Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Václaf »

Mám podobnou zkušenost, rozřezával jsem kulatý balík sena který byl cca 8 cm mokrý a zmrzlý. To šlo motoroffkou krásně. Ale když jsem to zkusil o dva týdny později s dalším, který byl také na povrchu mokrý, ale ne zmrzlý, tak to to pila nedala. Tu síťovinu si řetěz namotal a přestala řezat. Takže ta mikina nebo jákákoliv látka je stoprocentně účinná. Jen to teda musí být masakr odhodlat se s hadrem proti motorové pile :beer :hand
Čechy čechům !!!!!
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Zapadlo »

jerry : moje protiprořezové kalhoty k práci s pilu (za pár stovek z Lidlu) jsou z tkaniny s přídavkem kevlarových vláken. Aspoň to tvrdí výrobce. Představa, že pila se zastaví poté, co si z cca centimetru řezné plochy kalhot na stehně odmotá dost veledlouhých vláken na zaseknutí je neskutečně pitomá.
Jerry mě už o svých neortodoxních fyzikálně-chemických představách dostatečně přesvědčil svými příspěvky ve vláknu o přebíjení. Přátelé nevěřte mu - bídně a hlavně zbytečně zahynete !
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od bivoj »

Tady to "omotání pily" mikinou/bundou/svetrem atp. je diskutabilní, nicméně není to nic proti ničemu a i kdyby to mělo dát byť jen pár sekund k dobru nad zamyšlením nad další strategií, tak poté v pohodě.

Silnou pilu to nezastaví (pozn, jak kdy), jen max zpomalí útočníka na to, aby bylo pár okamžiků na to určit si další činnost v defenzivě/ofenzivě.

2Zapadlo - ptotiprořezové kalhoty/bunda nejsou dělány na to aby zastavily pilu, ale jen aby je fakt neprořízla. Fakt je ten, že 99% hobby pilek se se svetrem namotaným kolem pásu už "nerozjede"...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od colek »

Omyl, jsou dělané na to, aby se do řetězu namotaly vlákna, ty to opravdu zastaví. Trochu se tím s pauzama živím a už jsem se pořezal.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od bivoj »

Pravda, pravda, omlouvám se za mystifikaci - trochu jsem zaostal ve sledování vývoje - ono záleží, o jaký druh tkaniny jde. Je fakt, že všechny ty novější se snaží aby se vlákna zamotaly do řetězu. Ale na ranči jsme kdysi měli i jakési staré typy, u kterých k nějakému velkému vytrhávání dlouhých vláken nedocházelo - jednou jsme jedny takový gaťata likvidovali a ze srandy je navlíkli na kládu a zkoušeli se prořezat zkrz a pilu to nezastavilo, jen to šlo blbě proříznout a lítaly z toho spíš takový cucky. Ale to už je minimálně 15 let zpět a už tehdy to nebyly nějaké nejnovější kalhoty, tak kdoví co to bylo za konstrukci - pamatuju si jen, že byly dost těžký...

Musím ale zaklepat na dřevo, že jsme se nikdy motorovkou neřízli (a to jsme dělali 95 % práce bez ochranných prostředků)...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Pez »

Přesně tak, jak píšeš. V profi kalhotách je několik vrstev a jedna nebo několik z nich skutecne obsahuje dlouhá vlákna a ty se při proříznutí první vrstvy prakticky okamžitě namotají do pily a prakticky hned ji zastaví. Jsou na to certifikace, stačí dohledat na netu.
Edit. Reakce na colka
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od colek »

to Bivoj-máš taky pravdu, starý systém. Dneska už ty vlákna . A ten hadr funguje volně hozený, nesmí na ničem ležet. :hand
Uživatelský avatar
Koso
Příspěvky: 186
Registrován: 06.01.2021 18:18
Pohlaví: muž

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Koso »

Ako by ste pani reagovali keby ste sa dostali do situacie s aktivnym strelcom/ozbrojeny nozom/macetou atd. Ale neboli by ste priamo ohrozeny na zivote(relativne bezpecne krytie, utocnik o vas nevie, moznost uteku) za predpokladu ze ste ozbrojeny? Utek aj za cenu zivotov ostatnych zucastnenych alebo by ste nejako zakrocili a riskovali zranenie, smrt pripadne nasledne tahanice s policiou?
Uživatelský avatar
gannicus
Příspěvky: 229
Registrován: 23.05.2012 8:31

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od gannicus »

Těžko to odhadovat, když člověk v takové situaci nebyl. Pokud se ale bavíme o taktických scénářích, nad kterými přemýšlím, tak to dělím v zásadě na situace, ve kterých jsou děti a ve kterých ne. Pokud by tam děti byly, zasáhl bych. Pokud ne, jen zavolám PČR a zůstanu poblíž.
Hagen
Příspěvky: 1350
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Hagen »

Každého kdo má střelnou zbraň by měla taková situace natolik "pobouřit", že by se měl pokusit takového šílence zastavit, nebo alespoň zaměstnat, a ztížit mu další jeho běsnění.
Jestli by ztratil odvahu se dá zjistit až v daný okamžik.
A já doufám, že bych jí neztratil ;) .
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od FMJ »

Každého, kdo má legálně drženou střelnou zbraň u sebe a uvažuje, že se zapojí, by takováto situace měla donutit se zamyslet nad tím, s jakou pravděpodobností to má šanci úspěšně dotáhnout do konce.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od JOBU »

Ja by som to upravil:Každého, kdo má legálně drženou střelnou zbraň u sebe a uvažuje, že se zapojí, by takováto situace měla donutit se zamyslet nad tím, k akému účelu si vlastne tú zbraň zaopatril a prečo ju vôbec nosí.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od bacil »

