Les

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Boban
Příspěvky: 4
Registrován: 04.07.2017 20:19
Pohlaví: muž

Re: Les

Příspěvek od Boban »

Proforma:
Tak to sem to asi spatne pochopil: Vetsi les znamena take vetsi moznosti ukrytu pro zver, ktera sice na jedne strane rada okusuje mlade stromky, na druhou stranu je schopna spasat travu a mlade krovi a tim vam setrit praci.
Ty ceny co sem psal, tak jsou aktualni u nas na zapade Cech a to je ted (stejne jako v cele stredni Evrope) nejvetsi kurovcova kalamita za posledni dobu. ;)
Doporucene davkovani u Morsuvinu je 4-6 kg na 1000 sazenic. Ovsem zalezi na tom, jestli ho aplikujes spravne, protoze se maze pouze terminalni cast, ostatni klidne zver muze okousat, to stromku vubec nevadi. 1/4ha paseku sem bral v kontextu soukromejch lesu, kde v lese ma vetsina sice vic lesa, ale nasekanejch do vice parcel (dusledky dedictvi, atd). A ani u LCR neni ve smrkovyh hospodarstvi moc vetsich pasek k zalesneni (teda tam kde revirnik pracuje s prirozenou obnovou). Jina situace je treba ted na morave,k de jsou pasyky i v radu desitek ha. Ale sam jsem vysazel tisice sazenic a zalesnit nechal take desitky ha, takze vim moc dobre o cem mluvim :) Takze ty zacni psat, az prestanech tvrdit, ze za den vysazis sama 3k stromku (to pocitam se smrkem, ale pravdepodobne ste zalesnovali borovici a tam je to vetsi darda) :D
JirkaK: Borovice ustoji kurovce v pohode, pokud uz je silne premnozen, tak jde i do ostatnich jehlicnanu, ale soliterni borovice to ustoji v pohode
Jinak jeste k tem druhum kurovce, tak ten "normalni" je lykozrout smrkovy, ten "novej" neni novej, ten se tu byl vzdycky a to je lykozrout leskly, vetsinou provadi zir na mladych porostech do 30 let veku, ale v kalamite se pridava ke smrkovemu. Pokud jde sam do dospelych stromu, tak uschne horni cast koruny, ale ve velkym mnozstvi pripadu to strom rozchodi. Ale to uz je i atraktivni pro l. smrkoveho, takze zacarovanej kruh. Namnozil se diky dotacni politice statu, kterej podporuje vyrobu biomasy(vyvazeni a drceni klestu pro teplarny), on zere ve vetvich a ty se nestihaji drtit, takze se vesele mnozi v lesich 8-)
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Les

Příspěvek od Ibex »

příští jaro chci ve vykácené části osázet nové stromky, ale nechci monokulturu. Lesní hospodář si klepe na čelo, že je to blbost, hajný a lesáci mi radí každý po svém a nikdo se vlastně neshodne.
Docela mě to pobavilo - jestli se to tak dá nazvat, jak lesní hospodáři mají neucelený názor.
Mno zpět k dílu - jak by jste namixovali dřeviny? Okolní les je smrko-borový v pásech. Má část je uprostřed lesa, ke kraji ca 300m. Vzniknuvší mýtina je 25x150m
V okolí je pár osik, pár bukových mezí, sem tam dub...
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
zdoch
Příspěvky: 237
Registrován: 06.01.2016 13:39
Pohlaví: muž

Re: Les

Příspěvek od zdoch »

Dobrý je si zjistit, co tam rostlo před 100-200 lety, protože to tam rostlo tisíce let, nejspíš to byly listnáče - buk/dub atd. Pokud nechceš jen listnatej, tak to dej mix jehličnatý a listnatý, ale smrk bych dneska asi už nesázel, kvůli přemnoženýmu kůrovci. Za 20-30 let by jsi mohl sázet znovu. Případně mix listnatýho, ale máš docela malej pozemek, proto ti radili jen jeden druh.
To že mají sousedi hlavně smrk, nebo jen jehličnany tě nemusí trápit, vysázet si můžeš cokoli. A právě proto, že většina má jehličnatej les, bych sázel listnáče, který tam rostly původně do dob Marie Terezie, kdy byla republika nejvíc odlesněná (uvádí se asi jen 50% dnešního zalesnění, který je teda podle mě pořád malý), pak přišel boom smrků ze severních států a hodně polí a dřív vykácenejch lesů se znovu zalesnilo smrkem na průmyslový zpracování, který bohužel vydrželo dodnes :(
My sázeli 0,5ha a dali jen duby. Většina sousedů má hlavně smrk + pár stromů borovice/modřín.
Jehličnatý stromy se většinou natírají proti okusu, tedy každej rok. Listnatej les je zvykem obehnat oplocenkou (připočítej ještě 10-20k za oplocenku), ale zase odpadne práce každej rok stromky natírat + cena barvy.
Semenáčky listnáčů jsou dražší oproti jehničnanům, ale tam je to jedno, na semenáčky dostaneš dotaci.
Buď opatrný v tom, co trénuješ, můžeš se stát opravdu dobrým, ve špatné věci!
Tony Blauer
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Les

