Bydlení

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Bydlení

Příspěvek od PeFi »

Mi cca 900 m2 rozumného tvaru přijde jako rozumné minimum. I tak pokud tam budete chtít legálně umístit studnu, k tomu ještě legální zásobník na plyn a taky dům a garáž, tak člověk najednou zjistíte, že díky nejrůznějším ochranným zónám a povinným odstupovým vzdálenostem (studna od silnice, kanalizace, jímky a zásobníku na plyn; zásobník od domu a studny; dům od hranic pozemku) dostává vaše fantazie zabrat, ikdyž máte k dispozici zdánlivě obrovských 1000 m2. Před koupí taky nemusí být od věci poptat se na stavebním úřadě a zjistit jak moc jsou tam vstřícní/nepříjemní, protože bude na nich zda budou zuřivě trvat na maximalistických odstupových vzdálenostech, nebo zda budou tolerovat menší vzdálenosti tam, kde jim to legislativa aspoň trochu umožňuje.
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Bydlení

Příspěvek od peteres »

Vybírej hlavně dobré místo/lokalitu. S barákem můžeš postupně něco udělat, ale pozemek je prostě danej. Bral bych barák s dostatečným volným místem kolem dokola, žádnou řadovku nalepenou na sousedovi. Pokud to má být pro alespoň částečnou soběstačnost, tak rozhodně nějakých 2000 m2 nestačí. Pro čtyřčlennou rodinu aspoň 5000 m2. Na venkově je často k baráku i další půda někde za vsí, o které se v nabídce nic nepíše, protože lidi o to nemívájí při koupi zájem. Na to se ptej a pozemek ber k baráku, i když není přímo u něj. Většinou to cenu už moc nezvedne a dá se to pak s místníma hospodářema směnit za jiný. Ideální pro budoucí hospodaření je bývalý statek, který mívá dva byty (výměnek), dvůr a stodoly a další hospodářské budovy. Seno asi nebudeš chtít dávat na půdu nad ložnici, dříví je taky dobrý mít aspoň zčásti někde pod střechou, slepice, koza a prase taky potřebují někde bydlet. Komoru při rekonstrukci nerušit, i když má dům sklep tak komora je velmi praktická na skladování zavařenin, uzenin a podobně.
Uživatelský avatar
MPSMacek
Příspěvky: 109
Registrován: 03.09.2014 20:21
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočech

Re: Bydlení

Příspěvek od MPSMacek »

Mám možnost koupit celkem slušný pozemek 1,5ha, má to malé háčky - je sice i se stavebním povolením, ale jen na salaš, obytný dům tam asi nikdy nikdo nepovolí.. Jaké jsou zádrhele ohledně bydlení na salaši? Jediný o čem vím, že tam člověk nemůže mít hlášený bydliště, to ale jako tragedii nevidím. Další věc je nadmořská výška 460m.n.m a opravdu mírný SZ sklon. Ostatní už mi přijde jako pozitiva - cena cca 57kč/m, obec cca 300m, dubový les na hranicích pozemku. Povolení na plot... slušná dostupnost a vzdálenost ku Praze... okolo biokoridor, takže nehrozí zastavění satelitem... Jak moc je složitý měnit projekt u schválený stavby?
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Bydlení

Příspěvek od Hohepa »

Otázka není jak "moc složitý" ale "kolik podmázneš" 8-)

Je to jen na vůli stavebního úřadu/úředníka , přes/bez něj nejede vlak . :cash
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Bydlení

Příspěvek od malajizva »

moje zkušenost ze stavebního úřadu:
babaúředník: "ale MĚ se to nelíbí"
já: splňuji všechny zákonné normy?
babaúředník: "ANO, ale my to tak neděláme"
úplatky nedávám, bylo vymalováno :moon .
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Bydlení

Příspěvek od Dagobert »