Ještě bych to poopravil: Každého, kdo jakkoli drží jakoukoliv zbraň by mělo především zajímat, zda poškozením zdraví zločince neohrozí svoji rodinu tím, že bude na 20 let v base. Sory jako, ale dokud náš právní systém bude zajímat to, jestli jste zločincovi náhodou neublížili víc než on chtěl ublížit vám, to jinak nejde.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Koso
Příspěvky: 186
Registrován: 06.01.2021 18:18
Pohlaví: muž

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Koso »

Toto je presne ten smer ktorým som chcel tú debatu smerovať...samozrejme kto nosí zbraň tak ju nosi na ochranu života a majetku (primárne seba a svojej rodiny) ....a práve tu nastáva tá morálna dilema či pomôcť ľuďom ktorí si sami nepomôžu (aspoň sa pokúsiť) alebo sa stiahnuť s istotou že rodina neostane bez otca( smrť, basa...).
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Maric »

Třeba to bude znít krutě, ale pokud by nebyl v ohrožení života mě blízký člověk, tak bych počkal na zahájení útoku. Jednoduše, aby první krev byla na rukou útočníka. A to přesně kvůli jednoznačnemu potvrzení zákonnosti NO.
Uživatelský avatar
Koso
Příspěvky: 186
Registrován: 06.01.2021 18:18
Pohlaví: muž

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Koso »

Tak ono reálne identifikovat s určitosťou útočníka môže byť dosť ťažké pokial nieje preliata krv nakolko kľudne môže mať expanz a ty ho zo zalohy zastrelíš....na druhej strane čím menej času prípadný útočník dostane zákonite znamená menej obetí...je to buď alebo, ale predpokladam že inak sa k tomu postaví človek bez záväzkov a inak otec od rodiny.
Hagen
Příspěvky: 1350
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Hagen »

bacil píše: 26.06.2022 20:43 Ještě bych to poopravil: Každého, kdo jakkoli drží jakoukoliv zbraň by mělo především zajímat, zda poškozením zdraví zločince neohrozí svoji rodinu tím, že bude na 20 let v base. Sory jako, ale dokud náš právní systém bude zajímat to, jestli jste zločincovi náhodou neublížili víc než on chtěl ublížit vám, to jinak nejde.
Pokud se stále bavíme o šílenci, který začal někde střílet do lidí, tak tam je ta střelba na útočníka natolik zřejmá a oprávněná, že bych se našeho právního systému neobával. Respektive v dané situaci bych náš právní systém vůbec neřešil. Ale je to moje povaha, a jiné rozhodnutí může někomu připadat lepší.
Další aspekt je, co by si o mě moje děti pomysleli, když jsem mohl pomoci, a nepomohl?
Vychoval jsem je v duchu pomáhat slabým,...
Co bych si o sobě myslel já?
Jsem si tedy jistý, (pokud by mě neparalyzoval strach), že bych se do toho vložil.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od Patrol »

Někde jsem před časem viděl velice poučné video, kde probírali tuto situaci:
Jste v baru (obchodě, kdekoliv,..) a najedou tam vtrhne individuum, které mává zbraní (přepadení, útok,...) a ohrožuje občany.
Pokud chcete zasáhnout, doporučovali nejprve vytočit na telefonu číslo policie a říct, že pravděpodobně budete nuceni použít zbraň, aby jste ochránili zdraví, či život osob. Pokud nemáte čas volat vy, požádejte někoho, ať to udělá za vás. Důležité je, aby telefonát proběhl dříve, než ho sejmete, a velmi přínosné je, aby byl svědek, že jdete bránit, nikoliv útočit. I jen vytočené číslo na PČR a telefon v kapse jsou plusové body pro Vás.
Dobře rozmyslete úhel ve kterém budete střílet, aby jste za útočníkem nezasáhli další osobu(třeba za oknem na ulici), nebo aby odražená střela neletěla do davu. Úhel hraje roli i při následné policejní rekonstrukci události.Pokud například útočníka zastřelíte z leže, kdy stál nad vámi a útočil třeba rozbitou lahví, je to zcela jasná nutná a přiměřená obrana.
Nevím už co to bylo za video, ale bylo dost rozumně pojatý na naše české prostředí.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od DanBlack »

Pokud například útočníka zastřelíte z leže, kdy stál nad vámi a útočil třeba rozbitou lahví, je to zcela jasná nutná a přiměřená obrana.

Víte jak dopadl Václav Houštecký? :head
https://gunlex.cz/clanky/no-a-kn/111-nu ... -zapomenme

Pokud nebude útočník přímo ohrožovat mě nebo mé blízké nejdřív mizím, pak volám PČR a rozhodně nezasahuju...
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Ochrana před šílenci, kterým nezáleží na vlastním životě

Příspěvek od FMJ »

To zamyšlení je o tom, že pokud pro mě není zřejmé, že na 100% útočníka zastavím, tak se do toho nemíchám. Ano, aktivní střelec + děti/nevinné oběti = morální povinnost se pokusit zabránit jakýmkoliv dalším obětem. Jenže s adrenalinem v krvi má člověk tendence bezhlavě páchat dobro a vrhat se do situací bezhlavě, což v případě neúspěchu může být bolestivě kontraproduktivní. Tzn. mám šanci to rychle dokončit? Ne? Tak do toho nejdu, nebudu se složkám plést pod nohy - taky by mě mohli špatně vyhodnotit.

Edit: určitě zavolat na 158 a co nejlépe popsat situaci. Pokud opravdu není zbytí, tak až potom něco řešit.
Odpovědět