Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od FMJ »

Hagene, odpověď zní: pokud mám výraznou šanci uspět, tak ano. Ale rozhodně ne někam "zahučet" za každou cenu.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od dracekvo »

Něco k tématu.
Je vidět, že policie v USA má určité zkušenosti s lidma a reaguje úplně jinak, než je běžné u nás. A taky se tady asi moc nestane, že by někdo naběhl na hlídku, která kontroluje úplně cizí auto se sekerou v ruce.

Video pustit i od 1/2 kde je pohled z auta.

https://www.youtube.com/watch?v=xxoPm-3we08
Hagen
Příspěvky: 1350
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Hagen »

FMJ píše: 28.06.2022 21:48 Hagene, odpověď zní: pokud mám výraznou šanci uspět, tak ano. Ale rozhodně ne někam "zahučet" za každou cenu.
S tím souhlasím. Jinak se jen člověk zařadí mezi další oběť.
Ale přeci jen bych vynechal slovo výraznou.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od PaF »

Klobouk dolů před reakcí toho poldy. Je vidět, že výcvik nepodceňují a vědí, že jim jde o kejhák při každé kontrole auta. Nechci přemýšlet, jak bych dopadl já...
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Patrol »

Ještě v těch radách, jak se zachovat při obraně před útočícím agresorem je vždy decentně zmíněno, že je žádoucí, aby jste agresora nepostřelili, ale zastřelili. Pokud jste dodrželi předchozí pravidla a máte očité svědky, že jste provedli nezbytnou obranu zdraví, či života, není kdo by vaší verzi vyvracel. Postřelený sráč vždycky bude zkoušet nějaké výmluvy u soudu, může povolat kámoše, aby se vám mstili, nebo můžete po jeho srdceryvném teatrálním výkonu doživotně platit odškodné. Zastřelený sráč je jen titulek v novinách.
Sám nevím, jestli bych toho byl schopen, ale je to to nejrozumnější a pro společnost nejpřínosnější.
Takže zapomeňte na pánev, nebo koleno. U teroristy, brutálního agresora, či masového vraha jsou cíle břicho, srdce, hlava.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od PaF »

Ty rozhodně na nikoho už nestřílej. Po tomhle komentáři ti to soudce spočítá jako předem rozmyšlenou vraždu ;) .
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od FMJ »

Smyslem sebeobrany či pomoci v sebeobraně je zastavit či odvrátit útok, ne "vykonávat spravedlnost"....
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Patrol »

To PaF: Já zbraň nosím jen výjmečně, pokud vozím vyšší obnosy, nebo mám-li cestu do potenciálně nebezpečné lokality. Naštěstí je můj život posazen do prostředí, které je bezpečné a mírumilovné. Z mého příspěvku ti sice mohlo vyznít, že jsem nějaký ultimátní zabiják. Tak to fakt ne. :lol: Jak jsem psal o dvě stránky dříve, jen popisuji video, které shrnovalo mnohá úskalí obrany zdraví a života věcně a prakticky. Bohužel už si nevzpomenu, kde jsem ho vyhmátl.
Obecně bych všem, co podobný témata řeší doporučil, aby primárně nastudovali klasickou trojičku "uteč, schovej se, zaútoč vším".
Pokud už ale dojde k útoku na agresora, měl by proběhnout bez váhání až strojově, protože i sekunda zaváhání může být klíčová. Je to poslední krok, kdy jde o přežití třeba i více osob. Proto se také doporučuje podobné situace si zkusit čas od času představit v prostředí, kde se běžně pohybujete. V kanclu si třeba představit, za co bych se schoval před příchozím střelcem, v kině, nemocnici, obchoďáku - kudy bych zdrhal, čím bych ho mohl zneškodnit - co je v mistnosti použitelné. Atpd. takzvaně "sušit" - neboli nasucho si představovat možné scénáře.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
NoobsRush
Příspěvky: 119
Registrován: 17.01.2021 12:44

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od NoobsRush »

Jen taková drobnost.
Aktivního střelce/nebezpečného šílence lze zastavit i bez zbraní, hezké video na to měl tuším Lumír Němec v ukázce na jedné základní škole v modelovce co dělat když do třídy vlítne magor co jde prostě vraždit.
Děcka ho zaházely báglama a hned na to začaly lítat židle že i ten figurant si sedl na prdel a nechápal která bije.
Hagen
Příspěvky: 1350
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Hagen »