Když jsem se dostal do podobné situace na jiném úřadě, tak jsem zahlásil:
"Splňuji všechno, co je potřeba splnit a vy to povolení vydáte. Můžeme se o tom hádat, můžeme na sebe křičet a psát stížnosti a soudit se, ale tomu vydání nic nebrání a já na to mám ze zákona nárok. Takže co kdybychom si ušetřili čas a nervy a vy jste to teď orazítkovala? Já vám pak popřeju hezký den a už mě tu neuvidíte."
Naštvaný ksicht, že málem praskla. Dala razítko, já jsem se usmál, popřál hezký den a šel pryč. Odpovědi jsem se nedočkal.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Bydlení

Příspěvek od Jason »

Jak tady blo uz psano tak jsem se po pozemku s domem dival minulou zimu.. Uplne idealni bylo vyrazit na obhlidku nekdy odpoledne kdyz zacala padat tma, mrholeni a zima k tomu uplne idelani situace - pres den v lete pozemek vypadal super a v tomhle pocasi kdyz tam clovek prisel a videl to tak jsem to okamzite zavrhnul.. jeste predstava ze tam jdu pesky z mesta (pripadne do budoucna deti atd) tak byla jasna volba se otocit a jit pryc..
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Bydlení

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Minule jste mě tady docela nahlodali, že uvažujeme opravdu o stavbě nového domu. Jak ale toto realizovat za rozumné peníze? Koukali jsme na stavební pozemky, hezký pozemek (1000-3000 m2) se tady dá u nás sehnat za cca 350-500 tisíc. K tomu je potřeba připočítat natažení inž. sítí často až z hranice pozemku k budoucímu domu. Jaký typ domu zvolit (roubenka, srub, montovaná dřevostavba, cihlový dům) abychom bydleli relativně rychle a za rozumné peníze? Zase cihla je lepší než dřevo ale rozhodně bude stavba trvat o dost déle. Já bych si třeba velmi přála mít sklep, nemusí být pod celým domem, ale takových alespoň 20-30 m2 sklepa by se hodilo. Jenže podsklepený dům, to je tak 1/3 ceny domu nebo se mýlím? Jak tedy postavit dům alespoň 4+1, ideálně 5+1 řekněme do 2 500 000- 2 800 000 Kč včetně pozemku? Spoustu věcí jsme si schopni udělat sami (podlahy, obklady, omítky atd.), třeba i postupně nemusí to být stavba na klíč, ale já osobně bych ráda v roce 2016 už bydlela. Je to reálné vyřídit papírově pokud na začátku roku koupíme pozemek? Nebráním se třeba klasické roubence, která by byla postavena třeba za měsíc. Poradí mi někdo dobré stavební firmy? Klidně SZ ať neděláme reklamu ;) . Na koho si naopak dát pozor? Např. vím od známých, že Ekomické stavby nejsou zrovna dobrá a spolehlivá firma. Předem děkuji :-) Omlouvám se za možná laické dotazy, ale radši se blbě ptát teď, než za 2-3 roky zjistit, že jsme udělali hloupost, kterou budeme 30 let splácet bance ;-)
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Bydlení

Příspěvek od proforma »

Realne je leccos, ale pokud chcete bydlet 2016, mate pomerne malo penez a zadnou DETAILNI predstavu, tak to realne neni. Kupte si pozemek, na nej mobilhaim a muzete v klidu bydlet, premyslet a treba i postupne stavet. Az budete hotovi, mobilheim prodate nebo nechate jako domek pro navstevy/pracovnu/trucovnu...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Bydlení

Příspěvek od Baca »

Uvahami ako co najrychlejsie, najlacnejsie a najvyhodnejsie postavit nieco na byvanie (co najviac svojpomocne) sa zaoberam uz dlho. Zatial mi (teoreticky) vychadza hrazdena stavba. Zakladna nosna kostra z drevenych tramov, vyplne stien z hliny (susene ci lisovane nepalene tehly zo surovej hliny), ale kombinacie lisovana slama a hlina. V interieri vynikajuca mikroklima, vsetko paropriepustne a navyse velmi dobra akumulacia tepla v zimnom obdobi - menise naklady na vykurovanie. Na vykurovanie snad nejaky klom hypokaustu, alebo klasicke kachle na drevo, kombinovane napriklad s Trombeho stenou, alebo teplovzdusnym slnecnym kolektorom. Zaklady ( sice je to pracne a zdlhave, ale riesi problem so vlinajucou vlhkostou ) nasucho kladney kamen (musi sa to naozaj vediet ako na to), velmi dobre odpruzenie stavby - mensie riziko praskania stien pri vibraciach z okolia. Je toho vela co s cim sa da kombinovat a nakoniec postavit vcelku lacno a predovsetkym s lacnou prevadzkou a pri troske udrzby velmi trvacne :-)
Prežiť !!!
Butch
Příspěvky: 770
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Bydlení

