc pri podani danoveho priznani).
eotto
Příspěvky: 246
Registrován: 05.01.2017 12:35
Pohlaví: muž
Bydliště: Západní čechy

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od eotto »

Těch 3,8% bylo na začátku minulého roku. Ale chtěli 4,8% a tak jsem smlouval. Nepůjčoval bych si, ale bylo viditelně jasné, že se to hroutí a inflace poletí. V té době byla diskontní sazba kolem 2% (takže se to bance pořád vyplatilo). Teď je repo 7% lombardní 8% diskontní 6% viz.: https://www.cnb.cz/cs/menova-politika/mp-nastroje/
Takže banka která v této době půjčí pod 8% na to musí mít ze svých zdrojů. Pokud půjčí pod 6% (to je diskontní sazba) tak to dotuje ze svého za nějakým cílem, třeba nalákat nové klienty a tak.
Jde o načasování, a teď není nejvhodnější doba si půjčovat.
Tedy pokud se to neposere ještě víc, ČNB navýší na 15% třeba. Pak by se jevily dnešní úroky jako perfektní. Ale myslím, že k tomu je daleko.
Teď je lákavější zlato, stříbro, elektronika, akcie kótované v USD, vzhledem k silné koruně (můj názor).
"Mors certa hora incerta"
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od dr78 »

vvitty píše: 20.06.2023 12:13 Jo, takhle to dava smysl. Zejmena kdyz si muzes odecist urok ze zakladu dane...
To je jen hypotetický příklad, osobně si vlastně už nic neodečtu. Došlo mi, že mám ještě hypo, kde úroky přesáhnou maximum, které je možné se udečíst. Tedy pro mne už z toho více nevytáhnu. :-( Myslím, že banky nyní dávají více "vydělat" klientům, protože nechtějí platit zpětně státu vypalné v rámci nadměrného zisku. Stát se v tomto pěkně přepočítal.

Každopádně tvrdím, že ač to vypadá jako ekonomický nesmysl, tak lidi s úvěrem jsou na tom lépe než ty bez úvěru.
Tedy až do konce fixace úvěru. Inflace je mnohem vyšší než jejich úrok, a vydělávají tím nad tou skupinou co si šetří do polštáře.
eotto píše: 20.06.2023 12:59 Teď je lákavější zlato, stříbro, elektronika, akcie kótované v USD, vzhledem k silné koruně (můj názor).
Se zlatem a stříbrem bych byl hodně opatrný. V obojím nespatřuji možnost zisku, maximálně tak uchování hodnoty, a to ještě s odřenýma ušima. Stačí se podívat jaký je "zisk" za poslední 2 roky. Žádná sláva to není. A pokud započítám inflaci, tak je to velká ztráta.

Ad elektronika: nevím, nedokáži predikovat.

Ad akcie: Zvláště US technologické firmy šly poměrně nahoru. Konkrétně třeba ORCL o více jak 40% za posledních 6 měsíců, to je poměrně strmý růst, tak si říkám, kdy přijde nějaká korekce. ;-)
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Rafael »

Jestli to je na nějaké ušetření, to netuším, tak to berte jen jako takovou zajímavost a v žádném případě ne jako nějakou reklamu.

Kdysi dávno jsem si u nich koupil komunikátor N9500 protože jinde u nás ještě nebyl k sehnání.
A od té doby mi od nich furt chodí nejrůznější nabídky.

Sice už nic pro mě, ale sortiment zajímavý a celkem rád to čtu.
https://www.sunnysoft.cz/

Trochu mi to připomíná jak kdysi u nás začínal Conrad a ještě jeden Dánský spolek. Jméno jsem už zapomněl.
Dost věcí jsem tehdy od nich koupil které nebyly běžně k mání.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Cep »

Já ušetřil s https://www.kupaoprav.cz/ na těsnění dveří ledničky.
Netvrdím, že to je pro každý typ ledničky a pro každého, z výměny mne dost bolely prsty..
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od Grunt »

Jak ušetřit při nákupech u nás a hlavně na Slovensku? Jednoduše, stačí tady nenakupovat:
Obrázek
Bohužel jsem si to jen potvrdil. Parkoviště na Rakouské straně ze 2/3 Slovenské SPZ. Dovede mi to někdo vysvětlit?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od dracekvo »

Čez už mě s tím ceníkem, který cíleně drží nad maximem nějak přestává bavit. Vzhledem k tomu jaké jsou reálné ceny elektřiny.
Takže jsem se rozhodl přejít na měsíční spotový tarif asi u tedom. Pokud budou ceny jako teď, tak ušetřím 8 tis ročně. Pokud cena elektřiny ještě spadne, tak samozřejmě víc.

Nehledě na to, že až skončí koncem roku fixace, tak tam čez začne pálit tu maximální cenu z dob nejvyšší krize.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od TomSmith »

U spotových tarifů pozor na to jak to má daný dodavatel vymyšleno.
Jsou vykukové co sice operují se spotovou cenou, ale neřídí se reálným hodinovým odečtem elektroměru.
Místo toho používají jakýsi "model domácnosti" podle kterého fakturují.
Takže pak se člověk zbytečně snaží přesunout spotřebu na dobu kdy je spot nejlevnější, když daná firma jede podle modelové křivky spotřeby kterou jen promítne do spotových cen :roll:
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od dracekvo »

Mám stejně mechanický elektroměr.
cipis
Příspěvky: 4845
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvek od cipis »

Tak to mas se spotem smulu, uz ti ho (nastesti) nemohou dat.
Odpovědět