Příspěvek od honzasl »

Já mám dostat darem :) cca 1,4ha lesa, na pozemku, který si předkové koupili po válce, pak nad ním vládlo JZD a po revoluci o něj začal tatík pečovat. On to ve skutečnosti byl jen menší kousek lesa a zbytek je formálně TTP, dneska je to celé reálně les 2-25 let starý plus část s listnáči 30-60 let.
Tatík to po revoluci osázel modříny a smrky - na jednu stranu jsem s výběrem sadby nebyl moc spokojen, na druhou stranu lepší, než aby to doteď byla louka, protože já jsem měl jiné zájmy. Sadbu bral náletovou z jiného lesa.
Každopádně tenhle kousek lesa je nám každoročně zdrojem cca 5m2 dřeva (a nestíháme odebírat) a samozřejmě nekonečným příjemcem práce - táta ho má rád a tráví tam co to jen jde. Na části pozemku máme brambory a nějaké ty ovocné stromy.

Z probírky té nejstarší nové výsadby je nekonečný zdroj hrázek a kůlů, chvoj dodávám tchánům, dělají dušičkovou vazbu.

Celkově je to příjemné mít vlastní kus takového lesa, ale je práce, práce, práce. Kdyby táta nebyl bývalý dřevorubec a milovník lesa, asi už by to bylo prodané....

Ono s těmi náklady se to nesmí přehánět. Kůly na oplocenku se musí udělat z vlastního, opálit špice a hotovo. Pletivo se dá sehnat použité - u nás zpravidla lesníci na panském oplocenku smotají a nechají válet v lese - má tam shnít, když ještě poslouží jinde? Samozřejmě amortizace pily, kroviňáku, traktoru atd. nepočítat.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Les

Příspěvek od PaF »

No, měl jsem kus rodinného lesa, cca 120 km od bydliště. Po letech špatného svědomí jsem ho prodal. Neměl jsem z něj nic, než nervy. Les má cenu, jen pokud je poblíž baráku a pokud v něm člověk dělá všechno sám.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Les

Příspěvek od dracekvo »

Tak sem tu zas. Co si myslíte?

Nabízíme k prodeji lesní pozemek v k.ú. Křešín p.č. 365 o rozloze 3593m2.
Přístup je po obecní cestě
Na pozemku proběhla těžba, zůstává stát cca 35m3 (věk 61let) převážně borovice a listnáčů, klest v současnosti na pasece, bude vyklizen v průběhu zimy.Prohlídka je možná po předchozí domluvě.
Celková cena včetně právního servisu je 42.000,-Kč

A poradí někdo jak je to s roční daní za nemovitost v případě lesa?
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Les

Příspěvek od kregan »

Při pořizování lesa bych byl opatrný.
A objevují se už i inzeráty typu ‚daruji les‘,“ potvrzuje člen Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů Radomír Charvát.
https://www.irozhlas.cz/ekonomika/les-c ... 201235_ako
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Les

Příspěvek od dracekvo »

Tak daň jsem asi dohledal podle nějaké kalkulačky. Měly by to být jednotky korun ročně.

No kůrovec. Proto se mi líbí, že to je převážně borovice a listnatý. A beztaj ně ceba dřeva netrápí, chci to pro svojí potřebu a pro zábavu, že mám kousek svého lesa, né na prodej.
Tak nějak počítám s tím, že se to bude muset zasázet a pak se o to starat. Což by problém být neměl.
Všechno nářadí doma na to mám.
Tak nějak se spíš ptám, jestli 12/kč za metr není za skoro vykácenej les dost, hlavně když vememe článek, že ceny lesa jsou na minimálních hodnotách.
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Les

Příspěvek od jolky palky »

Určit takhle cenu lesního porostu od stolu nejde. Je tam spousta faktorů, které ovlivňují cenu. Musel bys prostudovat ten posudek. Že tam je borovice neznamená, že ho kůrovec nesežere. Abys nekoupil les za 40 a nemusel tam dalších 50 narvat za zalesnění a zajištění. A měly z toho možná něco tvoje vnoučata.
Vyžádej si posudek a napiš mi SZ.
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Les

Příspěvek od dracekvo »

Ahoj,
ještě sem si vyžádal LHO pro ten danej kousek a zjistil sem, že to nemá cenu. Bylo by to přesně jak píšeš. Pro moje vnoučata.
Budu čekat na nějakej lepší inzerát v okolí. Stejně bych chtěl spíš něco okolo 2 ha.
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Les

Příspěvek od jolky palky »

Vybírej s rozvahou tamty končiny budou letos sežrány broukem.....Co ještě zbylo.
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Les