Příspěvek od Butch »

To Jenny: Dřevostavba je na prd, to vím z vlastní zkušenosti. Není to ani tak rychle postavené. Můj kamarád, budoucí soused, staví na vedlejším pozemku z cihlových tvárnic a docela to jde. Jinak 2016 je mimo mísu pokud začneš rešit pozemek bez sítí a vyřízené administrativy.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Bydlení

Příspěvek od Václaf »

Jako zedník Ti doporučuj cihelné zdivo,např broušené tvárnice lepené PU pěnou. Založíš si rohy do pravého úhle,zkontroluješ úhlopříčky natáhneš šňůru a jedeš. Naprosto nic na tom není,jen si pohrát se založením ať je to rovné,dokonale. Děláme pouze ve dvou a např. v 2013 jsme začínaly v září hrubou jednopodlažní stavbu a před vánoci 2013 jsme dokončovali třetí hrubou stavbu. Celkem za tři měsíce jeden přízemní a dva s podkrovým vč. štítů ve dvou lidech. Ne že bych si nechtěl vydělat,ale pokud koukáš na každou koronu a kdo ne,jsi šikovná a nebojíš se toho,tak to bez problémů dáš. Dokonce na pár soukromých stavbách jsme ani neměli profi lešení,ale používali jsme palety od cihel a z těch si za pomocí vrutů stavěli super bytelné lešení. Jen počítej s tím,že např 44 cm široká tvárnice má kolem 20-ti kg. Tak hurá do toho a půl je hotovo :hand :beer
Čechy čechům !!!!!
lz1
Příspěvky: 65
Registrován: 10.02.2012 9:16

Re: Bydlení

Příspěvek od lz1 »

Ahoj,

nemám skúsenosť so stavbou, ale keď som x-rokov dozadu uvažoval čo by (a z čoho), tak ma zaujal systém velox - stratené debnenie z dosiek podobných volakedajšiemu heraklitu, vylievané betónom, automaticky zateplené, keďže vonkajší panel má aj polystyrénovú vrstvu. Neviem, ako to vychádza cenovo v porovnaní s inými materiálmi; z môjho laického pohľadu to vyzerá ako najtuhšia konštrukcia.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Bydlení

Příspěvek od Count »

Trochu se to v tomto vlákně zvrtává v Modrou střechu. ;) Pokud chceš Jenny bydlet v r. 2016 a nemáš ještě ani pozemek, doporučím ti podívat se po starším objektu. Když pominu čas strávený výběrem pozemku a jeho koupí, budete potřebovat pro novostavbu projekt, následně územní řízení a po tom v lepším případě ohlášku, v horším stavební povolení. Každá z těch položek zabere nejméně 1 měsíc a to nepočítám vyjádření dotčených institucí (voda, plyn, elektřina...). Budete realizovat vodovoní přípojku, elektro, kanalizaci, ČOV a další a každá ti ukousne kus času, i když budeš sebelepší plánovač. Pokud byste v lednu pozemek koupili, budete rádi, když na konci srpna budete moct kopnout do země a to jsem hodně velký optimista. Najde-li se soused blbec, budete kopat o mnoho měsíců později.