Jo, znám ;) .
Taky jsem viděl jak zabránit teroristovi odpálit na sobě výbušnou vestu. Skočit na něj, chytit ho za ruce, aby nedosáhl na detonátor, a prokousnout mu hrdlo.
V běžné praxi si neumím představit ani ty děti ve škole, ani to prokouslé hrdlo ;) .
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od JOBU »

NoobsRush, je to tvoj názor a neberiem ti ho. Ale pokiaľ ho bez zamyslenia rovno označuje a za blbosť, tak mi len prosím vysvetli, aký má potom význam nosenie zbrane na osobnú ochranu atď, ak už vopred niekto vyhlasuje, že nezasiahne v žiadnom prípade, pretože má na to xyz dôvodov (dôvody si doplň z ostatných príspevkov) a riadi sa heslom "čo ak sa niečo stane..." Že sa niečo stane, s tým proste počítať musí vždy. Keď sa rúbe les, lietajú triesky... Tak potom načo zbraň vôbec nosí? To akože fakt niektorí očakávajú, že prípadný útok či už na jeho osobu, alebo na jeho blízkych bude ako streľba na nepohybujúcu sa figurínu s kruhmi niekde na strelnici?
Potom je to nosenie iba hlúpa a falošná frajerina s pocitom dôležitosti a očkom pred partnerkou/partnerom, že nám sa nič nemôže stať, pretože mám pri sebe zbraň, nič viac...
Kto na to žalúdok má, ten streľbu pravidelne cvičí a počíta aj vopred a "nasucho" a s každou variantou, nech už je kdekoľvek... Rutina je sviňa a vie sa sakra zle revanšovať.
Skôr by som zdieľal názor od Patrola...
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od PaF »

"Trénink dělá mistra", to je bez debaty... Rozvaha, představivost, simulace co nejreálnější situace, rozhodnost a důraz. Vše podloženo tím, že zbraň skutečně u sebe mám, znám její limity a umím využít jejího potenciálu. A to vše s nadějí, že ten "suchý nácvik" nebude nikdy potřeba. Ale svět se bohužel mými nadějemi řídí jen zřídka...
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od PeFi »

PaF píše: 28.06.2022 22:39 Ty rozhodně na nikoho už nestřílej. Po tomhle komentáři ti to soudce spočítá jako předem rozmyšlenou vraždu ;) .
Nehledě na to, že by člověk musel střílet jako Jerry Miculek a mít výborné znalosti anatomie, aby měl ten luxus si v sebeobranné situaci vybírat kam přesně se trefím a co tím způsobím.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od drigon »

dracekvo píše: 28.06.2022 21:49 Něco k tématu.
Je vidět, že policie v USA má určité zkušenosti s lidma a reaguje úplně jinak, než je běžné u nás. A taky se tady asi moc nestane, že by někdo naběhl na hlídku, která kontroluje úplně cizí auto se sekerou v ruce.

Video pustit i od 1/2 kde je pohled z auta.

https://www.youtube.com/watch?v=xxoPm-3we08
Slušná reakce. I když si myslím, že policistovi do určité míry pomohlo popojetí auta neřáda. Jak auto po popojetí zastavilo byli vidět, že přešel do pohotovostní polohy.
Na videu pak neřádovi něco odřezávali ze zad. Ale na mobilu nešlo poznat, jestli to byl batoh, nebo neprůstřelná vesta.
Koukej tak, aby jsi viděl.
steve_michalik
Příspěvky: 218
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od steve_michalik »

Jj, naštěstí byl útočník nešika a zapomněl si hodit automat na P. To upoutalo pozornost policajta a získalo mu cenné vteřiny na přípravu.
miselito
Příspěvky: 192
Registrován: 13.05.2013 14:26
Pohlaví: muž

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od miselito »

drigon: ano tiez som si to vsimol, ze akonahle auto cuklo tak policajt hned ruka na zbran. Uz len to, ze vysiel zo svojho pruhu a zastavil auto pri policajtovi, bolo podozrive. A potom to jeho nervozne spravanie ked sa pokusal vyliezt z auta...
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Maximus »

Statistika je “sfiňa”. Při jednom vyletu se studenty po výzkumu jsme se dívali dolu do dědiny, co se to tam děje, přijížděli policajti , sanitky. Až později jsme se dozvěděli, ze tam zdivočely rotwailer napadl malého chlapečka a způsobil mu “ ztrátová poranění” jeho otec měl u sebe jen malý zavírak, než toho besniciho čokla udolal, tak utrpěl také těžká poranění. V té době se mi narodil první syn a začal jsem nosit mého Makarova se sedmi náboji - však statisticky to musí stačit na všechny situace NO u nás.
Pak jsem šel jednou uličkou v Brně a vidím na protější straně uličky běžet dva borce v dlouhých vatovanych kabatech a s puncochou přes hlavu. Chtěli si sundat puncocu, ale pak mě uviděli a automaticky sáhli pravou rukou do kapsy u toho kabátu. Já jsem jen odstoupil do krytu za auto a sáhl na pažbou pistole a čekal. Borci mě jenom sledovali a zaběhliza roh. Za chvilku jsem šel opatrně za nima, abych viděl kam běží. Chvíli jsem přemýšlel, zda to byl tehdy módní nějaký “prank” nebo reální zloději. Za okamžik jsem uslyšel houkani siren a bylo jasno, ze udělali pobočku Sporitelny. Policajtum jsem nahlásil kam zdrhali a podal nejasný popis, protože to maskovaní nebylo marné.

Věděl jsem jistě, ze to nebyl důvod střílet, pokud by nezacali vytahovat zbraně. Nicméně jsem si velice jasné uvědomil, ze absolutně nebylo vidět pod těmi dlouhými vaťaky, jestli tam nemají měkkou balistiku. Už tenkrát se dala prošla, ale funkční koupit do 3000. Pak mi přišlo, ze bych je na těch 15 -20 metru nemusel ustřílet se svými “sedmi” (rezervní zásobník jsem považoval tenkrát za úplnou pitomost - ani těch teroristů nebylo tolik v Evropě) pokud by se začali kryt za auty jako já a navíc pokud by byli v balistice, tak tenkrát bez velké šance, pokud by došlo na pistole.

Od té doby jsem změnil dvě věci - začal jsem trénovat jinak než střílení ala SVAZARM, jak mě to učil v teenegerovskem věku můj zubař a kamarád. Zasadni zlom nastal až s kurzem ICS, který mě posunul v dovednostech o obrovský kus dal a nasměroval mě k úplně jinému tréninku i uvažování nad možnou obranou. Tehdy jsem začal teprve střílet 8-).
Druhá věc byla, ze jsem si pořídil pistoli s dvouřadým zasobnikem na 15 a páskoval do plna.

Od té doby už nic takového adrenalinového mě nepotkalo a ani mi to vůbec nevadí :).

Nicméně pokud by se vyskytl nějaký šílený střelec či terorista ala Vídeň, co by masakroval lidi na ulici či v budove, tak pokud by byla možnost, tak jsem připraven nějak zasáhnout. Je to sice velké riziko, ale také největší šance zachránit nejvíc lidských životu. Stejně tak při napadení svých blízkých. Do nějaké opilecke bitky či domácího násilí se zcela jistě nebudu montovat, to mají řešit jiní, které rad přivolam. Znal jsem třeba manželský par, který se drsně navzájem posílal do nemocnice, ale když zrovna neměl jeden nebo druhy amok, tak to jinak byli docela fajn lidi, co se měli jinak velice rádi.

V nějaké takové situaci zásahu někde je ale určitě dobre někoho spolehlivého pověřit informovánim PČR s mým popisem, ze tam je i “pan chodný” s pistolí.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od bacil »

Hagen píše: 29.06.2022 2:06 Taky jsem viděl jak zabránit teroristovi odpálit na sobě výbušnou vestu. Skočit na něj, chytit ho za ruce, aby nedosáhl na detonátor, a prokousnout mu hrdlo.
Až na jeden malý detail, poletíte oba. Terrorista tu vestu většinou neovládá, ale má tam připojený mobil nebo i jiné komunikační zařízení pro odpal na dálku. Dotyčný s vestou je jen nadrogovaný nosič.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Hagen
Příspěvky: 1350
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Hagen »

Ano, je velká šance, že se to nezdaří.
Ale když neuděláš nic, tak už se nebavíme o šancích, ale o tragické jistotě.
Nicméně jak jsem psal "viděl jsem to takto řešit".
Já také nedávám velkou šanci nějaké mamině, co odhodí tašky s nákupem, a zakousne teroristu :lol: .
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od JOBU »

A odpaľovák sa zvyčajne nosí v ruke... A ďalšia vec, nevieš či je urobený na spoznanie, alebo na rozpoznanie...
Odpovědět