Příspěvek od dracekvo »

To nebude honem. Na větší les musím ještě přišetřit :)
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Les

Příspěvek od Cep »

Viděl jsem u nás totálně uschlé borovice. Normálně schnou smrky, ale jak zmizí spodní voda..
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Les

Příspěvek od pavel.venom »

No, spíš bych Ti doporučil koupit trvalý travní porost (Ttp) který zarostl naletama. Neplatí zákony pro les. Můžeš těžit a je to úklid. Sám mám takhle 5ha a na topení to stačí a samo to zarůstá. U nás na severu je takových pozemků za slušné peníze ( 25-40 Kč za metr) dost.
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Les

Příspěvek od Královák »

No to není nejlepší rada. TTP je naopak dost problematický, protože pro něj platí pro kácení 114/92 Sb. tj. povolení pro kácení pro dřeviny rostoucí mimo les (nad 80 cm obvodu v 1,30 m nebo souvislý porost nad 40 m2). To jest jedna věc - dále se dostaneš do konfliktu s orgánem ochrany ZPF, který ti nařídí TTP udržovat jako TTP - to, že se na to na některých ORP kašle je jedna věc, ale na spoustě ORP už platí v tomhle ohledu jiný režim. Dost lidí to u nás převádí do lesa, aby obešli povolování jednotlivých stromů nad 80 cm obvodu v 1,30 m. Při digitalizaci katastru tě to můžou taky převézt do ostatních ploch, když to nebudeš chtít převézt na les a pak se koukni kolik ztoho budeš platit daní. A to už vůbec nehovořím o tom, že to můžeš mít jako registrované VKP, kde je režim povolování daleko přísnější žádný OÚ, ale ORP.
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Les

Příspěvek od Nuwara »

Tak já nevím, jestli to mám celkově brát jako pozitivní či negativní článek:

https://www.info.cz/cesko/smrky-na-odpi ... 43823.html

Neřeším přebytek smrkových sazenic.
Na jednu stranu chápu potřebu obnovovat les v nějaké druhové pestrosti (a myslím, že je to cesta správným směrem), na druhou stranu mě trochu děsí ta přirozená obnova kterou se ohání různé ekofašistické organizace a to zejména kvůli její pomalosti ve velkém rozsahu. Jedna holina v lese, tam je to klidně ok, ale celý bývalý smrkový les se sám rychle neobnoví přirozeným náletem...
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Uživatelský avatar
MPSMacek
Příspěvky: 109
Registrován: 03.09.2014 20:21
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočech

Re: Les

Příspěvek od MPSMacek »

Ale zaroste, mám za barákem bývalí 5ha pole co se pár let po revoluci přestalo orat a jak to parádně zarostlo...lepší nechat na pokoji, než tam naházet smrky...
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Les

Příspěvek od Ibex »

les se sám obnoví bez velkých potíží, ale nesmíš chápat les, jako hospodářský. Les se samovolně obnoví náletem křovin a pionýrských dřevin (např.bříza)
Já mám po kůrovci pryč 0,5ha (kolem mě sousedi ca 6ha holin) - částečně tam mám nálet smrčků a částečně právě tuto změť pionýrských dřevin - po poradě s lesním hospodářem to necháváme být a za pár let teprve začnu pročišťovat. Tento přirozený nálet totiž chrání půdu před vysycháním a erozí a vytvoří základ pro osazení novými stromky, kterým poskytne ochranu. Až budou osazené stromky dostatečně velké a odolné, bude se les průběžně pročišťovat od náletových dřevin. Je to běh na mnoho let..
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Les

Příspěvek od Haluziak »

Ibex, to pročištování je pak dobrá mrdačka :D
Tento rok jsem na to fakt neměl čas, takže jsem byl párkrát v lese a to jak v "hospodářském" kde si v klidu chodíš mezi stromy, tak v bývalé raketové základně, kde je to x let na přírodě. Je to taková středoevropská džungle. Projít křížem, bez toho aby si nás OPFOR všiml bylo prakticky nemožné jaký brajgl jsme tam dělali.

PS: nejlepší obranný plot jsou maliny.

PPS: Tchýně má nějaké lesy, tak mě napadlo jestli by nebylo vhodné na základě kůrovcové kalamity iniciovat pozemkovou reformu nebo jak se to jmenuje, aby neměla tam kousek, tam kousek, ale že by se to nějak poměnilo, aby měla jeden kus. Přeci jenom s 30ha jednolitého kusu by se mi mnohem snáz vyjednávalo s mys. sdružením aby mě vzali :D než když je to v 5 "rajonéch"
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Les

Příspěvek od Ibex »

jo ta probírka bude výživná, to souhlasím!
Jinak k té džungli na raketové základně - vím o čem mluvíš, sloužil jsem na Klondajku v Brdech :-D
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Odpovědět