A co se mobilheimu týče - na léto dobré, ale zimu bych v něm nechtěl strávit ani omylem. Byli jsme v něm týden v chladném období června a byl jsem rád za teplé deky. Možná existují i zateplenější verze, ale i tak je to dle mého zbytečná investice.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Bydlení

Příspěvek od the.marek »

Za mě mobilheim naprosto zbytečná a poměrně velká investice. Navíc přesně jak říká Count na zimu nic moc a vůbec celé je to jak bydlet v karavanu, nebo maringotce... Mobilheimy a maringotky jsou dobrý možná pro takový ty "kytičkový rainbow hippíky", kteří v nich někde na louce bydlí celoročně, běhaj si kolem nich nahatý a jsou strašně spokojený, jak jsou "spjatí" s přírodou :chuckle

Jinak jak všichni píší, pokud nemáte ještě teď ani představu, tak 2016 je opravdu unreal, ono uvidíte, že ve finále skrz byrokracii, komplikace apod. bude unreal možná i 2017, ale nechci Vás strašit ;-).

Sám teď řeším otázku bydlení, jestli rekonstruovat starší dům, nebo ho srovnat se zemí a postavit si místo něho nějakou menší kůču :roll:
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Bydlení

Příspěvek od cipis »

Nerekonstruovat, zbořit :D
Tedy, nejideálnější je ve starém bydlet a za starým postavit nový a ten starý pak zbořit.
vilik010
Příspěvky: 108
Registrován: 23.08.2014 13:03
Pohlaví: muž

Re: Bydlení

Příspěvek od vilik010 »

opravuji starý barák... dnes už bych to zbořil a nechal původní sklepy
záleží, je to jen můj osobní názor.. spousta věcí se snadněji udělá znova, než okopávat, vysoušet, zpevňovat, penetrovat, izolovat...
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Bydlení

Příspěvek od krvfx »

Jde o to, jak starý a jak je postavený. Já rekonstruoval dům z roku 1978 a je jako nový - až na fasádu, na tu ... :) Momentálně jsem někde nad dolní hranicí výše uvedeného rozpočtu, ovšem pozemek je celkem asi 900 m2 - což mi bohatě stačí, už takhle mě to nebaví sekat :devil
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Bydlení

Příspěvek od Desouza »

Já zrovna rekonstruuji vesnickou školu z roku 1909 a už to skoro máme , sklep je sice poněkud vlhčí ,ale to nevadí . Jinak je jak novej . 8-) Ten menší pozemek není vůbec od věci mne už to sekání leze krkem . :)

Vřele nedoporučuji cokoliv stavět v CHKO ( děsivá byrokracie ) .
Vincit omnia veritas .
SWED
Příspěvky: 144
Registrován: 06.10.2015 21:22
Pohlaví: muž

Re: Bydlení

Příspěvek od SWED »

Souhlasím.Svého času jsem koupil na hranici 3 chráněných pozemků 35 000 m2 pozemků se statutem stavební s podmínkou,že se bude stavět na místě původní zástavby(panský dvůr a budovy menšího statku.Obojí srovnáno se zemí.ale sklepy zůstaly netknuté a u dvorce dvoupatrové) původně jsem chtěl více méně obnovit historický dvůr Z počátku 18 století.Bylo zamítnuto :evil: Poté jsem chtěl jednoduchou patrovou budovy v dizajnu větší stodoly cca 50 x 12 m obytná část +dílna,sklad mat a garáže.Zamítnuto :evil: Tak jsem se pídil proč a prý proto,že vše v okolí dřevěnice a já holí kámen(síla zdí 1,5m hold jsem postižen hradní architekturou 1. a za 2. v PA bude potřeba trochu odolnější domek nééé :mrgreen: )Tak jsem se na to vy....ral bo dřevěnici a ktomu velkou tak akorát do 3+1 nechcu.Teď nemám tvrz na vesnici.Ale Aspoň cihlovo kamenný barák se suprovým krytem ve městě :evil: .
Aneb kdo maže ten jede a místní stavební úřad je tím vyhlášen.J
ak jinak by si tam někdo mohl postavit betonovou kostku :puke :puke :puke .Budoucí soused grrrrrr :envy
Naposledy upravil(a) SWED dne 27.10.2015 13:42, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět